Skocz do zawartości

[technika]szosa a mtb


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Ostatnio tak się zastanawiałem, po oglądnięciu zdjęć z pięknych szos Austrii, czy Hiszpanii, czy nie kupić sobie szosówki. Jeżeli chodzi o mtb to startuje tu i tam, ale bardziej dociera do mnie idea enduro, exploring'u itp. Na rowerze jeżdżę, bo lubię pozjeżdżać, czy popodjeżdżać sobie po kamieniach lub korzeniach, ale uwielbiam mój dojazd do domu. 35 km/h, zakręty z których dosłownie się ześlizguje i zjazdy na których siadam na ramie i pędzę 60 km/h. W życiu nie jeździłem na szosówce, a na szosie to jeżdżę dla treningu, nawet bez slick'ów.

Tu moje pytanie, czy jazda na szosie w górach jest aż tak epicka, że jedziesz 1h pod górę i potem zjeżdżasz 100 km/h i hamujesz jak najmniej na zakrętach? Czy w kryteriach hamujesz, bo ładnie to wygląda, czy faktycznie te 50 km/h to za dużo by spokojnie wziąć zakręt? Czy w jeździe na czas odpowiednie zakręcanie daje sekundy, czy tylko pewność, że się nie przewrócisz? Ogólnie - jak technika wpływa na wyścig szosowy?

Takie moje rozmyślania filozoficzne, ale byłbym wdzięczny, jakby ktoś odpowiedział, bo szosa to piękny sport, a ja go niestety nie uprawiam :sick: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem podobnie - ja fan zarówno maratonów jak i wszędobylskiego enduro zapragnąłem spróbować szosy.

Ja się bardzo mocno rozczarowałem, jest nudno, nie czerpałem przyjemności z jazdy.

Zawody na szosie?Byłem uczestnikiem na jednych z gatunku imprez niedostępnych dla każdego( konieczność posiadania licencji) i nigdy więcej :).

Tam jest inne podejście do ścigania niż w maratonach.Dla nich nie liczy się czy będziesz lepszy na podjeździe czy zjeździe, czy pojedziesz z tyłu peletonu czy sam urwiesz grupę, liczy się jak najlepsza lokata.

W świat szosy nie wejdzie się ot tak po prostu.Trzeba wyrobić nawyki, dużo myśleć i kombinować.Doświadczeni kolarze widzą swoje, mają sposoby na zniszczenie przeciwnika, a początkującemu szosowcowi nie jest łatwo się ze wszystkim zaznajomić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wow! A to rozczarowanie. Myślałem, że jednak podejście, że szosa jest nudna to tylko widzowie mają. Czyli wnioskuję, że trzeba po prostu umieć jeździć w peletonie. Szkoda, bo jednak jazda na płaskich zakrętach w górach, o zachodzie słońca, przy 70-80 na godzinę bardzo mnie zaintrygowała. No cóż, w Polsce w maratonach też jest trochę szosy, więc może jednak pozostanę przy maratonach i XC.

A jak jest w przełaju? Ta idea zsiadania z roweru, bo ktoś postawił belkę na trawniku bardzo mnie odpycha od tego sportu (przecież liczy się flow :yes: , nie?), ale jazda w koleinach błota niczym jak w motocrossie, szerokie branie zakrętów, żeby koło nie uciekło, umiejętność zachowania równowagi jak w trialu. To takie XC bez podjazdów i korzeni, czy szosa po trawniku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o to, czy jak jedziesz w góry na szosę to tylko pedałujesz w górę i w dół, czy jakaś technika zjeżdżania też jest. Wciąż pamiętam ten atak Rutkiewicza na TdP :rolleyes: . I jeszcze jedno. Czy ta technika ma wpływ na miejsce na mecie. W maratonie możesz odjechać na długich zjazdach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnoszę wrażenie, że koledze chodziło o to czy przy prędkościach rozwijanych na szosie trzeba dysponować techniką jazdy jak motocykliści w zawodach superbike żeby opanować rower i się nie zabić, czy tylko wystarczy mieć kondychę żeby naparzać w korby z półobrotu :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież istnieje jakas technika jeżdźenia na szosie. Specjalnie sie na tym nie znam, jednak pokonywanie zakretów z duzym prędkościami nie jest takie łatwe jakby się mogło wydawać. Odpowiednia pozycja ciała, moment zlożenia roweru i wejście w zakręt oraz wyjście tak aby nie wytracać predkości.

W mtb dobra technika jest równie ważna co siła i wytrzymałość. Na szosie ważne jest równe tempo i moc. W mtb tempo czesto jest dosyc szarpane, więc siła mięśni jest bardzo ważna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...