Skocz do zawartości

[rower] Jaki 29er na ramie 23"


Godi

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Co możecie mi polecić w kwocie około 3000zł? Wiem, że w tej cenie trudno o dobry sprzęt, a dodatkową trudnością jest rozmiar ramy - 23". Mam prawie 2m wzrostu, noga 100cm. Żadne maratony nie wchodzą w grę, jedynie rekreacyjne szaleństwo.

 

Wydaje mi się, ze rama 21" będzie za mała. W crossie mam ramę 23" i sztycę wyciągniętą 22cm. Wynika z tego, że w 21" bym musiał ją mieć ~5cm wyżej, czyli 27cm. Nie przymierzałem się, bo znalezienie w sklepie 29era z ramą 21" graniczy z cudem, nie mówiąc już o 23", ale chyba kierownica będzie za nisko względem siodełka. Chyba, że można trochę skorygować kątem mostka albo amortyzatorem? A może ktoś z Poznania ma takiego 29era na przymiarkę? ;)

 

Co w tej cenie mogę znaleźć na 23"? Cube jest za krótki, Spec http://www.specialized.com/pl/pl/bc/SBCProduct.jsp?spid=62110&scid=1100&scname=G%C3%B3rskie osprzętem nie zachwyca, jakie firmy robią takie ramy?.

 

Może kupić tylko ramę i złożyć coś sam, tylko czy same ramy są w takich rozmiarach? Albo kupić jakiś gotowy rower i zamienić ramę na większą, tylko czy da się później sprzedać tą montowaną firmowo?

 

Doradźcie coś.

Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cześć

 

wydaje mi się że nie potrzebujesz aż tak dużej ramy, ja mam 29er-a w rozmiarze 21' i jest 'potężny' dla innych, dla mnie ok, mam 197cm wzrostu i nogę po wewnętrznej 100cm, przy założonych oponach Conti RaceKing 29x2.2 odległość od podłoża do górnej krawędzi górnej rury ramy jest 88cm więc dużo a sztyce i tak mam max wyciągniętą, skłonny jestem stwierdzić że na 19' też bym się dobrze czuł, z tym że u mnie geometria jest bardziej 'standardowa', górna rura nie opada tak agresywnie jak u innych producentów ku dołowi. trekkinga mam 22' i sztycę wyciągniętą na max, też jest jak najbardziej ok.

 

poglądowe foto mojego 29era:

 

b11360-u12485_orig.jpg

 

znajomi z którymi jeżdżę mówią że z boku na tym rowerze wyglądam jak niższa osoba na kole 26' rower z powodu swojej geometrii stwarza wrażenie przeskalowanego 26era

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rama w 29er jest o około 4cm wyżej z racji kół czyli prawie 2 cale

 

Oczywiście są wyjątki, nie mniej jednak jak jeździsz na 23 to 29er z 21 calami na pewno będzie ok

 

Wysyłane z mojego XT910 za pomocą Tapatalk 2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość voytec

Duże ramy oprócz Speca ma jeszcze chyba Merida i Giant ale one też nie porażają osprzętem. Rama 21" wcale nie musi być za mała jeśli długość górnej rury będzie Ci odpowiadał. Bo rowery na 29-tkach mają większy przekrok i powinno się je kupować trochę mniejsze.

 

W każdym razie nie sądzę aby złożenie wypaśniejszego roweru od tych Spec'owych wynalazków było tańszą opcją. Nawet jeśli będziesz składał w serwisie rowerowym "po znajomości". Więc na razie pozostaje Ci się przymierzyć do 21" lub ostatecznie wybrać Spec'a

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej :)

 

Ja osobiście 194 cm wzrostu (nogę podam jutro) i traction 19. Sztyca 450 prawie na maksa. Ja Ci proponuję składać rower na ramie Peak 29 XL. Rura podsiodłowa 515 mm lub jakiś author 29 z ramą 21 535 mm podsiodłowa.

 

Policz i zobacz. Sam mam zamiar kupić Peaka XL :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość voytec
Dzięki, jestem mile zaskoczony. W takim razie będę szukać w sklepach do przymierzenia czegoś na ramie 21". A co sądzicie o Author Instinct 29er 2011, nadałby się? http://ww2.bikekatal...or.INSTINCT.29/ http://velo.pl/img/r...thor-mtb-29.jpg

No Instinct 29er właśnie ma amor 80mm więc powinno się go liczyć tak jak 26". Jak jednak wspomniał kolega wyżej możesz zbudować na jej bazie jakiś rower z amorem 100mm. Peak 29 będzie nieco za mały (około 20").

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No Instinct 29er właśnie ma amor 80mm więc powinno się go liczyć tak jak 26". Jak jednak wspomniał kolega wyżej możesz zbudować na jej bazie jakiś rower z amorem 100mm. Peak 29 będzie nieco za mały (około 20").

 

Ten Spec też ma skok 80mm. A co do Instinct, to zmiana amora na 100mm nie będzie miała dużego wpływu na geometrię roweru? Czy Recona nie można ustawić z 80 na 100mm?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W crossie mam ramę 23" i sztycę wyciągniętą 22cm. Wynika z tego, że w 21" bym musiał ją mieć ~5cm wyżej, czyli 27cm.

U mnie w Instinct-cie od zacisku do pręta siodła jest około 28-29cm i jest jeszcze zapas na wyciąganie sztycy 450mm.

Rama w 29er jest o około 4cm wyżej z racji kół czyli prawie 2 cale Oczywiście są wyjątki, nie mniej jednak jak jeździsz na 23 to 29er z 21 calami na pewno będzie ok

A co niby dają te 4cm wyżej jak trzeba zachować odległość od korby, która też pójdzie w górę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość voytec
Ten Spec też ma skok 80mm. A co do Instinct, to zmiana amora na 100mm nie będzie miała dużego wpływu na geometrię roweru? Czy Recona nie można ustawić z 80 na 100mm?

Geo zmieni się dość znacznie i rower będzie trzeba się bardziej "kulić" na zakrętach bo podniesie się środek ciężkości. A więc będzie trzeba go jakość obniżyć. Zmiana kąta podsiodłówki sprawi że pedałować będziesz bardziej siłowo (jak w trekkingu czy miejskim). A kąt główki będzie łagodniejszy i rower będzie mniej podatny na błędy kierującego.

 

Spec jest w rozmiarze 23" a Instict w 21". Amortyzatora niestety nie da się rozciągnąć o 20mm.

 

A co niby dają te 4cm wyżej jak trzeba zachować odległość od korby, która też pójdzie w górę?

Nie chodzi o to że do pedałów jest dalej tylko że ryzyko przywalenia krokiem w górną rurę jest większe niż w przypadku roweru na kołach 26" bo jest ona (górna rura) wyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Geo zmieni się dość znacznie i rower będzie trzeba się bardziej "kulić" na zakrętach bo podniesie się środek ciężkości. A więc będzie trzeba go jakość obniżyć. Zmiana kąta podsiodłówki sprawi że pedałować będziesz bardziej siłowo (jak w trekkingu czy miejskim). A kąt główki będzie łagodniejszy i rower będzie mniej podatny na błędy kierującego.

 

dzięki za dokładne wytłumaczenie :)

 

Amortyzatora niestety nie da się rozciągnąć o 20mm

 

na amortyzatorach się za bardzo nie znam, a w wielu sklepach np. http://bikecenter.pl/index.php?p5796,rock-shox-recon-gold-tk-solo-air-poploc-bialy-amortyzator można przeczytać, że skok 80, 100, 120mm można ustawić, dlatego też pytałem.

 

W każdym razie Author Instinct, na którego się czaiłem został sprzedany. Będę szukać czegoś na ramie 21" i ze 100mm skoku, dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...