Skocz do zawartości

[Łańcuch] jak często powinno sie wymieniać?


mlodyabc

Rekomendowane odpowiedzi

W jeździe na jednym łańcuchu martwi mnie to, że jak pęknie on przykładowo po 5000km (skuję, ale za jakiś czas chcąc, nie chcąc znów pójdzie, więc będę zmuszony do wymiany na nowy łańcuch), przyjęcie nowego łańcucha przez kasete i korbe może być conajmniej "kłopotliwe", a w najgorszym przypadku niemożliwe...

 

Nadal nie wiem co lepsze :neutral:

 

Kupno dwóch łańcuchów PC-971 (w moim przypadku), to koszt około 130zł :arrow: w takiej sytuacji jeżdżę ciągle na jednej dostosowanej do tych łańcuchów kasecie, wszystko równomiernie się "wyciera" i z napędem mam spokój na jakieś dwa sezony :D

 

Jeżeli jeździłbym na jednym łańcuchu, a pękł by mi on przykładowo po 5000km, zapewne byłbym zmuszony do wymiany łańcucha i kasety (choć ją zawsze można przypiłować, aby współpracowała z nowym łańcuchem). Dobrze kupuję nowy łańcuch, wynosi mnie to ok. 70zł, ale poprzednio przejechane (ok. 3000-4000km) k kilometry na pewno nie są powiedzmy... tak "dobre" jeżeli chodzi o pracę całego napędu - wkońcu np. po 4000 i więcej km łańcuch jest już dość mocno wyciągnięty, kaseta i korba przystosowuje się do rozciągniętego łąńcucha, przez co szybciej się zużywa cały napęd...

 

Moim zdaniem lepiej wypada sposób "trójłańcuchowy", choć jest droższy o te kilkadziesiąt złotych :033: ...

(niby trójłańcuchowy lepszy, ale i tak mam dylemat który sposób wybrać :) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem lepiej wypada sposób "trójłańcuchowy", choć jest droższy o te kilkadziesiąt złotych :P ...

 

Jeśli system trójłańcuchowy jest droższy to znaczy, że jest gorszy, przeca chodzi o ograniczenie kosztów... :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli system trójłańcuchowy jest droższy to znaczy, że jest gorszy, przeca chodzi o ograniczenie kosztów... :)
No nie wiem... dla mnie gorszy to ten co gorzej pracuje, a nie więcej kosztuje...

Stary, wyciągnięty łańcuch jest również bardziej elastyczny bocznie, więc biegi gorzej przechodzą...

 

Ja trzech łańcuchów nie używam, bo mi się po prostu nie chce przekładać i w brudach babrać... ale mój Rohloff i tak wytrzymuje więcej niż trzy inne łańcuchy razem, a przy okazji mniej koronki niszczy... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli system trójłańcuchowy jest droższy to znaczy, że jest gorszy, przeca chodzi o ograniczenie kosztów... :D

Można to bardzo prosto skalkulować. Koszt łańcucha Deore CN-HG53 to około 40zł razy 3 sztuki + kaseta Deore 68zł to mamy 188zł. Jeden łańcuch 40 zł + kaseta Deore 68zł + blat Deore 44z 75zł + blat Deore 32z 45zł + blat 22z 26zł = 254zł. I co wychodzi taniej a przy wyższej klasie osprzętu np. LX lub XT różnica jest jeszcze większa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Można to bardzo prosto skalkulować. Koszt łańcucha Deore CN-HG53 to około 40zł razy 3 sztuki + kaseta Deore 68zł to mamy 188zł. Jeden łańcuch 40 zł + kaseta Deore 68zł + blat Deore 44z 75zł + blat Deore 32z 45zł + blat 22z 26zł = 254zł. I co wychodzi taniej a przy wyższej klasie osprzętu np. LX lub XT różnica jest jeszcze większa.

A ja się z tym nie zgodzę.

1. Na pewno na jednej kasecie nie zajedziesz wszystkich blatów.

2. Blaty można kupić dużo taniej. Przy cenach które podałeś nie ma sensu wymiana blatów bo można za to kupić nową korbę.

3. Nie kupowałbym łańcuchów Deore bo są słabe więc wolę kupić jeden łańcuch, ale naprawdę mocny i lepiej na tym wyjdę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie kupowałbym łańcuchów Deore bo są słabe więc wolę kupić jeden łańcuch, ale naprawdę mocny i lepiej na tym wyjdę :)

Ja też nie kupuję to tylko był przykład. Ale i tak jestem za stosowaniem metody z trzema łańcuchami, który stosuję już trzeci sezon.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postanowione - "przechodzę" na sposób trójłańcuchowy :arrow: może teraz wydam na napęd te 120 - 140zł, ale będę miał przynajmniej spokój psychiczny na jakieś dwa sezony :)

 

simonrg - po ilu kilometrach zmieniłeś pierwsz łańcuch na drugii :question:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

simonrg - po ilu kilometrach zmieniłeś pierwsz łańcuch na drugii :question:

Pierwszy łańcuch ściągasz po około 1000 km max 1200 km ( potem jak założysz nowy to ci już będzie przeskakiwał), zakładasz drugi nowy i ściągasz mniej więcej po tej samej ilości kilometrów. Trzeci łańcuch zmieniasz analogicznie i w jego miejsce zakładasz znowu pierwszy. I tak dalej po kolei zamieniasz sobie łańcuchy. Ja robiłem maksymalnie cztery zmiany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Pierwszy łańcuch ściągasz po około 1000 km max 1200 km ( potem jak założysz nowy to ci już będzie przeskakiwał), zakładasz drugi nowy i ściągasz mniej więcej po tej samej ilości kilometrów. Trzeci łańcuch zmieniasz analogicznie i w jego miejsce zakładasz znowu pierwszy. I tak dalej po kolei zamieniasz sobie łańcuchy. Ja robiłem maksymalnie cztery zmiany.

Czyli robiłeś jakieś 12kkm tak? Jak dla mnie to bez sensu bo tyle samo zrobię na jednym łańcuchu. Jeszcze wcześniej była mowa o tym, że korba się bardziej zużyje a chyba nie koniecznie. Ty zrobisz 12kkm na 3 łańcuchach, ja zrobie to samo na jednym i nasze kasety będą w podobny stanie (czyli do wymiany) więc i korba będzie podobnie zużyta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(15:50)

Było postanowione, ale jakoś znów nabrałem niepewności :P:P

 

Możecie zrobić zdjęcia swoich kaset i je "upublicznić" :question:

(dobrze bybyło gdybyście napisali obok ile dana kaseta ma już przejechanych kilometrów) :D

 

 

(16:18)

Kolega zaproponował mi, żebym po PC-970 zakupił łańcuch XTRa (ok. 75 - 80zł)

Dlaczego akurat XTRa zaproponował :question: Bardzo długi okres czasu zajmuje jego rozciągnięcie, co oczywiście przekłada się na ilość przejechanych km :) (zanim się rozciągnie)

 

Co powiecie na taki sposób :question: B):)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co powiecie na taki sposób

A wydaje się chyba dobry. Łańcuch z najwyższej półki powinien chyba najlepiej i najwolniej zużywać osprzęt. Ja poprzednio jeździłem na XTRze (IG90 metoda 1 łańcucha) i po 10000 km łańcuch był wyciągnięty około 26 mm na 110 ogniwach. Obecny IG51 po 1500 km wyciągnął się na 110 ogniwach o 2 mm - jak będzie przy 10000 km (o ile dotrwa) to się zobaczy.

Trzeba byłoby sprawdzić jak się ma zastosowany łańcuch do całkowitego przebiegu. Jedna i ta sama osoba powinna na tym samym modelu kasety przejechać do zajechania na łańcuchu z niższej półki i na łańcuchu z wyższej półki. Wtedy można wyciągnąć jakieś wnioski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możecie zrobić zdjęcia swoich kaset i je "upublicznić"

(dobrze bybyło gdybyście napisali obok ile dana kaseta ma już przejechanych kilometrów)

Jak znajdę starą kasetę Deore, na której przejechałem ponad 10000 km na jednym łańcuchu Lx to pstryknę zdjęcie i do porównania umieszczę zdjęcie kasety Deore po 12000 km na trzech łańcuchach Lx. I wtedy sam ocenisz co się bardziej zużywa.

 

Czyli robiłeś jakieś 12kkm tak? Jak dla mnie to bez sensu bo tyle samo zrobię na jednym łańcuchu. Jeszcze wcześniej była mowa o tym, że korba się bardziej zużyje a chyba nie koniecznie. Ty zrobisz 12kkm na 3 łańcuchach, ja zrobie to samo na jednym i nasze kasety będą w podobny stanie (czyli do wymiany) więc i korba będzie podobnie zużyta.

Kaseta i korba de facto w systemie trój łańcuchowym po przebiegu 12000km jest jak po przebiegu 4000 km na jednym łańcuchu . Czyli jak ty robisz 12000 km na jednym łańcuchu żeby kaseta wyglądała tak samo w systemie trój łańcuchowym będzie musiała mieć przebieg 36000km

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaseta i korba de facto w systemie trój łańcuchowym po przebiegu 12000km jest jak po przebiegu 4000 km na jednym łańcuchu . Czyli jak ty robisz 12000 km na jednym łańcuchu żeby kaseta wyglądała tak samo w systemie trój łańcuchowym będzie musiała mieć przebieg 36000km

Niesamowita teoria - szkoda tylko że wogóle nie mająca potwierdzenia w rzeczywistości. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak znajdę starą kasetę Deore, na której przejechałem ponad 10000 km na jednym łańcuchu Lx to pstryknę zdjęcie i do porównania umieszczę zdjęcie kasety Deore po 12000 km na trzech łańcuchach Lx. I wtedy sam ocenisz co się bardziej zużywa.

Dzięki :)

 

Nie jestem jeszcze do końca zdecydowany, ale chyba "pokuszę się" o sposób z XTRem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

W końcu miałem troszkę czasu i znalazłem stare kasety i łańcuchy. Poniżej umieszczam fotki i sami możecie ocenić.

 

6a6kl.jpg

 

Z lewej kaseta po 10 000km na jednym łańcuchu a z prawej po 12 000km na trzech łańcuchach

 

 

12a8vz.jpg

A to łańcuch po 10 000km sprawdzany przyrządem do mierzenia rozciągnięcia łańcucha

 

 

9a3qk.jpg

I jeden łańcuch z systemu trój łańcuchowego po 12 000km sprawdzany tym samym przyrządem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Jutro wam zrobie zdjęcia mojego starego wolnobiegu to się przerazicie. Metoda Jednołańcuchowa oczywiście.

Uważam że 3 łańcuchowa jest dużo lepsza. A przejechanie na jednym łańcuchu 12k km to chyba tempem spacerkowym. Bo jeżdżenie po lesie gdzie jest błoto itp. naciskanie na pedłay innymi słowami wyciskaniez łańcucha czego się da to 12k coś marnie mi tu widzi. No ale może :mellow:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A łańcuchu nie wymieniałem w serwisie tylko kupowałem. Nawet jeżeli ktoś wymienia łańcuch w serwisie to imho nie obciach bo jak się czegoś nie umie to się nie bierze za to.

 

Dobrze ze pewna grupa ludzi ma inne podejscie do sprawy :P W przeciwnym wypadku nie mielibysmy dzisiaj rowerow :P

Jak sie urodzilem to nawet nie chodzilem....cale szczescie zabralem sie za cos czego nie umialem i włala.....teraz nawet biegam :D

 

Bez urazy plz :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trekking po płaskim i suchym - deore - 20tys km, pozniej łańcuch się posypał

las,maratony - syfna pogoda prawie zawsze -xt - 5tys na 1łancuchu i 3 na drugim, zaczęło przeskakiwac czyli kaseta sie zrypała

 

nie ma zasady, zalezy od pogody,dbałosci,wagi zawodnika itd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy sadziecie że do zestawu kaseta deore i korby lx dobre beda 2 lancuchy deore i jeden lx? lx-a juz mam, a zamierzam jeździc na metodzie wielońancuchowej tyle, ze nie wiem czy nie wystarczy kupić deore, nie mam rozeznania w roznicy pomiędzy tymi łańcuchami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co powiecie na metode 2 lancuchy i 2 kasety :D

Jak juz zmieniac lancuch to razem z dostosowana kaseta i wtedy mozna zajezdzac blaty korby ktore pewnie wytrwaja znacznie dluzej

Mozna zrobic 5kkm na jednym zestawie zmiana 5kkm na drugim i zalozyc z powrotem ten stary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
troche bez sensu. rownie dobrze moglbys jezdzic na jednym zestawie...

Nie zupełnie. Zastanów się a dojdziesz do wniosku, że to jednak przedłużyłoby żywotność korby. Aczkolwiek też uważam, że takie kombinowanie jest bez sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...