Skocz do zawartości

[rama] Jak Dobrać Rozmiar Ramy?


Lookas 46

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, chciałbym wymienić swoją ramę w rowerze na większą. Mam 173 cm wzrostu.Czy rama mtb w rozmiarze 18 będzie odpowiednia ? Długość górnej ramy wynosi 57,5cm a rury podsiodłowej to 46cm. Rama to sundance hamilton r5 II 26 http://www.sundance-bike.de/mtb.php?bike=4 . Z góry dziękuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem w przededniu kupna roweru a cały czas martwi mnie rozmiar ramy. Z racji sporej okazji jakimi są rowery Silverbacka planowałem kupno tego w rozm. 18". Mam 178 cm wzrostu i nie więcej niż 79 cm dł. nogi. Tyle samo, ile ma przekrok roweru. Niestety, mniejszych ram nie ma.

Tutaj pojawia się pytanie - pal go licho, szukanie innego z mniejszą ramą czy szukanie roweru z kołami 27,5"? Ostatnie zasugerował mi sprzedawca, tym bardziej, że ciężko było mi znaleźć 29era który miałby chociaż 5 cm przekroku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio mierzyłem parę rowerów i doszedłem do wniosku, że aby mieć "prześwit" pod kroczem musialbym mieć jakąś malutką ramę i to na 26'. 27.5 Romet rama 17 i na styk z jajkami, na 26 praktycznie tak samo. Rockrider 8.1 M też na styk. Najlepszy był Scott na 26 rozmiar M Scale, tam mogłem unieść przednie koło i wtedy był kontakt (nie wiem ile on miał cali pewnie między 17 a 18, ale raczej mniej niż 18). To jak to w końcu jest? Jak dobrać żeby było ok?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- ale może się coś takiego przydarzyć nawet bez chęci bikera ;)

- z tego co obserwuję większość napotkanych rowerzystów zatrzymując się np. na światłach schodzi do przodu z siodełka i stoi mając ramę między nogami, z tej pozycji też później startują (sam mam zupełnie inną manierę ;) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio mierzyłem parę rowerów i doszedłem do wniosku, że aby mieć "prześwit" pod kroczem musialbym mieć jakąś malutką ramę i to na 26'. 27.5 Romet rama 17 i na styk z jajkami, na 26 praktycznie tak samo. Rockrider 8.1 M też na styk. Najlepszy był Scott na 26 rozmiar M Scale, tam mogłem unieść przednie koło i wtedy był kontakt (nie wiem ile on miał cali pewnie między 17 a 18, ale raczej mniej niż 18). To jak to w końcu jest? Jak dobrać żeby było ok?

Jeżeli chcesz jeździć rowerem po mieście i lekkim terenie to prześwit może byc minimalny ale w cięższym terenie nie radzę bez "zapasu ochronnego' bo może zaboleć :sick:  :whistling:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, tylko jak już się poleci do przodu to nie spadniesz tam, gdzie stoisz powiedzmy "na światłach" tylko bliżej kierownicy, a rama ma wznios więc tam już zapasu nie będzie. Szczególnie to jest widoczne w 29, bo tam przy takiej małej ramie jest ona ostro do góry (górna rurka) dlatego m.in. odrzucam od razu 29era.
Spróbuję jeszcze poszukać innych sklepów w Krk i poprzymierzać te 17stki ramy, ew. 18stki jak 17 nie ma.

Edytowane przez Edd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na rowerze miałem już nadwyrężony kark, wybity bark i złamany obojczyk, ale nigdy nie miałem problemu z uderzeniem kroczem w ramę, więc radzę mniej teorii, więcej praktyki  :whistling: "Na światłach" ludzie stoją na szosówkach (a tam każdy wie jaki jest przekrok) i problemu nie mają  :teehee:

 

Edytowane przez Rulez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi tam się zdarzyło parę razy na podjazdach spaść przed siodełko, na szczęście rower pochylałem dodatkowo na bok i podpierałem się nogą więc odbywało się to w miarę bezboleśnie, ale nie widzę powodów dla których ktoś nie mógłby niefortunnie przywalić klejnotami w rurę panie superpraktyk ;)

Na zasadzie "bo mi się nie zdarzyło" to można wszystkiemu zaprzeczać ot tak. A ja nigdy nie miałem problemu z wybitym barkiem ani złamanym obojczykiem więc radzę mniej teorii i więcej praktyki czy jakoś tak... ;)

 

Druga sprawa - wiadomo, że im rower do bardziej terenowej/ekstremalnej (w sensie zjazd, skoki, triki,itp.) jazdy tym większy przekrok bardziej porządany. Rower szosowy pod tę kategorię nie podpada.

Edytowane przez modrzew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pracuj nad techniką i kondycją, tylko idiota zeskakuje okrakiem na ramę ... współczuję, nawet gdu czegoś nie mogłem podjechać nigdy nie "zeskakiwałem do przodu"  :blink: co według ciebie robi biker na przełaju gdy czegoś nie może podjechać ?

Edytowane przez Rulez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czytam wasze posty i aż mi się z niektórych śmiać chce ;P Każdemu mogą się zdarzyć wpadki i wypadki. Ja to raz prawie straciłam kontrolę na rowerze i o włos uniknęłam pocałunku drzewa  :laugh: A co do ram i bolesnych nabić. Też mogą się zdarzyć, więc uważam że lepiej jednak mieć trochę więcej "prześwitu" tak na "zaś" bo nigdy nic nie wiadomo. Kiedyś zawsze musi być ten pierwszy raz  :thumbsup:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czytam wasze posty i aż mi się z niektórych śmiać chce ;P Każdemu mogą się zdarzyć wpadki i wypadki. Ja to raz prawie straciłam kontrolę na rowerze i o włos uniknęłam pocałunku drzewa  :laugh: A co do ram i bolesnych nabić. Też mogą się zdarzyć, więc uważam że lepiej jednak mieć trochę więcej "prześwitu" tak na "zaś" bo nigdy nic nie wiadomo. Kiedyś zawsze musi być ten pierwszy raz  :thumbsup:

 

Lepiej mieć ramę dopasowaną na długość z małym prześwitem, niż za małą (za krótką) bez prześwitu , amen.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I może coś w tym jest. Ja np. mam 187cm wzrostu i jak przymierzałem  się do Treka Superfly, to najlepszy dla mnie okazał się rozmiar 21,5". W tym temacie na forum dla mojego wzrostu zalecano raczej 19,5 " a nawet 18,5". Ale właśnie 21,5" dla mnie okazał się najlepszy pod względem długości i na ten się ostatecznie zdecydowałem. Osobna kwestia to fakt, że w Superfly-ach nominalny rozmiar 21,5" to w rzeczywistości 20,5"  :)

Edytowane przez amauser
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to jest z rozmiarówką Cube'a? Czy rozmiar 19 będzie dla mnie odpowiedni? Mam 178 cm i długość nogi do pachwiny około 83cm. Niestety rower jest do kupienia w Krakowie,w swojej okolicy nie mam możliwości aby się przymierzyć. Jest to Cube Ltd 29er do wzięcia za 3500.

Edytowane przez Zroweryzowany
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Trochę inne pytanie ale dotyczące rozmiaru ramy więc tu piszę. Chcę kupić rower Cube AMS HPA 130 PRO 27.5, w Polsce jest dostępny już tylko z najmniejszą ramą 18 a ja się zastanawiam czy do mojego wzrostu 172 nie będzie za duża. Nie mam możliwości sprawdzenia bo w okolicznych sklepach już nie mam tego roweru. Ten rower jest też z ramą 16 ale tylko do sprowadzenia z zagranicy także nie mógłbym się przymierzyć. Może ktoś ma taki rower i mógłby doradzić albo jak ktoś się na tym zna, będę bardzo wdzięczny. Jeżeli jest to istotne to moja jazda wygląda tak. Ok 300-400kilometrów tygodniowo po lasach w celach treningowych i do tego wypady w górki, XC oraz lekkie enduro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Witam. Trochę inne pytanie ale dotyczące rozmiaru ramy więc tu piszę. Chcę kupić rower Cube AMS HPA 130 PRO 27.5, w Polsce jest dostępny już tylko z najmniejszą ramą 18 a ja się zastanawiam czy do mojego wzrostu 172 nie będzie za duża. Nie mam możliwości sprawdzenia bo w okolicznych sklepach już nie mam tego roweru. Ten rower jest też z ramą 16 ale tylko do sprowadzenia z zagranicy także nie mógłbym się przymierzyć. Może ktoś ma taki rower i mógłby doradzić albo jak ktoś się na tym zna, będę bardzo wdzięczny. Jeżeli jest to istotne to moja jazda wygląda tak. Ok 300-400kilometrów tygodniowo po lasach w celach treningowych i do tego wypady w górki, XC oraz lekkie enduro.
cześć stań na boso przy ścianie i podaj długość nogi od piety do krocza i wtedy ktoś ci da konkretną odpowiedź 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...