Skocz do zawartości

[kompedium] Kompatybilność napędów 7/8/9/10 s


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Lepszego zdjęcia nie zrobię (bez zniekształceń przy makro). Musisz uwierzyć na słowo ;) że odległości są w zasadzie takie same.

 

kasety.th.jpg

(po lewej 8, po prawej 7)

 

---

Edit: Może tak będzie ciut lepiej widać:

 

kasetyo.th.jpg

 

7 i 8 mają identyczne odległości między koronkami. W końcu pracują na identycznym łańcuchu. Siódemka ma krótszy bębenek w piaście. Zakładając ją na piastę 8/9/10s dokładamy dystans. Zdjęcia doskonałe. Jak ktoś dalej uważa inaczej to powinien sprzedać rower.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy przejściowo można zastosować korbę 8 rzędową i przerzutkę przednią acera do napędu dyna sys - kaseta, łańcuch, manetki i przerzutka tylna ?

 

Da się to jakoż zgrać ? Wiem że blaty w 8 rządówce są szersze do 9 rzędów , dyna sys ma je dodatkowo bliżej siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Blaty nie są szersze ani w 9s ani w 10s. Jednak prowadnica przerzutki jest weższa a to już może powodować problemy regulacyjne jeżeli napęd by był 8s. Jednak jeżeli tylko korba pozostanie stara nie ma to żadnego znaczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Blaty nie są szersze ani w 9s ani w 10s. Jednak prowadnica przerzutki jest weższa a to już może powodować problemy regulacyjne jeżeli napęd by był 8s. Jednak jeżeli tylko korba pozostanie stara nie ma to żadnego znaczenia.

 

 

prowadnica 8 rzędowej czy 10?

 

 

Planuję pozostawić na kilka miesięcy korbę 8 rzędowa i przerzutkę altus 8 rzędową przy zmianie wszystkiego innego w napędzie.

Dodatkowa $ na korbę i przednią przerzutkę prawdopodobnie położy projekt, dlatego pytam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam, mam takie zapytanie. Chciałem wymienić kasetę 9s HG50 11-34T na kasetę 9s SLX HG80 11-28T, przy okazji wymiany całych kół w ramach odchudzania roweru. Domyślam się że muszę wymienić też łańcuch na super narrow, i tu moje pytanie, czy ten łańcuch będzie dzałał z korbą M430, czy do wymiany też jest korba np na SLX ( w planie ale może nie wszystko na raz ;/) ?? Przerzutka, ktora będzie to obsługiwać to SLX z tyłu i deore z przodu.

 

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po przeczytaniu tematu mam taki mętlik w głowie. Dostałem hamulce hydrauliczne i muszę kupić manetki, ponieważ mam klamo-manetki :/ Zakup manetek nowych 3x8 to wydatek 100 zł. no to w takim razie wolę dołożyć 60 zł i kupić już manetki Deore Sl-590 tylko czy będą one działały z kasetą i przerzutką 8s ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak rozumiem ze jest 3x9 tylko ze 3x8 ciezko dostac cos klasy deore. To mam kolejne pytanie kupilbym kasete manetki i lancuch 9s i nie wiem czy korba i przerzutki moga zostac na razie z napedu 8s ?

 

Wysyłane z mojego GT-I8150 za pomocą Tapatalk 2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

No tak rozumiem ze jest 3x9 tylko ze 3x8 ciezko dostac cos klasy deore.

Nie ma co rozumieć, nie dostaniesz nic klasy deore na 8 bo nie ma nie było i nie bedzie takiej klasy, deore od zawsze miało 9, co najwyżej możesz szukać używek starszych XT 737 na 8 ale to raczej dla osprzęt dla bogatych :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość voytec
tylko ze 3x8 ciezko dostac cos klasy deore.

Sądzisz że stare deore (nie ma stety ósemek) jest lepsze od nowej Alivio czy choćby Acery? Nie, nie jest. Jeśli chcesz stare deore lepiej dołożyć te forsiaków i kupić SLX'a który na pewno jest lepszy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy moje pytanie pasuje do tego tematu ale mam nadzieje że mi pomożecie :sweat:

Posiadam taką przerzutkę http://mtbikes.pl/wp-content/uploads/2007/03/tourney.jpg

Ale już mam mocno starte kółeczka... Trudno dokupić dokładnie takie same kółeczka do tej przerzutki... To czerwone jest większe. Czy jak założę obydwa małe do tej przerzutki to będzie wszystko grało?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To czerwone jest większe. Czy jak założę obydwa małe do tej przerzutki to będzie wszystko grało?

Grać może i będzie, ale nie tak, jak byś zapewne chciał. Kółeczka w przerzutce są tak dobrane, aby naciągały odpowiednią część łańcucha w odpowiednich miejscach. Górne kółko musi mieć taką samą ilość zębów, w przeciwnym razie będzie miała trudności z przerzucaniem łańcucha z koronek wolnobiegu/kasety. Dolne kółko także musi mieć identyczną ilość zębów, co oryginalne, ponieważ zmniejszenie ilości zębów obniży pojemność całej przerzutki, a co gorsze (dla niektórych) nie będzie to wyglądało zbyt estetycznie.

Jeżeli już chcesz dokupywać kółka do swojej przerzutki, to zastanów się nad dołożeniem kilku zł i zakupienie (nawet i używanej) przerzutki z dwoma, takimi samymi kółeczkami (10/11 zębów).

Ja posiadam w składziku starą Acerę z roku około 1997, która ma dwa kółeczka po 10 zębów i przy próbach z nowymi napędami (nawet i 8) - działa bez zarzutu.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grać może i będzie, ale nie tak, jak byś zapewne chciał. Kółeczka w przerzutce są tak dobrane, aby naciągały odpowiednią część łańcucha w odpowiednich miejscach. Górne kółko musi mieć taką samą ilość zębów, w przeciwnym razie będzie miała trudności z przerzucaniem łańcucha z koronek wolnobiegu/kasety. Dolne kółko także musi mieć identyczną ilość zębów, co oryginalne, ponieważ zmniejszenie ilości zębów obniży pojemność całej przerzutki, a co gorsze (dla niektórych) nie będzie to wyglądało zbyt estetycznie.

Jeżeli już chcesz dokupywać kółka do swojej przerzutki, to zastanów się nad dołożeniem kilku zł i zakupienie (nawet i używanej) przerzutki z dwoma, takimi samymi kółeczkami (10/11 zębów).

Ja posiadam w składziku starą Acerę z roku około 1997, która ma dwa kółeczka po 10 zębów i przy próbach z nowymi napędami (nawet i 8) - działa bez zarzutu.

 

Pozdrawiam

 

 

Dzięki za bardzo konkretną odpowiedź.

Moja przerzutka jest bardzo niskich lotów mimo tego jestem z niej bardzo zadowolony,tysiące kilometrów już przejechała bez problemów i dlatego nie chciałbym jej zmieniać... Ale może faktycznie lepiej będzie kupić nową przerzutkę niż bawić się w reanimacje tej... Co jest nieopłacalne... ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak. Kółeczka do przerzutek wyniosą Cię około 20 zł za parę, także warto jest dołożyć 10, czy nawet 20 zł i mieć całą, nową przerzutkę? Jeśli rozejrzysz się na allegro, to za 40 zł wraz z przesyłka dostaniesz podobną do swojej, a za 6 dyszek możesz wyrwać nawet Alivio 410 po przecenie. Warto też patrzeć na używki z wyższych półek, bądź starszych modeli ;)

 

Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam, mam pytanie czy przerzutka FD-M771 dyna sys nada się do napędów 9 rzędowych? Mam okazję tanio kupić taką przerzutkę.

Na razie ogólnie elementy dyna sys na allegro potrafią iść za grosze.

 

Jak rozumiem to jest przednia przerzutka? Ciąg linki się zgadza, nie wiem niestety czy wózek nie jest węższy i nie sprawi niespodzianek ;/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam, mam pytanie czy przerzutka FD-M771 dyna sys nada się do napędów 9 rzędowych? Mam okazję tanio kupić taką przerzutkę.

 

 

Będzie działało ja mam przerzutkę pod dynasys (na dwa blaty) i korbę pod 9s i działa b.dobrze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem niestety czy wózek nie jest węższy i nie sprawi niespodzianek

 

Wózek ma tę samą szerokość (może z lekka inne tłoczenia) jak do napędów standardu Mega9, a to dlatego, ze łańcuchy 9sp (HG) jak i 10sp (HG-X) mają taką samą szerokość ;)

Łańcuchy różnią się zewnętrznymi ogniwami, które w wersji Dyna-Sys są odpowiednio profilowane dla płynniejszej zmiany przełożeń.

 

Ja natomiast mam kombinację przerzutki LX (M581), łańcuch Hg 53 oraz korbę Dyna Sys i wszystko działa bez zarzutu :)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...