Skocz do zawartości

[technika] Zmiana przełorzeń


Rekomendowane odpowiedzi

Gość R3surrection

1x9 też nigdy nie używałem ale 3x1 na podjeździe zdarzało się... i nie przesadzajmy ze zużyciem... ile kosztuje w końcu kaseta z łańcuchem... DEORE 90zł komplet?!?! Nie trzeba kupować xtr'a jeśli ktoś nie ma kasy. Ja używam takich grup żebym nie myślał o zużyciu. Tak na serio to na maratonie czy przy ostrej jeździe nie myślisz o tym co masz z tyłu tylko aby ciąć do przodu :wallbash:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I znowu się z Tobą zgadzam :wallbash: można przytoczyć również wypowiedź jednego ze speców SRAM-a, który mówił wyraźnie że materiały z których wykonane są podzespoły są w każdej grupie takie same, a srebrna powłoka na łańcuchu jest dla... ozdoby :voodoo: Wyższe grupy są jedynie lżejsze. Więc czy warto bulić grubą kasę za coś co po ostrzejszym sezonie leci na śmietnik, ja tyle kasy nie mam ;) U Shimano zapewne jest ta sama historia.

 

Po za tym, łańcuchy 9 rzędowe wyginają się od nowości na boki jak głupie (nie to co 7, 8 rzędówki). Więc myślę, że na spokojnie i bez obaw można przy "dwójce" z przodu skakać po całej kasecie. Szybsze zużycie z tego powodu? Jeśli już jest to mamy do czynienia ze sprawą bardzo marginalną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za Słownikiem Terminów Rowerowych:

 

Blat - największa zębatka suportu.

 

 

To w taki razie sporo osób się źle wyraża, szkoda tylko, że wszyscy wiedzą o co chodzi jak powiem, że np wymieniam drugi blat. Spotkałem się z nazwą patelnia np dla największego blatu. No ale nie ma się co kłócić bo szkoda zdrowia. W końcu po coś jest ten słownik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

U mnie sprawa przełożeń wygląda mniej więcej tak:

Asfalt - cały czas blat z przodu (44z) + 5-8 z tyłu i lecę spokojnie 35kmph na płaskim (nie za dużo:P)

Teren - czasami blat, częściej średnia koronka (32z) + 3-7 z tyłu (w zależności od terenu, minimum 25kmph, ale nie zawsze ;) )

Podjazdy - średnia tarcza, bardzo rzadko młynek + 2-6 tył.

Zjazdy :) - blat + minimum 6 z tyłu (zależy :P)

 

Generalnie jeżdżę z niewysoką kadencją, z wyższą jakoś szybciej się męczę. Kadencja około setki maksymalnie, ale nie jestem pewien do poprawności pomiaru- liczyłem to w głowie, czyli ile obrotów w 15 sekund w ilość obrotów razy 4 :thumbsup: Na co dzień mniejsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście zawsze lubiłem twarde przełożenia toteż najczęsciej jeżdże na 3cim blacie z tyłu mając 4 lub 5 zębatke. Przy wjazdach w teren również staram się trzymać najwyższy blat chyba że teren tego wymaga to redukuje do 2ki z przodu. Wtedy operuje między 3 a 6 zębatką z tyłu. 1szego blatu praktycznie nie wrzucam chyba, że jest naprawde strome wzniesienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...