Skocz do zawartości

[amortyzator] 1 cal, warto?


Rekomendowane odpowiedzi

  • Mod Team

Wyczytałem, że XCT to imitacja amora bo posiada tylko jedną sprężynę :rolleyes:

Ten XCM to V2 tylko czy biały mi tu będzie pasował ?:P

To ze amor ma jedną sprezyne to nie znaczy ze jest badziweny(akurat nie mowie o XCT) :P Moj Maonitou ma jedną w lewej goleni a w prawej ma tłumik i tak ma bardzo wiele amorów. 2 spręzyny to czesto tylko dodatkowy cieżar.

 

Co do XCM'a V2 jak dorwiesz to chyba najlepsza obecna oferta na 1". Kolor hmmm kwestia gustu :rolleyes: zawsze mozna przemalować :P Ja mam czarna rame i biały amor, w sumie taki chciałem zeby byl duzy kontrast :P

 

Jakiś czas temu jeszcze były dostepne legendy na 1" takie jak marzocchi czy RS'y ale niestety byo dwano :P

Teraz coraz czesciej wchodzą 1.5" :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

A może używka?

Ten wygląda dość dobrze, według sprzedającego jest 1 cal.

dart 1

Kolor jak trzeba no i rockshox dart 1 pomimo, że model niski to powinien być lepszy niż xct czy grind.

pozdro

Ta lepszy to pewnie jest ale dart jest nastepcą Judy (o ile sie nie myle wiec jest za młody na 1") i wszystkie były pod 1 1/8" pozatym to widac na zdjeciach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to sobie teraz pomyśl, że ten XCM nic ci nie da i w dodatku możesz nabawić się czegoś gorszego niż bolące i drętwiejące nadgarstki.

To jest atrapa amora, tak jak te ''Shoxx'y'' w marketach.

A tak masz już pierwsze 150zł przeznaczone na nowy rower;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mój kolega ma tego XCM V2 w rowerku takim jak Kelly Scarpe i na początku spisywał się średnio ale po pierwszym serwisie/przeglądzie(tym obowiązkowym) nasmarowali go i chodzi zadowalająco, nie jest to co prawda jakość Fox/RockShox ale IMO do takiego rowerku wystarczy(na pewno już cię nie będą boleć nadgarstki od każdej nierówności :)). Ale skoro masz 1.5k zł to faktycznie fajnie by było zainwestować w coś "nowszego", jednak nie wiem czemu chcesz rower prosto ze sklepu, za takie pieniądze można kupić przyzwoitą używkę(można znaleźć coś typu Trek, Spec, Giant, Scott, Kross A6) jak się poszpera na allegro(tylko nie chodzi mi o podstawowe modele, bo w tych są włożone nieraz dużo gorsze amory niż XCM, ale coś z wyższych ale 2-3letniego).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mój kolega ma tego XCM V2 w rowerku takim jak Kelly Scarpe i na początku spisywał się średnio ale po pierwszym serwisie/przeglądzie(tym obowiązkowym) nasmarowali go i chodzi zadowalająco

 

Tak, po kolejnych 50km znowu będzie miał sztywny widelec :) .

 

nie jest to co prawda jakość Fox/RockShox ale IMO do takiego rowerku wystarczy(na pewno już cię nie będą boleć nadgarstki od każdej nierówności )

 

Zacznijmy od tego, że jeśli dla ciebie marka jest wyznacznikiem jakości to potwierdzi się moje zdanie, które zostawiłem sobie jako wisienkę - na sam koniec. Druga sprawa jest taka, że XCM to jest ''amortyzator'' o tłumieniu CIERNYM. Jakość jego pracy jest niewiele lepsza niż sztywnego widelca. Gdyby kosztował 5 dych - ok, można się szarpnąć - ale za 150zł kupi się o wiele ciekawsze rzeczy niż amortyzator, który nie działa(i takie jest jego zadanie :) ).

Druga sprawa to fakt, że nie bierz pod uwagę, jak ten rower wygląda, a jak jeździ autor tego tematu. Dla niego ten rower już i tak nie jest wystarczający, a kupno namiastki amora da mu pewnie większej pewności podczas jazdy, co w przypadku XCM'a może się źle skończyć...

 

Ale skoro masz 1.5k zł to faktycznie fajnie by było zainwestować w coś "nowszego", jednak nie wiem czemu chcesz rower prosto ze sklepu, za takie pieniądze można kupić przyzwoitą używkę(można znaleźć coś typu Trek, Spec, Giant, Scott, Kross A6) jak się poszpera na allegro(tylko nie chodzi mi o podstawowe modele, bo w tych są włożone nieraz dużo gorsze amory niż XCM, ale coś z wyższych ale 2-3letniego).

 

Od używek trzymaj się z dala. Lepiej mieć działającego XCR'a na gwarancji niż używaną Rebę(z zaniżonym przebiegiem oczywiście), która rozleci się na większym krawężniku. Oczywiście generalizuję, ale lepiej dmuchać na zimne.

 

######

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a to tak jakbyś ty sobie potrafił złożyć samochód z racji tego, że jesteś kierowcą:) Łatwo to zauważyć patrząc na tendencyjne myślenie typu: markowa naklejka -> dobre, co wiąże się z późniejszymi teoriami, że lepiej rower używany niż nowy(w przedziale do 1k i powyżej 3k rzeczywiście tak jest, ale w cenie 1,5k jedynym słusznym wyborem jest nówka).

Trochę spaliłeś bo jestem mechanikiem :D Ale to akurat nie ma znaczenia.

Jeszcze nie mam 1,5 kafla, ale na wiosnę, jak zacznie się sezon na dobre to może i się znajdzie :P Apropo Kross'a to w tym sezonie kupiłem sobie za atrakcyjne 1,2k ich szosówkę Venom Enyo, opinie o niej są różne ale to moja pierwsza szosa, przejechałem na niej już koło tysiąca km i nie narzekam, więc myślę, że chętnie zakupiłbym coś typu A2 czy nawet A4 gdybym wynalazł kasę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Tak, po kolejnych 50km znowu będzie miał sztywny widelec :) ... Druga sprawa jest taka, że XCM to jest ''amortyzator'' o tłumieniu CIERNYM. Jakość jego pracy jest niewiele lepsza niż sztywnego widelca. Gdyby kosztował 5 dych - ok, można się szarpnąć - ale za 150zł kupi się o wiele ciekawsze rzeczy niż amortyzator, który nie działa(i takie jest jego zadanie :) ).

Druga sprawa to fakt, że nie bierz pod uwagę, jak ten rower wygląda, a jak jeździ autor tego tematu. Dla niego ten rower już i tak nie jest wystarczający, a kupno namiastki amora da mu pewnie większej pewności podczas jazdy, co w przypadku XCM'a może się źle skończyć...

Jak mozna wyczytać ze strony producenta:

XCM

jak i

XCR

w podstawowej wersji nie roznią sie praktycznie niczym poza tym ze XCR ma magnezowe golenie czyli bedzie lżejszy. Oba mają "tłumienie" cierne czyli jego brak, oba mają taki sam komplet uszczelek i nawet oba mają po 2 sprezyny wiec czemu XCM ma sie przemienić w sztywniaka a XCR nie ?

 

Róznica jeszcze jest taka ze XCM wystepuje w wersji 1". W wyzszych modelach oba mają blokady olejowe.

Wiec jezeli XCM pierwszej generacji to NIE a generacji drugiej nie widze przeciwskazan, moze poza tym ze jest duzo za duzy pod wzgledem skoku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Moze źle troszke napisałem bo skoku nigdy dosć :) ale chodzi o to ze masz rame na sztywnym widelcu która jest pod taki przystosowana i jej wł. jezdne sa wtedy optymalne. Jak wsadzisz amor 5 czy 6 cm wyższy to strasznie ci sie geometria zmieni. Bedzie sie jeźdizło ... inaczej. Pewniej na zjazdach kiepsko na podjazdach itd, juz o tym pisałem.

 

Dlatego jak sie zdecydujesz na Tego XCM to szukaj 80mm bo mniejszych chyba nie robili.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oba mają "tłumienie" cierne czyli jego brak, oba mają taki sam komplet uszczelek i nawet oba mają po 2 sprezyny wiec czemu XCM ma sie przemienić w sztywniaka a XCR nie ?

 

Bzdura. XCM ma tłumienie cierne tzn. sam elastometr, żadnego pochłaniacza drgań(czyt. olej). XCR natomiast posiada dodatkowe tłumienie w postaci oleju. Nie wiem, jaki byłby sens produkować XCM na 1 1/8'' skoro niby niczym się nie różnią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Bzdura. XCM ma tłumienie cierne tzn. sam elastometr, żadnego pochłaniacza drgań(czyt. olej). XCR natomiast posiada dodatkowe tłumienie w postaci oleju. Nie wiem, jaki byłby sens produkować XCM na 1 1/8'' skoro niby niczym się nie różnią.

No czyli jednak sa problemy w czytaniu ze zrozumieniem, nie wnikam. Z angielskim tez widze kiepsko.

Hydraulic lock-out cartridge

Owe zdnie onacza blokade skoku, hydrauliczną w dodatku czyli olejową. Skoro twierdzisz ze to tłumik drgań to sobie twierdź. W kazdym badź razie i XCR w wersji LO i RL maja blokade jaki i XCM w wersji HLO tez ma blokade. Czyli w jednej goleni spreżyna a w drugiej kardridge z blokada. Podstawowe wersje z owej ekstrawagancji mają conajwyzej elastomer ktory na nikim dziś nie robi wrazenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No czyli jednak sa problemy w czytaniu ze zrozumieniem, nie wnikam.

 

Widzisz, a powinieneś poprawiać swoje niedoskonałości...

 

Fakt, że amortyzator posiada olejową blokadę skoku nie oznacza, że jest to amortyzator sprężynowo-olejowy :) . Ale że widzę, że jesteś spragniony wiedzy to wyjaśnię ci na czym polega różnica:

 

XCM:

Tłumienie cierne. Poza elastometrem nie posiada żadnego tłumienia.

 

XCR:

Tłumienie olejowe. Poza elastometrem posiada olej, który pełni rolę pochłaniacza drgań elastometru, a także poprawia charakterystykę pracy.

 

A teraz tak na CHŁOPSKI ROZUM(bo obawiam się, że nawet powyższy opis minął się z twoim intelektem): Kiedy rozbierzesz XCM'a i odwrócisz do góry nogami to nic się nie stanie. Jeśli to samo zrobisz z XCR'em to wyleje się olej. Dotarło, panie mechaniku od siedmiu boleści? :laugh:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Heh to moze z TAKIEGO jakiś żel wypłnie skoro ma olejowa blokade :laugh:

 

Dobra nie bede sie kłucił nie od tego jest temat ... Ale zwroc uwage na epicona http://www.srsuntour-cycling.com/SID=si176f00572867d9eb8606d605677a47/index.php?screen=sh.detail&tnid=2620

 

Widzisz co piszą ?? pomoge :

System Air / Hydraulic Speed-lock w/rebound adjust

czyli sprezyna powitetrzna/hydrauliczna blokada/regulacja tłumienia odbicia

 

Skoro XCR ma tłumienie to by było wymienione w specyfikacji a jest tylko wzmianka o blokadzie. Jednak czytanie ze zrozumieniem sie kłania :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak czytanie ze zrozumieniem sie kłania

 

Niestety tak. Czytasz w kółko to samo i ciągle nie potrafisz zrozumieć o co chodzi. Cóż, tylko podkreślasz fakt, że nie wiesz o czym mówisz.

 

A tak, żeby wszyscy widzieli:

 

XCR:

- Skok: 80-120mm

- Amortyzacja: sprężyna/olej

- Regulacja skoku z kierownicy

- Konstrukcja: goleń prosta

- Uszczelka zbierająca: tak

- Górna korona: aluminium

- Kolor goleni: czarny

 

XCM:

skok: 80-110mm

system sprężyna

regulacja twardości

golenie dolne: magnezowe

 

Golenie górne: stalowe

korona aluminiowa

rura sterowa 1-1/8"

 

Dane z polskich stron i allegro. Jeśli ktoś nie jest przekonany to polecam szukania źródeł na stronach w językach, które rozumiecie. Puklus już wystarczająco zademonstrował czym grozi czytanie stron, których się nie rozumie;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Faktycznie na polskich stronach i na allegro sprzedawcy wiedzą lepiej od producenta z czego podkładał swoje widelce

New alloy monocoque
tyle jezeli chodzi o XCM V2 i jego dolenie dolne :laugh:

 

P.S jak juz tak uogólniasz...napisz konkretnie z jakiego modelu jest dany opis :)

 

Ja bazuje ciągle na stronie producenta i tylko pisze to co tam wyczytałem ... moze oni tam błędy porobili ... kto wie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...