Skocz do zawartości

[Nawigacja] Przygotowanie mapy, trasy, śladu


michalbike

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Jestem posiadaczem urządzenia Garmin eTrex Legend HCx. Niby fajne urządzenie, ma pomagać, jednak mapy są na tyle niedokładne, że nie wiem jak przygotować się do drogi. W urządzeniu, na mapie widać tylko w sumie asfaltowe i te większe gruntowe, o szlakach rowerowych można zapomnieć. Znalazłem w sieci stronę:

 

http://www.gpsies.com/

 

Można na podstawie zdjęć satelitarnych wyznaczyć sobie ślad, wzdłuż którego można się poruszać. Mam jednak problem. Zdjęcia satelitarne swoją drogą, przebieg szlaku swoją. Zdjęcia satelitarne nie pokazują jednak zbyt dokładnie trasy, część drogi jest niezaznaczona, część przebiega lasem - tego także nie widać. Jak Wy sobie z tym radzicie, jak mam się zabrać za przygotowanie śladu? Fajnie, gdyby dało się jakoś nałożyć przebieg szlaku na taką mapkę, wtedy byłby problem z głowy.

 

 

Z góry dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem zwolennikiem offlajnizmu i planowania tras wycieczek. Mam zestaw map skanowanych (topograficzne, turystyczne), skalibrowanych dla OziExplorer. W tym programie wyklikuję sobie ślady wycieczek na podkładzie map (po szlakach, drogach), konwertuję je za pomocą MapEdit lub GPSBabel do formatu Garmina (*gdb), ładuję do odbiornika via MapSource i jadę jak po sznurku. W odbiorniku mam UMP-pc-PL i dostępne w sieci mapki interesujących mnie terenów.

Korzystam także ze śladów wycieczek innych cyklistów, dostępnych w sieci (np. serwis BikeBrother, GPSies, EveryTrail itp).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd bierzesz (jeśli można wiedzieć) takie skanowane mapki? Po to mamy nawigację, by wszystkich map nie kupować, a z kolei skanerem domowym o formacie A4 to można k... dostać. Mógłbyś naświetlić jak się do tego najlepiej zabrać?

Generalnie chciałbym się nauczyć biegle posługiwać tym odbiornikiem, ale jednak sprawia mi to problemy, jak z rzadko którym urządzeniem. Podpowiem, że w najbliższym czasie interesuje mnie całe polskie wybrzeże (Świnoujście-Krynica Morska) i taki ślad chciałbym sobie zrobić samemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiś czas temu krążyły po sieci i Allegro zeskanowane mapy wojskowe całej Polski w skali 1:100000. 3 CD to to zajmowało i miało ważność na 1987 rok, ale całkiem niezłe. Nie wiem czy nie dałoby się jakoś do tego zaprząc zdjęć z Geoportalu. Nawet robiąc screenshoty z interesującego obszaru i dopasowując je do Ozi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie korzystam ze skanów sztabówek 50k (prawie cała Polska, B&W, była kiedyś dostępna w sieci - a może jest nadal, nie wiem) z aktualnością na połowę lat 80-tych. Na rower, poza miastami, aktualność jest zupełnie wystarczająca. Używam także skanów map topograficzno-turystycznych WZK 100k. Papierowe "oryginały" zawsze zabieram ze sobą - na wszelki wypadek :-). Ta seria też obejmuje prawie całą Polskę i można te mapy spotkać w księgarniach.

Co do wybrzeża - ono jest chyba nieźle zrobione w darmowej mapie na Garmina UMP-pc-PL (http://ump.waw.pl/) i trasę lub ślad można sobie wyklikać bezpośrednio w MapSource na bazie tej mapy.

Gotowe mapki Pomorza - i nie tylko - dla Garmina można znaleźć tu:

http://www.rybickim.pl/

Wiele mapek (w tym cały pas wybrzeża od Świnoujścia do Helu) dostępnych było na MapCenter (http://mapcenter2.cgpsmapper.com/), ale - o ile się orientuję - aktualnie baza ta jest przenoszona na inny serwer i nie jest dostępna.

Ślady szlaków m.in. Pomorza Gdańskiego powinny być dostępne tu:

http://mapa.gdansk.lasy.gov.pl/appMapa.aspx

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj zostało ładnie opisane jak wyciągnąć mapy z Geoportalu i użyć ich czy to w Oziexplorerze, czy to bezpośrednio w GPSie. Mapy sztabowe też są bardzo dobre, znalezienie ich w sieci nie powinno być wielkim problemem, a jakby było to mogę pomóc.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Ja korzystam z UMP-pcPL i to bym również polecał wgrać do garmina. Praktycznie pełne pokrycie wszelkich szlaków i ścieżek leśnych, przynajmniej w mojej okolicy.

 

A czy używałeś UMP-pcPL przez www i możesz coś więcej powiedzieć bo fajnie wygląda ale nie mogę w żaden sposób narysować trasy i jej jakoś utrwalić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, a z czym konkretnie masz kłopot ?

Wchodzisz na stronę UMP-pcPL, wybierasz rysowanie śladu (środkowa ikonka w prawym górnym rogu) i rysujesz. Pojedyncze kliknięcie kolejny punkt trasy, podwójne koniec rysowania a wtedy wyskakuje chmurka z pytaniem co robić dalej. Wybierasz eksport, zapisujesz jako cośtam.gpx i gotowe. Polecam tylko zmienić tryb na 'ump hybrid' - pierwszy plus w tym samym rogu.

Da się na tej stronie w miarę szybko jakiś ślad narysować ale imho nie jest to jakoś specjalnie wygodne. Nie da się przerwać rysowania czy cofnąć a jak chcesz przesunąć mapkę w czasie tworzenia trasy to tymi strzałkami przy skali trzeba - trochę kiepsko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...