Skocz do zawartości

[rower] Romet 29er, czyli pretekst do dyskusji o stali


Wiewiór

Rekomendowane odpowiedzi

  • Mod Team

 

 

To ja chcę się dowiedzieć Dlaczego materiał A jest lepszy wg was niż materiał S. 

 

 

 

Bo ja nie znam się na tym, opieram swoją opinę jedynie na obserwacjach, a te mówią mi że nie widzę specjalnie duże ilości stalowych wahaczy.

 

Specjalnie mądrościowycm i nieznoszącym sprzeciwu tonem tego bym nie nazwał, ale niech Ci będie :D

 

Szacunek...

I.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Yarr, gracias, ale no wiesz, ja o sztywności stali vs alu może w książkach też czytałem, ale wystarczy mi do dziś to co usłyszałem od p. Rychtarskiego i Orłowskiego.
A jak by nie mówić - nabudowali trochę torowego sprzętu gdzie sztywność to podstawa istnienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stal podda sie odksztalceniom i dostanie luzow wahacz ,rozsypia sie lozyska jak w makrokeshu za 60000 groszy.

 

 

Paris_Tuileries_Garden_Facepalm_statue.j

 

Pewnie dlatego łożyska w obrabiarkach są montowane w stalowych odlewach.

 

Rozmowy o materiałach nie mogą być tak jednostronne i pozbawione szczegółów.

Bo Nie możemy porównywać stali nieuspokojonej ST4 z której można uspawać furtkę  do stali maraging czy Hadfielda.

Błagam was.

 

 

Można, pewnie, że można, ale nie ma się co czarować, że stal jest tak superowym materiałem na wahacze...   Przedni trójkąt, czemu nie, wahacz to już raczej sztuka dla sztuki...   Szacunek... I.  

 

 

Myślałem bardziej o tej wypowiedzi Ivan :*

 

 

ale wystarczy mi do dziś to co usłyszałem od p. Rychtarskiego i Orłowskiego.

 

Podziel się. Chętnie się dowiem. 

 

 

----

 

Jeszcze takie małe oświadczenie.

Nie walczę z rzeczywistością. Nie twierdze że cały świat zgłupiał i buduje rowery z alu. 

Buduje, bo tak jest łatwiej, taniej, szybciej. Chciałbym tylko nie czytać takich jednostronnych opinii o materiałach bez uzasadnienia i zgłębiania tematu.

W ten sposób skończy się na tym, że będziemy coś robili lub nie robili tylko dlatego że tak się robi, bo tak robią to wszyscy.

 

Takich zagadnień jest masa. Ramy stalowe produkowane masowo są spawane tigiem głównie dlatego, że po takim spawainu nie potrzebna jest dodatkowa obróbka.

Czas to kasa.

Co nie znaczy że rama lutowana jest gorsza czy słabsza.

 

Edytowane przez yarr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

W sumie nic wielkiego i ponad to co tu było powiedziane. aaa i że stalówki w klubach bo dłużej jeździły a "po" mogły jeszcze służyć młodzikom. 
Dziś sztywność można załatwić cabrąłnem bo projektując każdy centymetr ramy pod względem sztywności, elastyczności itd itd


Tylko Panowie, Koledzy Drodzy.... ja myślałem, że historie na temat wyższości BożegoNarodzenia nad WielkieNocy mamy już dawno za sobą ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

karbon karbon hmm..   a taka ciekawostka z chin mi się przypomniala

Dobra tylko nie było nigdy opisu dokłądnego co to i gdzie ta hałada. Ja podejrzewam że puścił to Spec czy inny Scott by odstraszyć ludzi od ram chińskich na Ali.

Słaby przykład.

 

Dlaczego ALU/Karbon? Bo jest dla mnie to po prostu ładniejsze.

Po 2 tańsze, dużo tańsze.

3 - lżejsze. Podjeźdzałem FS 18kg w górach i takim 15kg i 12kg. Wie o czym pisze ten co rower w górach pchał i niusł na plecach...nic fajnego, żadna przyjemność. 

4 - łatwo dostępne i popularne. Czyli łatwiej jeśli chodzi o gwarancję/jakąś zmianę w rowerze.

 

Nie napiszę o materiałach od lutowania, spawania, czy innego lepienia - nie znam się na tym.

I Ivan i Prez mają FS w Alu, ja pod choinkę sobie sprawię. Świat jeździ na ALU i Wunglu i ja będę. Nie ma sensu iść pod prąd na siłę.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra tylko nie było nigdy opisu dokłądnego co to i gdzie ta hałada. Ja podejrzewam że puścił to Spec czy inny Scott by odstraszyć ludzi od ram chińskich na Ali. Słaby przykład.

 

 

Ta bo u nich wszytko wychodzi 100 na 100.

A to co piszesz to już teoria spiskowa dopisana do  teorii spiskowej.

Jakie to ma znaczenie gdzie to jest? Nie rozumiem.

Poza tym to nie był przykład. Bo niby czego?

 

O drugiej połowie wypowiedzi już nie mam siły pisać. :sweat:

 

 

 

 

I Ivan i Prez mają FS w Alu

 

Hm ...

 

Taka mała prowokacja.

 

Panowie. Wzielibyśta customowe fule w stali? Dajmy na to Dark owl jak już powstaną?

Edytowane przez yarr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skwarze jeden. 

Tata zawsze mi mówił że mam rozmawiać z ludźmi ich językiem żeby mnie rozumieli.

Co niniejszym czynię.

Zastosuję  przykład z twojego podwórka.

Kiedyś widziałem materiał o tym panu co robi narty z drewna na zamówienie. Robi je ręcznie i nie robi ich tanio a mimo to ma spora kolejkę oczekujących.

Cały świat jak wiesz jeździ na nartach dużo tańszych i z innych materiałów. Ale ja jakbym jeździł na nartach, czym się brzydzę, to chciałbym jeździć na takich od tego pana.

I powiem ci tak jak ty mnie. Nie znam się na produkcji nart ale właśnie dlatego że cały świat jeździ na tych plastikowych to ja chciałbym na drewnianych bo mi się podobają.

 

;)

 

 

 

Edytowane przez yarr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym wziął gdyby dawali :) Bo już cena "masówek" które i tak wychodzą na sztuki trochę przeraża.

No i póki co na glinianego fulla też nie narzekam. Stal kusi ale tylko po to żeby mieć cienkie rurki i stal - tak dla zasady. Więc z punktu widzenia praktycznego nie ma to żadnego sensu, z punktu ideologicznego pewnie ma. W sumie o tym napisał @yarr.

Chyba że trzeba punkt widzenia zweryfikować i stwierdzić że alu nie nadaje się wyłącznie na puszki do piwa :) Ale co to za frajda.

Edytowane przez MikeSkywalker
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
Panowie. Wzielibyśta customowe fule w stali? Dajmy na to Dark owl jak już powstaną?

.. na kolanach bym poszedł.....choćby za samą blaszkę na sterówie

 

a co do Skwarkowego

ad3. bzdura lub różnica tak mało istotna, że nie warta przytaczania. O czym pisałem kilka postów wcześniej. Moja sarna była lżejsza niż niejeden paździeż z glinu. W fulach potrafiąramy do roweró tej samej grupy ważyć międzye 2,3 a 3,5kg :) To tylko dowód na to, że nie tylko materiał jest istotny ale i konstrukcja.

ad3b. niech przykładem będzie nasz Koval co singlową stalą ostatnio pozamiatał u siebie w okolicy na zawodach. PARWDZIWYM mocarzom nie przeszkadza czy jadą na "cięższej" stali

 

No ale Skwarek to młoda niewyżyta krew - swoje jeszcze musi przejść, nacieszyć fulem (pierwszym w życiu?), najarać carbąłnem. Może za lat 5/10 zmieni mu się optyka

 

aaaa i jeszcze odnośnie tej legendarnej sztywności alu.. zróbcie ramę z alu o takich średnicach jak stalówka (najlepiej szosowa!) to pogadamy  :devil: 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały świat jak wiesz jeździ na nartach dużo tańszych i z innych materiałów. Ale ja jakbym jeździł na nartach, czym się brzydzę, to chciałbym jeździć na takich od tego pana. I powiem ci tak jak ty mnie. Nie znam się na produkcji nart ale właśnie dlatego że cały świat jeździ na tych plastikowych to ja chciałbym na drewnianych bo mi się podobają.

Ja tam śmigam na polskich nartach karbonowych z własnej stajni. Tam jest troichę inaczej.

Generalnie narty z rdzeniem drewnianym różnią się tylko wagą porównując do wunglowych. A Muncok tzn Szymon, którego znam osobiści robi manufakture custom, w kategorii Premium.

Powiem Ci że narty tak się nie różnią jak rowery. Generalnie trzeba być ekspertem by wyczuć różnicę w natach podobnych do siebie geometrycznie.

 

 

ad3. bzdura lub różnica tak mało istotna

No taaa...to czmu odchodzamy rowery? Czemu cały świat jak kogoś styać jeździ na FS jak najlżejszych?

Przykłąd Kovala który ma nogę poza skalą i kasy władował w rower masę chyba nie? Tylko trzeba mieć tą kasę.

Ja Was nie potrzebuje przekonywać. Tak sobie dumam i tak mi się wydaje. A na forumowe dyskusje  przy klawiaturze to ja nie mam tyle czasu.  

Odczucia co do FS czerpałem 2 miechy temu na włoszkich szlakach.

 

 

No ale Skwarek to młoda niewyżyta piczka -

weź sobie wlep ostrzeżenie? Bo ja nie mam 18 lat i to taka słowna gierka nastolatka. Żartobliwie, wiem ale publicznie. Zmień to.

Bo Ci Panie Anarchy wyznacze solo trasę na Stallovym i nie będzie przyjemnie ;)

A Wy to Starszyzna Mędrców Stali? 

Ale Was inna opinia gryzie...

Edytowane przez skwarek2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Zmienione Mariuszu. Jeżeli uraziłem - publicznie - przepraszam.
.

.

.

Napisąłem tu jeszcze "trochę mądrości" ale usunąłem to bo to nie ma sensu. Nikt tu nikogo nie chce nawracać na jakąkolwiek stronę, wmawiać, że blondynki są ładniejsze od brunetek a cienkie bardziej wysublimowane od grubego. Czy wciskać i tak praktycznie nie dostępnych fuli ze stali.
Chodziło tylko o odrobinę większą rzetelność w tym co niektórzy piszą.|


Ale, że rozmowa zaczyna parzyć w palce na klawiaturze ja mówię pas. Albo lepiej - peace. I ściski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

No taaa...to czmu odchodzamy rowery? Czemu cały świat jak kogoś styać jeździ na FS jak najlżejszych?
Z tym odchudzaniem szczególnie w fiulach to jest paranoja- większość po 2-3 latach to szrot. Pękające wahacze, śruby, ............. z innej bajki waga końcowa roweru to suma i oszczędność 0,5 kg na ramie daje mały ułamek w wadze końcowej bajka. Od dawna wiadomo że w tej branży solidnie nie oznacza wcale lekko. Chyba że stać nas na wymianę tajli co rok (sezon).

Stal to po prostu dobry, długowieczny i sprawdzony materiał i cieszy że nie odszedł w zapomnienie wśród masowego zalewu glinu i wungla. Większość stalowych rowerów to świadomy wybór dla kogoś kto te wszystkie materiały już objeździł. Ja wróciłem do stali (tak naprawdę zawsze jeden z moich rowerów zawsze był stalowy) po latach jazdy na wszelkiej maści rowerach głównie aluminiowych.( Zmieniałem ramy 2 razy do roku.) W moim odczuciu to odkrycie roweru na nowo (stal). Trochę to jak z modą zatacza kręgi.

Ja to nawet mam radochę że 98% ludzi śmiga na glinie. A większość awarii ram to niestety Karbą i Alu... może to efekt skali, ale nie w wunglu.

Dla ludzi walczących o wynik często każdy gram pod nogami jak i nad ramą ma znaczenie... dla nich karbą to idealny materiał.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Zmieniałem ramy 2 razy do roku.

O chłopie to ja nie wiem co ty robisz z rowerami? Ile miałeś przebiegu w roku 30k km? Czy to były ALU markeciaki.

 

 

. A większość awarii ram to niestety Karbą i Alu...

A pomyślałeś o skali? Powiedzmy jak na 1000 rowerów alu/car jest jeden stalowy to chyba proste, że więcej rowerów uszkodzonych to te 2 pierwsze materiały?

 

 

Większość stalowych rowerów to świadomy wybór dla kogoś kto te wszystkie materiały już objeździł.

Ja tam mam stal, bo taki rower dostałem od Ivana jak byłem w kiszce finansowej po kradzieży poprzedniego roweru. I marzy mi się wunglowy full trail. 

I na wyścigach pod górę mnie wyprzedzają lżejsze rowery mimo, że noga podobna jak nie lepsza. Więc pieniczycie, że waga nie jest ważna...

 

 

Dobra ja też PAS w dyskusji i w temacie.

Generalnie zawracacie kijem Wisłę. Pozdro. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O zaletach Fe chyba nie musimy sie rospisywac, skoro watek ma wiecej stron niz 'Janko Muzykant'.
Ja tylko dodam od siebie z obserwacji, ze to rzecz raczej dla luda wiedzacego czego sie chce, po przejsciach, niejednokrotnie z sentymentami do Wigry czy Pelikana, a nawej ruskiej 'bramy' :)
Z duma dodam, ze zostalem nawrocony do Fe-tyszu w roku 2009 bodajrze (przez kogo, to chyba mozna sie domyslic) i osobiscie zarazilem stalowymi 29-erami 5-ciu kolegow na ojczystej ziemi. Kazdy chwali.

 

ave stal,

koval
 

Edytowane przez kovaldesign
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ahves.

Naszla mnie taka rozterka ..czemu tansze scigalki szosowe i cx giant spec scott cannondale,nawt nowa scigalka ns bikes sa glownie dostepne na alu a nie na stali? Co z tego ze alu jest (niby) tansze?

Czy mi sie wydaje czy 1 t aluminium aby zaistniec materialnie pochlania 100 k kwh energy 4 ton boksytu i 100 000 l wody? Teraz przecie zarowki sa eko odkurzacze a rowery? Ile pochlania dobr 1 t stali?. Zatem czy nie fajnie zrobic wybor w 3 materialach stal wyngiel i allu? Nie mam zabardzo floty na wungiel zatem fajnie by bylo miec w stacjonarce na wystawie jakiegos sciganta w stali by potem moc go kupic i miec na miejscu serwis.

 

 

Owszem istnieja takie marki jak kona single be marin surly salsa czy inne ale ich prozno szukach w sklepach... a polski ziom kupi w stacjonarnym sklepie..

Chcialbym sie przymierzyc do takiej np kony zeby zbadac czy geo i position ok , a tu super sprzedawca mi mowi ze kony nie ma bo to stalowe ciezkie i slabe.... rece opadajo...a jechac 500 km do sklepu to tak slabo= to samo co internet. 80 km jeszcze by uszlo

Edytowane przez BulletTime
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest popyt na coś, to jest podaż. Kross Unplugged zalegał na magazynach w sklepach wiele lat po jego wyprodukowaniu, bo po prostu nie było na niego popytu. Dopóki ludzie będą kupować aluminiowe rowery chętniej, dopóty duzi producenci będą się w większości na nich skupiać a tym samym cena stalowych ram będzie znacznie wyższa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Nie Rambolu, popyt został stworzony przez producentów. A czemu alu? Po części na początku wierzyli w jego cudowną moc, le potem poszło o kasę, tylko i wyłącznie o kasę.
Dlaczego nagle takie szpece wracają ze sztalą? Bo jest modna, bo się OPŁACA być w tej grupie wiedzących co dobre.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam mam stal, bo taki rower dostałem od Ivana jak byłem w kiszce finansowej po kradzieży poprzedniego roweru. I marzy mi się wunglowy full trail.  I na wyścigach pod górę mnie wyprzedzają lżejsze rowery mimo, że noga podobna jak nie lepsza. Więc pieniczycie, że waga nie jest ważna...

 

Powiedział Skwarek  organizator stalowego 2016.  :w00t:

 

BTW nie rozmawialiśmy tutaj o wyższości alu nad stalą czy odwrotnie.

Cały ambaras zaczął się od wypowiedzi z cyklu nie znam się ale się wypowiem pt. fule się robi tylko z alu i wungla.

Edytowane przez yarr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...