Skocz do zawartości

[Kompendium] Kompatybilność napędów 6-11s


Puklus

Rekomendowane odpowiedzi

Poczytałem poprzedni temat trochę i trochę ten, było kilka razy pytanie odnośnie korby schimano 10s z napędem 9s. Odpowiedzi były "powinno działać". Wolałbym odpowiedz "sprawdzone w boju, działa jak trzeba". Moze ktoś tak napisać;)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy do tylnej kasety 8 rz. cs hg31 moge zalorzyc przerzutke rd m592 dedykowana do 9 rz.?  

czy do przedniej korby dedykowanej do napedu 9rz.fc m430 44`32`22t moge dac przerzutke fd m 590 ,jest to korba 3 rzedowa do napedu 3x9 czy bedzie to gralo z kaseta 8 rz i ta przerzutka?

czy pasuje do tego lancuch 8rz hg40 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Hejka,

 

Posiadam korbę 2x10 z blatami SLX 38/26 i chciałbym zmienić mały blat na 24.

Z opisu na stronie Shimano widzę że firma zaleca używanie odmiennych blatów 38 do zębatek 26 i 24. 

 

Y1NA98020 Chainring 38T-AM - Y1NA24000 Chainring 24T-AM

Y1NA98030 Chainring 38T-AK  - Y1NA26000 Chainring 26T-AK

 

Podejrzewam że chodzi o miejsce przytwierdzenia pinów na dużym blacie, które wciągają łańcuch z małej na dużą. 

 

PYTANIE: Czy zastosowanie zębatki 24 przy blacie 38z dedykowanym do 26z upośledzi zmianę przełożeń/napęd ? 

Ktoś używa i ma doświadczenie w tym temacie ? 

post-151162-0-83777900-1434614938_thumb.jpeg

post-151162-0-03618000-1434614949_thumb.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukam korby 42/32/22 do kasety 10-rzędowej 36-11. Korby które znalazłem to Shimano FC-M311, FC-M410, FC-M361, FC-TX801 SR Suntour XCT itp. Ale na stronach sprzedawców czasem pisze (choć nie zawsze), że korby pracuja z kasetami 8-rzędowymi. Nie ma korby 42/32/22 do kaset 10-rzędowych? Jeżeli się nie da to proszę napisać, ale bez sugerowania, że zębatki w korbię są za małe, bo po prostu takich potrzebuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybyś przeczytał pierwszy post, wiedziałbyś wszystko. Fragment mniej więcej:

 

Nie zmienia to faktu że system sie zmienił co dyskwalifikuje te przerzutki do współpracy z ich poprzednikami. Nie będzie to działać. Nie są kompatybilne ani przerzutki ani manetki. Nie dotyczy sie to przednich przerzutek i manetek one działać będą, podobnie jak korby i zebatki do nich dedykowane.

oraz:

 

Teraz kilka faktów:
- dyna sys
[...]
- przednie przerzutki są kompatybilne ze starszymi rozwiązaniami.
- korby i blaty tych korb również są kompatybilne.

 

Inna sprawa, że do "dziesiątek" masz całą masę korb 42-32-24.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź. Akurat 24 to za dużo i musi być 22 na korbie. O ile dobrze zrozumiałem korby Shimano FC-M430, FC-M371, FC-M391 pod kasetę 10-rzędową też nie będą pasowały? Chociaż jeżeli średnica zębatki 44 się zmieści (o ile mm jest większa od 42?), to będzie można zastosować kasetę 9-rzędową 12-36.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam ale nadal mam wątpliwości i muszę dopytać. Dodam, że to na razie rozważania teoretyczne.

 

(...)

Inaczej mówiąc: korba do kasety i tylnej przerzutki nie ma nic. Skoro więc można je można mieszać do woli (pomijam kwestię zestopniowania napędu), należy wyciągnąć wniosek, że łańcuch jest związany z kasetą.

 

Czyli jednak można połączyć korbę dedykowaną pod 9 rzędów z kaseta 10-rzędową? A konkretniej:

Korba 44x32x22 (np. FC-M371); przerzutka przód 10s (np. FD-M610); kaseta CS-HG50-10 11-36T; przerzutka tył RD-M610; a do tego komplet manetek (np. Deore SL-T610)

powyższy zestaw mógłby działać?

 

 

A co z korbą dedykowaną pod 8 rzędów? Czyli:

Korba 42x32x22 (np. FC-M311); przerzutka przód 10s (np. FD-M610); kaseta CS-HG50-10 11-36T; przerzutka tył RD-M610; a do tego komplet manetek (np. Deore SL-T610)

też się nie da?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przednia przerzutka musi dogadać się z korbą, czyli mieć pojemność choć zbliżoną do pojemności korby. Jeśli dobrze pamiętam to fd-m610 jest przeznaczona do korb o pojemności 18T. M371 ma 22T pojemności, więc może być problem z regulacją. Teoretycznie m311 będzie łatwiej wyregulować (ale nie obiecuję, że w praktyce też :P).

 

Tak czy inaczej, od strony czysto technicznej oba zestawy będą działać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również jak kolega pn4265  mam pytanie do tej korby (fc-m311). czy będzie ona kompatybilna z napędem 9s.?

pytam ponieważ chcę zmienić heble,a co się z tym wiąże manetki.

w związku z tym postanowiłem zastosować 9s. zostawić na razie korbę(m311) jak się da,zmieniarki przód,tył...zmienić kasetę i łańcuch.

:thanks:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napiszę jeszcze raz. Gdybyś przeczytał ten jeden, pierwszy, w pełni opracowany i rozwiewający wszelkie wątpliwości post z tematu, który to temat powstał, by nie powtarzać w kółko tego samego, wiedziałbyś wszystko już dawno temu. Możesz zastosować jakąkolwiek korbę tylko chcesz, byle by nie była to korba do napędu jednorzędowego. I wypadałoby zgrać z nią przednią przerzutkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hejka,

 

Posiadam korbę 2x10 z blatami SLX 38/26 i chciałbym zmienić mały blat na 24.

Z opisu na stronie Shimano widzę że firma zaleca używanie odmiennych blatów 38 do zębatek 26 i 24. 

 

Y1NA98020 Chainring 38T-AM - Y1NA24000 Chainring 24T-AM

Y1NA98030 Chainring 38T-AK  - Y1NA26000 Chainring 26T-AK

 

Podejrzewam że chodzi o miejsce przytwierdzenia pinów na dużym blacie, które wciągają łańcuch z małej na dużą. 

 

PYTANIE: Czy zastosowanie zębatki 24 przy blacie 38z dedykowanym do 26z upośledzi zmianę przełożeń/napęd ? 

Ktoś używa i ma doświadczenie w tym temacie ? 

 

Czy ktoś posiada kombinację 24/38 z blatem 38 pod 26z ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam zmieniałem dzis napęd w moim rowerku na

korba Alivio 48x36x26 z osia zintegrowana +suport

do tego łańcuch 9rz i kaseta Sora 11-25 9rz

Wszystko smiga jak masełko jedyne co mnie zastanawia to gdzy jest twarde przełożenie to wyczówam takie jakby drganie w napedzie nie moge tego zdjagnozować coś zrobiłem źle?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktos potwierdzi fakt, ze przerzutki szosowe 11-tki nie zadziałają w kasecie 8 rzędowej? Dzisiaj założyłem 105-tke 5800 do kasety i manetki 8-mki i wariowała na kilku zębach. Czy to sa tez przerzutki w systemie dyna sys?? Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, kupiłem przerzutkę Shimano SLX Dyna-sys za 80zł, 10rz (przebieg 1km czyli nówka) i mam zamiar wymienić cały napęd bo stary już jest mocno zjechany i tu moje pytanie czy mogę zastosować w swoim rowerze kasetę, łańcuch, korby i przerzutkę przednią bez dyna-sys ale 10rz np jakieś Deorki albo cos z niższej półki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10rz jest zawsze dyna sys. Nigdy nie spotkałem się z 10rz wyprodukowanym przez shimano bez dyna sys Bo dyna sys to nazwa napędu 10rz :laugh:

 

Korba i przednia przerzutka może być nawet 9rz i będzie to działać bez większych problemów 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozostawię info dla potomności, bo ciężko znaleźć, a może się komuś przyda: 

 

Przerzutki 5-7biegowe Shimano, szosowe (RD-A105 / FD-A105, z manetkami nieindeksowanymi i łańcuchem chyba 7rz - pin 7.5mm) całkowicie kompatybilne z kasetą 9rz Shimano (Ultegra). Jedynie łańcuch wydaje się być ciut za szeroki, ale napęd działa bez większych zgrzytów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załóżmy, że mam 10-rzędową kasetę Shimano CS-M771 11-36 i kompatybilną do tej kasety przerzutkę np. Shimano RD-M615. Czy jeżeli zamontuję do tej kasety zębatkę A2Z AD42T to będę musiał zmieniać przerzutkę?

Według instrukcji największa koronka dla tej przerzutki to 36 z, niestety różnica jest bardzo duża, trajektoria wózka raczej nie podpasuje ...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wózek nie m nic do tego, ważny jest ruch całej przerzutki - tak żeby kółko odpowiednio zeszło na dół i nie haczyło o ząbki tarczy 42z , Shimano wcale nie przewiduje zębatek 42z, największa przez nich stosowana to 40z w napędzie 11.

I jeśli coś nie będzie działać, to nie możesz mieć do nich pretensji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...