Najpierw wypadałoby sobie kilka rzeczy usystematyzować.
Metale to wszystkie te pierwiastki zaznaczone na beżowo: http://goo.gl/yKZ9Td Żelazo to wyłącznie jeden, drobny, przykład. Choć faktycznie najpopularniejszy.
Alloy oznacza stop. Stopów jest nieporównywalnie więcej niż metali. Samych stali jest od groma. W rowerze możesz spotkać też stopy aluminium, magnezu, tytanu. Jedyny "czysty" metal jaki znajdziesz w rowerze to miedź w elektronice.
Elementów konstrukcyjnych nie wykonuje się z "czystych" metali. Pisząc "magnesium" autor ma na myśli jakiś stop magnezu. Wszędzie, gdzie ktoś pisze o aluminium także mowa o stopie tego pierwiastka. I jest tak z każdym innym metalem. Przyjęło się też w nomenklaturze rowerowej, że "alloy" oznacza stopy aluminium.
Magnesium monolite oznacza zapewne, że jest to element odlany w całości.
Stali co do zasady się nie anoduje. Anoduje się aluminium, tytan, stali jedynie nieliczne gatunki.
Lagi poza stalą wykonuje się ze stopów aluminium. A właściwie wykonuje się je przede wszystkim ze stopów alu. Stąd i kolory, które można uzyskać na ich powierzchni. Dla stali wybór ogranicza się w zasadzie do koloru srebrnego lub czarnego. Dolne golenie mogą też być wykonane z aluminium.
O teflonie nie chcę się wypowiadać. Nie czuję się osobą kompetentną.
Lakier na dolnych goleniach czy półkach można położyć w zasadzie w dowolny sposób. Zdzieranie anody z lag to bardzo głupi pomysł. Tu jest niestety tak, że jak już są uszkodzone, to trzeba z tym żyć.