Skocz do zawartości

[Oświetlenie] Latarka rowerowa X2000 z zoomem z allegro


Pichu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Ostatnio zacząłem poszukiwać nowego niedrogiego oświetlenia dla mojego bicykla. Stare nie spełniało niestety swojej roli. Po wielu poszukiwaniach wybór padł na latareczkę rowerową z allegro za jedyne 59zł, która ma według sprzedawcy zapewnić 150 lumenów światła. A więc klikam kup teraz i czekam na przesyłkę. Po dwóch dniach latareczka dotarła. Pierwsze wrażenie po rozpakowaniu to "jakie to małe". Zdjęcia nie potrafią oddać wymiarów ale muszę wam powiedzieć, że latareczka jest naprawdę miniaturowa. Mierzy 10,9cm długości, 3,4cm średnicy w najgrubszym miejscu i 2,7cm w najcieńszym. Latareczka posiada 3 tryby pracy: 100%, 50% i migający. Nie jest wodoszczelna (jest bryzgoszczelna). Zbudowana jest na diodzie CREE XR-E SSC P4 3W, zasilają ją 3 baterie AAA. W komplecie otrzymujemy: latareczkę, 3 x bateria AAA, smycz, uchwyt rowerowy, pudełko, futerał na latarkę. W ten sam dzień w którym przyszła postanowiłem ją przetestować. Umówiłem się z kolegą z forum na jazdę po Myślęcinku. Są to tereny zalesione , z wąskimi krętymi ścieżkami, podjazdami i zjazdami. Muszę przyznać, że latarka przebiła moje najśmielsze oczekiwania. Mogłem spokojnie poruszać się po wąskich krętych ścieżkach bez ryzyka wybicia sobie zębów :) Prędkości na ścieżkach dochodziły nawet do 30km/h mimo, że było już całkiem ciemno. Latarka spokojnie dawała radę. Kolega morox również korzystał z mojego oświetlenia bo jego lampka niestety niedomagała ;) Gdyby nie snop mocnego światła z tej lampki to potrąciłbym faceta, który stał na skraju lasu i sikał :D Co do samej lampki to wykonanie jest ok, ale zaraz po zakupie należy ją rozkręcić i przesmarować pastą termo-przewodzącą gwint modułu z diodą dla lepszego odprowadzania ciepła ponieważ bez tego w temperaturze pokojowej latarka gubiła tryby. Działał tylko tryb 100% a tryb 50% i migający nie działały (na zewnątrz przy +5 st C działały wszystkie tryby). Czas świecenia na jednym komplecie baterii to minimum 5-6h. Test trwał około 3h a jasność pod koniec nie spadła jakoś zauważalnie więc, śmiem twierdzić, że te 6h na jednym komplecie wytrzyma. W późniejszym terminie dopisze tu ile wytrzymała. Latarka posiada jeszcze oprócz 3 trybów świecenia tryb rozproszony, skupiony i pośredni. Odległość na jaką świeci przy trybie rozproszonym to jakieś 20m-30m, przy trybie skupionym spokojnie daje radę na 100m. Na zdjęciach jest wybrany tryb rozproszony. Oczywiście warto zamiast baterii zastosować akumulatorki, na dłuższą metę eksploatacja wyjdzie taniej. Dodam, że uchwyt dodawany do tej lampki nie robi dobrego wrażenia, ale po lekkiej przeróbce, trzyma mocno i pewnie.

 

Ok teraz małe podsumowanie:

 

Plusy:

 

+Tania

+Mocne światło

+Mała

+Tania :D

 

 

Minusy:

- Kiepski uchwyt

- Słabe odprowadzanie ciepła z diody, którego wynikiem jest gubienie trybów pracy (łatwe do naprawienia)

- Kąt świecenia mógłby być szerszy (idzie to poprawić wymieniając soczewkę na kolimator)

 

Zdjęcia mam niestety zrobione tylko w domu, terenowe będą później bo telefon niestety nie nadaje się do robienia fotek w nocy. Musze dorwać jakiś sensowny aparat.

Według mnie lampka w tej klasie cenowej nie ma konkurencji. Polecam :P

 

Zakupiłem tutaj:

 

http://allegro.pl/item780488163_latarka_ssc_150lm_zoom_3_aaa_uchwyt_super.html

 

Fotki jak świeci, na razie w domowych pieleszach. Fotki terenowe jak dorwę jakiś lepszy aparat.

 

dsc00827k.th.jpg dsc00830l.th.jpg dsc00832rq.th.jpg dsc00835y.th.jpg

 

Na Deal Extreme jest test tej latarki, to model X2000.

 

Kilka fotek z tego testu:

 

Tryb rozproszony

 

dsc03641.jpg

 

Tryb skupiony

 

dsc03651.jpg

 

Tryb posredni

 

dsc03661d.jpg

 

Opinie ludzi z Deal Extreme którzy kupili ta latarkę (po angielsku). Są dwie wersje tej latarki, jedna z koszyczkiem na 3 AAA a druga z ogniwem lion 18650 - opinie ludzi z Deal Extreme dotyczą wersji z ogniwem. Po za tym szczegółem to te same latarki.

 

Tu link do produktu: http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.14450

 

Pros: Zoom feature is fantastic, wide even light right down to a focused point of the die. Presently surprised by this, its getting plenty of use.

 

Cons: Not water proof. Looks like they used the AAA version with rails to centre battery. Resistor not driver circuit.

 

Other Thoughts: Metal O ring in zooming section needed replacing with rubber O ring. O ring needed on lens.

This with a Q5 or R2 and decent driver will be great (items already ordered for this mod)

 

Bottomline: Great cheep thrower. Thoroughly recommend.

 

Pros: + really bright

+ light weight

+ soft button

+ waterproof battery section and lens.

 

Cons: - not waterproof in place of zooming (do not use zoom if it wet)

- not easy to buy battery, not in every shop.

- not strong rubber on button.

- lens is plastic, (+)but it very easy to reinstall for better quality.

- no info about polarity of battery installation.

- no any driver for voltage regulating. with time the light power is lower and lower.

 

Other Thoughts:

 

Bottomline: it's really great thing for it's price!

really.

it's very easy to make it really waterproof, more qualitative!

i will say about it to all my friends who like camping, airsoft, etc.

 

Pros: -Great flood beam

-Very good throw when zoomed to max

-Excellent value for money

-Compact

 

Cons: -Build quality is not the best

-Solder points on star are too close to the metal reflector which could potentially short circuit the battery

 

Other Thoughts: I use it for biking and it really is a great little flashlight at that (I use full flood), and it mounts great with the cheap but good bicycle mount - sku.8274.

I took it a part and found that the star solders are too close to the tiny metal reflector which could pose a real problem of SC the battery.

I did cut a round isolator and put it in between so problem solved :)

Current draw is at 950mA @ 3.9 V which is on the high side and it gets warm but not too much.

 

Bottomline: Recommended flashlight for biking but also other uses i guess...

Value for money is really great, and it have a light output that rivals more costly flashlights.

 

Pros: .

+ adjust between throw (9°, 8 cm/meter) and flood (60°, 100 cm/meter)

+ 18650 gives much better operational time, compared to 3xAAA or CR123 models of the same lamp

+ very impressive throw, lights distant objects. The cone of the beam is clearly visible in air.

+ stands on tail, unhampered by lanyard.

 

Cons: .

- lens is plastic (acryl?), not glass, as it says in description

- head movement was very rough before customisation

- no driver, actual current drain depends on LED fabrication tolerances (mine draws 1200 mA, instead of the specified 800 mA, which will presumably reduce LED lifetime)

- no driver, lamp dims when battery voltage drops

- body with inside fins to hold 18650 battery in center: body could be narrower to reduce overall lamp size.

- lanyard eye needs deburring, or it will cut lanyard loop quickly

 

Other Thoughts: body is probably thicker than necessary to allow using the same lamp head with body versions for differerent battery types.

The 14 mm tail caps, available here, are a tight fit, but work well, once pulled through the tail bore.

 

Bottomline: overall a great lamp, provided one is willing to take care of the - literally - rough edges (O-Ring which restricts head, and lanyard eye). sticking a bit of thin adhesive tape on the inside of the head results in much smoother head movements. If you're also lucky with the LED, you'll have a compact lamp with remarkable performance and flexibility.

Edytowane przez Pichu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A z tym mocowaniem co było dokładnie nie tak ?

Trochę mnie martwi to przełączanie trybów, bo to świadczy że latarka jest lekko niedopracowana i może zdechnąć w najmniej oczekiwanym momencie przez jakiś szczegół...

 

Rozumiem że w realu tryb max wygląda tak samo jak na zdjęciu z testu DealExtreme ? :)

Z tego co zrozumiałem z angielszczyzny to lampka nie ma jakiegoś drivera który zarządzałby energią, dlatego wraz z czasem światło słabnie...

 

Widzę że nie ma za bardzo sensu kupować droższych latarek od tego sprzedawcy...szerokość i zasięg światła te same, tylko różnią się jasnością, a te najdroższe to już chyba przesadnie jasne są...

Dzięki za recenzję, pozostaje tylko pytanie o niezawodność, ale tego dowiemy się z czasem :) W sumie fajna lampka bo łatwo ją samemu stuningować, np. uszczelnić przed wodą i zmodyfikować bebechy.

Edytowane przez c1ach
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A z tym mocowaniem co było dokładnie nie tak ?

Trochę mnie martwi to przełączanie trybów, bo to świadczy że latarka jest lekko niedopracowana i może zdechnąć w najmniej oczekiwanym momencie przez jakiś szczegół...

 

Rozumiem że w realu tryb max wygląda tak samo jak na zdjęciu z testu DealExtreme ? :)

Z tego co zrozumiałem z angielszczyzny to lampka nie ma jakiegoś drivera który zarządzałby energią, dlatego wraz z czasem światło słabnie...

 

Widzę że nie ma za bardzo sensu kupować droższych latarek od tego sprzedawcy...szerokość i zasięg światła te same, tylko różnią się jasnością, a te najdroższe to już chyba przesadnie jasne są...

Dzięki za recenzję, pozostaje tylko pytanie o niezawodność, ale tego dowiemy się z czasem :) W sumie fajna lampka bo łatwo ją samemu stuningować, np. uszczelnić przed wodą i zmodyfikować bebechy.

 

Mocowanie jest niedopracowane, ząbki które się zazębiają przy zamykaniu tej obejmy u góry szybko się wycierają i uchwyt zaczyna popuszczać. Ja rozwiązałem to w sposób pokazany na zdjęciu czyli: Przewierciłem obejmę i kawałek uchwytu i skręciłem śrubką M2. Teraz lampka mocowana jest na wcisk i nie ma szans wypaść. Dodam, że kupiłem ją właśnie z myślą o modowaniu :)

 

dsc00838a.th.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby nie snop mocnego światła z tej lampki to potrąciłbym faceta, który stał na skraju lasu i sikał :rolleyes:

Potwierdzam, mało brakowało :P Lampka zrobiła na mnie wrażenie :) Równomiernie oświetla spory obszar przed rowerem. Moja "pozycyjna" wypadła przy niej co najmniej śmiesznie xD Niezła frajda jest z takiej jazdy po ciemku w lesie :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy to mocowanie pasować będzie do kierownicy oversize (31.8) ? Przy gripach nie mam już miejsca aby cokolwiek zamocować bo od razu mam manetki i pojawia się poszerzenie kierownicy wprost do mostka. Licznik sigmy jeszcze jakoś dało się zamontować ale mocowanie się poruszało więc w tej chwili mam go zaczepionego do mostka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w sumie chodziło mi o to przewężenie gdzie jest około 28-30mm, szerokość obejmy wygląda na jakieś 2-2,5cm i to by jeszcze stykało. Kwestia zastanowienia się jeszcze czy wybrać wersję 150lm za 59pln czy 200lm za 83pln. Czy jako pastę termoprzewodząca można użyć tej od procesorów komputerowych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że te lampki różnią się tylko diodą, czyli generalnie jasnością światła. Gość powrzucał prawie wszędzie takie same foty i w sumie trudno się dowiedzieć co i jak.

Napisałem z prośbą o fotki poszczególnych lampek i jakoś nie odpisał. Z resztą i tak już zamówiłem wersję 150lm ;)

W jednej z aukcji widać fotę którejś jaśniejszej i ta ma jakiś węższy strumień światła...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w sumie chodziło mi o to przewężenie gdzie jest około 28-30mm, szerokość obejmy wygląda na jakieś 2-2,5cm i to by jeszcze stykało. Kwestia zastanowienia się jeszcze czy wybrać wersję 150lm za 59pln czy 200lm za 83pln. Czy jako pastę termoprzewodząca można użyć tej od procesorów komputerowych?

 

Na przewężeniu 28mm spokojnie zainstalujesz. Co do pasty to takiej właśnie użyłem ;)

Edytowane przez Pichu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okej, zamówiłem droższą wersję z diodą Cree X-RE Q5 3W o mocy 200lm. Zaletą tych lampek jest z pewnością fakt że to sprzęt składany, czyli po tuningu dzięki czemu za niższą cenę otrzymuje się większą moc, do tego wydaje się być złożony z głową. Natomiast wadą jest, że taki zestaw może się zachowywać miejscami niewiadomo. Ale cóż zrobić, w tej chwili już o godzinie 17 na ulicach jest mrok, a w nowym sezonie może się przydać do jazdy nocą :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pawel1315 nie musi mieć bocialatarki... z 3xAAA nie wyciągniesz 1A dłużej jak przez 5 minut na nowiutkich bateriach :P

 

Q5 potrzebuje 2,75W aby dać 200 lumenów -> sprawność 80% na czymś co ogranicza prąd -> potrzeba 3,43W na wejściu

 

Komplet 3 baterii AAA ma mniej więcej 3,24Wh -> porównując te dwa parametry do siebie lampka nie powinna świecić dłużej jak 50 minut o ile daje 200 lumenów :)

 

Dla porównania, jedno ogniwo Li-Ion 18650 2500mAh ma w zapasie 9Wh :wallbash:

Edytowane przez DominikM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

He he jak chcesz tam wepchnąć cztery sztuki R20 :P Chyba że koszyk będzie gdzieś na zewnątrz :(

 

Właśnie wracam z leśnych testów wersji 150lm, i potwierdzam wszystkie opinie że jak na lampkę za 59 zł re-we-lac-ja. Przydałby się trochę dalszy zasięg, zapewne lepiej to wygląda w wyższych wersjach. Zoom (czyli szperacz) na pewno nie ma tych 130 m zasięgu :P

Za tą kasę to sobie można kupić co najwyżej Sigmę Cubelight (która daje baniowe zółte światło) albo Mactronica MLF-1W, lecz x2000 i tak deklasuje obydwie latarki.

Pisano na forum, że strumień światła x2000 nie nadaje się na rower (teraz już wiem o co chodzi - podczas np. ostrych zakrętów brakuje trochę oświetlenia boków), ale powtórzę jeszcze raz - za 59 zł nie ma lepszej lampki B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się wykryć pierwszą wadę - przełącznik czasami szwankuje.

Nieraz nie chce zaskoczyć, a jak go lekko puknę (lekko hehe :D ) to zaskakuje...chyba jakieś styki się poluzowały (w tej zaślepce z gwintem który się wkręca w latarkę), nie wiem czy da się to jakoś rozebrać ? Optycznie nie stwierdzam niestety takiej możliwości :(

 

Koszyk na baterie trochę lata po lampce i to też może być przyczyną, dodatkowo jak docisnę ten element którym się zmienia zoom to tryby potrafią się przełączać.

Mały tuning będzie nieunikniony :)

 

Miałem okazję porównać ją z bocialarką, w trybie 100% jest trochę jaśniejsza od bocialary nastawionej na tryb średni (daje bardziej skupione światło, w bocialarce rozproszone).

Edytowane przez c1ach
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...