Skocz do zawartości

[rama] Jak Dobrać Rozmiar Ramy?


Lookas 46

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

Takze mam pytanie dotyczace rozmiaru. Otoz rama Prodigy JB ktora mozliwe ze bede posiadal jest zekomo do enduro a nie jakiegos skakania a max rozmiar to 16.5 ktory jest ... maly ! Czy nie bedzie rower wyglądał z taka rama przy 130mm z przodu jak jakis dirt czy street ? Wolalbym zeby rower wygladał raczej tak : http://www.velo.com.pl/php/rowery.php?m=0&s=MTB%20Enduro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Nawrotek

Poszukaj, na początku tematu było jak zmierzyć wielkość ramy... Bodajże długość nogi do pachwiny *0,57 i to podzielić przez 2,54 i jest rozmiar w calach :(

I czy jesteś pewny co do tej ramy? Birie mają raczej dziwną geometrię. Taką trochę na kobietę chyba bardziej...

 

@Maki

1. Postaw rower na jakimś wyższym krawężniku.

2. Zapakuj brata na rower.

3. Poproś go żeby zeskoczył z siodełka na nogi :D

Myślę, że się nawróci :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bierz 19". Sam się przymierzam do a-szóstki o tym rozmiarze ma mam 184cm wzrostu i bodajże 91cm nogi. Jak coś to mostek w dół i jazda. W tej chwili mam 19" ramę i zdecydowanie wystarczy. Raz, że strach o klejnoty, dwa - mniejsza rama ładniej wygląda :(

Przy okazji, nie wiesz czy ta tora to model 318 z solo air??

 

 

Juz mam tego Krossa A6 19" i niestety musze stwierdzic ze 19" to za mało.... miałem brać 21" i już. Teraz musiałem dokupić sztyce 35cm która i tak okazała się o jakiś 1-2cm za krótka. No trudno. Co do nóg ktoś pisał ze przy moim wzroście 90cm długości nóg to jest długośc podręcznikowa. Nie jest. 90cm to stanadart dla wzrostu 190-194cm.

Odpowidając na pytanie o amortyzator to jest to Solo Air.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz musiałem dokupić sztyce 35cm która i tak okazała się o jakiś 1-2cm za krótka.

Są jeszcze ogólnodostępne sztyce 40 cm :( . Jeśli taka sztyca okaże się OK - a z tego, co piszesz, powinno tak być - to rama nie jest za mała. No, chyba, że jest za krótka - ale o tym nie wspominasz.

Pozdrówko uspokajające :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są jeszcze ogólnodostępne sztyce 40 cm :( . Jeśli taka sztyca okaże się OK - a z tego, co piszesz, powinno tak być - to rama nie jest za mała. No, chyba, że jest za krótka - ale o tym nie wspominasz.

Pozdrówko uspokajające :)

 

 

Tak są ale uważam ze 40cm sztyca to już przegięcie. No chyba ze jest sie hardcorowcem. Dla zwykłego usera jesli 35cm to za mało to trzeba większą rame - tak powiedział mi koleś w sklepie i się z nim (już teraz) zgadzam. Co do długości ramy to przydało by sie te kilka centymetrów ale generalnie da rade. Nie przejmuje się tym zbytnio bo jak kupie ta szyce 40cm to taką z odsuniętym do tyłu jarzmem i będzie gitara.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe, dlaczego :) ? Ja mam 40kę; gdybym włożyła 35 cm, ogranicznik byłby poniżej poziomu wylotu podsiodłówki 0,5 cm - czyli niby jeszcze wszystko w porządku. Ale ja uważam, że właśnie to byłoby przegięciem: w razie wymiany siodełka na bardziej płaskie albo butów na takie z wyższym bieżnikiem musiałabym sztycę wymienić - albo ryzykować uszkodzeniem ramy. Wolę zatem mieć bezpieczną ze wszech miar 40kę - a za hardcorowca się nie uważam :) .

Nie widzę przeszkód, aby zmienić sztycę. Jeżeli nie przekroczysz ogranicznika (a z tego, co piszesz, wynika, że nie przekroczysz), ani ze sztycą, ani z ramą nic nie ma prawa się stać. Zdecydowanie preferowałabym takie rozwiązanie, niż za dużą ramę - tak w przekroku, jak i na długość. Jeździłam na takiej minimalnie za dużej (17" przy 161 cm wzrostu) i to dopiero był hardcore :)

Pozdrówko dementujące :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

No to może też ja..Bo przymierzam się do zakupu ramy Poison E605 i tam są do wyboru rozmiary 16,5" (rura podsiodłowa 420mm, górna rura 560mm)i 18" (rura podsiodłowa 460mm, górna rura 579mm)

Wzrostu mam 171 cm, a długośc nogi po wewn. stronie 81cm. Z wyliczen wynikało by że 18" była by idealna, tyle że rama ma być używana do maratonów, dlatego myślę nad mniejszą, czy nie była by za mała dla mnie biorąc pod uwagę długośc nóg?

Aha, nie mam niestety możliwości przymierzenia(zamawiam przez internet)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Generalnie rama 22 lub też 21 powinna być dla ciebie lepsza...

Zależy jaktam u ciebie z prześwitem między jajkami a górną rurą ramy. Jeżeli mogłobybyc lepiej - tzn że rama 21 byłaby lepsza,

ale liczy sie długosć ramy i musiałbyś mieć ramę o podobnej długosci {podobne pochylenie nad rowerem} lub też o krótszej {jeżeli czujesz się nadmiernie wyciągnięty na Giancie}. Ja jezdziłem na 22'5 ramie mimo że mam 183cm wzrostu i aż tak zle nie było, teraz mam 20" i jest generalnie lepiej. Na ramie 19 też dałbym radę,w sumie to byłaby nawet lepsza, jednak musiałaby być odpowiednio długa {60-61cm długosci górnej rury ramy}.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie :

 

186 cm - 21.5"

 

Nie powiem, nie jest źle, ale rowerek nie jest jakoś generalnie zwrotny. Musiałem zamontować krótszy mostek ( 90 mm ), ale i tak coś a'la 60 mm by się przydało. Ale muszę powiedzieć jedno - dzięki swojej "wielkości" rowerek jest bardzo pewny i nie daje rowerzyście powodów do obaw przy pewnej ilości szaleństw. Jako, że mój rowerek ma amorek o skoku 100 mm, a że ramka jest przystosowana do czegoś a'la 80 mm, to troszkę główka ramy jest podniesiona. Ale mi sie takie coś podoba, bo ogólnie zaczynam myśleć o rowerowym "enduro".

 

A co do kolegi - mój brat ma 193 cm wzrostu i powiedział, że moja ramka mu w zupełności podpasowywuje. Dlatego 23" to chyba troszkę jednak za dużo jak dla Ciebie. Szukałbym czegoś a'la 21." - 22.". Różnicę na pewno poczujesz ..... Pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak zrobie: najpierw zakupie nowy amorek na przod do mojego Gianta (obecny Suntur xcp 70, czyli sprezyna i elastometr, zamarza juz w temp ok. 5 st. celsjusz w PLUSIE!!! dziadostwo) potem zmienie rame na mniejsza, a przy okazji lepsza, potem to już kółeczka i całą reszta, napęd, przerzutki...

bo na serio stwierdzam ze 23 cale to jednak dla mnie troche za duzo, a lubie miec wygodną pozycje na moim rumaku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Planuje kupić Poison'a Curare T: http://extreme-shop.nazwa...products_id=773

bądź ghosta typu: http://www.secesja.pl/do/item/AMRLT/AMRLTMIDSEASON

 

Przy ghost'cie wybór był prosty, wziąłbym rower o rozmiarze 48 ~ 19cali

Problem pojawia się przy Poiso'nie, który ma dosyć dziwne rozmiary.

 

Mam 178cm wzrostu, 83-84cm długość nogi, waga ok. 68-70kg.

 

Czy inaczej przelicza się rozmiary ram dla rowerów klasy allmountain/enduro w stosunku do klasycznych mtb?

Bo spotkałem się z filozofią, że rower allmountain/enduro o ramie np. 17,5 należy traktować jak rower xc o rozmiarze 18,5.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam z kolei dylemat między 17" a 19" Schwinn Rocket Pro.

przymierzam się do zakupu i nie chciałbym dać babola jak ostatnio.

 

ponad rok temu kupiłem Kelly's Magic, był mocno przeceniony bo rama 21,5". w czasie roku jeżdżenia doznania miałem jakbym jeździł na tandemie.

 

na mój łeb przy wzroście 182cm pasuje rama 19"

 

mój kolega, dla mnie autorytet w sprawach MTB (odradzał Kellysa 21,5" :( namawia mnie na 17"

o jest on nieco wyższy ode mnie i jeździ na 17", ale ma zacięcie bardziej w dirt/FR (i taki rower). ja raczej XC/enduro.

najwięcej jeżdżę po leśnych ścieżkach w górach, zwrotna maszyna byłaby niby lepsza (zwłaszcza po doznaniach z 21,5") ale nie chciałbym przegiąć w drugą stronę.

możliwości przymierzenia się do Schwinna nie mam niestety.

 

pómóżcie :)

 

pozdro dla wszystkich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam 183 troszkę urosne od kroku do ziemi 84 cm troszkę jeszcze urosne

18.5" 20"

A 71 71

B 73.0 73.0

C 596.85 616.35

D 470.2 507.2

E 419 419

F 1063.39 1083.58

G 732.6 766.0

H 110 130

I 440 440

J 39 39

K 298.0 298.0

 

gt-geo-08.gif

i teraz pytanie którą wybrać?

dotychczas jeździłem na 17" ze sztycą 400mm wysuniętą prawie w opór. czy 20 nie będzie za dużo? z mnożenia długości kroku przez 0.57 wychodzi 19.38 cala

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...