Skocz do zawartości

[ostre kolo, singlespeed] Ostry topic


IvanMTB

Rekomendowane odpowiedzi

  • Mod Team

Postanowiłem sobie dziś zrobić małą dalszą wycieczkę na ostrym :D I okazało się że zrobiłem sobie całkiem Ostry trening :twisted: Przejechałem jakieś z 10km z czego pierwsze 5 z wiatrem i z górki więc jechało się bardzo przyjemnie. Jak zawróciłem zdałem sobie sprawę że do domu mam pod wiatr. Męczyłem się strasznie ale dojechałem ślimaczym tempem a na prostych jechałem na stojąco byle było trochę łatwiej.

Generalnie na ostrym śmiga się bardzo fajnie ale wiatr to jest wielki przeciwnik tego typu rowerków :DB)

 

P.S.

Co Wy na to żeby ostre i single były w dziale z klubami rowerowymi?? B)

 

Klaniam,

Zatem oficjalnie i publicznie: wielkie gratulacje KAZUMI za udana konwersje i zdobycie palmy pierszewnstwa w wyscigu konstruktorskim :P Jak tylko odpale gorala (czekam jeszcze na manetki) powtorze wyprawe do Otomina i bede Cie molestowal o rundke :P

Co do jazdy pod wiatr... Coz... mysle ze jest wredna na kazdym rodzaju roweru. Niezaleznie od tego czy to OSTRE, MTB czy Ukraina... Moze tylko faktycznie pokonywanie podjazdow z wiatrem w nos "na stojaka" jest nie bardzo SI. Ale na innych roweruch tez ...

 

Co do innych watkow ktore sie ostatnio przewinely:

 

 

Skrzynia

Faktycznie jakies takie krotkie wyszly Ci te rozki... Przynajmniej tak to wyglada w tym zdjeciowym rzucie. Mam wrazenie ze orginalne sa jakby nieco dluzsze... Ale sztuka jest sztuka i sie liczy. Co do Twojej ramy to faktycznie moze byc problem. Bez napinacza chyba sie nie obejdzie. Choc moze uda Ci sie wycyrklowac z lancuchem... Kompinuj Waść, kompinuj...

 

rurokura

Co do Twoich przemyslen z przelozeniem... Zalezy co wolisz. Krecic z wieksza czy mniejsza kadencja... Najlepiej przetestwoac to na wlasnej skorze. KAZUMI podeslal mi link do trakiej smiesznej stronki z przeliczeniami przelozen. Niestety w zwiazku z niedawnym przeinstalowywaniem sistiemy stracilem tego linka. Zatem Mr KAZUMI ---> prosze sie sprodukowac publicznie. Te reszte ktora mi podsylales tez zapodaj.

Coag dalszy bedzie ofkors ale nie tak szybko bo troszke z kasa cieniuje...

 

renko

Z tym smiganiem to tak troszke na wyrost przywaliles. Poprostu wiozlem grata za pomoca jego przepedalownia z Rekowa do chaty. Ale jak juz uda mi wszystko poskladac to faktycznie moge bywac w Twojej okolicy czesciej bo mam znajomka ktory tez bedzie budowal OK w Redzie a pomieniony juz tu Cholerny jest z Rumi

 

No to na razie tela!

OSTRO!

I.

 

 

Jeszcze odnosnie pomyslu na stworzenie Klubu Ostrych Kol. No niby pomysl ok ale co wtedy z tym tematem...? Tak po prawdzie bedzie zbedny... No nie jezdem przekonany ale na pewno przemawia przeze mnie duch ojca-zalozyciela topiku :D

I.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym smiganiem to tak troszke na wyrost przywaliles. Poprostu wiozlem grata za pomoca jego przepedalownia z Rekowa do chaty. Ale jak juz uda mi wszystko poskladac to faktycznie moge bywac w Twojej okolicy czesciej bo mam znajomka ktory tez bedzie budowal OK w Redzie a pomieniony juz tu Cholerny jest z Rumi

 

ostre u mnie na wsi?:D

sie porobilo:D

 

chociaz ciezko sie dziwic... ostre kusi, ale dla mnie to niestety wizja dlugodystansowa raczej:) przynajmniej na razie:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

siemka

własnie sie zorientowałem przy wymianie ogumienia ze moja stara rama z górala ma długie poziome haki ,wiec na dobrą sprawe ramy zmieniac nie musze .. zmienie .. tylko mostek .. kierownice .. i koła .. korbe juz mam

 

i tu sie rodzi pytanie moje

 

czy do ramki "górskiej" spasuje koło 28'' ,macie jakieś doświadczenia z tym ?

co sądzicie o tym pomyśle .. bo moze bym włozył28 calowe koła do tej właśnie ramki ..

z pomiarów wynika ze powinno wejść ..

pytanie czy jest ino sens .. robic pseudoszosówke ,z pseudogórala czy lepiej kupic sobie jakaś tanią dobrą starą ramę z kolarzówki cr-mo i na niej to poskładać

 

co o tym myslicie ?

 

pozdro!

aj

 

 

acha ,w ogóle po co mi ostre . .

 

potrzebuje tani ,wzglednie niezawodny rower

chce dojezdzac wiosna i latem do szkoły . ..a na moim góralu nie pojade ..bo raz mało wygodnie ,a dwa bałbym sie go zostawić pod szkołą ..

 

to jest jakieś 30 km na płaskiej szosie wiec mysle ze ostre akurat sie nada .. bo zostawić nie żal ..

a na cienkich oponach bedzie mi sie dobrze śmigać ,tak mysle..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Klaniam,

No w sumie nie widzialem takich numerow jak goralska rama na 28 inczowych kolach ale jak piszesz ze sie zmiesci to czemu nie :)

Skoro mozesz wydac mniej niz wiecej to ja mysle ze mozna sprobowac. To moze byc ciekawy experyment.

 

OSTRE jako komuter... Bardzo dobry pomysl. I faktycznie jest to rower ktory trudno ukrasc i nie zrobic sobie krzywdy. Ktos mi opowiadal ze dane mu bylo widziec taki bajer. Siedzą lasciciele OSTRYCH w ogrodku przy knajpce. Rowery oparte o plot, nieprzypiete. Przechodzi jakis napakowany dzolero, hyc na rower i w dluga. Wlascieciel spokojnie podnosi sie i lekkim truchcikiem udaje sie do najblizszego skrzyzowania aby pozbierac rower i wybite zeby amatora cudzej wlasnosci. OSTRE bylo oczywiscie bez hampli :twisted:

 

Tanioa rama od szosowki to wzgledne okreslenie. Aktualnie najtansze ramy od starych szoszakow sa na Allegro za okolo 100PLN. Jeden koles chce pogonic Rometa i angielszczyzne za 199PLN Ale zastzrega ze moze sprzedac osobno. Czyli pewnie za jakaś stówke sztuka. http://allegro.pl/show_item.php?item=84457999

Jest tez fajny szoszak na Reynoldsie 530 http://allegro.pl/show_item.php?item=84996613 ale to juz 2 stówki :/

I jeszcze Sowiecka rama torowa ale ---> http://allegro.pl/show_item.php?item=84540925 i juz kosztuje 89PLN

Up to you...

 

OSTRO!

I.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ten motyw z kołami 28” w góralu może nie wypalić bo mogą się ciężko wkładać w ramę.

A jak będziesz chciał robić ostre na ramie od górala to 26” kołach to odradzam bo ramiona korby są bardzo blisko ziemi i łatwo jest wychaczyć w asfalt na zakręcie i zrobić cyrkiel :)

 

Jednak trochę nakłamałem :) w góralach pedały są wyżej niż w kolarkach! Przepraszam za wprowadzenie w błąd.

 

Mam takie pytanko po co ludziska robią sobie kakie kulki na ramie (zdjęcie #3) http://www.fixedgeargallery.com/2006/feb/KyleDemers.htm

Albo coś takiego http://www.fixedgeargallery.com/2006/feb/stickitup1_aol.htm ????? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i tak bo gdy nie ma linek na kirownicy to ona lata jak szalona i urerza o ramę. Ale jak sie ma owiję to owijka będąca na kierownicy chroni ramę przed udzkodzeniem. A to na dole to po to żeby "zbite i skondensowane szczęki hamulcowe" :) nie obijały ramy. Moja przez hamulec jes obita w tym miejscu (przez poprzednich właścicieli) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

jeszcze w pelni dolaczyc sie nie moge do posiadaczy fixow lecz cos ruszylo. zainspirowany waszymi oraz tymi z galerii rowerumi sam postanowilem zbudowac ostre.

 

pilnie zaczalem szukac odpowiedniej ramki no i udalo sie. po kilku dniach poszukiwan przynioslem do domciu szosowego rometa w czesciach :030: nie lada sprzet z niego bo zlozony na przerzutkach favorit :ninja: weekend spedzilem na doprowadzaniu tego wszystkiego do jako takiej uzytecznosci. w miedzyczasie dokupilem zebatke na tyl (16T) DLatego szesnastka poniewaz z przodu montuje korby mtb (zostaly po upgradzie rowerku) moze was to bedzie dziwic ale hamulcow sciagac nie bede i to zarowno z przodu jak i z tylu. powod - mam zamiar wpakowac przelajowe oponki i dymac tym cudem po lasku :D (podobno sie da) zeby nie byc goloslownym dolaczam pare zdjec. nie bijcie za jakos ale robione fonem. kol nie ma poniewaz na razie leza w piwnicy. sskupiam sie aktualnie na dopieszczeniu ramy, hamulcow, sterow, kiery itd...

 

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wspaniale !! :ninja: swietnie ze tez sie zabierasz za składanie takiego rowerku ..

ramka wyglada całkiem fajnie .. tez chciałym mieć czerwoną ..

korby mtb? czemu nie .. sam tez mam juz przygotowaną ,tez mtb .. koronka niby tez .. ale 22 lata temu LX był chyba bardziej jescze turystyczny niz górski

 

w kazdym razie zycze powodzenia i nieceirpliwie czekam na rozwój całej sprawy

oi stro

 

btw. gdzie dostałeś taką ramke ?

i mniejwiecej za ile / ? wiem Ivan podał mi linki do fajnych ramek ..za co jestem bardzo wdzięczny > mimo wszystko jakos nie śpieszy mi sie do płacenia za samą rame 100 złotych i wiecej .. no chyba ze jakaś baardzo dobra sie trafi .. chciałbym jakoś po kosztach .. byle rama jakotako sie trzymała .. i widelec też .. koła i tak bede nowe robił i zalezy mi na jakiejś taniej ramce nawet do pełnej renowacji .. macie jakieś pomysły ?

złom ? jakaś giełda ? giełda staroci -tam zdzierają ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam zamiar wpakowac przelajowe oponki i dymac tym cudem po lasku :D (podobno sie da)

 

Też mam zamiar tak robić, ale tylko na jesień/zimę :) Jaką będziesz miał zębatke na korbie?

Fajny klasyk :]

 

Podejrzewam, ze to miejsce gdzie "w razie W" uderza kierownica i to jest zabezpieczenie ;)

 

Ja mam zabezpieczenie z owijki, jest w tym miejscu małe wgniecenie własnie od kierownicy :025:

 

 

Zamówiłem sobie dziś u Arnika klamki Tektro RX 4.1 - według wstępnych pomiarów....... nie będą pasowac :lol: Kierownica ma "jajowaty" przekrój w miejscu gdzie ją dociąłem, na wysokość brakuje ~0.1mm, żeby weszły. Na szczęście na grube (2mm) ścianki, więc ją trochę zeszlifuję w tym miejscu :D

 

Na hakach będe miał jakieś 8-9mm regulacji napięcia łańcucha więc powinno być OK. Będe kombinował z zębatkami 15/16T, bo takie chyba wezmę. Do pełni szczęścia przydałby się half-link, ale u nas jest pewnie nie do dostania (wiecie może coś na ten tamat?)...

 

PS. http://www.fixedgeargallery.com/2005/july/...ght.htm#image_3 :twisted:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Qsy gratulacje ramki i życzę powodzenia w tworzeniu dzieła. Rower przełajowy to nie głupi sposób i miejmy nadzieję ze ta rama wytrzyma to. Moja rama wytrzymała kilka króliczych skoków, koła zresztą też :)

 

Rurokura ja moje poszukiwania ramy-roweru zacząłem od opisu na gadu czy ktoś nie ma kolarki na zbyciu. Potem rozmowy ze wszystkimi napotkanymi osobami czy ktoś nie ma rowerku do oddania w dobre ręce. Niestety moje poszukiwania zdały się na nic. Musiałem kupić sobie sam cały rowerek. Teraz te go nie żałuje a wręcz jestem z tego powodu szczęśliwy. Nie chcę Cię zniechęcać ale zrobienie roweru tanim kosztem jest bardzo trudne. Jedyny sposób to dorwanie za grosze, kompletnej, sprawnej kolarki i wywalenie z niego niepotrzebnych rzeczy – ostre gotowe. Jak chcesz osobno ramę, koła itp… to niestety koszty mogą się zmienić o +50% o ile nie więcej od przewidywanych. Mówię to z mojego i nie tylko z mojego doświadczenia. Ale nie można się załamywać, należy dążyć do celu i spełnić własne marzenie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiec tak: po kolei

 

caly rower w czesciach wychaczylem na lokalnej wyprzedazy smieci za 5 dyszek. wiele czesci daje swoich bo tamte po prostu sie nie nadaja.

 

na korbie mam zamiar miec 32 z tylu 16. zobaczymy jak bedzie sie jezdzilo nie musze na tym pokonywac nie wiadomo jakich podjazdow... w przelaju biega sie takie cos. martwia mnie bardziej zjazdy. ale to wyjdzie w praniu jak zloze do konca rowerek.

 

kolejna sobota za nami tak wiec byl czas pogrzebac przy maszynie. oto rezultaty:

 

5.jpg

6.jpg

 

zaraz ide kompletowac srodek suportu. dzisiaj musze zalozyc korby i tym samym zakonczyc prace nad ramka (nie liczac spraw takich jak regulacja hamulcow, ustawienie dobrej pozycji itd - to na sam koniec)

 

pozdrawiam ostro :mellow:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czesc

porobiłem dokładniejsze przymiarki .. prosze powiedzcie mi jaka jest realna srednica i promien koła 28 calowego razem z opona szosowa

 

wiem ze poszczegulne modele bedą się od siebie nieznacznie roznic .. ale chodzi mi o dokładność do powiedzmy pół centymetra

 

i jaką wysokośc mają opony napompowane licząć od krawędzi obręczy do górnej powierzchni opony .. sam nie mam dostepu do tego typu zabawek wiec ciezko mi ocenić ..

 

opcjonalnie napiszcie jaką macie odległość poczynając od osi haka .. do poprzecznego stężenia tylnych widełek

(o ktore moze haczyć koło)

 

z mierzenia wychodzi mi ze mam prawie 37 cm czyli powinno sie zmieścic . bosama obręcz ma ..hmm .. powinna mieć 35 .. zostaje całe 2cm na opone :mellow:

 

mam nadzieje ze nie zanudziłem

 

łostro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki

dziwnym nie jest ze nie skumałeś .. jesli coś mi sie uda przekazac ,gdy coś tłumacze ,to przewaznie jest to kwestia przypadku..

 

generalnie nic wiecej mi nie trzeba [pnad to co mi podałeś ,naprawde wielkie dzięki ;) kołka spokojnie sie pomieszczą ..

 

wiec co dalej z tego wyniknie .. sie zobaczy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponował bym Ci z tą ramką powędrować do rowerowni i poprosić ich o jakieś koło na 28’ i przymierzyć je. Mierzenie mierzeniem a przymierzenie przymierzeniem. Bo jak tylko wymierzysz to potem może być niemiły klops :)

wiem wiem :) dzięki za troske

oczywiscie masz racje i dokłądnie to mam zamiar zrobić ..

jak tylko znajde czas ..

i warunki ,czyli bardzo mozliwe ze niedługo ..

a tak w ogóle to gadałem z gosciem z pobiskiego złomowiska .. podobno ludzie mase rowerów przynoszą .. poczekam ,poszukam ,moze coś sie znajdzie ciekawego ,,

wszystko by było wspaniale ,gdymy nie diałająca włąśnie tam lokalna bojówka skinheadów (.. niech im ziemia lekką bedzie)..ale i tak zaryzykuje.. tylko sniegi zejdą

ostro!:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Mam pytanko do Kazumiego - czy zębatka pokazana tutaj jest na łańcuch np. 8-rzędowy (3/32 cala) czy na łańcuch BMX'owy (1/8 cala) ?

I jeszcze jedno: ile już przejechałeś i jak trzyma ten mocny Loctite ?

Ja już powoli kończę składanie, zostało tylko kilka części ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zębatka jest 1/8 cala. Próbowałem na nią wcisnąć jakiś łańcuch od górala, niestety nie dało rady. Obecnie mam jakiś najzwyklejszy łańcuch za 20zł i sprawuje się dobrze. Jedynie sponka mnie trochę drażni bo wygląda jak by jej bolce były za długie i blaszka sobie dzwięczy czasami. Po za tym spinka trzyma dobrze.

Na ostrym najwięcej przejechałem na raz jakieś 15km (na góralu kilka dni wcześniej po terenie przejechałem 50km). Jazda na ostrym jest dość wyczerpująca, ale jeździ się naprawdę szybko. Na prostych płynie jak marzenie, ale jak są jakieś większe wzniesienia to trzeba się namachać. Trochę wstyd się przyznać, ale na ostrym to przejechałem może w sumie 100km. Często się kręcę wokół domu próbując jakieś skidy robić, albo po prostu nauczyć się hamować. Klej trzyma się doskonale nic nie popuszcza i na kontrze i koronce nie ma żadnych luzów. Jak masz kogoś kto tez robi fixa to kup klej na spułę bo 10ml kosztuje 32-36zł a zużywasz tego może 20-30%.

 

A oto parę fotek mojego maleństwa:

 

http://img86.imageshack.us/my.php?image=kenko1web7ac.jpg

http://img480.imageshack.us/my.php?image=kenko2web6jw.jpg

http://img472.imageshack.us/my.php?image=kenko3web9il.jpg

http://img458.imageshack.us/my.php?image=kenko4web0mr.jpg

http://img458.imageshack.us/my.php?image=kenko5web0bb.jpg

http://img119.imageshack.us/my.php?image=kenko6web5au.jpg

http://img67.imageshack.us/my.php?image=kenko7web1uu.jpg :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ivan - stronka jest super ;) Mam nadzieję, że się rozrośnie. Niestety na stronie "Krzywe "złego" początki - część pierwsza" nie działają fotki, przynajmniej u mnie :025:

Kazumi - pierwsza fotka (http://img86.imageshack.us/my.php?image=kenko1web7ac.jpg) jest naprawdę świetna :)

 

U mnie niestety naciąg łańcucha na hakach okazał się za mały :025: Na szczęście pokombinowałem z blatem, dorwałem na allegro półogniwa, i... jest super, tak jak powinno być :D Niedawno nałożyłem na piastę Loctite 270, zostawiam koło w spokoju na 72h żeby się zablokowało na zawsze :twisted: We wtorek pierwsze testy :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...