Skocz do zawartości

[rama] Jak Dobrać Rozmiar Ramy?


Lookas 46

Rekomendowane odpowiedzi

idz do sklepu i przymierz dowolnego cuba ltd, geomertia identyczna. nikt, kto ma chociaz minimalne pojecie o czym mowi nie pomoze ci w wyborze miedzy 18" i 20", bo a twoim wzrostem jestes na styku (jak w pysk strzelil potrzebujesz 19"). ja ma 190cm i tez sie wahalem (w koncu wzialem 20).

 

 

edit:

a jak ci sie nie chce to wejdz tu i kliknij na WS Sizing System (po prawej stronie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

A jak się ma długość górnej rury ramy do wzrostu, bo co do wielkości to sprawa jest raczej prosta, stajemy w rozkroku i jak jest prześwit to już jest ok a z długością jest już gorzej ...

 

Ja przy wzroscie 178 cm, mam do wyboru dwie zbliżone wysokością ramy (+/- 1cm) ale różniące się długością (wymiar w poziomie od osi siodełka do osi rury sterowej). Jedna ma 58,5 a druga 62,5 cm. Jaką byście mi poradzi i jaki mostek na początek powinienem wybrać do tych ram. Styl jazdy maratony MTB/XC.

 

Pozdrawiam,

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja zastrzelę wszystkich, bo mam 179 cm wzrostu i ramę Merida Kalahari 550 o rozmiarze.............24". No i co powiecie? Może typowo w góry się nie nadaje, ale do XC jest idealna! Jeździ mi się na niej bardzo wygodnie, chociaż prześwit do jajek :rolleyes: ma tylko 5 cm. Trzeba więc uważać.

Taka wielka rama ma swoje zalety - wygodnie zasuwa się na płaskim terenie, w lesie i po szuterkach a i do zjazdów fajowa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak ale Kalahari ma krótsze ramy (długość górnej rury) niż seria Merida Matts , a z tego wynika , że wolisz być wyciągnięty na rowerze - dla ciebie najlepszy był by np. Trek 19,5". (ma dłuższą ramę niż inne)

 

Ok. 177cm wzrostu. Od stóp do krocza ok 80cm. Kross Level A4 17" będzie dobry?

Raczej 19".

 

Radzę zajrzeć do tej tabelki - rozmiary dosyć dokładnie rozpisane :

http://www.duratec.cz/database/geometry/So...X_geometrie.pdf

Edytowane przez Rulez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bierz 20" i nie słuchaj głupot.

 

Śmiem jednak stwierdzić, że nie napisałem głupoty, drogi Rulez. Przy podanym wzroście rama 20" da rower duży. Owszem dobry, gdy ubite szlaki opuszczasz rzadziej. Świetny na asfalt (góral?) polne drogi itp. Na poważniejsze dziury mniejsza rama jest lepsza. Uważam, że jeśli jest wybór między dwoma rozmiarami, które (przynajmniej teoretycznie pasują) to lepiej wziąć mniejszy. Mówiąc to nie teoretyzuję, tylko wnioski czerpię z jakiegoś tam doświadczenia Jeździłem na MTB z ramami 22", 19.5", 19", 18" i 17" - i przy moich 184cm 18" było najwygodniejsze.

Ale i tak możemy sobie gadać zdrowo - najlepiej wsiąść na rower, przejechać się i na takiej podstawie podejmować decyzję.

Edytowane przez bendus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak ale Kalahari ma krótsze ramy (długość górnej rury) niż seria Merida Matts , a z tego wynika , że wolisz być wyciągnięty na rowerze - dla ciebie najlepszy był by np. Trek 19,5". (ma dłuższą ramę niż inne)

Raczej 19".

 

Radzę zajrzeć do tej tabelki - rozmiary dosyć dokładnie rozpisane :

http://www.duratec.cz/database/geometry/So...X_geometrie.pdf

 

Hmmm... Z tego co pamietam to rura podsiodłowa ma 58 cm długości licząc od środka suportu, zaś rura poprzeczna ramy 60 cm. Skośna rura łącząca suport i rurę sterową ramy ma coś koło 67 cm. Tak więc chyba geometria jest w miarę prawidłowa. Jedyny minus, że mam mały prześwit między jajkami a ramą i siodło na maxa w dół! Ma to plusy i minusy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie o tym piszę : taka sama długość jest w Treku 19,5" a przy tym prześwit znacznie większy (bo Kalahari ma poprostu krótkie ramy) - w związku z tym Trek 19.5" byłby znacznie lepszym wyborem !

 

Możliwe, ale nie próbowałem. Wcześniej miałem ramę SCOTTa 19" i mi nie pasowała, bo się czułem jak na bobasku. Dodam , że nie zasuwam po górach, bo ich nie mam w okolicy a jedynie lasy, bezdroża, szosa i jakieś nierówności. Może nawet z czasem pomyślę o trekkingu fajnym... Pói co moja ramka ma dla mnie jedną zaletę - jest wygodna na długich trasach i kosztowała mnie mało :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwe, ale nie próbowałem. Wcześniej miałem ramę SCOTTa 19" i mi nie pasowała, bo się czułem jak na bobasku.

Właśnie mam podobną budowę ciała i też pasują mi dłuższe ramy z 19" - tylko niektóre takie są : GF , Trek , Felt , Specialized , RockMachine , Cannondale (i też nie wszystkie modele)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...