Skocz do zawartości

[kaseta, manetka] Przeróbka wolnobiegu na kasetę


adambialkowski

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, to mój pierwszy temat na forum dlatego nie jestem pewien czy to dobrze umieściłem. Mam Krossa Hexagon V3 i chciałbym go przerobić z 7 biegowego na 8. Myślałem o 1. klamko-manetce Shimano Alivio ST-M410 i tu mam pytanie czy mogę kupić tylko prawą ? lewą mam Tourney i jestem jak na razie zadowolony a nie ukrywam nie mam za dużo pieniędzy na zmianę wszystkiego. 2. Piasta Warto ładować Deore czy może być coś niższego (sprzedawca próbuje mi wcisnąć LX za 87 zł)3.Kaseta i tu w ogóle się nie orientuje. No i z tyłu mam przerzutkę Alivio. Co byście polecali? Czy trzeba coś zmienić a czego nie wymieniłem? Chciałbym uprawiać amatorsko XC i Maraton to marzenie ;)Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim zadaj sobie pytanie co masz na celu przy tej wymianie.

7 rzędowy wolnobieg nie przekreśla przecież twoich planów. Byli i tacy co na maraton składakami się wybierali :)

Czy chcesz uzyskać tylko powiększenie liczby przełożeń (IMO bezsens) czy gęściej postoponiowane biegi.

Jeśli to drugie to może od razu 9 rzędowa kaseta?

Przerzutki wymieniać nie musisz Alivio obsłuży i 9-tkę. Zmiana piasty może okazać się nieopłacalna w porównaniu do wymiany całego koła, a grupa kasety i manetek to już wyłącznie sprawa zależna od ceny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Tak możesz kupić tylko prawą klamkomanetkę. Piasta - może być coś niższego niż Deore, do amatorskiego XC wystarczy. Według mnie LX jest zbędnym wydatkiem, oczywiście chodzi tu o rozsądek, piszesz że nie dysponujesz nadmiarem gotówki :) . Kaseta na przykład taka http://www.allegro.pl/item1073262788_kaseta_alivio_cs_hg50_8_rz_11_28_nowa_od_ss_fv.html . Tylna przerzutka Alivio bez problemu poradzi sobie z tą kasetą i ośmioma biegami. Musisz pamiętać także o tym że piasta musi mieć tyle samo otworów na szprychy co obręcz. W swoim rowerze masz prawdopodobnie 36 szprych więc piasta, którą będziesz kupował też musi być na 36 otworów. Jeżeli będziesz zmieniał części sam, to życze miłego dłubania B) .

 

Przede wszystkim zadaj sobie pytanie co masz na celu przy tej wymianie.

7 rzędowy wolnobieg nie przekreśla przecież twoich planów. Byli i tacy co na maraton składakami się wybierali :D

Czy chcesz uzyskać tylko powiększenie liczby przełożeń (IMO bezsens) czy gęściej postoponiowane biegi.

Jeśli to drugie to może od razu 9 rzędowa kaseta?

Przerzutki wymieniać nie musisz Alivio obsłuży i 9-tkę. Zmiana piasty może okazać się nieopłacalna w porównaniu do wymiany całego koła, a grupa kasety i manetek to już wyłącznie sprawa zależna od ceny.

Może poprostu ma dość ciągle gnących lub łamiących się osiek w wolnobiegu. W sumie nie napisał powodu zmian. Obstawiam tak dlatego ponieważ ja właśnie zmieniałem kiedyś wolnobieg na kasetę z tego powodu. Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za szybką odpowiedź No to tak po 1. wolnobieg ma najmniejszą koronkę 13 albo 14 a kaseta 11 myślę że dało by mi to trochę szybkości. po 2. to mam około 200 góra 240 zł bo muszę jeszcze nowe oponki kupić no i dlatego myślę że taniej będzie zmienić tylko piastę chociaż PAWEU masz rację bo i obręcz była by wytrzymalsza musze to przemyśleć no bo tak jak mowie mam ograniczony budżet B) a co do 9 przełożeń to chyba bardzo podniosło by koszt i dlatego myślałem o "archaicznej" :) ósemce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli miałeś tam wcześniej wolnobieg to obręcz i szprychy zapewne też nie są najwyższych lotów. Polecam kupić zestaw piasta, szprychy obręcz wg własnego uznania i rad z forum u 1 sprzedawcy a on już Ci zaplecie koło najprawdopodobniej za free.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Najtansze nowe koło jakie udało mi sie znaleźć http://allegro.pl/item1069460912_kolo_26_tyl_mtb_remerx_na_kasete_v7_8_9_nowe.html

 

Oczywiście jeżeli jestes biedny i chcesz redukować koszty polecam kupić uzywaną piaste w miare przyzwoitej grupy cena ok 40zł. wymiana szprych nie bedzie konieczna bo kołnieże bedą na 90% takie same. Do tego garść nowych nypli za ok 3-6zł i przeplatanie samemu. Od siebie dodam ze czasochłonne ale nie takie skomplikowane. Gorzej jeżeli nie masz obreczy wielko komorowej wtedy bym sie nie porywał na piaste tylko całe koło.

 

Co do kasety, ja sobie kupiłem XT za 20zł i sobie ją naprawiłem i jeżdze do dziś i ty tez tak mozesz kupić porządną kasete za tanie pieniądze i po kilku meczących godzinach w garazu mieć prawie nową :icon_redface: jak nie to pozostaje kupno np HG 50. Cena ok 45-50zł Do tego łańcuch by sie nadał nowy. Przy przejściu na 8 nie musisz od razu zmieniać manetki bo da sie na 7 rzędowej jeździć. Przy 9 to już konieczność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam odkurzam temat.Mam też Krossa Hex.V3 zamierzam wymienić swój wolnobieg 7-rzędowy na coś większego moje tylne kolo to podstawowy Kross R na Allego znalazłem takie coś:

http://allegro.pl/kolo-tyl-26-28-mocne-kaseta-8rz-shimano-i1859757389.html

tylna przerzutka to S.Altus czy nie będzie jakiś problemów?

O manetkach już wiem że nie trzeba wymieniać.Znalazłem też takie coś

http://allegro.pl/kolo-mavic-piasta-deore-kaseta-9-rzedow-hg50-11t-i1873517426.html

które rozwiązanie będzie lepsze może jakieś inne znacie ???? proszę o propozycję?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co piszą Altus obsługuje 7-8 rzędową kasetę więc z druga propozycją może być problem. Z pierwszego linku kaseta jest ok, ale koła szukałbym na piastach novateca. Sam obecnie jeżdżę Krossem Hexagon V3 i też chciałbym przejść na kasetę, poluje teraz na koło z novateciem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...