-
Liczba zawartości
224 -
Rejestracja
-
Ostatnia wizyta
Typ zawartości
Profile
Forum
Galeria
Blogi
Kalendarz
Collections
Zawartość dodana przez Jacekddd
-
[zakupy cz5] co kupiłeś ostatnio z części rowerowych
Jacekddd odpowiedział Puklus → na temat → Rowerowe forum na max - ogólna dyskusja
w górę 53/11 w dół 30/28 na kole 26" opona 2". Kombinacja mnie i tych przełożeń pozwala mi kręcić w tej konfiguracji do przynajmniej 65 (z lekkiej górki). No i to jest typowa reakcja. Jedziesz a dzieci krzyczą: - ej ty patrz co ot jest?- Ludzie stają żeby sobie popatrzyć, najgorzej że są kierowcy co blokują ruch bo filmują albo stają żeby się napatrzyć i swoim pasażerom dać szansę gapić się do woli. Otwierają szyby i coś tam wołają. Są i tacy co potrafią zawrócić na drodze, wyprzedzić, wyjechać naprzeciw, wysiąść, ustawić się, żeby mieć najlepsze ujęcie. Słowem cyrk. Jak jadę w miejscu gdzie jestem regularnie to jest spoko ale w nowym muszę się pilnować bo nie wiadomo co komu wpadnie do głowy. To jest rower, spełnia wszystkie opisane przepisami parametry. Jest napędzany wyłącznie siłą mięśni. Zresztą jest masa trajek typu kmx w tym dla dzieci i nikt nie twierdzi, że to nie są rowery. Rower to nie tylko klasyczne rowery typu UCI. Żałuję, że się wcześniej nie zdecydowałem. 46lat na klasycznych rowerach w tym 38lat na szosie i 16lat mtb nie licząc turystyków itp. Jeśli jesteś młody i masz perspektywę na ściganie/kolarstwo zarobkowe zawodowe to rower poziomy nie jest dla ciebie ale jeśli sobie jeździć bo lubisz no to jest więcej rowerów niż w sumie jeden typ. Teraz jeżdżę velo a z synem mtb. Nie mam żadnego silnika i nie będę miał raczej. To jest ten problem, który już miałem parę razy. Jadę sobie jest trochę z góry, za mną jedzie policja a ja mam ponad 70km/h. Panowie niebiescy włączają koguta. Zjeżdżamy do kontroli. Pierwsze pytanie czy to ma napęd. Jeśli mam to nie wytłumaczę się jakim cudem jadę z byle górki tak szybko a po płaskim ponad 50km/h. Napęd byłby do velo genialny ale nie może być bo mamy przepisy zaporowe na rozwój alternatywnych środków transportu. Jeszcze mi kondycji starcza żeby kręcić. Mam trzy koła więc stopka nie potrzebna. Niektórzy mówią, że to wanna, but itp. Ostatnio kupiłem do roweru specjalnie power bank pod nawigację. Właśnie dziś zrobiłem 207km 6h40min i przydał się bo sporo było skrętów. Pusty waży 31kg i ma pełną amortyzację więc to jest full. Jak ktoś jeździ takim rowerem to może sobie dopowiedzieć jak to pracuje nawet przy amortyzowanym zawieszeniu. Dam radę unieść i przesunąć ale noszenie to nie jest to do czego ten rower zaprojektowano. Kolarkę nosiłem jedną ręką. To było miłe ale poza tym w porównaniu do velo kolarka w długich trasach zawsze jakoś męczyła. Tutaj po 5 godzinach trochę się powiercę na półleżącym fotelu z matą ventisit i jadę dalej. Pod ręką mam saszetki z jedzeniem i power bank. Duży kamel wisi na podparciu fotela. W sumie mogę jechać z muzyką bo jestem całkiem zamknięty. A właśnie niedawno dokupiłem te saszetki do roweru żeby mieć wszystko pod ręką. Kiedyś, jak byłem dzieckiem, moim marzeniem była szoska jako najszybszy rower. Nie wiedziałem, że to nie prawda i dobrze się bawiłem na tych rowerach. Czego to człowiek nie zrobi w nieświadomości... dziś 2024 najszybszy seryjny rower to POB, niestety jest absurdalnie drogi i łatwo go sobie uszkodzić. Dlatego próbuję Questa. Żeby było jasne ja tu niczego nie promuję ani do niczego nie namawiam. Przedstawiam tylko moją perspektywę. Każdy niech jeździ tym co uważa za najlepsze dla siebie. Wszystkim tego życzę. -
[zakupy cz5] co kupiłeś ostatnio z części rowerowych
Jacekddd odpowiedział Puklus → na temat → Rowerowe forum na max - ogólna dyskusja
Spokojnie. To naprawę rower. Trzy koła, dwa przednie skrętne, tylne napędowe, żadnych motorów elektrycznych tylko siła mięśni. Foto: Pod górę wszystko mnie wyprzedza, rower waży pusty 31kg, każde z kół ma amortyzację (to jest full), bardzo wygodny ale kosztem. Po płaskim, jak znajdę w okolicy, tempówka to ok 50km/h. Przykład takiej trasy ze sporą ilością górek: Oscylacje wyników z GPS biorą się stąd, że co prawda owiewka jest z epoksydu szklanego ale daszek (hart roof top) jest węglowy a to zaburza sygnał gps. Jeśli dokupię dodatkową antenę gps to zgłoszę w "co kupiłeś" 😉 A właśnie hrt to też niedawno dokupiłem. Po wielu latach w większości szosa i mtb postanowiłem spróbować czegoś nowego. -
[zakupy cz5] co kupiłeś ostatnio z części rowerowych
Jacekddd odpowiedział Puklus → na temat → Rowerowe forum na max - ogólna dyskusja
Tak, wiem, trochę szokujące. Pierwotnie miałem dedykowaną pompkę stacjonarną lekką ale bez manometru. Ponieważ chciałem mieć pewność utrzymywania równego ciśnienia w kołach przednich co ma fundamentalne znaczenie przy prędkościach >40km/h zakupiłem dwie różne pompki z manometrem. Każda była niestety znacznie cięższa a pompowanie ręczną pompką w czasem dziwnych pozycjach i z trudnym dostępem jak się to chce na szybko robić mnie zniechęciło. Pompka elektryczna nie do końca rozwiązuje problem. Muszę mieć króciec 90stopni żeby ułatwić dojście do wentyli przy kołpakach. Wydaj mi się, że optymalne rozwiązanie już jest w zasięgu. W tej konfiguracji, w której obecnie jeżdżę, po płaskim moja prędkość w trasie do 100km to ok 42km/h więc choć to zawiły proces myślowy warto było o to powalczyć. Pompka orginalna: -
[zakupy cz5] co kupiłeś ostatnio z części rowerowych
Jacekddd odpowiedział Puklus → na temat → Rowerowe forum na max - ogólna dyskusja
Dętki: Pompka (na dole, zamiast stacjonarnej, którą dotąd woziłem): -
[Statystki] Dystans 2024
Jacekddd odpowiedział ernorator → na temat → Rowerowe forum na max - ogólna dyskusja
Zigfir - 3485 km (szosa + MTB 1125 km, trenażer 2359 km) hulk14 - 2125 km (gravel, szosa, trenażer) dfq - 2069 km (MTB, trenażer) Zbyszek.K - 2008 km (trenażer/Cross 200 km) - na tę chwilę bashey_pl - 1735 km (Cross) michalr75 - 1578 km (MTB) provayder - 1450 km (szosa, MTB) SpinOff - 1239 km (gravel, trenażer) TheJW - 1001 km (MTB) / + 69 km trenażer, ale postanowiłem w tym roku nie liczyć do swoich statystyk kilometrów wirtualnych NerfMe - 913 km ( MTB, nie mam trenażera:)) spidelli - 859 km (839 km trenażer, 20 km MTB) jacekddd - 788 km (rower poziomy - velomobil) Cross90 - 728 km (MTB-103,5 km, Cross-45,5 km, trenażer-579 km) revolta -431 km (MTB) Sansei6 - 400 km (MTB) Strek - 361km ( MTB, Cross, Trekking) Donayo - 288 km (MTB) szczupak56 - 222km (180 cross/ mtb) -
Mam za sobą okres czasu 36 letni w, którym głównie jeździłem rowerem szosowym (kolarką). Nie trenując, jeżdżąc nie regularnie stopniowo moje przeciętne rosły i osiągnęły ok 30km/h gdzieś przed 30ką, w terenie z przewyższeniami ale nie po górach. Potem pojawił się trend opadający ale głównie wywołany mniejszym ruchem. Ok 40 roku życia znowu miałem górkę kondycji i jeździłem znowu do 31km/h solo. Niestety przetrenowałem się w 2013 i moje przeciętne znowu spadły, 27 to już były dobre wyniki. Potem głównie biegałem a w 2022r kiedy moje przeciętne były ok 25 kupiłem rower szosowy poziomy (velomobil). Trochę inne mięśnie pracują w takim rowerze. Zaczęło się na nowo robienie kondycji w nowej dziwnej pozycji. W pierwszym sezonie dochodziłem do 33km/h. To jest mój trzeci sezon a drugi pełny na tym rowerze i po dobrej drodze bez skrzyżowań i przewyższeń utrzymuję dłuży czas prędkość nieco powyżej 40km/h. Niestety wszystkie przeszkody bardzo psują przeciętną, wystarczy skrzyżowanie, podjazd nawet 30m dH i na nic ta prędkość się nie przekłada. Chyba Koledzy, którzy mają doświadczenie z rowerami szosowymi do jazdy na czas mogą wiele na ten temat napisać. Podsumowując: prędkość zależy od roweru, wieku, kondycji, rodzaju drogi, przewyższeń, jakości nawierzchni i bardzo silnie od jazdy w grupie. Mogło by UCI trochę odpuścić z regułami technicznymi dotyczącymi rowerów i się tak nie czepiać zmian i nowości.
-
[Statystki] Dystans 2024
Jacekddd odpowiedział ernorator → na temat → Rowerowe forum na max - ogólna dyskusja
Zigfir - 2222 km (szosa 115 km + MTB 341 km, trenażer 1778 km) dfq - 2069 km (MTB, trenażer) bashey_pl - 1735 km (Cross) SpinOff - 1239 km (gravel, trenażer) Zbyszek.K - 1206 km (trenażer/Cross 42 km) - na tę chwilę michalr75 - 1200 km (MTB) TheJW - 1001 km (MTB) / + 69 km trenażer, ale postanowiłem w tym roku nie liczyć do swoich statystyk kilometrów wirtualnych spidelli - 662 km (642 km trenażer, 20 km MTB) NerfMe - 580 km (MTB) Cross90 - 572 km (MTB-44 km, trenażer-528 km) provayder - 466 km (szosa, MTB) jacekddd - 420 km (rower poziomy - velomobil) Strek - 361km ( MTB, Cross, Trekking) Sansei6 - 256 km (MTB) szczupak56 - 222km (180 cross/ mtb 42) Donayo - 211 km (MTB) revolta - 155 km (MTB) -
[Statystki] Dystans 2024
Jacekddd odpowiedział ernorator → na temat → Rowerowe forum na max - ogólna dyskusja
Zigfir - 1284 km (szosa + MTB 153 km, trenażer 1131 km) TheJW - 1001 km (MTB) / + 69 km trenażer, ale postanowiłem w tym roku nie liczyć do swoich statystyk kilometrów wirtualnych dfq - 961 km bashey_pl - 938 km (Cross) Zbyszek.K - 805 km (trenażer) - na tę chwilę SpinOff - 793 km (gravel, trenażer) michalr75 - 602 (MTB) provayder - 466 km (szosa, MTB) spidelli - 377 km (357 km trenażer, 20 km MTB) NerfMe - 375 km (MTB) Strek - 361km ( MTB, Cross, Trekking) Cross90 - 260 km (trenażer) jacekddd - 242 km (rower poziomy - velomobil) Sansei6 - 103 km (MTB) Donayo - 102 km (MTB) revolta - 25 km (MTB -
[Statystki] Dystans 2024
Jacekddd odpowiedział ernorator → na temat → Rowerowe forum na max - ogólna dyskusja
Zigfir - 587 km (szosa, MTB, trenażer) bashey_pl - 548 km (Cross) michalr75 - 374 km (MTB) TheJW - 352 km (MTB) spidelli - 140 km (140 km trenażer) jacekddd - 133 km (rower poziomy - velomobil) Cross90 - 109 km (trenażer) Sansei6 - 40 km (MTB) ernorator - 30 km (szosa, gravel, trenażer) revolta - 25 km (MTB) dfq - 0.5km (trzeci!) -
[Prędkość chwilowa] a typ roweru
Jacekddd odpowiedział marvelo → na temat → Rowerowe forum na max - ogólna dyskusja
Przykład ze zobrazowaniem jak to w praktyce wyglądało i liczbami dla pokazania prędkości chwilowych i średnich. Dwa różne przejazdy tą samą trasą: 1- warunki letnie, słaba kondycja, po przeziębieniu kolejnym, 2- warunki bliskie zimowym, lepsza kondycja, prawie tempówka, przybliżone moce znam na podstawie krzywej mojej konfiguracji i mogę podać ale wolę przeczytać wcześniej nieuprzedzone opinie w tym temacie. 1. Lato. Początek Mników - Koniec drugie rondo na trasie. Całość widoczna na filmie z overlay. Tętno przy osłabieniu łatwo szło w górę 130. 13min 37 sekund 8,16km dystansu. Jazda była lekka. Prędkość średnia vśr=36km/h; Po odliczeniu czasu i dystansu na pokonanie miejscowości 1min 23s ze skrzyżowaniem i rondem 37,1km/h 2. Ten sam odcinek ale jeszcze zimno więc niższa temperatura i gęstość powietrza a więc wyższe opory aerodynamiczne. W zamian kondycja dużo lepsza, również poziom wysiłku większy, tętno 138. W 13min 40sek zrobiłem 8,16km dystansu. Prędkość vśr=35,8km/h Po odliczeniu czasu i dystansu na pokonanie miejscowości 2min ze skrzyżowaniem i rondem 38,9km/h Przepraszam za jakość filmu, to był test porównawczy bardzo starej kamerki sportowej, overlay tylko prędkości. Natomiast jak się jedzie, tzn. z jakimi prędkościami się porusza można zobaczyć, porównać i wyrobić sobie opinie. Jak widać prędkości chwilowe składają się na średnią ale jakiekolwiek spowolnienie ogromnie ją obniża. -
[zakupy cz5] co kupiłeś ostatnio z części rowerowych
Jacekddd odpowiedział Puklus → na temat → Rowerowe forum na max - ogólna dyskusja
W kolejności ostatnie zakupy do roweru poziomego to: - dwie blendy jedna przezroczysta druga ciemna na lato, przezroczystą już przetestowałem w zimie jest z nią cieplej, sprawdziła się, ogólnie poprawia aero, - spadochron hamujący bo mnie ostatnio na paru górkach za bardzo poniosło i nie ma co udawać, że nic się nie dzieje, żeby prędkość była pod kontrolą, w sumie dziwne, pierwsze żeby jeździć szybciej drugie wolniej, człowiek to się nie może zdecydować. Wydałem drobne jakieś na to więc mam czyste sumienie. -
Tandem jest świetny kiedy chcecie jechać z kimś kto jest od Was kondycyjnie dużo słabszy lub mocniejszy. W przypadku dwóch mocnych zawodników tandem daje niższą masę roweru na osobę na podjazdach przy dużo niższej cenie roweru. Na płaskim tandem jest szybszy od solo a pod wiatr i z górki kładzie zwykły rower. Minusy to łatwiej można zaczepić o wystający korzeń czy nierówność bo baza kół jest spora. Jacek
-
Nie pękaj nie zakładaj nóżki, kontakt z rowerem trzeba mieć poza tym jak się kiedyś z tym ustrojstwem wplączesz w jakieś jakieś konkretne krzaki to popamiętasz. Przejedź przynajmniej 300-500 km i wtedy powiedz co sądzisz na temat siodełka bo łatwo może się okazać, że to Twoje 4 litery potrzebują zwyczajnie adaptacji a nie rower modyfikacji. Pozdrawiam Jacek
