Skocz do zawartości

[sprężyna] jaka twardość?


Rekomendowane odpowiedzi

Jaką sprężynę powinienem wybrać do Manitou Swinger 6 way 200x50? Ważę 80-85 kg. Waga roweru to około 17 kg. Rama to Kona Coiler 2005 czyli jedna oś obrotu i ramiona pośredniczące zmieniające siły działające na damper. Skok 6". Jeżdżę Enduro/FR (myślę że SAG w okolicach 30-35%).

Chciałbym żeby to było coś pośredniego bo wiadomo że w Enduro jest plecak i waga się trochę zwiększa, natomiast w FR jeździ się bez plecaka.

Dwie sprężyny to wydatek rzędu 340 zł i tego chciałbym uniknąć. Przynajmniej na jakiś czas. Ewentualnie można wziąć miększą, bo Swinger ma trochę ustawień którymi można powalczyć żeby nie dobijać z plecakiem?

Jeśli to istotne to z przodu mam Marzocchi 66 RC2X (150mm).

Lepiej brać sprężynę 2 czy 2.25"? Czy to nie ma znaczenia?

Wcześniej miałem Foxa Vanille R ze sprężyną o twardości 650. Obawiam się że jednak była trochę za miękka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesli plecak na wycieczkach to pewnie nie jest bardzo ciezki - wiec jego masa dla dodatkowego obciazenia sprezyny raczej jest bez znaczenia.

nastepna dostepna sprezyna to najprawdopodobniej 750, jesli obecna 650 byla za miekka.

miekka - co to oznacza w twoim przypadku? zawieszenie reagowalo zbyt malo sprezyscie? czy dobijales? nie kazdy lubi sie kleic do podloza.

ten swinger ma regulacje kompresji wiec wlasciwie tym zjawiskom bedzie mozna zapobiec.

te .25 cala moze miec znaczenie w przypadku gdy sprezyna jest lapana przez "talerzyk" na granicy gwintu na korpusie tlumika. na pewno jesli zostawilbys wartosc 650 to przy dluzszej sprezynie o dobicie latwiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak ale do Manitou stosuje się sprężyny miększe niż do Foxa. Ze względu na SPV. Problem w tym że nie do końca wiadomo ile miększe. Na stronie Answer Manitou podane jest że do damperów z SPV stosuje się sprężyny o 50-100 lbs miększe. Pytanie... 50 czy 100?

Sprężyny 700 są jak najbardziej ale raczej powinienem brać coś z mniejszą wartością.

 

Za miękka w sensie że za bardzo trzeba było ją skręcać żeby uzyskać odpowiedni SAG. Wg Foxa można wykonać 2 obroty (nie jestem pewny od którego punktu). Wg Manitou (o ile dobrze pamiętam) sprężyna może się ugiąć o 8 mm.

Sag w Foxie mogę sprawdzić ale muszę wiedzieć dokładnie od którego punku mierzyć ilość obrotów.

 

Co do max ugięcia sprężyny wezmę chyba 2.0 bo będzie troszkę lżejsza. Aczkolwiek 2.25 by się też zmieściła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...