Skocz do zawartości

[Trasy] Jura - okolice Smolenia i Pilicy


endless11

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Jako mieszkaniec tych okolic zapraszam wszystkich miłośników MTB do wybrania się na te tereny. Są to doskonałe okolice na niezbyt długie wycieczki pełne atrakcji. Nie będę podawał konkretnej trasy gdyż każdy może sobie sam zaplanować swój wariant dodam tylko, że wystarczy wziąć mapę jury z zaznaczonymi wszystkimi szlakami na rower i pieszymi, wybrać dowolny wariant. Sprawa jest o tyle prosta, że właściwie wszystkie trasy piesze są przejezdne dla rowerów a na dodatek są często bardziej atrakcyjne e niż te rowerowe, które czasem "biegną" ulicami. Głównym jednak atutem tych terenów są jednak wspaniałe widoki i to nie tylko zamek ale liczne ostańce, jaskinie, parki krajobrazowe, piękne lasy i wiele więcej a oto krótka próbka

 

http://www.it-jura.pl/pl/miejscow.php?go=smolen

 

http://www.it-jura.pl/pl/miejscow.php?go=pilica

 

W razie pytań służę pomocą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Ja jako też mieszkaniec okolic Jury K-Cz dołączam się do endless11 i gorąco polecam wam środkową część Jury czyli okolice Pilicy, Smolenia, Wolbromia, Ogrodzieńca, Kluczy, mamy tu moc zabytków (zamki, pałace, dwory szlacheckie, strażnice itp. itd.) piękne trasy rowerowy w tym ścieżki rowerowe które zaczęto niedawno budować. Teren jest mocno urozmaicony- pagórki, skały, lasy sosnowe, bukowe, ścieżki różnego typu od ściółkowo-korzeniastych po przez żwirowe, piaskowe, utwardzone do kamienistych. Jura to raj dla rowerzystów !!! od początkujących do zaawansowanych każdy znajdzie tu coś dla siebie !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Widze że temat stary ale może ktoś odpisze

Organizuje mały rajd (kilkudniowy) z Krakowa do Częstochowy szlakiem Orlich gniazd i to będzie główny szlak trasy. Potrzebuje informacji gdzie warto z tej trasy zjechać aby zobaczyć coś ciekawego. Liczę że przejazd Kraków Częstochowa to 2 dni i dodatkowo chcę objechać fajne tereny przec 3-4dni .Może ktoś zna temat i doda nam jakieś trasy w okolicach 40-80km

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze względu na czas przejazdu jaki podałeś zakładam, że jedziesz Rowerowym Szlakiem Orlich Gniazd (RSOG), a nie pieszym (PSOG) (ten drugi jest duuuuuużo ciekawszy pod każdym względem, zwłaszcza na trasie Olkusz - Ogrodzieniec oraz Olsztyn-Częstochowa, ale żeby go przejechać i spokojnie pozwiedzać potrzebne jest ok. 4 dni, oprócz tego na szlaku pieszym są miejsca (nawet o długości 1-2km), gdzie jest taki piach, że trzeba prowadzić rowery). Z obu szlaków nie ma potrzeby zjeżdżać daleko, wszystkie najciekawsze atrakcje regionu są w nich zawarte (ewentualnie znajdują się w odległości 2-3 km od szlaku).

Ja polecam (oprócz atrakcji znajdujących się bezpośrednio na szlaku - Orle Gniazda, pałace, skałki itp):

- dokładnie pojeździć/pochodzić po Ojcowskim Parku Krajobrazowym (najlepiej poświęcić cały dzień), warto wybrać się tam w lato koło 6 rano, widoki i klimat jest super :)

- zaliczyć jaskinię na Januszkowej Górze (przyda się latarka, bo jaskinia jest "dzika", ja nie lubicie takiej zabawy to dużo "wygodniejsze" - przystosowane do ruchu turystycznego i może nawet ciekawsze jaskinie są w OPN m.in. Łokietka i Nietoperza),

- udać się na punkt widokowy na Pustyni Błędowskiej,

- zwiedzić gród na Górze Birów (bardzo fajny punkt widokowy)

- zobaczyć Okiennik Wielki (jak będziecie mieć szczęście może załapiecie się na wspinaczkę po skałce),

- pochodzić po rezerwacie góry Zborów (obowiązkowo !!!, chyba najlepszy punkt widokowy na całą Jurę)

- a jak Ci zostanie trochę czasu po dojeździe do Częstochowy to możesz zobaczyć Jurę Wieluńską (przedłużenie PSOG od Czestochowy), choć tam oprócz fajnym terenów do jazdy żadnych większych atrakcji nie ma ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy ile chce się pozwiedzać jak chcesz zobaczyć wszystkie atrakcje i się nie spieszyć to 2 dni na pewno nie wystarczą, jak chcesz przejechać cały szlak bez dłuższych postojów to spokojnie wystarczy 1 dzień przy dobrej kondycji.

 

Jura Wieluńska to praktycznie wyłącznie lasy, bardzo mało jakichkolwiek atrakcji turystycznych na początku tylko trochę wapiennych ostańców i to wszystko. To lepiej przejechać jeszcze raz Jurę Krk-Częst niebieskim szlakiem Warowni Jurajskich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niebieski szlak, w 90% przejechałem i właśnie został do zaliczenia Wieluński odcinek.

Z tego co czytam na forach, to jedyne ciekawe miejsca na jego odcinku, to rezerwat węży i zabytki w Wieluniu.

 

Nie mniej jednak, w tym roku chyba się pokuszę o przejażdżkę nim :thumbsup:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym kiepskim oznakowaniem też właśnie czytałem.

 

Z tego powodu, zaopatrzyłem się w mapę TrekkBuddy Wyżyna Wieluńska, więc jakoś się pojedzie.

Dodatkowo, mam też wersję papierową.

 

Na Orle Gniazda też mam w tym roku smaka, tylko rower muszę poskładać na tego typu wypady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...