Skocz do zawartości

[Piasek w napędzie] Jak wyczyścić bez demontażu ?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, trzeszczy mi napęd z względu na piasek w korbie i kasecie. Byłbym wdzięczny za info jak mogę je doczyścić bez demontażu. Łańcuch zdejmuję i robę szejka ale nie chce mi się co tydzień zdejmować kasety i korby. Jakie znacie sposoby/środki ? Z góry dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@GIZIU

 

czy nie trzeszczy Ci piasek z okolic press-fit po prawej stronie? u mnie trzeszczy i nie wiem jak go stamtąd wydostać.

 

kasetę czyszczę cienkim śrubokrętem owiniętym w [koniecznie metroseksualne] bokserki :) - raz na 200-300 km.

łańcuch czyszczę w ten sposób, że najpierw wycieram go dokładnie bokserkami, następnie małą szczoteczką [np. podwędzoną kobiecie od nakładania tuszu do rzęs] czyszczę każde ogniwo w środku, po czym znowu wycieram łańcuch. po tym nakładam smar - najlepiej na noc. cały proces zajmuje 15 minut.

 

używałem w zasadzie większość smarów dostępnych na rynku i o ile Rohloff jest bezkonkurencyjny, o tyle do suchych warunków nadaje się nieźle Finish Line Wet i Shimano Wet Lube [paradoksalnie oba do mokrych]. Finish Line wytrzymuje ok. 90 km, Shimano ok. 70, lecz nieco mniej przyciąga piach/kurz/łotewa.

serwis co dwie jazdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie stosowałem odtłuszczaczy, zatem nie wiem. choć nie sądzę by jakakolwiek część napędu wymagała ich stosowanie - wszystko można wyczyścić zwykłą ściereczką.

jest mnóstwo poglądów odnośnie serwisowania napędu - np. niektórzy byli zawodnicy odradzają czyszczenie łańcucha benzyną ekstrakcyjną [odradzają też tego producenci łańcuchów] z uwagi na osłabianie samego łańcucha poprzez proces powtarzających się wysuszeń.

 

zębatki korby czyszczę ściereczką i szczotkami z długim włosem [np. do butów].

 

Rohloff wystarcza na maks. 110 km. jednak w jego przypadku trzeba bardzo dokładnie wytrzeć łańcuch, kasetę, zębatkę korby na której był łańcuch w czasie smarowania oraz kółka przerzutki po nasmarowaniu. w przeciwnym razie Rohloff przyciągnie większość tego, po czym będziesz jechać [nawet liście].

czyszczenie łańcucha po Rohloffie jest nieco trudniejsze niż po innych smarach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak często jeździsz i na jakich odcinkach?

 

jeżdżę średnio 5-6 razy w tygodniu na odcinkach ok. 40-45 km - tylko las/szuter/kamienie. używam mokrego FL. czyszczę co dwie jazdy.

nie jeżdżę w deszcz.

 

jeżeli jeździsz na dłuższych odcinkach niż 50 km, to weź Rohloffa. jeżeli do 50 km, to FL.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...