Skocz do zawartości

[rama] Jak Dobrać Rozmiar Ramy?


Lookas 46

Rekomendowane odpowiedzi

Sorki, żle popatrzyłem :) Ale przy mostku 90mm to i tak nie powinno robić jakiegoś specjalnego problemu... prawda? To i tak o całe 3cm mniej niż w moim obecnym bike'u a jak już pisałem nie małem problemów ze zbyt pochyloną postawą :) Tak czy owak mój problem polegał na tym czy 18 nie będzie za mała a nie za duża :P A co do wyboru rozmiaru wygląda to tak że mogę kupić 18stkę... albo wogóle. Więc decyzja zapadla :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wszystko co w tabelkach , sprawdza się w praktyce - to tylko teoria ...

 

Jeżdziłem jednak niedawno na rowerze kolegi gary fisher hkek 17,5' i po nieznacznym podwyższeniu sztycy nie wydawał mi się jednak jakiś specjalnie mały...

No to na Specu 18" będziesz się czuł bardzo podobnie , tylko Spec ma tradycyjną geometrię (ponadto w Specu 18" w specyfikacji jest mostek 105 mm. , a w Garym 17,5" - 90mm. przy praktycznie identycznej długości ramy) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mostek to bardzo indywidualna sprawa - jak dla mnie 90 jest trochę za krótki ...
Skoro jedni mówią że jest za krótki a inni że za długi to pewnie i tak jest dokładnie taki jaki powinien być
Z punktu widzenia kierowania rowerem itp. to rzeczywiście indywidualne, ale nie mieszajmy pojęć, jeśli chodzi o dobór łącznej długości roweru, to mostek liczy się tak, jak i rura, więc nie ma, że dobiera się ramkę mniej-więcej ok, powiedzmy 19", a potem ładuje dowolny mostek z zakresu 40-140 wedle upodobań...

Ale skoro pasuje i adewolf się zdecydował, to nie ma co rozciągać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiadomo czy mostek pasuje - jak poskłada rower , to wtedy sie przekona , najważniejszy jest właściwy rozmiar ramy, rama o długości 600 mm horyzontalnia powina być akurat, mostek słuzy tylko do drobnej korekty , wg. specyfikacji w Specu jest 105 mm a nie 90 .

W mostku 10 mm. to wbrew pozorom dużo.

 

A Gary przy takiej samej długości ramy na 90 mm i "nie wydawał mi się jednak jakiś specjalnie mały... " więc 90 mm. to chyba trochę mało ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakupilem rower Cube Reaction w rozmiarze 18". Nie jestem jednak pewien, czy rower jest dla mnie dobry. Przez 7 lat jezdzilem na Treku 4300(rocznik '01) o rozmiarze 19,5. Rama Cube'a to rama sportowa, Trek natomiast to typowe ATB.

 

Oto moje dane:

Height: 178.00 cm

Sternum Notch: 147.00 cm

Inseam Length: 87.00 cm

Arm Length: 62.00 cm

Shoulder Width: 46.00 cm

Flexiblity: 4

Weight: 75.00 kilo

Foot Size: 42.50 EURO

 

Wyniki:

Frame Size center-to-center: 18 in

Frame Size center-to-top: 19 in

Overall Reach: 65.00 cm

Saddle Height: 76.82 cm

Handlebar Width: 46 cm

 

Geometria Treka:

axe4wy.jpg

Geometria Cube'a:

2pzcfmg.jpg

 

Jak na moj wzrost mam dosc dlugie nogi. Liczac ze wzoru 87*0,57=49,59 wychodzi 19,52". Co jednak nijak ma sie do rzeczywistosci, bo czuje, ze Trek jest dla mnie za duzy. W Cubie aby czuc sie wygodnie musze wyciagnac niemal cala sztyce (350mm). Do limitu brakuje 7-9mm. Siedzac na nim troche dziwnie sie czuje, ale moze przyczyna jest wieloletnia jazda na wiekszym rowerze i przesiadka na mniejszy. Cube robi rowery na ramach w rozmiarach parzystych. 20" moze byc troche za duze(?).Dla porownania zrobilem zdjecia z moja postawa na obu rowerach (by dostrzec roznice, najlepiej zapisac je na dysku i przelaczac tam i z powrotem).

 

6tek61.jpg

sv3whw.jpg

 

Ocencie prosze jak wyglada to waszym okiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem rozmiar jest jak najbardzej dobry,jedynie co mogę Ci zasugerować to przełożenie mostka na (+) , wtedy pozycja na rowerze powinna być dla Ciebie bardziej wygodna. Przyzwyczajenie do Treka też swoje robi,ale to kwestia czasu i Cube będzie O.K. Zastanów się także nad sztycą 400 mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Chciałbym poprosić o porównanie geometrii dwóch ram Meridy w rozmiarze 22"

 

*carbon - Merida Carbon FLX-900-D

http://rowerymerida.com.pl/rowery.php?kol=...r=54&id=359

 

*aluminium - Merida HFS-300-D

http://rowerymerida.com.pl/rowery.php?kol=...r=55&id=363

 

Według specyfikacji obie ramy różnią się jedynie kątem rury sterowej Q1, a co za tym idzie długością bazy kół W (carbon jest krótszy o 10cm). Efektywna długość górnej części ramy jest taka sama AH=615.

 

Jak te różnice mogą mieć wpływ na dopasowanie wzrostu (mam 199cm) do wielkości ramy, a następnie do charakteru jazdy.

 

Dzięki i pozdrawiam:

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Mam 180cm wzrostu:D mam proble z doborem ramy;/

mam na oku 4 modele oczywiscie musze wybrac jeden z nich:d

czy moglibyscie doradzic jaki rozmiar ramy w tego typu rowerach???

podaję linki

KROSS SIGN DS 2008

http://www.allegro.pl/item414438239_rower_...z_hurtowni.html

ZONE ONE

http://www.rowmix.pl/LATO/index.php?inc=pr...mp;id_prod=1171

NORTHTEC BLADE

http://www.allegro.pl/item432015668_swietn..._modeli_08.html

Magnum Sungboy

http://rowery.onet.pl/4,35,139161,11808,ma...boy,sprzet.html

zgóry dzieki za podpowiedzi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam 174 , dł. nogi do krocza 80 cm, i jakieś 76kg. Ostatnio kupiłem ramę accenta el norte 19" i niestety w trudniejszym terenie nie bardzo mnie słuchała nie mówiąc o zagrożeniu moich klejnotów rodzinnych :) , ewidentnie była dla mnie za duża. Do tej pory jeździłem na 18" treku 820, i było OK. Ramę accenta już sprzedałem, i kupiłem 18" Poison Zyankali, mierzyłem też 17" ale wydawała mi się ciut za mała. I mam dylemat bo rower będzie służył do delikatnych wypadów z rodzinką jak i do dość mocnego XC mającego uwolnić ze mnie efekty wieku średniego :) Do tego zamontowany będzie marcoch 100mm i mostek 90. Może jednak 17"?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Z moich obl i Waszych postów wyszła mi wielkość ramy mi 18" (c-t-c) i 19" (c-t-t). Obecnie jeżdżę na 19,5 możliwe ze jest ciut za duza ale nie siadałem na mniejszych. Pytanie czy w nowym rowerze brać 19" przy 177cm wzr i 85 od krocza do stopy?(przeczytałem sporo postów i dla tych wymiarów raz polecane jest 17" raz 20"). Jazda miasto/teren po połowie, wszystkie krawężniki moje, z górek na złamanie karku.

Pozdrawiam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mam 178 cm wzrostu. Wewn. długość nogi 83 cm. Urosnę jeszcze kilka cm (mam 16 lat). Który No Saint Angel będzie lepszy: 18" czy 20"? dodam, że obecnie ujeżdżam ramę Meridy, której efektywna długośc górnej rury jest taka sama jak tej w Angel'u 18" i jak najbardziej mi odpowiada. Obawiam się tylko że przy 18" braknie mi sztycy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...