Skocz do zawartości

lukaszwum

Użytkownik
  • Liczba zawartości

    50
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Zawartość dodana przez lukaszwum

  1. http://surlybikes.com/bikes/ogre - w niego wsadzisz V-brejki. Tylko rację mają przedmówcy, że nie tędy droga.
  2. Mam 719-ki w mojej stalówie. Super obręcze. Tylna wytrzymała 30 km pierwszego etapu Beskidy Trophy z dwoma urwanymi szprychami. Ale radziłbym Ci coś szerszego, bo 719-ki mają tylko 19 mm szerokości wewnętrznej. Jestem zafiksowany na 36-szprychowe koła i mam teraz w fullu do ścigania Pacentiego TL28 z przodu, bo to jedyna tak lekka i w miarę szeroka obręcz jaką znalazłem na 36 szprych. Z tyłu mam ZTR Flow EX-a, bo według Jona z JRE (czytaj dalej) jest mocniejszy od Pacentiego DL-31. Piasty Hope Pro Evo 2. Masa zestawu to chyba 2,2 kg na szprychach DT Competition i miedzianych nyplach. Teraz wiem, że na telewizorach prędzej połamię ramę niż pognę koła. Dzięki szerokim felgom mogę giąć pałę z ciśnieniem. Przy 85 kg mam wbite chyba mniej niż 1,5 bara z tyłu, z przodu jeszcze mniej i podobno ryzyko zejścia opony z obręczy jest małe. Poza tym Flow-EX ma być odporny na dobicia dzięki niskiemu profilowi. W niedzielę w Górach Suchych nie dobiłem, ale tam jest mało skał i jeżdżę powoli. Komponenty kupiłem i tylne koło zaplotłem tu: http://www.justridingalong.com/ Pewnie porównywalne są WTB i25, ale są tylko na 32 szprychy. Za to są tańsze i masz wtedy szerszy wybór porządnych piast: np. DT Swiss 350.
  3. lukaszwum

    [opony] semi slicki 2" 29er

    Googlnij sobie Specialized Renegade. Na Renegacie z tyłu przejechałem w dobrym czasie maraton w Międzygórzu, bo nie wiedziałem, że "Renagade nadaje się w każdy teren poza górami." Specialized Factory Racing jeździło na nich Cape Epic.
  4. A co to są segmenty na stravie i komy?
  5. http://www.santacruz-pl.com/attachments/article/23/Jazda%20Testowa.pdf
  6. Radzę piasty DT Swiss 350 http://www.dtswiss.com/Components/Hubs-MTB/350-2 Obręcze Frequency Team i23 http://www.wtb.com/products/frequency-team I szprychy na mosiężnych nyplach np. DT Swiss Cometion 2,0 DT http://www.dtswiss.com/Components/Spokes/DT-competition-sup-%C2%AE-sup Sam wolałbym 36 szprychowe komponenty, np. piasty Hope Pro II zestawione z obręczami Pacentiego, ale one nie mieszczą się w Twoim w budżecie. Tańsze, 36 szprychowe piasty robi Novatec, ale podobno są dużo mniej trwałe niż np. DT Swissy. Polecam też ten artykuł http://www.team29er.pl/testy/848-wtb-test-obrecze-frequency-i23-i19 Zsumowanie kosztów zostawiam Tobie i pozdrawiam
  7. Na 32-szprychowej TN719 z dwoma urwanymi szprychami przejechałem ponad 30 km pierwszego etapu Beskidy Trophy. Ważę 85 kg. Będziesz z niej zadowolony
  8. Dziękuję za odpowiedzi. Podyskutowałem z Jonem z http://www.justridingalong.com i zamówię u nich TL28 od razu z piastą Hope Pro Evo 2. Jon posiada dużą wiedzę praktyczną o kołach i mam nadzieję, że dobrze mną pokierował w wyborze. Co do modelu EVO SUPER COMP Alexrims Rims, to jest dla mnie za lekki i za wąski.
  9. Hej, przednie koło w moim fullu 100 na 100 dogorywa i chcę zapleść nowe. Na przekór trendom chcę mieć 36 szprych - jeden mądry mechanik powiedział mi, że takie są mocniejsze. Obręcz ma być szeroka i solidna. Preferowana masa to 450-550g, lub od biedy więcej. Roweru używam do ciężkich maratonów i górskich wycieczek nie raz z endurowcami. Ważę 85kg. Co do szerokości, to z przodu mam Gato 2,3 i SID-a. Przy obecnej obręczy Roval Control wszystko się elegancko mieści. Nie wiem czy przy szerokości zewnętrznej obręczy rzędu 35mm, jak przy Velocity P35, nadal by tak było. Przy jakichś 23-25mm szerokości wewnętrznej nie powinno być problemu. Najchętniej kupiłbym Pacenti TL28 29er Rim 36 hole http://www.bikelugs.com/store/index.php?strWebAction=item_detail&intItemID=405 - w Polsce Google o nich nie słyszał. W 2 niemieckich sklepach znalazłem ich 32 szprychowe wersje. Jeden odpisał mi, że ich nie sprowadzi, drugi, że nie ma ich na magazynie i nie zna nikogo w Europie, kto by miał. Alternatywą są: ZTR Flow EX 29" 36 Hole http://www.notubes.com/ZTR-Flow-EX-29-36-Hole-Black-P970C123.aspx nie znalazłem ich w żadnym polskim sklepie internetowym. Czy przychodzą Wam na myśl jakieś inne modele spełniające moje kryteria? Może znacie jakiś europejski sklep, gdzie mógłbym kupić obręcze Pacentiego, albo polski, gdzie mógłbym dostać Flow EX-y na 36 szprych? Goggle nie zawsze wszytko znajdzie, dlatego zakładam ten temat Z góry dziękuję za wszelkie konstruktywne uwagi i pozdrawiam Michał
  10. Krajek Syn z Wrocławia zaplótł mojemu 100kg kumplowi koło na tył na takiej obręczy do Specialized Rockhoppera 29: SUN ringle MTX 33: http://www.sun-ringle.com/mtb/rims/mtx-33/ nie wiele jest na rynku mocniejszych obręczy. Pewnie jest mocniejsza nawet od TN719 :-D Niby jest niezniszczalna. Na przód to overkill, ale jak ktoś nie liczy się z masą, to przynajmniej go nie pognie.
  11. Tak przy okazji spytam obok tematu: czy tn719 da się zalać? Mam je na zaworach presta z dętkami i mają plastikową redukcję otworu po której wyjęciu można by wsadzić wentyl samochodowy.
  12. Jest już na polskiej stronie Speca: Specialized Bicycle Components Planuję kupić rower ścieżkowy lub enduro na dużym kole. Do tej pory moim numerem jeden był Tallboy LTC Santacruz-a. Enduro 29er Speca przesunął Tallboya na drugie miejsce. Ciekawe co jeszcze wymyślą do czasu gdy zbiorę kasę . A co do wielkości kół: jeździłem Epickiem 26" i Epickiem 29er-em. Według mnie przy moim wzroście 189 duże koło daje zdecydowaną przewagę.
  13. Rozumiem, że się ścigasz. Wypożyczyłem Stumjumpera FSR 29 comp XL na test, na MTB Marathonie w Wałbrzychu i na giga straciłem mniej więcej pół godziny względem swojego normalnego czasu, jaki wykręcam na Epicu. Rower podjeżdżał dużo oporniej niż Epic. Brak Braina i większy skok zawieszenia dawały znać osobie. Na Beskidy Trophy widziałem Niemca na takim rowerze i jakoś dawał radę. Kupując taki rower musisz liczyć się z wyraźnie gorszymi miejscami niż takie, jakie byś osiągnął jadąc rowerem do ścigania. Może więcej w dół i trudniej go połamać. To jest na pewno zaleta. Przy wzroście 195 według mnie szkoda pieniędzy na 26". Aha, i jeszcze o tej konkretnej ramie: przypuszczalnie będzie na Ciebie za mała - nie bierz jej. Też na Trophy gadałem z gościem, co miał tyle wzrostu co ja, czyli 189 i narzekał, że kupił za małego Epica 29' L. Dla mnie moja XL-ka jest w sam raz. Przy Stumpjumperze FSR powinno być analogicznie. Stumjumper z Wałbrzycha był dla mnie dobry.
  14. Mam taki amortyzator w wersji ze skokiem 80mm. Ważę 85kg. Też dobijał przy zalecanym ciśnieniu. Zgodnie z instrukcją producenta wymieniłem sprężynę stalową na najtwardszą dostępną wersję. Sprężyny takie można zamówić i wymienić w Dobrych Sklepach Rowerowych - to oni dystrybuują Manitou. Teraz mam go napompowanego tylko trochę ponad zalecane ciśnienie i działa ok, choć dobija przy ustawieniach "na najbardziej otwarte". Rok temu czytałem w Internecie o tym problemie. O ile pamiętam, producent w modelach 2011 obniżył dozwolone ciśnienie nie zmieniając konstrukcji, bo amortyzatory pompowane na więcej powoli puszczały powietrze lub eksplodowały. Wszystko jest w sieci. Na amorze przejechałem jedno giga u Golonki i przeżyłem. W ciągu roku eksploatacji, głównie na szosie i polnych drogach, (choć golonkową trasę Korbielowa i Karpacza też widział) amortyzator nie stracił ciśnienia.
  15. lukaszwum

    [kierownica] drop bar mtb

    W Polsce nie wiem, ale u naszych sąsiadów możesz kupić coś takiego: BIKE-COMPONENTS.DE - stosunkowo szeroka, powinna być dobra w teren. Kupiłem u nich ramę. Doszła bez problemu do Polski.
  16. Nie zawsze. Dwutryb do roweru Specialized kosztował kupowany osobno 570zł lub ponad 700zł (nie pamiętam dokładnie). "Zwykły" sramowski był niekompatybilny z moją korbą. Do Cannondale-i dwutryb też może być customowy. Poza tym przednie przerzutki Srama współpracują ze zdefiniowaną ilością zębów w trybach. Kiedy myślałem o zmianie dwutrybu 24-38 na 32-36, okazało się, że musiałbym zmieniać też przerzutkę, mniejszych dwutrybów nie było w Polsce i musiałbym wyskoczyć z 2000zł żeby mieć 2 zęby mniej na mniejszym trybie z przodu i nie downgradeować korby. Tak więc z tą łatwością i taniością różnie bywa. http://gear-calculator.com - tu możesz zasymulować sobie prędkości przy różnych przełożeniach. 26 z przodu w góry to przynajmniej dla mnie "ciężka" sprawa.
  17. Mnie w Scalpelu nie podoba się mniejszy tryb z przodu z 26 zębami. Będziesz się z nim męczył. Co do połamanego Sparka, to sam widziałem dość chudego kolegę z SCS OSOZ z połamanym Sparkiem po tym jak na maratonie w Istebnej ostro skręcił z szutru na singla.
  18. Mam Ogra (ta sama geometria co Karete Monkey, ale to pewnie wiesz) z dokupionym amortyzowanym widelcem. Tu masz zdjęcia mojej ramy: Surly Ogre 29er Rahmen Modell 2012 - BIKE-COMPONENTS.DE pierwszy zamówiłem ten model w tym sklepie i dzięki mnie mieli co sfotografować. Po mieście jeżdżę upiornym niemieckim rowerem miejskim. Gdyby mi go ukradli i gdybym nie liczył się z powtórką takiej sytuacji, złożyłbym na miasto właśnie drugiego Orga na jednobiegu i na szerokich, szybkich oponach. Przykładowo Specialized Renegade 2,3. O Authorze nawet bym mnie pomyślał. Ogre to bardzo fajna maszyna, choć ciężka. Ta rama ma klasę. Nie obrażając Authora. Wydaje mi się, że stal amortyzuje drgania lepiej niż aluminium. Nigdy nie miałem aluminiowego górala, ale kiedyś przejechałem się na aluminiowym Kellysie kolegi i wyraźniej obijał tyłek niż mój ówczesny stalowy Trek. Na miasto zdecydowanie polecam sztywny widelec. Już nie mogę się doczekać gdy zrobi się zimniej i w ramach ochrony przed mrozem zamienię mój amor na piękny, stalowy twór - na sztywnym widelcu można jeździć na stojaka nie kompensując ugięcia amora, blokując szkielet w odpowiedni sposób. Amatorzy miejskiej jazdy fullem mogą tego nie zrozumieć . Aha, jeżdżę na sztywnym widelcu i oponach 1,6 od paru lat po Wrocławiu dzień w dzień i na razie nie mam problemów ze stawami. Jeśli jeździsz cały rok i codziennie zostawiasz rower na dworze, to w ciągu roku zarżniesz amortyzator. Jeszcze co do Ogra: miałem problem z kompatybilnością przerzutki XT shadow poprzedniej generacji i dziewięciorzędowej kasety 11-34: hak przerzutki ma wadliwą konstrukcję i plastikowy element przerzutki ocierał o łańcuch przy zmianie biegów. Zastąpiłem przerzutkę wersją nie shadow i teraz wszystko jest ok. Sram z tyłu też powinien pasować, bo jest chyba nie shadow - nie wiem jak wygląda X-7. Zaletą Karate Monkey są też poziome widełki - możesz bez cudowania zastosować jednobieg bez napinacza. Da się nauczyć zmieniać koło tak łatwo jak przy pionowych widełkach. Moja rada: przy takiej czynności dużym ułatwieniem jest wyjęcie całej ośki. Ogre jest bardzo zwrotny. Przy rozmiarze 22" jest dużo zwrotniejszy, bo i krótszy od Epicka 29er-a XL. Na cienkich oponach na szosie jest wręcz niestabilny. Jeszcze jeden szczegół: mój Ogre ma w widelcu otwory montażowe na Salsa Cycles | Components Wspominam o tym, bo nie piszą o tym na stronie producenta. Nie wiem czy Karate Monkey to ma, przypuszczam, że nie. Nie używam tych otworów choć uważam, że są mega cool .
  19. Tu odpowiem trochę na odwrót: mam tarcze Formula z jednego kawałka metalu i kanapkowe XT-ki w drugim rowerze. Formułowe tarcze wydają się dużo sztywniejsze - może nie ma sensu zmieniać czegoś co jest dobre, albo przynajmniej nie warto zmieniać na Shimano Ice Tech.
  20. Mam takie hamulce w Specu. Poza zaciskami RX mają też regulację miękkości w formie pokrętła przy klamkach. W wersji pudełkowej za ten element należy chyba dopłacić. Zawsze mam to ustawione na maksymalnie miękko, bo inne ustawienie pogarsza i tak już średnią modulację. Jestem w trakcie reklamacji mojej tylnej Formuły co się zatarła po 3600 km jazdy z reguły w trudnym terenie. Hamulców Formuły muszę używać dwoma palcami i zamieniłem je z nowymi XT-kami które miałem w trenignówce: XT-ki są cięższe ale mają większą siłę hamowania, lepszą modulację, mniejszą tendencję do ocierania o tarcze podczas jazdy, mogę ich używać jednym palcem i odpowietrzyć w domu płynem 100zł/litr oraz lejkiem za 15zł - czyli prawie młotkiem. Po naprawie Formuły wędrują do treningówki - przecież ich nie wyrzucę :-/ Poza tym myślę, że porównywanie hamowania dwóch rowerów z dwoma różnymi zestawami hamulców nie odda rzeczywistej różnicy w hamowani 29-26 - mamy tu dwa zestawy czynników.
  21. Tej marki kupiłem tylko ramę. Nie wiem czy ktoś nią w Polsce handluje. Resztę dokręcił mi mój mechanik z rzeczy które kupiłem gdzie się dało. W tej ramie nie ma co serwisować. Jak hak się urwie, to trzeba by do kowala i tu jest plus stalówki: da się ją spawać, choć potrzeba specjalisty ze sprzętem i umiejętnościami umożliwiającymi spawanie chromo-molibdenu.
  22. Ktoś sugerował wybór ramy taki, żeby siodełko mało wystawało. Mam właśnie taki rower: Surly Orge Ogre | Bikes | Surly Bikes Przy rozmiarze ramy 22" i moim wzroście 189 siodełko wystaje jak na załączonym zdjęciu (patrz załącznik do posta), czyli nie wiele. Nie mam jak zmierzyć ile to cm, bo rower jest w serwisie z rozwalonym amorem. Rama nie jest idealna: przy kasecie 11-34 nie pasuje do niej przerzutka DEORE XT RD-M772 (shadow), bo niewymienny hak przerzutki jest za krótki. Na szczęście nie shadow DEORE XT RD-M771 działa ok. Jest też o 1kg cięższa niż rama Scott Scale 29". Ale: - to stalówka: powinna być niezniszczalna, tłumi drgania i jest cool. - ma masę otworów montażowych, dzięki czemu można do niej zamontować wszystko. Na zdjęciu widać, że po Ślęży jeździłem z pełnym błotnikiem i się nie rozwalił. - w komplecie dają stalowy widelec z otworami, do których można przyczepić koszyki na bidony, a nawet Salasa Anything Cage Salsa Cycles | Components - jest kompatybilna i z tarczami i ze szczękami, choć oczywiście polecam dobre tarcze. Taką ramę można kupić przykładowo tam, gdzie ja to zrobiłem: Surly Ogre 29er Rahmen Modell 2012 - BIKE-COMPONENTS.DE Tak w ogóle, to mają na stronie zdjęcia mojego egzemplarza . Obsługa zna angielski i jest frontem do klienta.
  23. Możesz poczytać tu http://www.maxx.de/ Jeszcze rada od zwycięzcy Uphillu na Śnieżkę w kategorii powyżej 100kg http://www.maxx.de/en/bikes/xxl-bikes/overview.php -> XXL Buyers Guide jest też po niemiecku http://www.maxx.de/de/bikes/xxl-bikes/overview.php#Zusatz
  24. Pan w sklepie zważył i coś mi się kołacze po głowie, że wyszło 227g. Tu piszą http://www.bike24.com/p217081.html że 215g, więc z grubsza się zgadza.
  25. http://www.specialized.com/pl/pl/bc/SBCEqProduct.jsp?spid=64520 i upiłować, choć radzę najpierw pojeździć bez piłowania. Mam taką w Epicku i w piątek dokupiłem taką samą do stalowego hard taila na dużych kołach. Jest, jeździ. Do 58cm kiery ze starego górala nie ma co porównywać. Działa dobrze. Do 200zł to możesz też dostać wysokiej klasy Eastony w Cykloturze.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...