Skocz do zawartości

[przerzutka tył] Shimano Deore XT RD-M786


wildsnake

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Wziąłem się za zmianę tylniej przerzutki ze starego 9 biegowego XT na nowy 10 (towarzyszyła temu też wymiana całego napędu) i zdecydowałem się dołożyc parę złotych do modelu 2013 nazwanego Shadow Plus. Który to posiada magiczną wajchę po której przesunięciu na napis ON wózek się blokuje i przy agresywniejsze jeździe łańcuch nie obija się o ramę, a co najważniejsze nie spada łańcuch na korbie. To tyle w teorii.,,

Co do samej przerzutki wygląda na dużo masywniejszą od modelu z 2009 roku (M-RD 772) mianowicie zmieniło się wszystko oprócz sposobu mocowania link i spłaszczonej konstrukcji (systemu Shadow). Wózek został zaczerpnięty z XTR, wygląda identycznie, tyle ze jest matowy a nie jak w XTR świecący, zmieniła się także budowa całego korpusu kształtowo też bardziej w stronę XTR choc nie do końca, po bardziej masywny hak samej przerzutki (zamieniono mała śrubkę typu torx na dużo większa imbusową). Co zaskutkowało wagą 264 gram (o 31 gram więcej niż w starszym modelu) co maniaków lekkości może nie zadowolic, ale maniacy cichszej pracy napędu powinni byc zadowoleni. ;)

 

...A w praktyce: nie miałem okazji na razie za bardzo jej męczyc, ponieważ przyszła mi dopiero wczoraj, aczkolwiek po założeniu i wyregulowaniu pojechałem na mały teścik. Od razu dała się słyszec dużo cichsza praca całego napędu przebijając się przez miejską dżungle ( krawężniki itp.) po jakimś czasie podniecania się jak to ona nie napina znalazłem dobre miejsce żeby na szybko sprawdzic czy rzeczywiście to działa i czy warto było dopłacac. Głównym miejscem testu był krótki zjazd z korzeniami, po którym przejechałem dośc szybko na wyłączonej blokadzie na bardziej napiętym łańcuchu ( 2x3), jak i na włączonej na mniej napiętym łańcuchu ( 1x7). I tu całkiem miłe choc dośc przewidywalne zakończenie. Przerzutka na włączonej blokadzie na dużo mniej napietym łańcuchu ( 1x7) zachowywała się dużo ciszej niż bez blokady na dużo bardziej napietym ( 2x3). Tak więc pierwsze kontakty przerzutki z terenem bardzo pozytywnie zakończone. Więcej w krótce, zdjęcia także. Jakby co to pytajcie, postaram się udzielic odpowiedzi jak najszybciej.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i jak wrażenia po kolejnych dniach? Ja również zastanawiam się nad ta przerzutką, ciągle kusi mnie jeszcze nowa SLX też z shadow+, jest lekko cięższa 50gram, pytanie czy to jedyna roznica, czy budowa xt jest inna? Może masz na ten temat jakieś informacje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobra, przepraszam że tak trochę zapuściłem temat, ale jakoś całkowicie o tym zapomniałem ;)

do rzeczy: tak, na blokadzie teoretycznie jeździ się cały czas i w praktyce też na niej jeżdżę na niej cały czas, tylko ją wyłączam kiedy robię typowo szosowy trening, bo po co ma się męczyc skoro i tak się nie przyda. ;)

 

a tak na marginesie przerzutka przeżyła już 3 wyścigi z tego jeden trening w górach zakończony dzwonem w drzewo własnie nią. :whistling:

Ale na przerzutce tylko lekkie zadrapania i skrzywiony hak, ale tylko ten mocowany do roweru, a nie ten w części przerzutki. tak mi się zdaję ;) i mogę śmiało stwierdzic że patencik od Shimano jest wart tych pieniędzy a nawet i większych ;) Niepotrzebny hałas wydostający się z obijającego o wszystko łańcucha kompletnie umilkł, tylko przy naprawdę mocnym uderzeniu na dośc luźnym łańcuchu daję jakiś dźwięk, ale i tak jest nie porównywalnie cicho. Więc wszystkim śmiało mogę polecic przerzutkę z tym systemem.

 

parę zdjęc

post-148224-0-27771600-1346770350_thumb.jpg

post-148224-0-44842300-1346770872_thumb.jpg

Edytowane przez wildsnake
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do rzeczy: tak, na blokadzie teoretycznie jeździ się cały czas i w praktyce też na niej jeżdżę na niej cały czas, tylko ją wyłączam kiedy robię typowo szosowy trening, bo po co ma się męczyc skoro i tak się nie przyda.

hę? ale co ma się męczyć ? :) blaszka o blaszkę?

warto wiedzieć jak to działa, zwłaszcza że masz tam regulację xtr-shadow-05.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oj tam się czepiasz ;)

Film widziałem już parę razy, ale i tak za dużo mi on nie powiedział :D a z tym męczeniem to tak napisałem, bo mam jakieś takie swoje głupie wrażenie że jak będę to wyłączał wtedy kiedy nie jest ta blokada potrzebna (np. na noc) to dłużej wytrzyma :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

małe sprostowanie:

teraz jak już zrozumiałem to wiem że jak się tego nie używa to się nie zużywa (np. w nocy) :D, ale jeszcze parę dni temu myślałem że to działa na zasadzie jakieś sprężyny czy cuś podobnego i się najzwyczajniej w świecie kiedyś naciągnie i przestanie już tak dobrze napinac, dlatego to co chwila wyłączałem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...