Skocz do zawartości

[przerzutka] Shimano Acera - regulacja.


Piotrekpl1985

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

mam problem z przerzutką s. acera. Otóż przeczytałem trzy poradniki i obejżąlem chyba ze cztery filmy na youtube odnośie montażu i regulacji przerzutek i dalej nic. Zaczyna mnie już to poprostu wku***ać. Kombinowałem chyba z 5 godzin i nic. Próbowałem na najniższych ustawić i najwyższych, regulowałem kółeczka względem kasety na największej i najmniejszej zębatce i... dlaje to samo. W najlepszym przypadku udało mi się ustawić tak, że wchodziło tylko 4 biegi na osiem... Przerzutka z przodu ma 3 biegi natomiast kaseta z tyłu 8.

Bardzo bym was prosił o pomc w regulacji właśnie tej przerzutki. Co najpierw należy zrobić, krok po kroku. Wcześniej miałem wszystko dobrze, ale musiałem zdjąć elementy w celu wyczyszczenia i już tej przerzutki nie mogę zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Domyślam się, że naciągasz niepotrzebnie linkę podczas skręcania. Odkręć linkę, wkręć całkowicie śrubę baryłkową. Ustaw śrubami H i L maksymalne wychylania przerzutki. Przerzutkę ruszaj ręcznie na największa zębatkę kasety. Wszystko to robisz bez założonego łańcucha. Teraz jak już ustawiłeś wychylenie śruba na najmniejszej koronce to przykręcasz linkę. Lekko. nie naciągasz jej, ale żeby nie zwisała. Potem odkręcasz śrubę baryłkowa i poprawiasz. Czyli jeszcze trochę naciągasz linkę, ale żeby nie ruszyć wózka z miejsca. Ma być tak, że jak lekko za linkę pociągniesz to się przerzutka ruszy. Potem cykasz sobie na poszczególne biegi i sprawdzasz czy przerzutka, a bardziej jej górne kółko jest w tej samej linii co zębatki. Masz wyregulowaną przerzutkę. jak będzie ocierać na jakimś biegu oprócz najwyższego (najmniejsza zębatka) to reguluj śruba baryłkową o 1/4 obrotu i sprawdzaj czy się coś zmienia. Jeżeli będzie ocierać na najmniejszej zębatce to kręć śruba H (albo L). Nigdy nie pamiętam która jest do którego wychylenia ale na 90% tj. H.

Masz to wszystko opisane w FAQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki lyndows za wyczerpującą odpowiedź. Możesz mi jeszcze tylko napisać taką rzecz. Bo widzisz tak jak napisałem wcześniej mam trzy biego z przodu i osiem z tyłu. U mnie w manetce na beigi tylnie klamka z naciągiem tj. ta w którą trzeba włożyć więcej siły służy do zmainy biegów od wyższego do mniejszego natomiast klamka zwalnijąca tj. taka że wystarczy leciutko nacisnąć służy do zmainy biegów z niższego na wyższy. Czy to ma jakiś wpływ na sposób regulacji w moim przypadku?

drugie pytanie to czy można przeprowadzić regulację z nałożonym łańcuchem? A ostatnie moje pytanie to jak ustawić przerzutki na samym początku przed regulacją uwzględnijąc przy tym sposób zmainy biegów w moejej przerzutce?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w manetce na beigi tylnie klamka z naciągiem tj. ta w którą trzeba włożyć więcej siły służy do zmainy biegów od wyższego do mniejszego natomiast klamka zwalnijąca tj. taka że wystarczy leciutko nacisnąć służy do zmainy biegów z niższego na wyższy. Czy to ma jakiś wpływ na sposób regulacji w moim przypadku?

Co to znaczy wyższy i niższy bieg? Powiedz precyzyjnie. Mniejsza, albo większa zębatka itp.

Można dokonać regulacji z założonym łańcuchem ale łatwiej bez. Jeżeli zdjąłeś przerzutkę to prawdopodobnie masz spinkę. Chyba, że zrobiłeś to odkręcając kółka od przerzutki. Jeżeli nie masz spinki to w nią zainwestuj. Ułatwi znacząco życie.

Jak napiszesz jeszcze raz tak jak napisałem wyżej to dostaniesz odpowiedź. Prawdopodobnie na ostatni bieg czyli na najmniejsza zębatkę. W tym przypadku na 8.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cholercia trochę nie wiem jak to wyjaśnić no ale postaram się więc:

Podczas używania klamki na przerzutce na którą trzeba mocno nacisnąć zmeniją mi się cyfry w "okienku" manetki zawsze na niższą wartość tj. gdy mam przykładowo 8 i nacisne na tą klamkę to przeskoczy mi na 7. Natomaist w tej klamce w którą wkładam bardzo małą siłę jest odwrotnie tj. z 7 mam 8. Co do koronek to nie potrafię odpowiedxieć czy ta najmniejsza jest nawiększą wartością w "okienku" manetki.Ale chyba tak, czy mam rację?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, najmniejsza zębatka jest najszybsza i dlatego oznaczona w manetce największa wartością (w Twoim przypadku liczbą 8). Czyli nie mamy do czynienia z odwrotną sprężyną. Przed cała operacją regulacji jaką opisałem wyżej ustaw manetkę na ostatni bieg (czyli u Ciebie 8).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...