Skocz do zawartości

[kompedium] Kompatybilność napędów 7/8/9/10 s


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Od jakiegoś czasu noszę się z zamiarem kupna korby, a teraz można w dobrej cenie dostać korby dyna-sys. Wiem że nie ma problemu w stosowaniu łańcuchów z wyższych grup w niższych grupach, natomiast opinie użytkowników którzy używali korb dyna-sys w napędach 9rz nie są już tak jednoznaczne tzn. pojawia się problem zrzucania lub wrzucania łańcucha z młynka na środkowy blat, lub ze środkowego blatu na największy(zależy jak się wyreguluje przerzutkę), mimo problemów jest to podobno działanie akceptowalne. Rozwiązaniem może być zmiana młynka na 22z (przy korbie 24/32/42), lub stosowanie łańcucha 10s przy czym w tym przypadku może się okazać że będzie trzeba zmienić przednią przerzutkę na 10s ze względu na węższą klatkę. Nie znalazłem nigdzie info gdzie stosował by ktoś korbę z dwoma blatami dyna-sys do napędu 9rz, jak ktoś ma takie doświadczenie to proszę o parę słów.

Jeśli moje wnioski są błędne, to proszę o sprostowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zębatki 10s NIE RÓŻNIĄ SIĘ OD TYCH 9s. Narodzie, gdzieś to wyczytał i czymże się kierował siejąc swe głupie myśli (to uwaga do ogółu).

 

Tak samo nie ma problemu z praca łańcucha 10s w napędzie 9s, baaaaaaaaaa pracuje on znacznie lepiej, szybciej, precyzyjniej, ciszej.

 

Wysyłane z mojego HTC Sensation Z710e za pomocą Tapatalk 2

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem wiele wątków(z tego forum), jak i ten cały temat, i opinie nie są tak jednoznaczne jak Twoja. Czytałem też że jeździłeś na korbie i łańcuchu10s z resztą 9s. Czy ta korba na łańcuchu 9s sprawowała by się tak samo dobrze?

Tematów w których jest opisywany problem jest dużo, poniżej dwa z nich:

[napęd] Korba Dyna-Sys 42-32-24 + Przerzutka XTR FD-M970 - Napęd rowerowy - Forum Rowerowe - Największe w Polsce

[korba] SLX 9rz vs DynaSys - Napęd rowerowy - Forum Rowerowe - Największe w Polsce

 

 

Może z korbą dyna-sys trzeba stosować łańcuch 10s i wtedy będzie to dobrze gadało z resztą napędu 9s.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siema, mam pewne pytanie szykuję się powoli do wymiany napędu. Mam już manetki 3x9 oraz w niedalekiej przyszłości kasete 9peed i łańcuch. Problem pojawia się przy przerzutce tylnej. Nastawiłem się na xt lub ewentualnie jakiś xtr :) (marzenia) i teraz moje pytanie nowe XT tj. shadow plus z tą blokadą wózka wszystkie są pod kasety 10 rzędowe. Jak stoi sprawa z tą kompatybilnośćią przerzutki na 10 przełożeń z manetkami i wszystkim innym na 9. Proszę o poradę pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybaczcie, może było już to przerobione, ale nie dam rady przewertować tylu stron;)

 

Sprzedaję koła (http://allegro.pl/kola-pod-tarcze-stan-bdb-shimano-deore-alex-rims-i2821550027.html), fabrycznie była zamontowana kaseta 10s. Otrzymałem pytanie czy wejdzie tam inna kaseta - 8s i odp nie znam, więc proszę o pomoc:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Za lenistwo dostałeś warna:

- za to ze jesteś stałym bywalcem a nie znasz zasad.

- następnym razem możesz dostać za podobne pytanie bo wszystko na temat korb, kaset, łańcuchów, przerzutek i manetek od jaskiniowców po dyna sys jest w tym temacie napisane tylko chcieć znaleźć odp na swoje pytanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

W archiwum shimano nie mogę znaleźć wzmianki na temat jej pojemności. Działać na pewno będzie może pojawić sie problem jaki wiele osób juz opisywało mianowicie problem z wrzucaniem 1 --> 2. trzeba szukać pojemności ;) gdzieś po sieci :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Ja tam omijam dyna sysy szerokim łukiem a tobie bym doradził coś z lat ubiegłych ... kiedy jeszcze była jakość a nie tylko cena.

 

Czy ktoś przerobił temat połączenia 9rz napędu shimano xt z

Jest takie coś dla nie chcących dyna sysa. Shimano Ultegra SL-R783 Flat Bar Shifter 3x10-fach silber manetki 10s w systemie 2:1 z tego co mi wiadomo wiec kompatybilne z 9s w dół. Są to ultegry czyli odpowiednik XT, manetki wiadomo szosowe i dosć drogie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc mega kombinacja się sprawdzila . Mianowicie wyglada to tak

Korba XT 780 duża zebatke 42z zmienilem na alivio 44z taniej i duzo szybciej sie teraz jezdzi , przerzutka przod zostala dyna sys SLX 10s

Manetki Sram x0 tylna przerzutka Sram X9 łancuch ConneX 800(8s) kaseta 9s 11-32 XT. j

 

Ku mojemu zdziwieniu wszystko chodzi idealnie nic nie obciera , aczkolwiek lancuch w przedniej przerzutce ma malo miesja , za chwile zmieniam tarcze 24 z na 22 zeby na stromych podjazdach bylo lzej , do tego zabiegu zakladam nowa przednia przerzutke Deore 530 nowke szt , ktora znalazlem w piwnicy.

 

Dodam tylko , ze caly ten naped chodzil praktycznie po zaciagnieciu linki , w przypadku poprzedniego 10 s napedu dyna sys , ustawianie trwalo kilka minut i nie zawsze konczylo sie sukcesem i do tego za kilka dni powtorka bo wszystko rozlegulowane.

 

Zmiany wprowadzone, tarcze z korby DynaSys zmienione na 44-36-22 . Jak dla mojego stylu jazdy jest to doskonale rozwiazanie , mozna jechac bardzo szybko , i wspinac się na strome podjazdy z uzyciem kasety 11-32.Cały napęd , chodzi ze gripami Srama X0 i Deore 530 idealnie.'
;)
)))

 

Wyglada tak

 

 

xt1r.th.jpg

 

xt2fc.th.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Dziś luknąłem kontem oka na napęd i dostrzegłem cosik :P

20121214127.jpg

Jak widać na załączonym obrazku odległość od sąsiadującej zębatki w kasecie CS M760 11-34 przy lańcuchu 8s jest wystarczająco duża by zapewnić bezproblemową prace.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam pewien dylemat.

 

Aktualnie mam kompletny nowy napęd na nowy sezon. Składa się z kordy LX M582 blat 44z oraz kasety LX 11-28, do tego łańcuch też nowy HG53 przebieg 0km. Chciałem też zmienić tylnią przerzutkę by to sprawnie śmigało. Aktualnie mam SLX-a na długim wózku oczywiście 9s, i tu moje pytanie czy ta przerzutka sobie poradzi (z tego co wiem to SLX ma kasetę 11-28 9s), jakkolwiek chciałem ją zmienić na coś lepszego , zastanawiam się nad trzema propozycjami : XT M770 GS oraz XTR M970 GS oraz XTR M960 SGS - wszystkie przerzutki oczywiście nowe nie używane. Która z propozycji waszym zdaniem będzie najlepiej współpracować z tą korbą i kasetą , czytałem o problemach ze zmieniarkami shadow przy kasecie 11-28.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

slx poradzi sobie w koncu jak zauwazyles slx ma tez kasete 11-28

 

 

No właśnie, wydaje mi się, że da radę bez problemu. Kupiłem po konsultacji na prw, z kolegą z forum XTR-a M960. Dam znaka jak sobie poradzi z tym zestawem.

pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Obecnie mam taki napęd:

Przerzutka przód - Shimano FD-TX51, 31.8mm clamp

Przerzutka tył - Shimano Acera RD-M 360, 24 Speed

Klamkomanteki - Shimano ST-EF 51 L / 8R, EZ-fire plus 3x8

Korba - Shimano FC-M171, with Chainguard 48 x 38 x 28 T

Kaseta -Shimano CS-HG30- 8I, 11-32 T.

 

Planuję zmianę na taki:

Przerzutka przód - deore 591 Mega 9 22T-12T tarcza 44/48 z

Przerzutka tył - deore RD-M591 SGS lub SLX RD-M662 SGS Shadow

Manetki - deore xt 770 3x9

Klamki - Avid FR-5

Korba - deore M-590 48/36/26

Kaseta + łańcuch - deore HG 50 -11-32 + HG-53 (9 speed)

 

Wątek przeczytałem, ale dla zielonego człowieka pozostają wątpliwości o kompatybilność. jeżdżę crossem (Scott Sportster 50) 90% asfalt, reszta żwirówki i ubite drogi leśne. Obecny napęd ma przejechane 1600 km i przód ma problemy z precyzją a klamkomanetka lewa (wajcha od przerzutki) dostała luzu w wpionie ponad cm, tył chodzi dobrze. Rocznie robię około 2000 km. Nie mam nie wiadomo ile pieniędzy więc chodzi mi o pomoc w dobraniu osprzętu w najlepszym stosunku jakość/cena.

W związku z powyższym mam pytania, które brzmią następująca:

 

1. Czy warto wymienić napęd na ten co podałem, czy pozostać przy wymianie tylko klamkomanetek i przerzutki przedniej na avidy i manetki alivio M410 (3x8) oraz przerzutki przedniej na alivio. Koszt całkowity około 200 zł. Czy zmiana napędu na sprzęt wart około 900 zł ma sens przy takim użytkowaniu roweru?

2. Zakładając, że warto inwestować w rower grubą kasę, mógłbym w pierwszym rzucie wymienić manetki na xt i kasetę z łańcuchem. Czy to będzie działać z resztą napędu?

3. Co muszę wymienić jako minimum żeby sprzęt działał sprawnie?

3. Czy warto dopłacać do przerzutki tylnej slxa?

4. Czy macie propozycję do zmiany napędu, które obniżą jego wymianę nie pogarszając działania?

 

Bardzo proszę o pomoc,zima to dobra pora i jest czas na to by poprawić co nieco w rowerze. Rama Scotta mi bardzo pasuje i będę pewnie jeździł na niej jeszcze z 10 lat.

 

Pozdrawiam Grzegorz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Manetki XT są fajne, bo przede wszystkim mają krotki skok i tym się różnią od SLX, Deore i Alivio, większych różnic nie ma. Niestety są też drogie, 2x droższe od SLX-ów, i jak nie zależy Ci na szybkości napędu to chyba lepiej kupić manetki Alivio 3x9, zaoszczędzisz chyba ze 200zł, a też bedą działały bardzo ładnie.

Mam przerzutkę SLX-a 9s, z przebiegiem ok 2000km, zmieniłem ją na XTR M960, SLX została jako zapas. SLX 9s w porównaniu do Deore 9s (ma mój kolega) ma nieco mocniejszą sprężynę , i nieco lepiej zachowuje się w błocie i pod obciążeniem, ale szału nie ma, przy jeździe asfaltowej i lekki teren, raczej nie odczujesz różnicy Zwykła przerzutka bez shadow-a i innych bajerów bedzie dobrym wyborem.

Korba którą podałeś to dobry i rozsądny wybór.

Kaseta 11-32 do crossowego roweru to moim zdaniem nieporozumienie, chyba że jeździsz w górach, lepiej sprawdzi się jakaś szosowa, 9s o gęsto upakowanych biegach. 11-23 11-25, ew LX 11-28

Przednia zmieniarka jaką podałeś jest zupełnie ok, mam ją od roku, nie ma luzów działa dobrze, wielkiej różnicy do alivio nie ma, u kolegi działa bez zarzutu od dłuższego czasu , jak nie zmieniasz agresywnie blatów to wystarczy na długo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...