Skocz do zawartości

Ryszard99

Nowy użytkownik GZ
  • Liczba zawartości

    10
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Zawartość dodana przez Ryszard99

  1. Myślę też, czy nie spróbować rozszerzyć tu delikatnie ramy. Przyglądnąłem się szparze, i jest wręcz znikoma. Rower użytkowany był dużo na trasach i bikeparkach przez poprzedniego właściciela więc jest szansa, że na sztycę i do rury podsiodłowej dostało się wiele zanieczyszczeń. Może w tym tkwi problem?
  2. @Maciek.BNa razie spróbuje chyba wziąć to „na czas” i codziennie wlać tam trochę tego płynu smarującego. Jeśli się nie uda to chyba będę zmuszony użyć temperatury.
  3. @WaGiantZnalazlem zamiennik dla WD-40 w garazu, jesli sie nie uda przez najblizsze trzy dni to na pewno przetestuje, dzieki
  4. Witam, znów piszę w sprawie mojego enduro, które zakupiłem jako używane. Wczoraj chciałem zmienić zacisk sztycy na reverse, jednak po odkręceniu śrubki w obecnym zacisku sztycy, poczułem, że moja sztyca nie wychodzi. Próbowałem kręcić ją na boki oraz wlałem w szczelinę między rurę podsiodłową ramy a sztycę spray kontaktowy (nie miałem pod ręką WD-40). Problem do dziś nie ustał. Sztyca nie daje się wyciągnąć. Podnosiłem rower za siodełko (oczywiście wysunąłem dropper, aby system się nie zapowietrzył), lecz nadal nic. Rura podsiodłowa w miejscu gdzie był zacisk ma ubytki lakieru, możliwe, że ktoś dokręcił ją kiedyś zbyt mocno, ale to tylko moje przypuszczenia. Co mogę zrobić?
  5. @Turysta05Klocki wymienione, hamulce działają już dużo lepiej. Dzięki i pozdrawiam.
  6. @Turysta05 Układ na 99% nie ma wycieków, raczej to wina klocków. Zamówiłem nowe, więc jak zamontuję to dam znać.
  7. Klocki jeszcze powinny służyć, zostało ich tak jeszcze z 50%, serwisant zaproponował mi zmianę hamulca, ale na tamten moment odmówiłem. Zastanawiam się, czy jest sens wymieniać klocki jeśli wina będzie stała po stronie samego hamulca i niepotrzebnie wydam pieniądze
  8. Witam, ostatnio kupiłem używany rower, w którym wystąpił problem miękkiej klamki tylnego hamulca. Postanowiłem zlecić odpowietrzenie hamulca, jednak problem nie ustąpił. Pan w serwisie stwierdził, że nie wie co może być tego przyczyną. Dodatkowo, hamulce podczas hamowania wydawały dźwięk „gotowania się” jednak ten problem ustąpił. Klamka nadal była dosyć miękka, więc spróbowałem pokręcić śrubką przy samej klamce, aby sprawdzić czy coś się zmieni, klamka wydaje się być twardsza, jednak siła hamowania nadal jest bardzo słaba. Hamulce odtłuściłem, myśląc, że to może być przyczyną, jednak nadal tylny hamulec działa bardzo słabo. Co mogę zrobić?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...