Skocz do zawartości

[dynamo] jakie


dino777

Rekomendowane odpowiedzi

witam

może nie dość dokłądnie szukałem ale chyba nie znalazłem odpowiedzi na moje pytanie które poniżej zamieszczam :)

chciałbym zamontować dynamo w piaście, i w związku z tym mam pytanko, czy jest to dobre rozwiązanie z czym się to wiąże poza zmianą szprych i ewentualnie jakieś za i przeciw do standardowego dynama, nie dotyczące różnicy w cenie. I drugie pytanie czy 6W i 3W to wystarczające do ewentualnego zasilenia GPS->telefonu??

 

czy zakup na allegro to dobry wybór??

Z góry dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyłączone dynamo zewnętrzne nie stawia żadnych oporów, wyłączone dynamo (nieobciążone prądowo) w piaście stawia pewien opór. Włączone dynamo zewnętrzne stawia znacznie większy opór niż dynamo w piaście.

W praktyce opór stawiany przez dynamo w piaście jest niewyczuwalny podczas jazdy i niezależny od obciążenia prądem.

To czy będziesz mógł zasilać jakieś urządzenie zależy też od tego urządzenia. Musisz pamiętać, że te 6V to ciągle prąd zmienny a wysokość napięcia jest zależna od obciążenia.

Wymiana szprych oznacza konieczność zaplecenia koła co jest zadaniem nietrywialnym (aczkolwiek wykonalnym dla cierpliwego amatora, takiego jak ja :-)).

Wymieniłem swoją starą przednią piastę na piastę z dynamem. Rowerem jeździ się tak samo lekko jak przed zmianą. Światła mam teraz włączone cały czas bez możliwości wyłączenia bo i tak nie ma różnicy w stawianym oporze (praktycznie, teoretycznie oczywiście jest).

 

Dynamo kupiłem na aukcji.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To czy będziesz mógł zasilać jakieś urządzenie zależy też od tego urządzenia. Musisz pamiętać, że te 6V to ciągle prąd zmienny a wysokość napięcia jest zależna od obciążenia.

Chyba małe sprostowanie by się przydało. Dynamo nie generuje napięcia 6V. Jego moc określona jest jako 6/3 W, czyli 6V przy 1A (P=U*I) poborze prądu przez odbiorniki. W praktyce dynamo generuje prąd przemienny o napięciu zależnym od prędkości, czasem znacznie przekraczających ~12V. Bez odpowiednich przetwornic się nie obędzie, ale jeśli chce się zasilać i światła, i ładować GPS, należałoby brać wydajniejsze dynamo, czyli 6W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...