Skocz do zawartości

[rama] 17" czy 21"


Rekomendowane odpowiedzi

Planuje kupic unibike flite 2012. Problem mam z doborem ramy. Mam 180 cm i 82 długość nogi.nastawiam się na rekreacyjne jazdy z żona, czasami bardzo sporadycznie sam wyskoczę w lekki teren, lasek. Nie mam aspiracji wyścigowych, raczej relaksik. Pojawiły się już unibike 2013 ale niczym nie odbiega od 2012 poza cena 400 zl więcej. W sklepach internetowych albo sa 17" albo 21". Wiem ze odpowiedni będzie 19" ale nie ma chyba ze ktos gdzieś widział. Moje pytanko czy 21" nie będzie za duża a 17" za mała ??

 

Wysłano z GT-I9001 z użyciem Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy przypadek jest indywidualny. Geometrię można w niewielkim stopniu „poprawić” za pomocą dłuższego mostka dla ramy 17’’ lub krótszego mostka dla ramy 21’’. Można też użyć sztycy z większym bądź mniejszym offsetem. Niestety nie da się w ten sposób poprawić długości rury podsiodłowej od suportu do styku z rurą poziomą. W teorii gdy staniesz na ziemi z rowerem górskim pomiędzy nogami, to powinieneś podnieść przednie koło na wysokość 10 cm, zanim rama dotknie kroku. Jeśli więc będziesz dużo jeździł w trudnym terenie, lepsza będzie mniejsza rama. Jeśli preferujesz rekreację, asfalt i spokojne ścieżki, to większa. Dobrze byłoby „przymierzyć” się do obu rowerów i wybrać ten lepszy, a ideałem byłoby kupić właściwy rozmiar.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Długością mostka możesz dopasować pozycje na rowerze ale geometrii ramy nie poprawisz ani nie zmienisz. Offsetem możesz "zmienić" kąt podsiodłówki, co będzie miało wpływ na kręceni korbami. Cofnięcie siodła wymusi bardziej siłową jazdę z mniejsza kadencją, co czasami powoduje ból kolan.

Lepiej poczekać na rower w rozmiarze 18,5-19" bo taki bedzie najlepszy dla Ciebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem rama 21" do jazdy rekreacyjnej będzie na pewno lepsza od 17" a już na pewno wygodniejsza. Z tym że będziesz musiał zainwestować w krótszy mostek. Jeżeli natomiast masz zamiar pojeździć więcej i szybciej po górkach to odradzam zarówno jeden jak i drugi rozmiar.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bazą wyjściową jest odpowiedni rozmiar ramy. A dobór sztycy i mostka jest określony przez indywidualne preferencje jeźdźca oraz proporcje jego kończyn.

 

Doradztwo, typu:

Kup 17 i pokombinuj z mostkiem i sztycą

jest conajmniej nierozsądne.

 

Ramy produkowane są w wielu rozmarach i od tego należy zaczać zakup roweru. Czyli od rozmaru ramy.

 

Przy takim wzroście jak zapoda ramę 17" i mostek 150mm to na każdym zjeździe będzie leciał na twarz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zapewne zauważyłeś po lekturze tych kilku postów, najlepiej byłoby mieć rower we właściwym rozmiarze. Przyszła mi do głowy pewna analogia. Czy gdy nie możesz kupić właściwych butów, to wybierasz rozmiar mniejsze czy rozmiar większe? W jednych i drugich od biedy wyskoczysz do kiosku po… bikeBoard ;). Ale dłuższy spacer będzie bolesny…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda ze unibike nie ma nigdzie w wiadomych mi sklepach w ramce 19". Wchodzi już kolekcja 2013 w tej samej specyfikacji co 2012 ale400 zł. drożej. Bezsens zupełny. Znalazłem krossa a6 2012 za 2350 zl. Będzie podobna specyfikacja i jest rama 19". Czy to dobry wybór?

Wysłano z GT-I9001 z użyciem Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...