Skocz do zawartości

[serwis] Obracanie roweru


Rekomendowane odpowiedzi

Witam !!

 

Jako że to mój pierwszy temat na tym forum, proszę o wyrozumiałość :).

 

Jak co roku, gdy zbliżała się zima, czyściłem i smarowałem swój stary rower na V'kach i obracałem go do góry kołami, i w takim stanie zimował sobie aż do wiosny. W tym roku nabyłem nowy rower na hamulcach hydraulicznych, i zamierzam tak samo go porządnie umyć i nasmarować. I teraz nasuwa mi się takie pytanie:

Czy jak go obrócę do góry kołami, to czy na wiosnę będę miał z hamulcami jakieś problemy czy będzie wszystko dobrze??

 

Pozdrawiam !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

To już lepiej go powieś (jest taka ludowa mądrość, że co ma wisieć ...) :)

O hamulec bym się nie martwił ale o tłumienie w amortyzatorze już tak. Często gęsto leżące amory w sklepach "na boku" wymagały postania chwilę w pionie, podociskania "ręcznie" co by olej znów rozszedł się po komorze i uszczelkach. To jeszcze praktyka z czasów starych sidów, Z2 itd ale ja nadal praktykuję.

Przy okazji - jeśli stawiasz rower na zimę - odczep łańcuch lub zrzuć na najmniejszą z przodu i tyłu (nie będą się sprężyny naciągały w przerzutkach a linki poluzują w pancerzach, i ściągnij sztycę - jeśli jest jakakolwiek woda lub wilgoć w ramie -wyjdzie przez zimę (jeśli trzymasz rower w suchym miejscu). Możesz tez poluzować zaciski kół-mniejszy nacisk na nakrętki a to daje mniejszy nacisk na łożyska (też wg starej szkoły mechaników rowerowych)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ooooo wielkie dzięki za odpowiedzi :) Na pewno się do tego dostosuję :)

A co kół to zauważyłem przez tamtą zimę że u kolegi w rowerze jak stał na kołach to powietrze szybko z nich uleciało i stał na flakach, i po całej zimie musiał opony powymieniać razem z dętkami, bo nie nadawały się do eksploatacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

A propos hamulców- Shimano nie zaleca stawiana roweru z hydraulikami "do góry nogami/kołami" ze względu na ryzyko zapowietrzenia się układu. Musisz wybrać między okresowym dopompowanie koła lub odpowietrzaniem hamulców.

 

To już lepiej go powieś (jest taka ludowa mądrość, że co ma wisieć ...)

Właśnie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez jaj Panie Klakier, niby czemu mają się zapowietrzyć? Kolejny mit, mam deore lx dc, i fakt, jak go odwróce do góry kołami na dłużej, to po odwróceniu, i naciśnieciu klamki przez moment jest mniętka :P , ale wystarczy kilka razy wcisnąć klamke, i znów jest ok, i wątpie, aby tylko moje heble miały dar naprawiania się, pozdro B) Ps Cameleon, kup jakiś dobry materac, i połóż go na boku. Koniecznie doglądaj sprzęta, przewracaj na drugi bok, żeby odleżyn nie dostał, i po sprawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siemasz Adrian, nie znam przypadłości różnych hebli, ale trzeba do wszystkiego logicznie podejść, zapowietrzenie następuje wtedy, jak jest ubytek płynu, czyli nieszczelność, wskutek tego powstaje bombel powietrza, i jest problem, a tak, samo z siebie? Takie cuda to tylko w kościele, aaaamen :devil: pozdrawiam. Ps tak na marginesie system dc, to za######ista sprawa, mam z tym przyjemność dopiero pierwszy sezon, i tak się zastanawiam, dlaczego szimano odchodzi od tego? :huh:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
Bez jaj Panie Klakier

To do mnie i o mnie? Znamy się? Bo nie przypominam sobie....

Rozumiem ,że wypowiadasz się jako Fachowiec ? Jeśli miałeś problemy z czytaniem, to ,gwoli przypomnienia:

Shimano nie zaleca stawiana roweru z hydraulikami "do góry nogami/kołami" ze względu na ryzyko zapowietrzenia się układu.

Powtórzę- Nie Zaleca...

Systemy hydrauliczne w hamulcach nie są wypełnione płynem w 100%- zawsze jest jakaś odrobina powietrza w systemie ( choćby w zbiorniczku wyrównawczym).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A propos hamulców- Shimano nie zaleca stawiana roweru z hydraulikami "do góry nogami/kołami" ze względu na ryzyko zapowietrzenia się układu. ...

Jeżeli odwrócisz rower do góry nogami i nie wciśniesz klamki to przy dobrym układzie nie ma opcji,żeby się zapowietrzyło.Miałem tak w przypadku podstawowych Shimanoskich i Avidach 1.

Nigdy nie było problemu,z ciekawości i z głupoty nacisnąłem kilka razy klamkę i..........zapowietrzyłem układ.

pozdrawiam

R/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

E no to nie do końca jest tak że jak obrócisz rower ot od razu zapowietrzysz. W zbiorniczku wyrównawczym jest powietrze i taki bąbelek może popłynąć w górę układu jak obrócisz rower do góry kołami. Oczywiście przez gęstość płynu nie dzieje się to od razu ale z czasem jest możliwe. Podobnie jak obrócisz go normalnie pęcherzyk z czasem powinien wrócić. No chyba że się gdzieś po drodze zahaczy.

 

A co do obracania roweru to dodatkowo może się trwale odkształcić siodełko lub zniszczyć kierownica przy jakimś niechcącym ruszeniu roweru.

Dodam tez że wg mnie przez zimę powietrze z opon z dętkami nie powinno aż tak szybko schodzić. No chyba że ktoś ma jakieś super wylightowane dętki, lub bezdętki. A może po prostu kolega miał już stare sparciałe gumy i stąd problem z ucieczką powietrza i ich całkowitym zniszczeniem na wiosnę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Ja niejednokrotnie stawiałem rowerek na "plecach" naciskałem klamki nawet bez założonego koła i nie zdarzyło mi się niczego zapowietrzyć i zawsze hamulec działał jak działał. A nawet czasami tak sobie go obracam by olej smarujący napłyną w górę do gąbek.

 

Nigdy z pracą hydrauliki i pneumatyki w rowerze z tego tytułu dolegliwości nie miewałem.

 

A co w przypadku takiego mocowania

Nie przesadzajmy ... rower ile może ważyć ... niech kloc ma 15 kg to po zaokrągleniu na koło działa ok 7kg, lub często nawet mniej zależy w jakiej pozycji stoi. A opony sie odkształcą jak mamy niskie ciśnienie, powyżej 2 bar myśle ze ie ma czym sie martwić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...