Skocz do zawartości

[przegląd] jak przywrócić blask po długiej przerwie?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Ostatnio nabyłem na allegro, wydaje mi się fajny rower, który na moje oko długo nie był jeżdżony. Nie ma luzów, koła proste, hamulce w niezłym stanie, natomiast jak widać na zdjęciach jest na nim pełno rdzy, i nalotów rdzawopodobnych.

Mam do was pytanie, jak się zabrać do czyszczenia?? , bo mam nadzieje że uda mi się przywrócić mu blask. Chciałem poznać wasze opinie co do metod oczyszczania takiego sprzętu i środków jakie byście zastosowali?

Ogólnie rzecz biorąc, mam nadzieję, że wspólnie zrobimy w tym temacie kompendium wiedzy odnośnie przywracania roweru do życia po długiej przerwie :)

Z góry dzięki za pomoc.

 

dscf3212.th.jpg dscf3209i.th.jpg dscf3206s.th.jpg dscf3205l.th.jpg

dscf3204a.th.jpg dscf3203p.th.jpg dscf3202ws.th.jpg dscf3199hj.th.jpg

dscf3198i.th.jpg dscf3197e.th.jpg dscf3195.th.jpg dscf3194z.th.jpg

dscf3177s.th.jpg

 

dscf3214u.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do części płaskich lub niepłaskich ale nie ruchomych (szprych ramiona korby obręcze, części widelca), polecam coś troszkę bardziej szorstkiego taka gąbeczka z foli metalizowanej do szorowania garów mogła by być dobra i jakiś odrdzewiacz, z bardziej domowych sposobów mleczko do czyszczenia cif. Części ruchome WD-40 i pędzel o twardym włosiu. Wszystkie plastiki i lakier można przy odrobinie chęci doczyścić szmatką bawełnianą i ludwikiem. czyszczeniem kasety i łańcucha może być problem w ostateczności troszkę poszorować zmywaczkiem do naczyń. Polecałbym też na początku zajrzeć do piast, wyczyścić i wysmarować dobrze. Udanej zabawy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak kolega Bop3 napisał, uważam, że wszystko powinno zejść płynem do mycia naczyń i zwyczajnym Cifem. Być może napracujesz się trochę bardziej niż jakimś papierem ściernym itd (nie polecam), ale jeśli zrobisz to umiejętnie, to niczego nie porysujesz. Jedyne czego nie jestem pewien, to tego, czy przypadkiem Cif nie zostawi na powierychni np: obręczy (ogólnie aluminium) takiego mlecznego kolorku. Wyglądałoby to trochę słabo, jeśli tak to najwyżej musiałbyś wtedy chyba płynem do mycia naczyń poprawić - powinno puścić, do tego zwiększy się połysk :P. Ramę też możesz śmiało płynem przelecieć (na szmatkę trochę i powycierać ramę). Później wiglotną szmatką zetrzeć i już. Z napędem będzie więcej zachodu, ale najpierw zobaczę co powiedzą inni w tym wątku ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki chłopaki za rady, dziś znalazłem 3 minuty dla roweru, żeby sprawdzić czy dam radę i efekty możecie zobaczyć na fotach, moim zdaniem cif vs brud - 1:0

Rower planuję odnowić i doprowadzić do użytku w weekend majowy, także każda wasza uwaga będzie przydatna :)

dscf3224j.th.jpg dscf3223m.th.jpg dscf3222.th.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecana jest też pasta TEMPO jest to pasta polerska drobno ziarnista idealnie nadaje się do obręczy, ramion korb czy ramy usunie zabrudzenia, nalot i sprawi piękny połysk. Sam używam wlasnie takiej do przywracania świetności częścią jest tania tubka ok 6zł w każdym motoryzacyjnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Dodaje parę fotek już po "remoncie", wcześniej nie miałem czasu, żeby zrobić zdjęcia :P.

Rowerek rozkręciłem do zera, nasmarowałem i skręciłem, a przede wszystkim porządnie doczyściłem, rdzawy nalot np. z obręczy zszedł tak jak pisaliście gąbeczką i cifem. Ogólnie sporo się bawiłem ale ładnie wyszło. Jak ktoś potrzebuje porady w tym temacie, to teraz mogę powiedzieć, że mam już małe doświadczenie w kwestii przywracania świetności starszym rowerom :P

Zdjęcia bez detali, bo już zdążył się pobrudzić, a akurat na szybko były robione :P

Rowerek śmiga świetnie, jak dotąd zrobiłem nim kilkaset kilometrów po ulicach warszawy

Pozdrawiam i dzięki wszystkim za porady :)

 

 

dscf4502amniej.th.jpg

dscf4511a.th.jpg, dscf4513a.th.jpg, dscf4514a.th.jpg, dscf4515b.th.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja polecę:

Mothers Mag & Aluminium Polish - legendarna pasta do metalu Mothers. Wystarczająco mocna aby przywrócić blask nawet najbardziej zapuszczonym metalowym powierzchniom, przy tym delikatna na tyle że idealnie nadaje się do regularnego stosowania.

 

do lakieru jak ktoś wspomniał pastę lekko ścierną - tu wybór jest ogromny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...