Skocz do zawartości

[rama] Jak Dobrać Rozmiar Ramy?


Lookas 46

Rekomendowane odpowiedzi

A może jakiś buty SPD poprawiły by komfort kolan? Ale to raczej temat na inny dzień.

 

Dla mnie to dziwne ze masz problem z kolanami majac rzepke przed pedalem. Z reguly bol kolan pojawia sie gdy kolano zostaje za bardzo z tylu w stosunku do pedalu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Chciałem się przywitać. Trochę jeżdzę na rowerze, mam 12 letniego authora rozmiar ramy 21,5 najwiekszy w tym modelu i tamtych latach. Przymierzam się do zmiany roweru i wydaję mi się że rama nowego roweru powinna być wieksza np 23 do mojego wzrostu 191cm.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Chciałem się przywitać. Trochę jeżdzę na rowerze, mam 12 letniego authora rozmiar ramy 21,5 najwiekszy w tym modelu i tamtych latach. Przymierzam się do zmiany roweru i wydaję mi się że rama nowego roweru powinna być wieksza np 23 do mojego wzrostu 191cm.  

Podaj jeszcze jaką masz długość od krocza do stopy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Już przy pierwszych jazdach pojawił się problem - za mała (a właściwie brak) odległość pomiędzy kroczem a ramą. Jak przychodzi mi szybko zeskoczyć z siodła, to kończy sie to dość nieprzyjemnie. Zaczęłam czytać więcej i dowiedziałam się, że to niedopuszczalne, by musieć stać na palcach, żeby górna rura ramy nie dotykała krocza - powinien być zapas przynajmniej kilku centymetrów - u mnie go nie ma w ogóle.

 

Nie powinno tak być, abyś musiała stać na palcach... stojąc normalnie, na pełnych stopach powinno być deczko luzu, ale bez przesady.

 

Generalnie poszłam do sprzedawcy gdzie kupiłam rower i powiedziałam mu o moim problemie, zaznaczając, że liczyłam na ich fachową pomoc przy doborze roweru, a teraz jestem bardziej niż pewna, że moja rama jest niedobrze dobrana, że 18 cali w rowerze trek 3900 to dla mnie za dużo...

 

Skoro źle się na tym rowerze czujesz i masz problemy j/w, to jest to wina źle dobranego rozmiaru.

 

 

 

Sprzedawca skwitował to, że w Internecie bzdury piszą i na to nie mogę patrzeć, że to kiedyś brało się pod uwagę rozmiar ramy w calach, że teraz ważniejsza jest ogólna geometria roweru, że kobiety mają dłuższe nogi i nie może być dla mnie rama za mała, że 16 cali to dla mnie będzie za mało.... itp itd...

 

Geometria jest ważna, ale pan sprzedawca nie bardzo wie "o so chosi" jeśli dobrał Ci taką ramę że masz problem j/w.

Edytowane przez dziobolek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Chciałem się przywitać. Trochę jeżdzę na rowerze, mam 12 letniego authora rozmiar ramy 21,5 najwiekszy w tym modelu i tamtych latach. Przymierzam się do zmiany roweru i wydaję mi się że rama nowego roweru powinna być wieksza np 23 do mojego wzrostu 191cm.  

 

Jak byś kupował rower szosowy to bym się zgodził że rozmiar 23. Jak chcesz mieć bardzo komfortowy rower MTB to też się zgadzam. Ale jeżeli chcesz rower do szybszej jazdy to rama 23 będzie za duża. W tym przypadku wybrał bym ramę ok. 21cali. Zależy czy szukasz ramy HT czy full.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Chciałem się przywitać. Trochę jeżdzę na rowerze, mam 12 letniego authora rozmiar ramy 21,5 najwiekszy w tym modelu i tamtych latach. Przymierzam się do zmiany roweru i wydaję mi się że rama nowego roweru powinna być wieksza np 23 do mojego wzrostu 191cm.  

To zależy od ramy, ważna jest nie tylko długość podsiodłówki, ważna jest długość ramy, wysokość główki ramy, jaki rozmiar to można powiedzieć w odniesieniu do konkretnej ramy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

moja obecna rama (Rocky Mountain Vertex70) jest troszkę na mnie za mała, w senie, że górna rura jest trochę (jakieś 2cm) za krótka, przez co moja sylwetka jest jak dla mnie zbyt wyprostowana. Używam już długiego mostka, siodełko mam na maxa do tyłu. Chcę więc kupić ramę większą. Wcześniej miałem Krossa Lvl A8 2011 w rozmiarze 20'' i z kolei był on za duży (sylwetka za bardzo pochylona). Doradźcie czy rama, którą sobie wybrałem (Specialized 19'') będzie dobra dla mnie, czyli sylwetka troche mniej pochylona niż w Krossie ale bardziej niż w RM? Oto geometria wszystkich trzech ram:

 

1) Rocky Mountain 18": 

 

http://www.rowerowysklep.pl/mtb-gorskie-ramy-gorskie-mtb-rama-rocky-mountain-vertex-70-08-o_l_455_4732.html

 

2) Kross A8 20":

 

http://www.kross.pl/pl/2011/mtb-xc/level-a8

 

3) Specialized 19":

 

 
Size                                    19
Seat Tube Length - Center to Top             483mm
Top Tube Length (Horizontal)                    615mm
Top Tube Length (Actual)                           590mm
Chainstay Length                                       435mm
Bottom Bracket Height - Low Setting         304mm
Seat Tube Angle (Actual) - Low Setting        0 
Seat Tube Angle (Effective) - Low Setting 73,5
Head Tube Angle - Low Setting                 71,5
Wheel Base                                              1106mm
Standover Height                                       830mm
Head Tube Height                                     115mm
Handlebar Width                                        680mm
Stem Length                                              105mm
Crank Length                                            175mm
Stack                                                         627mm
Reach                                                        430mm
Ground-Top                                               930
 
Nie wiem czy dobrze rozumiem, ale czy 615mm w rurze górnej oznacza, że jest to rama dłuższa niż w A8? Czy raczej brać pod uwagę długość 590 (actual)?
 
Dzięki za odp!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


 

Rower: Mbike Shottas HT02

Mój wzrost: 180cm, wewnętrzna długość nogi: 82cm.

Zastanawiam się co wybrać: 17 czy 19.

Jazda po parkach, lasach, również drogach asfaltowych (póki co bez hardcore'u).

Niestety przymierzenie roweru w sklepie nie wchodzi w grę.

Jakieś sugestie odnośie rozmiaru ramy?

 


 

Edytowane przez vasco1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde no to kicha straszna, bo trochę sie najarałem na tą ramkę: http://www.specialized.com/pl/pl/bikes/archive/2011/stumpjumper/sjhtswm5frame w rozmiarze właśnie 19. Ale z tego co piszecie to będzie sporo za duża, skoro pozycja będzie nawet bardziej pochylona niż na A8. Mam 178cm wzrostu, lubię w miarę długie ramy, wg mnie 585-590mm by było dla mnie idealne w rurze górnej. Swoją droga dziwna sprawa jest z ramą RM, gdyż dane z tabeli nie zgadzają się z moimi pomiarami nijak. Mierzyłem ją od środka sterówki do środka podsiodłowej rury i wychodzi ok 570mm, z resztą w żadnym wypadku w żadnej kombinacji nie wyszło mi 585 czyli tyle co podaje producent. Kurde nie sądziłem, jak ciężko bez jazdy próbnej jest dobrać idealną ramę pod siebie, bo rozmiar podawany przez producenta  mówi tyle co nic. Czyli ogólnie rzecz biorąc, pod mój wzrost ta Spec 19'' ni chu się nie nada tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo może 585 to była podana długość efektywna?

Ewentualnie nie dla tego rozmiaru.

Mam tyle samo wzrostu co ty i na ramie Speca FSR XC pro 17.5"  i mostkiem 10cm jest mi dość wygodnie a też lubię długie ramy.

A co do Levela i Speca to masz podane:

Level 20" 610mm efektywnej

Spec 19" 615mm efektywnej

Edytowane przez Roonin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mnie męczy od kilku dni Cube Acid na kołach 29". Mam 182 cm wzrostu i ok 80 cm do krocza. Codziennie śmigam troche asfaltu a większość drogi to pola, szuter, drobne kamienie. Problem w tym że potrzebuje taki rower na który w wakacje założe bagażnik i sakwy. Teoretycznie na mnie ma być rama 19". Mierzyłem 19" i 21". 19" jest bardzo fajna moim zdaniem, czuć że zwrotniejsza, dobrze się na niej czuje. Jednak czy nie będzie zbyt mała żeby dwa tygodnie nim jeździć z sakwami? Jaki rozmiar dla mnie polecacie?  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie 19" przy tym wzroście pomimo tego, że ramy Cuba nie powalają długością .

 

 

Dzięki za odzew, na pusto też myśle że 19" lepiej mi siedzi. Uważasz że po załadowaniu roweru sakwami nie będzie zbyt nerwowy lub nie będzie efektu kopania nogą po sakwach? To jest jedyny argument dla którego rozważam 21".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Efekt kopania nogą po sakwach? 
Niestety nie mam pojęcia co masz na myśli.
Bez znaczenia jaki rozmiar wybierzesz, długość tylnego trójkąta jest taka sama - stała. Jedynie co możesz zmienić dobierając odpowiedni rozmiar, to długość rury podsiodłowej, wysokośc przekroku, długość górnej rury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Efekt kopania nogą po sakwach? 

Niestety nie mam pojęcia co masz na myśli.

Bez znaczenia jaki rozmiar wybierzesz, długość tylnego trójkąta jest taka sama - stała. Jedynie co możesz zmienić dobierając odpowiedni rozmiar, to długość rury podsiodłowej, wysokośc przekroku, długość górnej rury.

 

 

Fakt, każdy rozmiar ma po 450 mm dolnej rury tylnego trójkąta. Zauważyłem że w 21" jest dłuższy mostek niż w 19", dlaczego się różnią? Znajomy ma ten rower 21" i wydaje mi sie że mi bardziej pasuje 19", jednak jego rower z sakwami pewnie jedzie do przodu czego nie można powiedzieć o moim obecnym a nie wiem czy 19" nie będzie bardziej nerwowa. To zaważyło o zmianie roweru. Z tego co się zorientowałem to głównie chodzi o koła, tak bynajmniej stwierdził facet w rowerowym, ja obecnie mam koła 26". Myślisz że 19" będzi ok z sakwami tak jak 21"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rower na kołach 29" ma niżej środek ciężkości, więc z zady jest bardziej stabilny niż 26".

 

 

Czyli nie bać się 19"? :) Wizualnie ta rama jest malutka ale dobrze się prowadzi, co prawda musiałem dużo podnieść siodło ale do maksymalnej pozycji jeszcze troche brakowało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...