Skocz do zawartości

[ostre kolo, singlespeed] Ostry topic


IvanMTB

Rekomendowane odpowiedzi

Hi.

Na trzeciej albo czwartej stronie czytalem o kleju loctite, ktorym mozna zfixowac wolnobiezke. Macie jakies doswiadczenia z tym? Nie pusci ten klei podczas gwaltownego chamowania?

Ja używam Loctite 270 i nie ma bata we wsi który to ruszy. Może mistrzem skudów nie jestem ale przy ich robieniu nigdy mi się nic nie ruszyło. Podczas normalnego użytkowania też nic.

O co Ci chodzi z tą wolnobieżką? Czy masz na myśli piastę pod nakręcany wolnobieg czy chcesz zakleić koronkę z wolnobiegiem a może kasetę z wolnobiegiem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam Loctite 270 i nie ma bata we wsi który to ruszy. Może mistrzem skudów nie jestem ale przy ich robieniu nigdy mi się nic nie ruszyło. Podczas normalnego użytkowania też nic.

O co Ci chodzi z tą wolnobieżką? Czy masz na myśli piastę pod nakręcany wolnobieg czy chcesz zakleić koronkę z wolnobiegiem a może kasetę z wolnobiegiem :)

Abo ja to wiem. Tam pisze Shimano parallax chyba kasseta 7x.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Abo ja to wiem. Tam pisze Shimano parallax chyba kasseta 7x.
A nie lepiej wziąć piastę z nakręcanym wolnobiegiem ?

(na przykład coś takiego:

http://www.cyklotur.com/x_C_I__P_53013161-...001__PZTA_.html )

i nakręcić (nie zapominając o kleju na gwint) na to zębatkę

torową ? O ile mi wiadomo gwinty są takie same,

tyle że nie ma gwintu do kontry ale właśnie po to

jest klej...

 

Ten parallax mocuje się zaciskiem ? Na kilku stronach o OK odradzali

używanie piast mocowanych zaciskiem. Te paralla..cośtam raczej

nie mają dobrych zacisków... powinieneś wymienić oś na stałą...

to tak btw.

 

DOPISKA

 

próbowałem wygoglać co to jest ten parallax ale mi się nie udało,

mam podejrzenie że to jest tylko jakiś przymiotnik który może

być użyty przy piastach różnych grup shimano, np. przy opisie XTRów

jest określenie "korpus Parallax", ale takie określenie widziałem też

przy altusie i stx-sie.

 

Ktoś może wie o co chodzi z tym parallaxem ? a w zasadzie paralaksą bo

to pochodzi z terminologii optycznej i nie mam pomysłu dlaczego

ktoś by miał takie nazewnictwo używać w odniesieniu do piast...

 

DOPISKA II

 

już wiem co to ten "Parallax": http://www.sheldonbrown.com/shimano.html#parallax

This term refers to hub shells with a larger diameter barrel, generally marketed as 'mountain bike' parts. Primarily a cosmetic issue.

Tak więc jest to po prostu określenie na ukształtowanie korpusu

shimanowskich piast do górali. W związku z powyższym takie

określenie w tej chwili nie daje żadnej użytecznej informacji (podobnie jak np. SIS).

 

W związku z czym wciąż nie wiadomo o jakiej piaście rozmawiamy, poza tym

że jest to taka "z wolnobiegiem" i jest "siedmiobiegowa". W sumie to chyba

nie jest bardzo ważne, wyjąwszy fakt że w tej chwili jeśli coś jest 7-rzędowe

to na pewno nie ma super-hiper zacisku i trzeba oś wymienić na stałą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też myśle o hamulcu tylko nigdzie nie moge znależć takiej małej klamki raz ją tylko widziałem na Allegro

 

takie jak tutaj: (na ostatnim zdjęciu)

 

http://www.fixedgeargallery.com/2007/june/...igArmstrong.htm

 

Może takie cie zainteresują

http://www.bikom.pl/product_info.php?cPath...776e2fcc5121475

http://arnik.freshsite.pl/product_info.php...roducts_id=2639

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tichy nie ma to jak liczyć na Sheldon Browna ;)

Tak jak jest w opisie co to jest to parallax... że jest to używane w góralach. Więc na 90% ma piastę z bębenkiem.

Przekonajmy się:

Drogi kolego Yukon, podejdź do swojego roweru i rzuć okiem na tylne koronki i powiedz co widzisz

a. nakręcany wolnobieg http://www.unibike.pl/sklep/images/foto/372903.jpg , http://www.cyklotur.com/x_C_I__P_53020587-...001__PZTA_.html

b. Kaseta http://www.bikeworld.pl/fotki/foto_big/8_1056_30_03_04.jpg , http://www.mbike.pl/images/wolno/mega.jpg

Mała podpowiedź:

Zwróć uwagę na to co się znajduje w centralnym punkcie bo tam zobaczysz różnice.

Życzę powodzenia ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tichy nie ma to jak liczyć na Sheldon Browna :mellow:
ja nawet spróbowałem u niego zakupów,

co prawda głównie drobiazgi (brak kasy) -- wyjąwszy korbę

(ramiona) bulletproof do singla za całe 35$, cusz

opcja ekonomiczna. Zebatkę surly (nakładaną na bębenek

piasty z wolnobiegiem) 20 zębową i blat 40-zębowy.

A także jednocalowe stery Ritchey'a. Plus śrubki i podkładki.

 

Teraz się zastanawiam co dalej z moim rowerkiem,

czy do października założyć mu tylną przerzutkę,

czy może już teraz zamontować nowe części

(teraz mam przełożenie "twarde terenowe" 36/16,

zmieniam na "miękkie terenowe" 40/20) a

zamiast opcji z przerzutką złożyć sobie drugie koło

"ostre" z nakręcaną zębatką 16-zębową.

miałbym wtedy przełożenie 40/20 = 2 (singiel) do jazdy po

lesie i 40/16 = 2.5 (ostre) na asfalt.

 

Jak się na coś zdecyduję i zmiany przeprowadzę to

wpadnę do Ciebie się pochwalić. Dzięki za wysłanie

nowego numeru telefonu ;)

 

Btw,

Ja używam Loctite 270 i nie ma bata we wsi który to ruszy.[...]
gdzie kupiłeś ? W chemicznym ?

Jeśli się zdecyduję na ostre to będę potrzebował.

Jak nie chcesz tu śmiecić to wyślij mi PM-kę. TIA :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do tego wolnobiegu czy kasety z podpunktu b. nie jestem teraz już pewien co to jest :)

Loctite kupiłem u jego dystrybutora w dzielnicy letniewo pomiędzy brzeżnem a nowym portem (tam gdzie ma stadion być). Koleś nie miał go u siebie ale sprowadził go z wawy i jeszcze dał 20% rabatu :D A rower to mi możesz pokazać we wrześniu bo obecnie jestem w jukeju.

Ostatnio chodzi mi po głowie szatański pomysł stworzenia kolejnego ostrego - zobaczymy co z tego będzie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

heja!

 

parallax jest to standard stosowany przez sh*tmano jakoś od 95 roku -polega na poszerzonej średnicy środka korpusu piasty dla zwiększenia sztywności piasty ..

kiedyś piasty pod mtb był jak szosowe -tak jaby 2 trąbki ,zwężające się w środku piasty -teraz jest to kształt walca z kołnieżami -mam nadzieje ze wszystko jasne

z punktu widzenia OK nie ma to żadnego znaczenia ,z mtb też nie .. miałem deorke parallax ,a teraz mam dziadka xt z lat 80tych .. i nie widze różnicy ,pozatą ze xtk lepiej sie toczy -ot -marketing

 

a co do kleju -ja stosowałem jakiś jego substytut -na przełożeniu 52x20 czyli raczej lżejsze ..

po tygodniu skidowania trybik mi się odkręcił -no ale waże ponad 80 kilo ,a dupy z siodełka czasami mi sie podnosić nie chciało .. teraz zakupie locktite'a

 

inna sprawa ,ze przy gwałtownym hamowaniu raczej sie nie odkręci -te zembatki odkręcaja sie powoli -można wcześniej wyczuć ,że coś jest "nietak" i podjąć środki zaradcze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yo!

 

Przedwczoraj stałem sie posiadaczem takiej oto ramki;

p6220408my2.th.jpg

Zwie sie bavaria..znaczy producent :)

i pytanie, czy to jakas kiedys była dobra firma, czy "makro" ;)

 

No i pytanie mam...jak włożyć suport...bo oczywiscie tam nie ma żadnych gwintów itd;] a w wiekowych konstrukcjach nie jestem zbyt mocny;]

 

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
No i pytanie mam...jak włożyć suport...bo oczywiscie tam nie ma żadnych gwintów itd;] a w wiekowych konstrukcjach nie jestem zbyt mocny;]

Pozdrawiam!

 

Temat walkowany juz tutaj wielokrotnie.

Mozesz pokusic sie o sprawdzenie czy da sie nabic do mufy suportowej nagwintowane tuleje i wkrecic pakiet. Z tego co jednak wiem na razie nikt nie probowal takiej figury, choc teoretycznie nie powinno byc problemow.

 

Zawsze pozostaje tak jak pisze Schwefel nabic miski i wsadzic klasyczny suport. Mam taki w Kondeju i nie zauwazylem wiekszych "jazdeczek". Fakt-faktem ze mam tam suport Gippieme a nie ZZR...

OSTRO!

I.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozesz pokusic sie o sprawdzenie czy da sie nabic do mufy suportowej nagwintowane tuleje i wkrecic pakiet. Z tego co jednak wiem na razie nikt nie probowal takiej figury, choc teoretycznie nie powinno byc problemow.

 

 

A moze lepiej takie coś wspawać?(rama raczej stal :) )

Przynajmniej iwększa pewnośc, ze nie puści....ew. jakiś klej?

 

Wyczytałme też, ze sa takie pakiety , któe posiadają nakrętki kontrujące z obu stron, i nie potzrebuja gwintów w mufie...kiedyś na pewno takie robili...chyba.....a teraz idzie gdzieś takie dostać?? sorki,ze zawracam głowe o tym, ale z suportami sie nie zaprzyjaźniłem jako tako ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam i proszę o szybką opinię osób zorientowanych:) czy ten rowerek nada się na budowę ostrego? haki widze odpowiednie ale nie podoba mie się kabel puszczony w ramę z prawej strony no i korba chyba na klin a czytałem, że to może być problemem później. Mam tylko takie fotki niestety ale widać dość dobrze, rower ogólnie sprawny koła proste itp

http://img245.imageshack.us/img245/4061/lewayw3.jpg

http://img187.imageshack.us/img187/1261/prawadu4.jpg

 

 

I jeszcze pytanko użytkowe - ile wytrzymują w ostrym tylne opony?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nada się. Kabelek możesz wyciągnąć to w niczym nie przeszkadza. Korba na kliny faktycznie może byc za słaba. Chociaż jeżeli porządnie się te kliny założy to też swoje wytrzyma. Oczywiście powinna to robic osoba, która ma o tym jako takie pojęcie. Najlepiej jest korbe wymienić z mocowaniem na kwadrat.

A w ramie tam gdzie suport masz gwinty, czy nabijane miski?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie nie wiem co tam między korbami się mieści, rower ma koleżanka koleżanki kolegi... i chce się pozbyć, jeszcze będe się dopytywał o szczegóły bo jestem zainteresowany nim ostro :o A jeszcze mam pyt jaki jest promień koła w centymetrach w szosówkach, w tym rowerku są koła o promieniu 32 cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też miałem korbę z klinami (widać to na zdjęciach) i po pierwszych jazdach złapała takie luzy że szok i nie pomogło dobijanie, dokręcanie nic. Następnego dnia pojechałem wymienić korbę, suport i teraz śmiga bez problemu. :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
I jeszcze pytanko użytkowe - ile wytrzymują w ostrym tylne opony?

 

 

To wszystko zalezy jak czesto i na jakim podlozu skidujesz. Stratosem nakrecilem juz ponad 2 kilo kaemow a oponki nie ruszone. Ale tez nie widze zadnej ujmy w uzywaniu hampla <_<

 

Reszte juz zapodali inni...

 

OSTRO!

I.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mesje Kazumi -a czym sie tu chwalić ? : ) chcesz kupić?

dawno temu kupiłem tą ramke dla siebie ,ale potem trafiła się mi balbinka

pewnie faktycznie jest to romet(całość dokładnie opisałem) ,jak na razie nikt nie licytuje ,więc możesz odetchnąć z ulgą

 

a do mesje Rincona -na masie mnie nie bedzie(zresztą wiele nie trace) ,ale wypadało by sie w koncu jakoś zgadać

na jakąś traskę -jak co to sie ozwij na gadu

 

pozdro dla wszystkich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po długim procesie pytania o rozmiar koła dostałem rozmiar spisany z opony

 

32-630 (27x1 1/4)

 

i tu zaś moje pytanie bo ja się już w tych rozmiarach gubię szukając w necie ile to cali i proszę o opinię kogoś kompetentnego. Jest sens się w takie koła pakować ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...