Skocz do zawartości

[Amortyzator] Do ~1k do Trance X4


Rekomendowane odpowiedzi

Jako, że jestem raczej lekki a standardowo w moim Giancie jest Rock Shox XC 32 TK na sprężynie to nie spisuje się on zbyt dobrze. Dlatego też postanowiłem go wymienić na coś (oczywiście) powietrznego.

A, że na rowerze na "poważnie" dopiero zaczynam jeździć to jeszcze nie mam jakichś konkretnych wymagań co do geometrii, itp. tak więc szukam takiego widelca, który ewentualnie będę mógł modyfikować (pod względem skoku - chcę pozostać przy aktualnym 120mm). Toteż moim faworytem na ten moment jest Rock Shox Reba RL/SL (ze sterówką tapered).

 

Dodatkowo pojawia się kilka pytań, na które sam odpowiedzi nie znalazłem:

- na stronie Gianta widnieje informacja, o tym, że w moim Trance jest "Główka ramy OverDrive 2 / OverDrive wraz z widelcem z systemem 15QR". O ile pamiętam to 15QR odnosi się do osi pod piastę tak więc przyjrzałem się jak to u mnie wygląda i nie zauważyłem niczego "dziwnego" - ot, zwykła oś. Pytanie czy po zmianie widelca nie będę musiał się przypadkiem również bawić w zmianę jeszcze innych elementów - co by mi nie pasowało bo chcę kupić widelec i na tym zakończyć chwilowo modyfikacje.

- za ile mogę sprzedać XC 32 TK z przebiegiem 200km?

- czy zmieniając widelec warto jest też zmieniać stery i ew. inny osprzęt czy też zostawić to co aktualnie mam?

- jak ciężko jest będąc noobem przestawić widelec pomiędzy 80/100/120mm skokiem no i czy wiąże się to z jakąś poważniejszą zmianą pracy amora?

 

Póki co tyle z moich pytań, jak coś sobie przypomnę to dopiszę. No i czekam na opinie czy brać Rebę czy też coś innego/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Overdrive2 chyba będziesz potrzebował widelca ze sterówką 1 i 1/4". Podobno nie jest to zbyt popularne rozwiązanie - nowy standard Gianta. Nie zagłębiałem się w temat. Tutaj pewnie znajdziesz konkretniejsze rzeczy:

http://www.pinkbike.com/news/Giant-OverDrive-2-Steerer-tube-sizing-2011.html

I może napisze coś ktoś, kto miał z tym do czynienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Overdrive2 będzie potrzebny widelec ze sterówką albo tapered , albo zwykłe 1 1/8 cala. Z tym że jak kupisz tapered to musisz wymienić górne stery i mostek , jak 1 1/8 to górę i dół sterów oraz mostek. Wyjście nr 3 to kupić nowy widelec Overdrive2 , z tym że to może nie być takie łatwe

M

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze strony gianta:

Widelec ROCKSHOX XC32 TK Coil, skok 120mm, rura sterowa 1"1/8~1"1/2

 

Czyli chyba zwykły tapered. Z tego co czytałem OverDrive jest z 1 i 1/2 do 1 i 1/4.

 

Wrócę do domu to sprawdzę suwmiarką jakie to ma wymiary, tak dla pewności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę o różnicach między Rebą a Sidem poczytałem i ponoć Reba się mniej ugina niż Sid i nieco różni się charakterystyką pracy. Z tego też względu sądzę, że Reba będzie jednak mi bardziej pasować niż Sid.

SIDa do Trance ? Tia ....

M

 

Istnieje taka niepisana zasada: jak nie masz nic mądrego do powiedzenia to nic nie mów. Proponowałbym rozważyć jej zastosowanie zamiast pisać posty, które nic nie wnoszą i mają tylko ukazać "wyższość" autora nad innymi (a przede wszystkim pokazują lekceważący stosunek).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj tam drogi :) Chodzi o to że ten amorek nie jest przeznaczony do tego do czego ramka. SID to anorektyk XC , ustawiony pod ściganta. Nawet wydłużenie go do 120 nie spowoduje zmiany jego charakterystyki pracy. A Trance to nie jest ścigacz tylko było nie było ścieżkowiec/trail bike, który wymaga jednak trochę innej charakterystyki widelca.

Nawiasem mówiąc autor tematu pisał że chce 120 skoku , według mnie niekoniecznie dobry pomysł :). Zastanawiałbym się nad 140 :)

M

 

xswistaq ,

polecanie SIDa do Trance nie wymaga szerszego komentarza :) Szczególnie jak się w pracy siedzi i nie ma za bardzo czasu na elaboraty.

W następnym poście zresztą wyjaśniłem dokładniej o co mi chodzi.

Wracając do meritum , zwróć uwagę jeszcze na widły z normalną,sterówką , niekoniecznie tapered, wymieniasz wtedy dodatkowo dolną bieżnię sterów

M

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdaje mi się, że 140 to już będzie za dużo jak dla mnie. I tak przesiadka z harda z jakimś padaką rst na fulla z czymś co pracuje jest dużym szokiem. Poza tym (niestety) trance'a używam też do jazdy po płaskim tak więc wydaje mi się, że porządne 120 wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie. Po prostu już chcę zmienić amor zanim sesja się na poważnie zacznie :D Tak więc ustawiłem sobie pewien deadline i liczę na to, że ewentualnie zmotywuje to kogoś do wrzucenia jakiejś propozycji :P

 

@UP - no tak, ale jak piszę poniżej inna oś i do tego używki a ja jako "zdolny" człowiek wolę jednak mieć gwarancję (rzeczy które kupuję mają tendencję do psucia się w zastraszającym tempie).

 

BTW patrzyłem na RST Titan i Marzocchi 44 TST2 i martwi mnie jedna rzecz - osi QR15 podczas gdy ja mam zwykłą 9mm (choć z tego co widzę to konstrukcja piasty jest taka, że chyba by QR20 weszło o ile wyjęcie całego środka należącego do osi 9mm zezwoli na zamontowanie tam czegoś większego) a na samym amorze wydatki chciałbym zakończyć - zwłaszcza, że przejście na QR15 wiązałoby się z wymianą piasty a w efekcie pewnie i całego koła :/.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
Jeśli do końca dnia nikt nie poda mi solidnej propozycji o skoku 140mm to popełnię profanację i zamontuję do trance'a rebę

Chcesz sprofanować Rebę czy Trance'a?

Marcok dla odmiany

http://sklep.gregorio.pl/pl/p/MARZOCCHI-44-RLO-2012/1344

http://www.forumrowerowe.org/topic/78583-amortyzator-amortyzator-marzocchi-44-rlo/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...