Skocz do zawartości

Matt123

Nowy użytkownik
  • Liczba zawartości

    10
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Zawartość dodana przez Matt123

  1. Matt123

    [Buty] SPD czy Spd-sl

    Testowane rowniez na gcn ze sztywnosc buta nie ma znaczenia na generowana moc. Moc jest efektem koncowym, praca jaka wykonuje twoj organizm i uwzglednia transfer mocy. Sam rowniez testowalem na sobie but Sidi shot 2 + pedaly look vs buty Scott gravel MTB z pedalami SPD. Uzyskana moc 20 min 332 vs 335, moc 5 minut 400W vs 398W. Odzczucia sa inne, ale z obiektywnego punktu widzenia I poparte naukowo badaniami nie ma znaczenia. Jest wieksza platforma, sztywnosc itd. w pedalach szosowych, dlatego OBIEKTYWNIE poradzilem OP zeby przetestowal I zobaczyl czy mu sie podoba. Wyrazam obiektywna opinie poparta testami, osobiscie mam wlasne preference, ale nie chce ich narzucac, poniewaz jazdy jest indywidualny.
  2. Matt123

    [Buty] SPD czy Spd-sl

    Jedynie w sprincie pod gore moc byla wyzsza. OP pytal o korzysci, wiec czy wieksza platforma i sztywnosc jest korzyscia? Kwestia indywidualna Bo mowimy o odzuciach.
  3. Matt123

    [Buty] SPD czy Spd-sl

    To wszystko nie ma wplywu na moc jaka generujesz. Liczne badania wskazaly ze rodzaj i jakosc obuwia nie ma na to wplywu. Ostatnio badania na universytecie Colorado wskazaly ze nie ma roznicy mocy miedzy zwyklym trampkiem a sztywnym butem. Wiec dlatego jest to kwestia wlasnych preferencji I tradycji kolarskich ze szosa to but szosowy a MTB to SPD.
  4. Matt123

    [Buty] SPD czy Spd-sl

    Tzn. Szybciej nie pojedziesz. Mam 7 par roznych butow, szosowe, MTB, zimowe z roznymi systemami look, shimano, SPD, crank Brothers. Odzczucia sa rozne, na przyklad przesiadajac sie ze sztywnego but na miekki, to czujesz roznice, ale nie ma to wplywu jak szybko bedziesz jechal. Jesli masz budget to sprobuj I zobaczysz ktory system bedziesz bardziej preferowal. Spdsl- bedziesz mial wieksza platforme i odzczucia beda inne.
  5. Matt123

    [Buty] SPD czy Spd-sl

    Korzysci zadnych nie ma, kwestia estetyki i wlasnych preferencji
  6. Czesc, tu Mateusz z Kanady. Moja przygode z rowerem zaczalem w wieku 12 lat i scigalem sie do wieku juniora w Polsce. Pozniej emigracja, 10 lat braku jakiejkolwiek aktywnosci i w 2018 powrot do kolarstwa i systematyczny trening. Glownie szosa i niezwykle popularne w ameryce polnocnej wyscigi gravelowe. Ostatnio postanowilem dzielic sie swoim doswiadczeniem i wiedza na YouTube na temat kolarstwa, treningu i diety aby pomoc innym aby rowniez czerpali radosc z jazdy na rowerze. Pozdrawiam, kolarzZkanady
  7. Polecalbym dluzsze siodelko, ktore pozwoli na wiecej opcji, tzn. mozesz siedziec na czubku, tyle, srodku. Krotkie siodelka zostaly zaprojektowane po to zeby przeniesc pozycje na rowerze bardziej do przodu I dalej przestrzegac zasady UCI (5cm za srodkiem suportu). Dlaczego warto miec pozycje bardziej z przodu, poniewaz otwiera bardziej kat biodra i pozwala osiagac wyzsza moc.
  8. Takze Wole jezdzic na zewnatrz nawet w najwiekszym mrozie niz tluc kilometry na trenazerze. Wieksza satysfakcja, niestety praca nie pozwala na jazde na zewnatrz w tygodniu, wiec pozostaja tylko weekendy. A w tygodniu trenazer.
  9. Pozdrawiam z Kanady. Dzisiaj 3 godzinny trening, niezwykle cieplo -1 jak na ta pore roku. Pozdrawiam I zapraszam na moj kanal na YouTube kolarzZkanady 😀
  10. Czesc, witam z Kanady. Osobiscie staram sie jezdzic w zimie na zewnatrz, do -20 stopni da sie. Tylko niestety problemem jest wydatek na ciuchy zimowe, ktore kosztuja sporo. Grunt zeby krecic, bez znaczenia czy trenazer czy na zewnatrz bo forma na letnie wypady gravelowe sie sama nie zrobi. Pozdrawiam I zapraszam na moj kanal na YouTube kolarzZkanady.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...