Skocz do zawartości

[tylna przerzutka] Shimano XT - przekrzywiona


QwerQ

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Niedawno nabyłem rower Grand Canyon Al 6.9. Niestety po przejechaniu zaledwie 100km najechałem przy dużej prędkości na gałąź która wykrzywiła dość znacznie przerzutkę. Wózek jest widocznie przekrzywiony zarówno w osi pionowej jak i poziomej. Problem w tym, że nie jestem w stanie zidentyfikować który dokładnie element uległ przekrzywieniu.

Po oględzinach wychodzi na to, że:
- hak jest prosty, zresztą wymieniłem na nowy i nie zauważyłem poprawy
- górna część przerzutki od strony haka raczej wydaje się być prosta i poprawnie zamontowana
- wózek był wykrzywiony troszkę poniżej górnego kółka tak o kilka stopni ale wyprostowałem go i teraz jest prosty
- dolna część przerzutki razem z wózkiem jest już przekrzywiona ale poza wózkiem który był sam w sobie wykrzywiony nie widać tu żadnych uszkodzeń
- teoretycznie zostaje pantograf ale tu również nie widzę uszkodzeń, wszystko ośki i ich mocowania wyglądają w porządku, nie ma  żadnych luzów, sprężyna ok itd.
- linka raczej się nie poluzowała, zresztą przerzutka reaguje na zmianę biegów normalnie, w każdej pozycji jest takie samo przekrzywienie, tylko biegi słabo przeskakują z powodu przekrzywionego wózka.

Zamieszczam zdjęcia już po wymiana haka i prostowaniu wózka. Nie wiem czy na ich podstawie będzie się dało coś podpowiedzieć ale mi skończyły się już pomysły co mógłbym jeszcze sprawdzić.

Pozdrawiam
Michał

 

518bae.jpg

 

0db7a2.jpg

 

625b67.jpg

 

89b7dd.jpg

 

30e9ea.jpg

 

82ba0f.jpg

 

b29388.jpg

 

94ca0c.jpg

 

23ae7d.jpg

 

Więcej zdjęć: https://imageshack.com/a/mtDz/1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi. Oś wózka wyglądała raczej na prostą więc zamówiłem nową przerzutkę. Wczoraj przyszła i porównując ze starą widać, że element z napisem XT jest wykrzywiony (nowa po prawej).

 

961837.jpg

 

Ciekawo czy dało by się wyprostować, chociaż nie wiem czy to jest rozbieralne. Ewentualnie będzie na części.

Niestety okazało się, że hak też jest jednak przekrzywiony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja się tylko zastanawiam How Is that Possible ... takiego zgięcia bez wyraźnych śladów wypadku jeszcze nie widziałem.

 

 

Wypadku nie było, chyba że nazwać nim najechanie na gałąź około 30 cm długości, średnicy może 3 cm w kształcicie litery Y przy prędkości około 30 kmh. Musiałem mieć pecha , że tak to się skończyło ale teraz będę omijał gałęzie szerokim łukiem...

 

Przy okazji mam problem z ustawieniem nowej przerzutki. Udało mi się ją poprawnie wyregulować ale losowo pojawiają się metaliczne dźwięki podczas pedałowania z dużą szybkością (i obciążeniem). Pojawiają się one na rożnych przełożeniach i czasem zmiana przełożenia powoduje, że znikają a czasem nie. Jestem na 90% pewien, że przyczyną problemu jest to, że łańcuch jest zbyt luźny pomiędzy kółkami wózka i wpada w drgania a w efekcie ociera o tą metalową blaszkę w połowie wózka. Regulacja śrubkami (w tym tą odpowiedzialną za odległość wózka od zębatek) niewiele pomogła. Zastanawiam się czy powinienem spróbować naciągnąć bardziej sprężynę wózka?

 

I w sumie to jeszcze jedno: czy wibracje koła widoczne na poniższym filmie są w normie? Wydaje mi się, że były od nowości ale nie wiem czy aż takie... Tarcza hamulcowa wydaje się, że w ogóle nie chodzi na boki ale całe koło wyraźnie lata...

http://youtu.be/Kuwkjdlw-Ns

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałeś czy hak jest prosty. U mnie wystarczył po podobnej przygodzie minimalny odchył od normy i była kupa.

 

Co do koła to nie ono lata tylko albo masz żle założoną oponę lub scentrowało Ci się koło. Sam musisz sprawdzić które z tych dwóch.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szybką odpowiedź.To jest na nowym haku (poprzedni się minimalnie wykrzywił razem z przerzutką).

 

Z tego co sprawdziłem to obręcz jest prosta (w obu płaszczyznach) a chodzi sama opona przy obracaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...