Skocz do zawartości

[amortyzator] już prawie kupiłem ale...Tora Solo Air 318 vs Epicon 2011


Rekomendowane odpowiedzi

Hej.

Już byłem bardzo blisko kupna nowego Epicona 2011 (~650zł) ale znalazłem Torę Solo Air 318 2009 wyciągniętą z nowego roweru za 600zł. Przypomnę, ważę 60kg, jazda AM/XC, czasem jakiś niewielki skok.

Będzie pewnie sporo głosów za Torą, bo sprawdzony produkt, bo Rock Shox itp. Ale Epicona klepią już bodajże 3 rok i..no właśnie, co kupić? Bo zdurniałem.

 

Epicon:

- droższy

+ nówka, gwarancja

+ rocznik 2011 (czyli od 2008 pewnie go poprawili)

+ lżejszy

+ można zmienić skok od 80 do 140mm

 

Tora Solo Air 318:

+ tańsza

-/+ niby ma 2 letnią gw. ale jest zdjęty z roweru, więc pewnie gwarancja 'działa' tylko z całym rowerem i w sklepie gdzie rower był kupiony

- cięższa

- stary model 2009

 

Jak to w Torze jest ze zmianą skoku?

 

Może ktoś coś napisze sensownego i poratuje mnie obiektywną opinią, bo jestem 'w dupie'.

 

A właśnie, czemu Epicon taki drogi - już wyjaśniam - bo jest to RLD (z manetką) bez pivotów, bo takiego LOD nie mają :|

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budowa tory jest bardzo prosta i bez problemu można zmienić skok 80-130mm. Jeżdżę na Torze 302 air, model 2007. Widelec jest bardzo czuły i sztywny. Suntour Raidon po takim samym dystansie załapał luzy, a Tora nic. Jeżdżę również XC/AM i niewielkie skoki. Ogólnie jestem Bardzo zadowolony i polecam (Szczęśliwi gramów nie liczą ;) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kudlatty, miałeś Raidona? Podobno jest gorszy od Epicona. Ile ważysz? Ja się obawiam 'pogłosek' o tym, że to całe Motion Control i super czułość Tory (318) pojawia się dopiero powyżej 75kg wagi a ja ważę 60kg i nie zanosi się na więcej ;)

 

Andrew, ja byłem zdecydowany na 99,99% na Epicona aż tu nagle zasiano potężne ziarno niepewności jakoby Tora 318 była amorkiem o klasę wyżej a do tego cena 600zł to 'prawie za darmo' w porównaniu do Epicona za 650zł. :|

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Co ma Motion Control do wagi rowerzysty? MC to nic innego jak możliwość regulacji tłumienia kompresji do blokady ( wprawdzie nie całkowitej ) - czego akurat Epicon nie ma.

Owe 75kg może mieć znaczenie raczej w Torze sprężynowej niż w Solo Air.

IMO obydwa amorki prezentują zbliżoną klasę - Tora wygrywa lepszym systemem tłumienia kompresji, Epicon wagą.

Prywatnie,jeśli nie liczyłbym gramów wybrałbym Torę i pobawił się w zmianę charakterystyki tłumienia kompresji w tłumiku na szybszą .Epicon nie ma tej możliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem do gościa od Tory czy to jest gwarancja producenta na 2 lata czy samego sprzedawcy (a wiadomo jak to czasem bywa z realizacją u sprzedawcy) - jak sprzedawcy to Tora odpada.

Epicon jest nowy i ma gw. producenta - zadałem jeszcze pytanie sprzedawcy Epicona czy nie zjechałby delikatnie z ceny ;)

Dam na pewno znać co wybrałem, porobię fotki, jak się uda to film z jazdy w różnym terenie nakręcę i opiszę odczucia.

Jakby ktoś miał jeszcze coś do dodania to chętnie poczytam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cene Tory z Synkrosu możesz delikatnie stargować (sam o to jakiś czas temu pytałem - zaproponowali 580zl + przesyłka kurierem gratis) wystarczy ładnie pogadać ;) Biorąc po uwage twoje + i - : na rocznik nie zwracaj uwagi a i ciężar raczej też bedzie działał na twoją korzyść jeżeli myślisz o jakichś skokach (Tora to pancerny sprzęt).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Jeśli piszesz o tej Torze

http://www.synkros.pl/product-pol-2261-Rock-Shox-Tora-Solo-Air-318-2009.html

to jest to amorek OEM więc raczej w grę wchodzi tylko gwarancja sprzedawcy.

Chociaż jak tak pomyśleć , to tora jest tak prostym amorkiem,że większosc usterek ( jeśli takowe wystąpią) można usunąć samemu bez tracenia czasu na ścieranie się ze sprzedawcą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyżby SF11 miał zmieniony tłumik względem SF9? Sam byłem użytkownikiem "dziewiątki" przez prawie sezon i model ten miał możliwość regulacji tłumienia kompresji, aż do prawie całkowitej blokady (zostawało około 10mm skoku).

Ogólnie charakteryzował się dosyć dobrą pracą, jednak przy temperaturach mocno poniżej zera skuteczność tłumienia jakichkolwiek nierówności drastycznie spadała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie nie moge znalezc porządnego sklepu gdzie sprzedają Epicona. Napaliłem się i chciałbym jak najszybciej zamówić. Jaką wersję (powietrzna) mam wybrać ?

http://www.srsuntour-cycling.com/dstore/products/Forks/2829/EPICON.html

tak max. do 600 zł. Nie potrzebuje blokady z kierownicy.

Znalazłem coś takiego: http://ctbike.pl/suntour-amortyzator-epicon-2011-lod-100m.html

Tylko nie wiem co to za model itp. Musze jutro zadzwonić.

 

PS Co oznacza "15QLC" i "CTS" ?

 

EDIT: Jeszcze mam pytanko ogólne. Czy może wziąć coś tańszego np. Darta lub niższy model Suntoura jezeli nie uprawiam jakiegos super wyczonowego XC (ale palnuje) a mój przebieg rocznie wynosi max. 2000 km ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Czyżby SF11 miał zmieniony tłumik względem SF9? Sam byłem użytkownikiem "dziewiątki" przez prawie sezon i model ten miał możliwość regulacji tłumienia kompresji, aż do prawie całkowitej blokady (zostawało około 10mm skoku).

Szczerze mówiąc nie spotkałem jeszcze Suntoura z tłumieniem kompresji- widziałem Suntoury z regulacją tłumienia odbicia, z blokadą skoku ale z regulacją kompresji... nie

SF11 na inny tłumik niż SF9

 

PS Co oznacza "15QLC" i "CTS" ?

15QLC- amortyzator na oś 15mm z mocowaniem własnym Suntoura

CTS- rura sterowa tappered- czyli o zmiennej średnicy ( pod stery 1 1/2" dół i 1 1/8" góra)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fenixs10, też poluję na Epicona SF11 ale praktycznie nikt go nie ma, od większości sklepów dostaję info, że dopiero w październiku będą. Do CTBike'u pisałem, napisali, że nie maja generalnie Epicona (wcześniej wisiało, że niby mają).

Pozostaje Ci kupić od sparrow-bike z Allegro ALE IMHO to lepszy cwaniaczek, pisze Epicon 2010 a sprzedaje SF9, napisałem do niego, że (lekko mówiąc) 'mija się z prawdą' ale odpowiedział mi również wymijająco - 'jak one dojdą do nas z Chin to rok mija i SF9 jest na 2010 rok' LOL.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...