Skocz do zawartości

[Łańcuch] Czy założenie łańcucha stroną zewnętrzną do wewnątrz ma znaczenie?


Kosma

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Ostatnio wymieniłem kasete i łańcuch i pan serwisant założył łańcuch odwrotnie ,tzn.: strona wewnętrzna jest na zewnątrz , czyli nie jest tak jak Panowie inżynierowie z Shimano polecają w instrukcji. http://techdocs.shimano.com/media/techdocs/content/cycle/SI/Chain/SI_09L0A/SI-09L0A-002-POL_v1_m56577569830755673.pdf

 

Czy to ma znaczenie? Pan serwisant twierdzi ,że nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy razy słyszę o kierunkowości łańcucha, chociaż japońce z shimano mają sporo swoich patentów jak np ponacinane zębatki dla polepszenia zmiany biegów (co realnie skraca żywotność napędu). Jak na moje to nie ma znaczenia jak założysz łańcuch.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno dyskutować z serwisem i udowadniać mu logikę zaleceń producenta, nie znając własności łańcucha, jego naprężeń i obciążeń, powstałych podczas pracy w jednym, bądź przeciwnym kierunku. Skoro fabryka zastrzega sobie ten warunek, widocznie znaczenie ma.

Płacąc za usługę i mając instrukcję Shimano, masz prawo domagać się od serwisu, aby postępowali zgodnie z zaleceniem w dokumentacji. Jeśli odmówią, masz prawo żądać rękojmi, w razie uszkodzenia, powstałego z powodu zamontowania łańcucha, niezgodnie z przeznaczeniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na rysunkach shimano widac ogniwa na wewnętrznej i zewnętrznej stronie łancucha są inaczej wyprofilowane / podciete / oszlifowane.

 

Kształty te maja ułatwić zmiane przelozeń z obciążonym lancuchem ...

 

Wiec kierynek dla technologii DynaSys jak najbardziej ma znaczenie a czy użytkownik końcowy odczuje rożnice to inna sprawa :)

 

Jedyne zastrzerzenie co do wytrzymałości łańcuca w dokumentacji shimano jest miejsce łączenia łancucha pinem.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

najprawdopodobnie i u mnie przyczyną dziwnego "pykania" łańcucha (SRAM PC-1051) będzie założenie wenetrzną stroną na zewnątrz (albo odwrotnie :) ). Własnie wczoraj zauważyłem że dziwnie mi tyrkocze. Chodzi elegancko, ale to pyrkanie trochę irytuje. W takim razie dziś po pracy czeka mnie zdejmowanie łańcucha :) Oby to pomogło.

PS. Kolega z serwisu stwierdził, że w tej klasie łańcucha kierunek nie ma znaczenia :wacko:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...