Skocz do zawartości

[geometria/rozmiar ramy] watpliwosci, pytania, odpowiedzi


kreciatko

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj udało mi sie pojechać daleko w celu przymierzenia tych Cube.

Max rozmiar jaki mieli to 21 "

Przymierzyłem i powiem wam, że nie było tragedii.

Dobrze się czułem na tym rowerze. Jednak rama mogłaby być dłuższa niż te 610.

Moje wymiary

190cm/ wewnętrzna noga 93 cm

 

I sam już nie wiem czy ewentualnie jakbym zdecydował się na tego Attention to czy brać 21 czy 23" ale z tego co piszecie 23 może być za wielki w przekroku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdz: Tułów chyba za dużo o około 4, przedramię za mało o około 8 cm, ramię równiez mało około 2cm.

 

YOUR FIT SUMMARY

The Xc Ffit

Standover Height Range
30.7 - 31.3 Inches
Virtual Top Tube Length
23.8 - 24.2 Inches
Stem Length
9.8 - 11.4 Cm
BB Saddle Position
73.7 - 75.2 Cm
Saddle Handlebar
54 - 55.6 Cm
 
 
 
 
YOUR MEASUREMENTS
Actual Inseam82 Cm
Trunk64 Cm
Forearm35 Cm
Arm65 Cm
Thigh59 Cm
Lower Leg56 Cm
Sternal Notch147 Cm
Total Height180 Cm

 

Edytowane przez Davken
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

23.8 - 24.2 Inches

 

Wyniki jednak potwierdzają, że rama szosowa powinna mieć 560 mm poziomo (+/- 5 mm), czyli Ronim 56 będzie ok (jak sam potwierdziłeś). Co do MTB to dla 26er rama 600-610 mm poziomo (ten Kross A8 L był dobry, znaczy sie odpowiedniejszy niż M-ka) z mostem 10 cm, dla 29er Rama 610-625 mm poziomo + most 8 lub 9 cm przy klasycznych kątach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

610-625 mm poziomo

 

 

 

600-610 mm poziom
 

 

Jest tu mowa o rzeczywistej długości górnej rury czy tak zwanej wirtualnej? Wirtualnej nie?

 

Dotarłem też do użytkownika tego forum który dosiada Ronina i pozwolę sobie go zacytować:

"56 będzie dla ciebie za duży- za długa górna rura - będziesz zbyt mocno wyciągniety . Ja mam 185 wzrostu  ramę 54i zmieniłem nawet mostek na taki z większym wzniosem. Dopiero teraz pozycja na rowerze jest odpowiednia ." 

Nie znam jednak wszystkich wymiarów kolegi.

 

W sklepie gdzie mierzyłem sugerowali mi, że ta 560 bedzie chyba za duża, a 540 nie mają. Jakby nie było nie naciągali mnie aby pozbyć się roweru. Choć z drugiej strony nie chcieli NIC zejsc z ceny katalogowej (smierdzi tym, że są pewni tego, że 56 bedzie pasić i wrócę do nich)

Takie moje przemyślenia :)

 

Dziękuję za dotychczasową pomoc :)

 

 

540 Ronina już nigdzie nie ma

Dziękuję za pomoc :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oglądam i czytam teraz internety, miedzy innymi szajbajka :)

 

Doszło do mnie, że jest jeszcze sprawa tak zwanego "toe/ shoes overlap" (haczenie stopą o przednią oponę podczas kręcenia) Siadając na Ronina 560 z początku haczyłem lekko o koło. Poźniej stopę cofnąłem i było ok, ale jednak siadając siada się tak jak się chce, a nie jak trzeba. Licze sobie tak teraz i w ramie 540 odległość ta była by jeszcze mniejsza. Z 601,1 mm zmniejsza sie do 597,5 mm. Środek suportu- srodek przedniej piasty. Tak to sobie wydedukowałem licząc z twierdzenia pitagorasa używając: C/S, B/B, W/B. 

http://velo.pl/sites/default/files/pliki/author_2016_geometria_ronin.pdf

 

W swoim 29" problemu nigdy nie było.

 

Jeśli chodzi o to mierzenie, to w domu już wszyscy krzywo na mnie patrzą i mówią żebym nie cudował :P

Odkopię jutro starą kolarkę i wymierzę jakie są w niej rurki- dam znać. Może będzie coś w tym przydatnego :)

 

edit: chyba za bardzo kombinuję aby kupić to co jest czyli tylko i wyłącznie juz ta 560...

        podzwonię jeszcze po sklepach czy gdzies nie ostała się 540 choć na velo i wszędzie gdzie pytałem trąbią, nima i           ni będzie!


Albo wywalić parę stów na bike fitting?? Przy inwestycji na 4 tyś może warto pożałować te parę stów...

Edytowane przez Davken
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, stara kolarka pomierzona i wychodzą takie wymiary-

post-160887-0-40444300-1465292952_thumb.jpg

 

Rower ma typ charakteru taki jak te:

http://imged.pl/rower-kolarski-kolarzowka-globus-simplex-6539520.html

http://imged.pl/rower-szosowy-szosa-kolarka-hercules-kolarzowka-6539511.html

 

Jeśli chodzi o Bike Fit Calculator to pomiarów ktore dokonałem jestem pewien na:

 

Actual inseam- 100% | Trunk- 90% | Forearm- 100% | Arm- 90% | Thigh- 99% | Lower leg- 99% | Sternal notch- 100% | Total height- 100%

 

Mam swoje przemyślenia, ale poczekam na odpowiedź :)

 

 

Rozglądam się za innymi rowerami, tak patrzę na geo tego Cuba http://cube.pl/rowery_2016/road-race/cross-race/cube-cross-race-white-n-red-2016/ i chyba podobny do Ronina. Może warto siąść na 53cm i 56cm i zasugerować się tym?

 

 

Edytowane przez Davken
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj udało mi sie pojechać daleko w celu przymierzenia tych Cube.

Max rozmiar jaki mieli to 21 "

Przymierzyłem i powiem wam, że nie było tragedii.

Dobrze się czułem na tym rowerze. Jednak rama mogłaby być dłuższa niż te 610.

Moje wymiary

190cm/ wewnętrzna noga 93 cm

 

I sam już nie wiem czy ewentualnie jakbym zdecydował się na tego Attention to czy brać 21 czy 23" ale z tego co piszecie 23 może być za wielki w przekroku.

Cube ma troche dziwna geometrię i nie każdemu spasuje,ja należę raczej do funow marki ale zgadzam sie tez z osobami ktorzy sa krytyczni do geometrii części Cube mtb zwłaszcza niższe modele nie koniecznie nadają sie do maratonow(kwestia gustu ale na niekorzyść osiągów)czy tez innych wyścigów gorskich,ramy Cube jak np. wymieniony przez ciebie Attention to bardziej rekreacyjna geometria(jestem posiadaczem Attention na kołach 26" 2013),kiedys miałem Acid 29 (to te same rama co Attention),przy moim wzroście 185 i długości nogi 90 wydawała sie jakas mała,obecny moj Cube to Reacton gtc 29 21" stojąc w rozkroku nad rama unoszę rower(przód)na jakies 15,18 cm,jest kapenke za duza .Wnioskuje z tego ze te 21"przy Attention moze byc za małe dla ciebie(ta dziwna geometria Cube teoche komplikuje dobor ramy).Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kierownice retro to chyba mają około 100 mm reach albo wiecej, więc dł. kokpitu w tej kolarce to 585+25+100 = 710 mm. W nowoczesnej szosie by to wygladało 710= 540+90+80(rama, most, reach kiery) ... chyba.

 

Ja bym zaufał kalkulatorowi, już czytałem przypadki, gdzie forumowicz pisał, że ociera o koło i musi mieć większy rozmiar.

Edytowane przez GTZaskar1991
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reach to 100mm.
Do tego aby zahaczyc butem o przednie koło brakuje spokojnie 4cm.

 


 

 

Ja bym zaufał kalkulatorowi

 Czyli te 560?

 

Przekrok w starej kolarce to dwa palce, górna rura jest na wysokości 80cm od ziemii. Zmierzylem sobie takze odległosc od osi kierownicy do osi łaczenia pod siodelkiem jak S/T c-c oraz długość od osi suportu do górnej rury. Jadę dziś jeszcze raz do sklepu i siadam na 560, pomierzę go sobie tak samo jak kolarkę i przeanalizuje.

 

A moje przemyślenia są takie, że jesli rama będzie za długa (560) to dam krótszy mostek. Wolę to niż haczyć stopą w 540... Zobaczę jeszcze jak będę się czuł drugi raz siadając na Ronina...

 

 

 

 

 


Rama 560mm za duża i przy tym zostaje. Liczyłem dziś miarką Ronina w sklepie i odległość: |oś kierownicy- T/T a| (z tyłu pod siodełkiem) znacznie więcej niż na tym co jeździłem. Ronin około 64cm, a mój grat 58,5cm. Taki mój wymiar nie uwzględniany w tabelach. Średnia wysokość od ziemi do górnej rury to 82cm, a w starym sprzęcie 80cm- lepiej.

 

Szukam dalej, ale chyba poczekam na sezon 2017 i pięćset czterdziestkę... Sprzedawca po testach na których go objeżdżał mówił, że kolor i rama ta sama jedynie co cena może się zmienić na przyszły rok.

 

Dziękuję za pomoc :)

 

 

 

 

Edytowane przez Davken
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Rama 560mm za duża i przy tym zostaje.

 

Ten kalkulator ma to do siebie, że niekiedy wystarczy zmienić jedną miarę o 1 cm i od razu pokaże dł. horyzontalną o kilkanaście milimetrów różną. Pisałem, że w ciemno bym obstawił 540+100/1100, kalkulator obstawił 560+100/110, ale prawdopodobnie jest blisko wyrzucenia 550 mm ramy. 550+most 100 lub 540 + most 110 powinno być optymalnie. Jedno co łączy wszystkie fittingi to dł. nogi, jak ktoś ma proporcjonalnie długą, to lubi długie ramy, jak krótką, jak my, to stosunkowo krótsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troche sobie posmigalem na Talonie 0, zeszłorocznym modelu,podobno rama 21" bo to rower znajomego tylko ze na kołach 27.5,0rzy moim 185 wszystko mi pasowało,zwłaszcza przy troche rekreacyjnej jeździe nawet lepiej od mojego Cube Reaction gtc(mam na mysli mieszany teren tzn asfalt,szutr no i troche bezdroża).Kolega jest niższy ode mnie i jest nardzo zadowolony z tego rowerku.Najlepsza bedzie przymiarka i mały teścik.(byc moze moj manitou w cube jest za mocno dopompowany co czyni Talon na rebie bardziej komfortowy,no i jak by większy zapas miedzy kroczem a rama)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć , 

 

mam nadzieje , że to miejsce na takie pytania :)

 

Czy patrząc na zdjęcie jesteście w stanie stwierdzić czy pozycja jest w porządku  ? Mostek 110 mm   , kierownica 700 mm   . Do tej pory używałem 60 i 90 mm przy innym rowerze - o zbliżonej długości górnej rury - 60 ciut z krótko  / 90 wydawało się optymalnie . Możliwe też że to kwestia przyzwyczajenia , więcej biegam niż jeżdżę na rowerze jak dotąd :)

 

 

post-197753-0-58249000-1466060069_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma ktoś dostęp do geometri ramy RADON ZR RACE 6.0 (koło 29)  z roku 2014 dla rozmiaru S i M?

Zastanawiam się czy rozmiar S dla 174-175cm, przekrok 81cm będzie odpowiedni. Siedziałem do tej pory tylko na 19'' ramach dla 29er i sa przy duże, dotykam kroczem górnej rury gdy stoję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam sobie odpowiem :), zrobiłem już jakieś 100 km i jest dobrze , zobaczymy dalej , na poprzednim zrobiło się za krótko  :bye2:

 

 

 

Cześć , 

 

mam nadzieje , że to miejsce na takie pytania :)

 

Czy patrząc na zdjęcie jesteście w stanie stwierdzić czy pozycja jest w porządku  ? Mostek 110 mm   , kierownica 700 mm   . Do tej pory używałem 60 i 90 mm przy innym rowerze - o zbliżonej długości górnej rury - 60 ciut z krótko  / 90 wydawało się optymalnie . Możliwe też że to kwestia przyzwyczajenia , więcej biegam niż jeżdżę na rowerze jak dotąd :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

zrobiłem już jakieś 100 km i jest dobrze , zobaczymy dalej , na poprzednim zrobiło się za krótko

 

Na tym też może Ci się zrobić za krótko, po jakimś czasie. Wydaje mi się, że pozycja jest wciąż zbyt wyprostowana, nawet do jazdy rekreacyjnej, ale może mi się wydaje tylko. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...