Skocz do zawartości

[hamulce tarczowe] hayes stroker ryde


senjiro

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, zapraszam do mojego małego testu hamulców Hayes Stroker Ryde:

http://cyclingdiary.blog.pl/

 

Stroker Ryde jest najniższym modelem Hayesa i niestety jako jedyny model różni się znacząco od swoich braci z wyższych półek. U mnie komplet tych hamulców zamontowany był seryjnie w rowerze i przyznam się szczerzę, że jak do tej pory jestem z nich zadowolony (z małymi wyjątkami).

 

 

Budowa zewnętrzna i wygląd:

 

Wszystkie modele z rodziny Stroker posiadają zbliżoną budowę klamki hamulcowej. Za duży plus trzeba uznać to, że na samej kierownicy nie zajmuję ona dużo miejsca, a co ważne montowana jest na dwie śruby imbusowe (4mm) co bardzo ułatwia montaż i demontaż, bez konieczności ściągania rogów, uchwytów i manetek. Warto wspomnieć , że mocowanie to jest kompatybilne z matchmakerem Avida co pozwoli nam na zamontowanie manetek i hamulca na jednej obejmie kierownicy. Model Ryde posiada także jak inne modele Hayesa regulowane wychylenie klamki, niestety w jego przypadku nie odbywa się to za pomocą specjalnego pokrętła, a za pośrednictwem klucza imbusowego 2,5mm. Sama klamka nie jest kompatybilna z innymi modelami i wykonana jest z odlewanego, a nie kutego aluminium.

pb200016.jpg

2-tłoczkowy zacisk nie różni się znacząco wyglądem od pozostałych modeli. Posiada niekompatybilne z innymi modelami Hayesa klocki hamulcowe o zmniejszonej powierzchni (398mm2), które mocuje się przy użyciu klucza imbusowego. Mocowanie klocków można zaliczyć na plus, gdyż nie wypadnie nam ani żaden pin, ani zatrzask - raz skręcimy i pewne.

pb200032.jpg

Waga przedniego hamulca bez tarczy i adaptera to 273 gramy, tylnego z adapterem 328 gram, natomiast tarcze ważą 115 gram co w tym przedziale cenowym jest wynikiem całkiem dobrym.

 

Siła hamowania i modulacja:

 

Powiem szczerze, że w pierwszym momencie nie byłem zachwycony. Jednak po lekkim dotarciu hamulce, a raczej hamulec działały coraz lepiej. Napisałem hamulec, gdyż z tylnym miałem małe problemy, które rozwiązało odpowietrzenie (fabrycznie musiał być lekko zapowietrzony). Nie będę opowiadał bajek, że jednym palcem da się zatrzymać rower, bo jeszcze w żadnych tarczówkach się z tym nie spotkałem. Moim zdaniem hamują całkiem nieźle, trudno spodziewać się po najniższym modelu hamulca rewelacji, ale prawie w każdym terenie dają sobie radę. Prawie w każdym, bo tylko na maratonie w Ustroniu miałem na bardzo długich zjazdach drobne problemy, jednak mała powierzchnia klocków robiła swoje i zarówno one, jak i tarcza nagrzewały się dość znacząco, co utrudniało bardzo hamowanie. Pytanie jednak, które hamulce nie nagrzewały by się w takich warunkach? Jeśli chodzi o inne maratony, jak np. Szklarska Poręba lub lokalne XC hamulce spisywały się wyśmienicie. Czytałem również opinie na temat słabej modulacji, ale szczerze powiedziawszy chyba jestem za małym znawcą tematu, bo ja tego jakoś nie zauważyłem.

 

Podsumowanie:

 

Hayes Stroker Ryde wydaje się być ciekawym hamulcem i w większości zastosowań na pewno się sprawdzi. Spotkamy go w dużej mierze w rowerach seryjnych, gdzie na pewno będzie lepszym rozwiązaniem niż tanie modele Shimano, Avida czy też Tektro. Bardziej wybrednym proponowałbym jednak zakup modelu Trail, którego siła będzie z pewnością odrobinę większa. Potwierdzą to na pewno zawodnicy z DSR, którzy jeżdżą na najwyższym modelu (Gram), który nieznacznie różni się od Trail`a budową, a żadnego słowa na jego temat nie powiedzieli,

pb200021v.jpg

Plusy:

 

+dobra siła hamowania

 

+niska cena klocków hamulcowych

 

+łatwe mocowanie na kierownicy

 

+regulowane wychylenie klamki

 

+niska waga i dobrej jakości tarcze

 

+łatwy dostęp do części zamiennych

 

Minusy:

 

-skłonność do przegrzewania się na długich zjazdach

 

-odrobinę za wysoka cena

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
http://allegro.pl/avid-elixir-5-white-przod-i1339901649.html i http://allegro.pl/avid-elixir-5-bikeatelier-gliwice-i1337597495.html 650zł za elixir 5 myślę, że stroker ryde się przy nich chowają a kosztują 638zł http://allegro.pl/nowy-hamulec-hayes-stroker-ryde-bialy-unikat-i1313927709.html taniej nowych nie dostaniesz. Jest jedna aukcja za 249zł sztuka ale bez tarcz. Tarcze kosztują na alledrogo.pl ok.100zł (sztuka) bo rozglądałem się za 180mm na przód. Co do cen producenta to podejrzewam, że i przy jednym, i cena jest nieco zawyżona.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yyyyyyyy.... Pytałeś sprzedającego? W te 500 zł coś mi się nie chce wierzyć... A jak tak to chętnie bym takie kupił. Za te 500 zł to gratka. W tej cenie mamy shimano m486 :D Ale jeszcze chyba musze się z ryde'ami pomęczyć. A jak już jestem w aktualnym temacie o hydraulikach i to w dodatku o takich ja ja mam to mam taki mały problem i prosiłbym o pomoc. Otóż przed godzinką zdejmowałem tarcze do czyszczenia w benzynce, no i oczywiście zdejmowałem koła. Nie wkładałem zaślepek do zacisków, w serwisie też nie wkładali jak zdejmowali koło do centrowania. No i z przodu wysunęły się klocki. Tzn są na tyle ciasno, że koło się kręci ale tarcza cały czas trze i to odczuwalnie. Nie ma odstępu miedzy okładziną, a tarczą z obydwu stron (przy przednim kole, tył jest OK). Czy wystarczy wyjąć klocki i palcami cofnąć tłoczki? Czy już nastawiać się na jutrzejszą wycieczkę do serwisu? Z góry dzięki :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Sorka, ale ci z tego velo sobie lecą. Już ponad 1 tydzień a oni nic mi nie odpisali. Zamówiłem na http://www.chainreactioncycles.com/Models.aspx?ModelID=19998 ten bolec. Po 3 dniach napisali że moje zamówienie jest wycofane. Odpisałem do nich. 2 Dni ciszy... Nie wiem co z pieniędzmi. Wpłaciłem im kase a dopiero po 3 dnich napisali o tym że zamówienie jest anulowane. Czyli bolec jakby jest dostępny, a go nie ma :) Te hayesy zaczynają mnie irytować. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Witam,

 

Dziękujemy za nadesłane zapytanie.

 

Interesujący Pana produkt dostępny jest w sprzedaży. Sugerowana cena detaliczna to 39,90 PLN.

Zapraszam do kontaktu z wybranym sklepem Dobre Sklepy Rowerowe. Dane teleadresowe wszystkich współpracujących z naszą firmą sklepów znajdzie Pan tutaj: www.velo.pl.

 

W razie dalszych pytań proszę o kontakt."

 

Wczoraj wysłałem, dziś przyszła odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...