Skocz do zawartości

[kompedium] Kompatybilność napędów 7/8/9/10 s


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

  • Mod Team
większych różnic nie ma

Otóż są bo to całkiem inne manetki posiadają instant relase i można je przerobić na XTR i beda zrzucać o 2 nie tylko o 1 bieg. Wymienione przez ciebie różnice wynikają właśnie z innego mechanizmu.

 

I fakt jest taki ze chcesz mieć dobrze i tanio kup sobie alivio. Chcesz mieść coś stylowego co poza wyglądem również działa znakomicie weź XT. Poza tym na szosę wziął bym klasyczną przerzutkę nie shadowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Wiem na pewno, że napęd mam 8s, siadła mi lewa klamkomanetka (dostała luzy) i podejrzewam, że przerzutka też mocno dostała tym bardziej, że jest to Tourney. Wyczytałem, że lepiej jest dać dobre manetki niż przerzutki. Po czytaniu forum, dowiedziałem się że chcąc iść w lepszy sprzęt muszę przejść na 9s. Wątpliwości mam z tego powodu, iż nie mam doświadczenia w doborze sprzętu, wiem tylko tyle ile wyczytałem z frum, daltego ważne są dla mnie odpowiedzi na te pytania:

 

1. Czy warto wymienić napęd na ten co podałem, czy pozostać przy wymianie tylko klamkomanetek na avidy i manetki alivio M410 (3x8) oraz przerzutki przedniej na alivio m410. Koszt całkowity około 200 zł. Czy zmiana napędu na sprzęt wart około 900 zł ma sens przy takim użytkowaniu roweru?

2. Zakładając, że warto inwestować w rower grubą kasę, mógłbym w pierwszym rzucie wymienić manetki na xt i kasetę z łańcuchem. Czy to będzie działać z resztą napędu?

3. Co muszę wymienić jako minimum żeby sprzęt działał sprawnie?

3. Czy warto dopłacać do przerzutki tylnej slxa?

4. Czy macie propozycję do zmiany napędu, które obniżą jego wymianę nie pogarszając działania?

 

Nie wiem czy kupując manetki xt i resztę napędu alivio 9s wykorzystam potencjał manetek z drugiej strony niedużo więcej dając mogę mieć już grupę deore 590, któa może z manetkami xt będzie działać cudnie. Tu mam rozterki, czy takie łączenie ma sens. Lubie jak mi wszystko chodzi bez zgrzytów. Rama jest dla mnie świetna i planuję jeździć na niej długo. Wymianę mógłbym robić na raty np. pkt 2 i później reszta napędu. Chodzi mi tylo o dobór optymalnych komponentów, żeby nie było przerostu formy nad treścią. Skoro nie jeżdżę w błocie i maratonach to nie potrzebuję kompletnej grupy xt, ale lubię jazdę rowerem i jeżdżąc po jurze krakowsko częstochowskiej obecny napęd był dla mnie za słaby. Zwłaszcza przód, tył sobie jakoś radził i przez 1600 km nawet się nie rozrególował. Także proszę o dalsze propozycje.

Pozdrawiam Grzegorz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

We wczesniejszym poście na poprzedniej stronie jest wszystko napisane o co pytacie i nie chciał bym posta dublować. Rower scott sportster 50 i osprzęt:

Obecnie mam taki napęd:

Przerzutka przód - Shimano FD-TX51, 31.8mm clamp

Przerzutka tył - Shimano Acera RD-M 360, 24 Speed

Klamkomanteki - Shimano ST-EF 51 L / 8R, EZ-fire plus 3x8

Korba - Shimano FC-M171, with Chainguard 48 x 38 x 28 T

Kaseta -Shimano CS-HG30- 8I, 11-32 T.

 

Planuję zmianę na taki:

Przerzutka przód - deore 591 Mega 9 22T-12T tarcza 44/48 z

Przerzutka tył - deore RD-M591 SGS lub SLX RD-M662 SGS Shadow

Manetki - deore xt 770 3x9

Klamki - Avid FR-5

Korba - deore M-590 48/36/26

Kaseta + łańcuch - deore HG 50 -11-32 + HG-53 (9 speed)

 

Z braku doświadczenia dzięki waszej pomocy próbuje sobie odpowiedzieć na pytanie co w moim przypadku jest najlepszym rozwiązaniem.Zostawić wszystko po staremu i przejść z klamkomanetek (lewa dostała ogromne luzy) na klamki avid i manetki alivio 410, czy pchać sie w rozbudowę.

Pozdrawiam Grzegorz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja na Twoim miejscu zamiast deore kupilbym alivio, a reszte kasy zainwestował w inne czesci, np amor, a klamki kupilbym de-one (te jak avidy)

Witaj!

I tak chyba zrobię. Osprzęt Alivio przy moim jeżdżeniu powinien wystarczyć na kilka lat. Resztę wydam na opony, póxniej może amor. Przejdę jednak na 9. Wydaje mi się, że alivio z tej grupy ma więcej do zaoferowania niż alivio 8. klamki już nowe mam Avid FR 5.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem na myśli, że manetki alivio 430 (rapid fire plus) w stosunku do 410 (ez fire plus) mają lepszy system zmiany biegów zapożyczony z deore 590. Czyli kciukiem można zmieniać biegi w 2 strony. 410 z tego co czytałem w opisie przerzutki, mają wajchę pod kciuk powyżej kierownicy. Wydaje mi się, że to może świadczyć, iż 430 są kopią deorek. Ale czytany opis może być błędny.

Pozdrówka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
tylko że wtedy skok dźwigni jest bardzo długi

Nie rozumiem manetka działa normalnie a jak chcesz zrzucić o 2 bo masz taka fantazje dociskasz cyngiel i masz 2 w dół. Ciężko żeby dźwignia sie dalej wtedy nie posunęła. A jak ktoś chce żeby mu łańcuch szybko tańcował po kasecie to niech sobie gripy kupi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi o to, że skok drugiego kilku jest moim zdaniem zbyt długi i chyba szybciej zrzucać klasycznie po 1.

Jeśli mowa o XT na 9 przerobionych wg instrukcji zamieszczonej na forum, to jestem przeciwnego zdania. Skok w sam raz żeby przez przypadek nie zmienić o 2 biegi gdy chcemy o 1 i bez problemy przeskoczyć o 2 za jednym zamachem gdy jest taka potrzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc i ja podłączę się pod temat ponieważ rozbudowa mojej hybrydy (rama Kellys Saphix 2011 r.)wchodzi w ostatnią fazę czyli zakupu napędu,na chwilę obecną mam coś takiego:napęd 8 rzędowy

Manetki SHIMANO ST-EF60-8 EZ-fire Plus

Przerzutka przednia SHIMANO M191 (31.8mm)

Przerzutka tylna SHIMANO Acera M360

KASETA-SHIMANO CS-HG30-8 (11-34)

Korba SHIMANO (11) M171 (48x38x28)

Suport SHIMANO cartridge (122.5mm)

KMC Z7 (114 links)

a chcę przejść na 9 rzędówkę z czymś takim

Korba Shimano Acera FC-M361 42-32-22T

Przerzutka tylna Acera RD-M390 SGS

Manetki Acera SL-M390

Suport BB-UN26 Shimano na kwadrat

czy podana kompilacja będzie dobra ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Sporo się naszukałem w internecie i podobnych wątków czytałem już dziesiątki, ale w żadnym nie znalazłem odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie.

Zmieniam napęd w swoim rowerze na xt i zdecydowałem się ponownie wybrać napęd 9-cio rzędowy. Kupiłem już (wszystko nowe XT) kasetę, manetki, przerzutki p+t oraz łańcuchy sram-pc971. Ale mam problem co zrobić z korbą. Chciałbym kupić korbę XT dedykowaną do napędów 9 rzędowych, ale nastały takie dziwne czasy, że korbę XT dyna sys na allegro można kupić za 550 zł, natomiast do 9 kosztuje ok 120 zł więcej i praktycznie niewiele ich jest. I w związku z tym pytanie. Czy w moim przypadku warto dołożyć i kupić korbę na 9-tkę czy nie będzie to miało żadnego znaczenia i śmiało kupić Dyna sys? I czy w związku z tym, że w systemie dyna sys wszystko jest węższe niż w 9, korba na 10 rz będzie miała krótszą żywotność niż ta na 9-tkę?

Proszę o pomoc

pozdrawiam

piszcz4

 

//Chyba nie trzeba zakładać nowego tematu, łączę z istniejącym - Safian...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie zbyt szybko się ucieszyłem bo zapomniałem o wielkościach zębatek. W Dyna sys korba ma 42-32-24 i to mi chyba nie będzie odpowiadało. Czasem jeżdżę po płaskim to większy blat się przyda, a i przy kasecie 11-32 na mega stromych podjazdach tarczą z 22 zębami w korbie nie pogardzę. Chyba się trochę pośpieszyłem z tym pytaniem, bo właśnie sobie uświadomiłem te ważne dla mnie różnice :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze łańcuch na 10-rzędowy napęd jest węższy od 9-tki więc... tarcze na korbie są bliżej siebie więc... wypada stosować łańcuch 10 rzędowy, ale jak masz kasetę i tylną przerzutkę, manetki na 9x3 powiem tak lepiej dopłacić te 120,- i mieć święty spokój i jeździć niż ciągle regulować napęd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...