Skocz do zawartości

[Korba] Dyna-Sys z kasetą 7-rzędową?


coymet

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Noszę się z zamiarem kupna korby w trybie natychmiastowym - urwałem gwinty przy ściąganiu z kwadratu. Posiadam napęd 7-rzędowy, korba z przodu shimano fc-m340. Nie chcę kupować znowu suportu na kwadrat i korby, mam dosyć trzeszczenia, problemów ze zdejmowaniem itd. Jakimś rozwiązaniem pozostaje isis/octalink, ale kusi perspektywa posiadania korby z suportem zintegrowanym.

Poczytałem troszkę i z tego co widzę, mógłbym używać korby pod napęd 9-rzędowy z moją 7-rzędową kasetą i łańcuchem, ale chciałem spytać, jak by to wyglądało, gdybym z przodu zainstalował korbę pod Dyna-Sys (myślałem o nowym Deore FC-m590) biorąc pod uwagę fakt, że za rok chciałbym wymienić tylną część napędu na kompletny 10-rzędowy.

Czy takie połączenie ma szanse ze sobą współpracować?

 

Pozdrawiam forumowiczów, z góry dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi. Eh,żeby to było takie proste - kupić korbę pod 9 i być szczęśliwym :) Problem polega na tym, że na bank na przyszły sezon wymieniam cały napęd na 10-tkę, bo nie widzę sensu pakować się w 9 skoro chociażby w tym momencie nie mam ani jednego komponentu 9-rzędowego. Chciałem uniknąć sytuacji kupna teraz na resztkę sezonu (do tego mało jeżdżę teraz) korby 9 i za parę miesięcy wymianę na 10-tkę.

Rozumiem, że dyna-sys nie ma żadnych poważnych zalet i wymiana 9 na 10 jest bez większego sensu, ale skoro teraz mam 7....to mam w 2012 roku przechodzić na 9...? Jakoś mi się to nie widzi :) Jeśli źle myślę piszcie wprost.

 

Grand231, co masz na myśli przez współpracę "nie najwyższych lotów". Czy - biorąc pod uwagę, że na tym połączeniu zrobiłbym góra paręset kilometrów - masz na myśli złą jakość zmiany biegów czy ogólnie ułożenia łańcucha na zębatkach, nieprawidłowych przekosów itd..?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup sobie zwykłą korbę pod napęd 9 rz. i tyle. Nie bardzo wiem po co chcesz zakładać 10 rz. napęd jak 9-tka jest absolutnie wystarczająca. Sądzisz, że jak założysz korbę z HT2 to problemy znikną?? Zdania co do tego systemu rozkładają się pół na pół więc różnie może być.

 

skoro teraz mam 7....to mam w 2012 roku przechodzić na 9...? Jakoś mi się to nie widzi :) Jeśli źle myślę piszcie wprost.

A jak wprowadzą 11 rz. napędy to zaraz polecisz wymieniać??

 

 

Widzę, że jestem jakichś dinozaur bo zatrzymałem się na 8 rz. :laugh:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

beskid Otwórzmy Park Jurajski, bo ja również pozostaje przy napędzie 8-biegowym, póki będzie to opłacalne :thumbsup: .

Owszem obecnie Shimano wciska nam napęd 10-biegowy, ale szybko dziewiątka nie zniknie. Na pewno o częsci bym się nie martwił, pomyśl, czy to jedno przełożenie więcej, jest tak bardzo Ci potrzebne? Fakt, faktem dziesiątka podoba mi się pod względem krzyżowania łańcucha :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

beskid: Skoro wytrwałem dzielnie do dziś przy 3x7, co skłoniło Cię do wrzucenia mnie do jednego worka z tymi, co zmieniają co roku napęd jak tylko wyjdzie coś-cokolwiek nowego?

Odpowiadając na pytanie : nie, nie polecę po 11 rzędów, jeśli będę miał 10. Pewnie nie polecę, jeśli będę miał "tylko" 9 nawet.

Co innego jest podniecać się nowinkami a co innego robić generalny remont w określonym czasie - czasie jakby nie było, czy tego chcemy czy nie, już napędów 10 biegowych. A już na pewno w sezonie 2012.

Nie wydaje mi się za słuszne porównanie przejścia z 7-ki na 9/10 z przejściem o 1 bieg wyżej.

 

Jak Wy jesteście dinozaurami, to ja muszę być z epoki wielkiego wybuchu chyba z tą moją 7-ką ;)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@beskid, ja też cały czas stoje na 8 i do wymiany mi sie nie spieszy, chyba że nie dostane już komponentów 8rz niżej Acery :icon_mrgreen:

 

Co do DynaSys - może ja jestem jakiś dziwny, ale słowo daje żadnej różnicy nie odczułem. Gładsza zmiana przełożeń? Nie zauważyłem żeby była specjalnie lepsza od mojej XT na 8rz. Jak dla mnie to kolejna sztuczna rewolucja Shimano, żeby było widać że pracują nad jakimiś innowacjami. Zmuszają ludzi do wymiany całego napędu wprowadzając co roku DynaSys do niższych modeli i pewnie sie na tym przejadą.

 

W sumie jak robiłbym remont generalny i miał wybierać pomiędzy 9 a 10rz za ta samą cene to wziąłbym 10 myśląc przyszłościowo o wymianie pojedynczych komponentów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy wymianie korby na dynasys musiałbyś wymienić też manetkę i przerzutkę przednią. A więc sama korba nie wystarczy. Dochodzą dodatkowe koszty, których przy kupnie korby pod 9 rzędów nie poniesiesz.

Bardzo bym się nie zdziwił jakby napęd 10 rzędowy bardzo szybko wyparł napęd na 9 rzędów. W końcu dostępny jest już w grupie Deore....

 

Bynajmniej ja się na 10rz nie zamierzam przesiadać. Przynajmniej na następne 2 sezony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy wymianie korby na dynasys musiałbyś wymienić też manetkę i przerzutkę przednią...

Co do manetki to się nie zgodzę, w bB podali że przednia manetka SLX jest taka sama dla napędu 9-biegowego, oraz 10-biegowego. Co do przerzutki trzeba szukac informacji w sieci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne, że wyprze. Szybciej niż nam się wydaje, czy tego chcemy czy nie. I nie ważne, czy to się przydaję, czy nie. Ważne, co chcą producenci. My możemy sobie jęczeć, marudzić i się zarzekać że nie zmienimy tego co mamy na 10rz, a i tak za jakiś czas 9rz będzie "starociem" jak dziś powiedzmy 8.

 

Perspektywa wymiany manetek i przerzutki trochę mnie przeraziła, więc kwestia wyboru korby chyba pozostaje jasna - 9 rz do współpracy z kasetą 7rz.

Za rok, przyda się w drugim rowerze a w tym założę prawdopodobnie 2x10.

 

Mam jedynie wątpliwości mimo wszystko co do poprawnej pracy manetki i przerzutki typowo pod 7rz... do tego widzę, że deore 9rz jest dostępne tylko z blatem 44, ciekaw jestem czy moja przerzuta to "ogarnie".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt, mój błąd. Wg informacji ze strony shimano wynika, że do 10rz dedykowana jest tylko tylna manetka ale już przerzutki przednie mają inne oznaczenia - są więc inne. Gdybam sobie teraz: skoro dyna sys dopuszcza krzyżowanie łańcucha możliwe, że przerzutki przednie mają więcej miejsca na łańcuch. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, co ma przez co zostać wyparte. Teraz kasety 9sp weszły do alivio i chyba w 2012 roku do acery - więc 9tka zniknie z grup wyższych ale na pewno nie z rynku. 10tki raczej jeszcze długo nie zawitają do niższych grup.

Problem będzie miał ten kto bedzie chciał mieć lepsze jakościowo komponenty z napędów 9sp. Korby "pozagrupowe" będą dostępne na pewno przez kilka lat - wg mnie zupełnie nie ma się czego obawiać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli masz dość "zabaw" z obecną korbą możesz spróbować czegoś takiego

http://allegro.pl/shimano-fc-m542-i1788654206.html

pozagrupowa i niedoceniania m542 to dobre rozwiązanie biorąc pod uwagę, że kosztuje 2x mniej niż SLX, waży niewiele więcej niż XT, a i za rok spokojnie sprzedasz i kupisz "upragnioną" grupę na 10sp :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, co ma przez co zostać wyparte. Teraz kasety 9sp weszły do alivio i chyba w 2012 roku do acery - więc 9tka zniknie z grup wyższych ale na pewno nie z rynku. 10tki raczej jeszcze długo nie zawitają do niższych grup.

Problem będzie miał ten kto bedzie chciał mieć lepsze jakościowo komponenty z napędów 9sp. Korby "pozagrupowe" będą dostępne na pewno przez kilka lat - wg mnie zupełnie nie ma się czego obawiać.

 

Tobo, miałem na myśli komponenty z grup SLX i wyższych, które niedługo będą pewnie już tylko 10sp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...