Skocz do zawartości

[koła 29-er] Warto ?


slav4

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Temat chyba pod >koła, nie pod >29-er< Jakby coś, to proszę przesunąć.

 

Ale do rzeczy:

Jeden z dużych sklepów internetowych zaproponował mi taki "secik"

 

Piasty DT Swiss 240s centerlock:

przód: fifteen 15mm

tył: 142/12

Obręcze FRM XMD 333 czarne, czerwone lub białe

Szprychy CN Spoke Aero 424 czarne

Nyple Sapim alu czerwone

 

Cena 2450 PLN; waga kółek 1450 g, waga kolarza 78kg z tendencją spadkową. Obręcz XMD 333 bodajże ma limit wagowy do 80 kg, tak że po założeniu ciuchów,plecaka i in szpejów byłbym na granicy.

Jeździł będę na bezdętkach, tak że dojdzie mi jeszcze masa opaski + wentyla, ale to tak na marginesie. Koła pod maratony i sporadyczne wycieczki.

 

Pytanie podstawowe i zasadnicze: warto w to wchodzić ? Waga wydaje mi się masakrycznie niska - nie będzie to pływać i giąć się we wszystkich płaszczyznach ?

 

Alternatywa to Mavic Crossmax ST 29' za 3090 PLN. Tu masa kompletu coś koło 1750g i bez ograniczeń wagowych jeźdźca.

Z jednej strony Mavic to Mavic; z drugiej - nie daj Boże jakieś uszkodzenie i bujam się z serwisem przez pół świata.....

 

PS. Uprzedzając ewentualne pytania - Szerokość piast i zamykaczy MUSI być taka a nie inna - kółka idą "na podmiankę" do fabrycznych kloców (2250g komplet) z roweru kupionego przed tygodniem (wiem, chwalę się :))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mavic to mavic - owszem, ale nie do końca.

Nie wiem jak te 29tki, ale moje slr do sztywnych nie należą, a moim stylem jazdy czy masą własną jestem daleki od podanego przez producenta limitu. Przy jeździe na stojaco i nawet niezbyt dynamicznym "ciągnięciu-pchaniu" roweru wyrażnie słychać ocieranie tarcz o klocki.

Co do serwisu mavica - uważam że trwałość piast, szprych czy obręczy jest naprawdę dobra. Nie pamiętam żebyśmy przez trzy ostatnie lata wymieniali choć jedną szprychę w wyższych modelach, kilkukrotnie wymiana szprychy ale tylko w tych niższych - aksium. Łożyska są niegłupiej jakości, w niskich modelach (z takimi mam większą styczność) wręcz rewealcyjna. Koła mavica rzadko trafiają na serwis, z poważniejszymi problemami to już praktycznie wcale. Takie są moje spostrzeżenia, być może praktyka wygląda inaczej w przypadku marek które oferują koła mavica w swoich rowerach, my takich nie mamy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Tobo za odpowiedź. Jesteś serwisantem, tak ?

Maviców miałem 2 komplety, pod 26' ST i SLR - obecnie do sprzedania w dziale >giełda< i nigdy na sztywność nie narzekałem. Serwisu też kompletnie nie wymagały - ot, raz w roku, tak dla przyzwoitości zaglądałem do środka. Powtórzę się - Mavic to Mavic, a że drogi..... No cóż - za jakość się płaci, a na co wydam jak nie na hobby ?

Na 99% byłem pewien że "wejdę" w Crossmaxy ST 29' no ale oferta jaką złożyli mi panowie z Bikestacji trochę mi namieszała. Jakby nie patrzeć - zejście 300 g i to na masie rotującej to nie w kij dmuchał.

Ale pytanie dotyczyło sztywności i wytrzymałości. Kółka i to do >ninera< 1450 g komplet.... Kosmos jakiś.....

W życiu nie miałem lżejszych - toż Mavice SLR 26' ważą więcej !

Nie rozleci się toto pod moim dupskiem ? Nie chcę pakować w kółka równowartości połowy mojego auta :-) a potem bawić się w centrowanie co 100 km

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a może slr'y 29' ?

 

tylko że kosztują 4000

 

http://allegro.pl/kola-mtb-mavic-crossmax-slr-29-915-intl-i2623097588.html

 

jest test tych kół w aktualnym magazynie rowerowym

 

wady to ograniczona sztywność z normalnymi zaciskami (takie testowali) oraz to że jak porysujesz szprychy to nieestetycznie wygląda, zalety to ogólna za######istość, ładnie przyspieszają

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SLRy też brałem pod uwagę, ale ważą 760 + 900 = 1660 g, czyli tylko 80 g mniej od ST. Płacić 1000 PLN za 80 g mniej, to jednak przesada. Cykloza zaawansowana, ale liczyć jeszcze potrafię :)

 

Zresztą nawet jeśli wziąć na warsztat SLR-y to pytanie jeszcze bardziej nabiera na ostrości:

Składaki z Bikestacji 1450 g - 2500 PLN

Mavic Crossmac SLR 1660 g - 3960 PLN

Mavic Crossmax ST - 1740 g - 3090 PLN

 

Cenowo te "składaki" z BS przebijają wszystko. Wagowo też.

Gdybym miał pewność że taka konfiguracja wytrzyma moją wagę, brałbym w ciemno, no ale pewny nie jestem. Po to jest forum żeby podpytać, nie ?

Póki co jestem na etapie pt. "Osiołkowi w żłoby dano....."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...