Skocz do zawartości

[korby,piasta] problem z mtb z korbą 48


Adq

Rekomendowane odpowiedzi

Mam nadzieję, że właściwie nazwałem post - jeśli coś jest nie tak to proszę uprzejmie o korektę.

 

Ostatnio postanowiłem nieco zmodyfikować rower przed sezonem. W Radonie ZR team 5.0 (2008 rocznik) wymieniłem korby Shimano FC-M442 (44) na Shimano Deore FC-M532 (48) oraz zmieniłem tylne koło na Alexrims DP 20 + piasta NOVATEC D712SB 36H (na kole zamontowałem starą oponę Schwalbe Smart Sam z przebiegiem około 9500 km). Zmieniłem także przerzutkę tylną na Deore SLX RD-M662 (aczkolwiek przerzutka nie powinna mieć znaczenia w zaistniałym problemie). Zmiana koła była podyktowana dość dużym scentrowaniem koła (wycentrowaniem? - wiadomo o co chodzi- koło było po prostu krzywe, a że miało już dość duży przebieg - postanowiłem je wymienić). Wymieniłem także kasetę na nową oraz łańcuch (kaseta- Shimano HG50 11-32, łańcuch- Shimano HG53).

 

Gdy już wszystko poskładałem powstał następujący problem: tylne koło ociera o prowadnik przerzutki Shimano LX FD-M580 A, gdy ta znajduje się na najmniejszej koronce. Nie można tak ustawić przerzutki aby wszystko działało "bezkolizyjnie" - znaczy się, ażeby prowadnik przerzutki nie ocierał o oponę oraz o łańcuch. W ustawieniu gdzie nie ociera o łańcuch, ociera wówczas o oponę oraz na odwrót w ustawieniu gdzie nie ociera o oponę ociera o łańcuch (łańcuch jest oczywiście ustawiony na największej zębatce z tyłu.) Zabawa śrubkami H i L nic nie daje, gdyż brak jest zakresu przesunięcia prowadnika. I teraz pytania:

1. Czy zaistniały problem jest więc winą przerzutki? Kilka źródeł z internetu dowodzi, że przerzutka ta jest przystosowana jedynie do korb 44 - ale niektóre źródła temu zaprzeczają. Może ktoś wie więcej w tej kwestii. Ale teraz kolejne pytanie. Czy jeżeli przerzutka musi być zmieniona, to czy prowadnik przerzutki 48 nie będzie ocierał o oponę? Przecież chyba niczym nie będzie się różnił od prowadnika przerzutki 44.

2. Czy zaistniały problem jest spowodowany oponą? Koło jest proste jednak opona wydaje się "bić" w niewielkim stopniu na różne strony ( czy jest to wina przebiegu?). zamontowałem ją bo ma jeszcze trochę bieżnika. Czy wymiana opony na nową rozwiązałaby problem? dodam, że prowadnik przerzutki ociera o oponę w momentach bicia, jednak jest on "nienaturalnie" blisko opony (nie ma nawet milimetra).

 

Proszę uprzejmie o pomoc jeśli jest ktoś w stanie jej udzielić- szczególnie osoby które montowały już korby 48 w rowerach MTB 26 cali .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mufa 68 -wcześniej miałem zamontowany suport shimano SB- ES25.

Pod miski suportu dałem po jednej z każdej strony. W zestawie były 3 ale tą ostatnią "zbagatelizowałem". W napędzie wydawało mi się, że łańcuch idzie w linii prostej ( na właściwych przełożeniach- z przodu najmniejsza a z tyłu największa koronka), ale mogę być w błędzie. Czy ta trzecia podkładka też ma zostać zamontowana?

 

Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zacząłem "śmigać" po forum i teraz widzę że zrobiłem błąd- tak to jest jak się stawia pierwsze kroki w serwisowaniu swojego sprzętu. Czy gdzieś na ramie można znaleźć informacje jaka jest szerokość mufy? Dzięki wielkie za informacje jestem wam dozgonnie wdzięczny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na ramie nie ma oznaczenia ... najłatwiej zmierzyć zwykłą linijką ... w mufach z gwintem BSA są dwie typowe szerokości 68 i 73 mm

 

Ale jak masz po 1 podkładce z kazdej strony i taki problem to na 99% masz mufe 68 mm i jak juz kolega wyżej napisał:

2 podkładki od strony korby

1 podkładka na drugiej stronie

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dosłownie przed chwilą złożyłem wszystko od nowa tak jak pisaliście. Problem z ocieraniem opony o przerzutkę został zażegnany :) ale pozostaje jeszcze jedna kwestia- Wydaje się, że przerzutce brakuje zakresu wychylenia prowadnika na największą zębatkę (przerzutka została zamontowana zgodnie z poradnikiem na forum) Łańcuch ociera o zewnętrzną część prowadnika przerzutki a i przełożenie nie jest precyzyjne. Oczywiście łańcuch był z tyłu na najmniejszej zębatce.

 

Czy aby na pewno przerzutka przednia shimano FD-M580 A działa z korbami 48 tak jak to pisałeś Fenthin?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A bez linki, dałeś radę tak naciągnąć przerzutkę, żeby dobrze to działało? Na oko oczywiście. Z poradnikiem mówisz? Śrubę baryłkową w manetce miałeś odpowiednio wkręconą? Może linka jest była zbyt mocno napięta już podczas mocowania jej do przerzutki.

 

Tak, na potwierdzenie moich słów, dokumentacja Shimano: klik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajnie, że zamieściłeś ten link - tyle że instrukcja wyraźnie wskazuje że przerzutka zarówno w wersji A oraz E obsługuje korby 44 (chyba że źle odczytuje). Więc chyba pozostaje mi już tylko wymiana przerzutki przedniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to widze tak ...

 

Niezależnie od tego jaką korbe mamy 44 czy 48 zebow, to zębatki w korbie są zawsze w tej samej odległości od siebie.

Muszą byc bo inaczej nie będzie sie zgadzać indeksacja na manetce ... a manetki jak wiadomo nie są robione osobno pod 44 i 48 ...

Reasumująć niezaleznie od korby przerzutka musi w obu przypadkach przebyc taką samą drogę w płaszczyżnie poziomej aby obsłużyc wszystkie 3 zębatki.

 

Jak przerzutka nie obciera o największą zębatke, a na najmniejszej lańcuch nie trze o tył pantografu to ...

Mimo wszystko stawiam na to że cos sie pokickało na regulacji, odkręc śrubke H i naciagnij bardziej linke zobaczysz czy zakres jest wystarczajacy.

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tradycyjnych rozwiązaniach, poszczególne korby współpracują z konkretnymi długościami osi suportów. Kupując nową korbę, trzeba również założyć przeznaczony do niej suport. Zbyt długa oś spowoduje, że korba będzie zbyt daleko odsadzona od ramy roweru i przerzutka nie obejmie największej tarczy (to chyba podobna sytuacja, jaką opisujesz). Zbyt krótka, powoduje ocieranie najmniejszej zębatki o tylny widelec.

Nie znam rozwiązania ze zintegrowaną osią korby, ale z opisu, domyślam się, że nie mogąc zmienić długości osi, osadzenie korby można regulować dołączanymi podkładkami, w zależności od długości mufy.

Jeśli Twoja przerzutka nie dociera do największej tarczy, to znaczy, że ewidentnie, korba jest za daleko i trzeba tak dobrać podkładki, aby znalazła się w odpowiedniej pozycji.

 

2a29984c.jpg

 

Na rysunku1, zielone ramię przerzutki jest w maksymalnym wychyleniu i mimo to, nie przerzuca łańcucha na największą tarczę.

Jeśli jest to podobna sytuacja, jak w twoim przypadku, należy za pomocą podkładek regulować długość osi, zaznaczony kolorem czerwonym, aż korba znajdzie się w położeniu, jak na rys.2.

 

544e628e.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za bardzo teoretyzujesz, a nie znasz systemu, jak sam zaznaczyłeś. Dla zachowania sensownej linii łańcucha (standard MTB to 50mm), podkładki MUSZĄ być tak, jak napisałem, a autor się do tego zastosował. I przerzutki są do tego dostosowane, więc Twoja teoria bierze w łeb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie teoria, tylko praktyczne rozwiązanie problemu, jaki miałem, próbując założyć korbę na suport 119 mm, kiedy potrzebny był 122. W normalnym układzie, korpus ocierał o miskę, a kiedy obróciłem suport (końce nie są symetryczne i jeden jest odrobinę dłuższy), przerzutka nie sięgała największej tarczy. Żeby było dobrze, były dwa wyjścia. Jednym z nich była wymiana suportu, czyli wydłużenie ośki o 3 mm.

Myślałem, że przez analogię, podkładki regulują właściwe położenie zębatek względem przerzutki, w zespolonej korbie. Takie rozwiązanie wydawało mi się logiczne i wygodne, jeśli są różne rozmiary muf, a rura ma określoną długość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma co wyważać otwartych drzwi ... sprawa jest prosta jak drut

Shimano na zewnetrznych łożyskach "HT2"

 

Mufa 68 mm

przerzutka na rurze podsiodłowej podkladki 1+2 (L+P)

przerzutka e type 1+1 (L+P)

 

Mufa 73 mm

przerzutka na rurze podsiodłowej podkladki 0+1 (L+P)

przerzutka e type 0+0 (L+P)

 

Dobór długosci osi suportu w systemach ISIS, OCTALINK, KWADRAT to inna bajka.

 

W systemie Shimano ze zintegrowaną osią HT2 jest tak jak jest koniec i kropka.

 

Cała reszta probemów to wada przerzutki / manetki / linek, zła regulacja lub źle zamontowana reukcja średnicy rury podsiodłowej.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że rozgorzała dyskusja na poruszony przeze mnie temat. Opiszę sytuację jak to wszystko wygląda teraz u mnie. Co do zastosowania 3 podkładek nie mam już najmniejszej wątpliwości. Po pierwsze zniwelowały one problem objęcia najmniejszej zębatki przez prowadnik (wcześniej ażeby prowadnik "bezkolizyjnie" objął tarczę, przerzutka musiała być zamontowana minimalnie na ukos- co było przyczyną ocierania opony o prowadnik). W tej chwili- po zastosowaniu dwóch podkładek z prawej strony (jednej z lewej), nie występuje problem "współpracy" przerzutki z najmniejszą tarczą, jednak minimalnie szwankuje współpraca z tarczą największą. Znaczy się- prowadnik wrzuca łańcuch na największą tarczę jednak występuje kontakt łańcucha z prowadnikiem (z tyłu ustawiona najmniejsza zębatka). "Szuranie"jest minimalne - jednak nie da się go zniwelować gdyż brak jest możliwości podciągnięcia prowadnika czy to linką czy śrubą- tak jakby całkowity zakres przerzutki (napięcia sprężyny) już został wykorzystany. Być może popełniam jakiś banalny błąd przy regulacji, ale cały czas zastanawiam się nad współpracą przerzutki z korbami 48.

 

Wcześniej podałeś, że przerzutki FD-M580A-6 i FD-M580A-3 obsługują 44 jak i 48 T- jednak co oznaczają numery 6 i 3 (nic takiego na mojej przerzutce nie jest napisane)? ja zrozumiałem to w taki sposób, że opis FD-M580A-E (obsługa tylko korb 44) odnosi się do przerzutki FD-M580A jak i FD-M580E.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...