Skocz do zawartości

Słownik Pojęć Rowerowych


Rekomendowane odpowiedzi

  • Mod Team

Słownik Terminów Rowerowych!

 

Jeśli w tym temacie nie ma pojęcia, które Ciebie interesuje lub jest ale opisane w niewystarczającym stopniu zadaj pytanie w TYM wątku. :icon_wink:

 

 

A

Adapter - Inaczej Przejściówka, umożliwia on zamontowanie danej części do nie przeznaczonej do tego ramy ( najczęściej stosowany przy montażu zacisków hamulców tarczowych lub podczas montażu sztycy o średnicy mniejszej niż wymaga tego rama)etc.

Advanced Light Action - system Shimano obejmujący przerzutki i manetki roweru górskiego wprowadzony po raz pierwszy w 1994 roku w Deore XT, a obecnie stosowany we wszystkich grupach osprzętu. W systemie tym sprężyna pantografu przerzutki jest słabsza a sprężyna w manetce silniejsza, ale sumaryczna siła obu sprężyn jest mniejsza niż w przypadku innych układów.

Aenergia - włókno cechujące sie wielokierunkową i trwałą elastycznością. Produkowane przez firmę Mity, wykorzystuje zasadę dynamicznej termoregulacji dla nadania włóknom własności stymulujących pracę mięśni.

Air Assist - sprężyna wspomagana komorą powietrzną (lewa goleń) w widelcach RockShox. Za pomocą ciśnienia regulujemy twardość amortyzacji w stosunku do wagi ciała.

A-head - system mocowania mostka do widelca przedniego, dużo sztywniejszy od tradycyjnego, gwintowanego systemu.

Albert Plus - system stosowany w amortyzatorach Magura. pozwala na regulację charakterystyki pracy amortyzatora na wysokich i małych prędkościach. Daje szybką możliwość całkowitego zablokowania widelca podczas jazdy.

All - Travel - system w widelcach Rock Shox pozwalający na zmianę skoku za pomocą znajdującej się wewnątrz tulei, którą można ustawić skok 60mm, 80mm, 100mm, 130mm

Amortyzator - amorek, teleskop - widelec amortyzowany.

ASB - Anti Snake Bite, system ogumienia stworzony przez Rigide i Continental'a. Eliminuje on podwójne przebicie dętki będące wynikiem dobicia obręczy, przy niskim ciśnieniu w oponie.

 

B

Bacik - narzędzie służące do odkręcania kasety. Składa się z dwóch odcinków łańcucha rowerowego umocowanych na pręcie/płaskowniku.

Bieżnia- Powierzchnia, po której toczą się łożska.

Bieżnia Łożyska- Powierzchnia po której toczą się kulki łożyska. Może się ona znajdować wewnątrz miski, po zew. stronie konusa albo wew. łożyska maszynowego.

Booster - brakebooster - element usztywniający widelec, przypominający podkowę, zapobiega rozginaniu piwotów podczas hamowania, wykonany najczęściej z duraluminium lub carbonu.

Brain - patent Foxa i Specialized'a. "Myślący" wentyl jest zintegrowany z damperem i potrafi dobrać ustawienie amortyzatora do nawierzchni, którą pokonuje rower.

Bunny hop - Podskok rowerem polegający na poderwaniu przedniej części roweru do siebie, a następnie przenosząc ciężar na przód, tylnej części.

 

C

Camelbak - plecak rowerowy z bukłakiem na napój, połączony rurką ze specjalnym ustnikiem, umożliwia picie bez odrywania rąk z kierownicy.

Cantilevery - Mechaniczny hamulec obręczowy składający się z dwóch naprzeciwległych ramion obracających się wokół osi obrotu. Hamulce o dość słabej sile, jednak dobrej modulacji, ich era zdecydowanie minęła, zastąpione przez: V-brake'i i Tarczówki. Stosowane są nadal w rowerach przełajowych.

Cartridge - zwany również kartridżem, nabój wypełniony olejem, odpowiedzialny za tłumienie. W sprzedaży dostępne są również kartridże sprężynowo-olejowe.

CenetrLock - Promowany przez Shimano standard mocowania tarczy hamulcowych do piast za pomocą jednego zacisku.

Centrowanie - regulacja naciągu szprych mająca na celu wyprostowanie koła, ustawienie obręczy w osi roweru.

Cieniowane - pojęcie odnoszące się do rur ramy, przy końcach ścianki są grubsze, w środku cieńsze.

Clarino - mocny i wytrzymały materiał przypominający w dotyku zamsz

Climalite - system stosowany w ubiorach wiosenno-letnich. Odprowadza nadmiar potu i ciepła na zewnątrz oraz chroni przed wyziębieniem

Climaproof - system stosowany w ubiorach przeciwwietrznych i przeciwdeszczowych. Tkanina chroni przed przemoknięciem i utrzymuje stałą temperaturę ciała.

Clima Cool - system stosowany w ubiorach letnich. Zapewnia dobrą wentylację oraz odprowadza pot i ciepło na zewnątrz. W butach są to mikrootwory zapewniające wentylację stopom i przeciwdziałające odparzeniom

Clima Warm - system stosowany w ubiorach jesienno-zimowych. zapewnia użytkownikowi ciepło przy równoczesnym odprowadzeniu nadmiernej jego ilości na zewnątrz.

Climb It Control - ręczna regulacja tłumienia kompresji w widelcach RockShox za pomocą pokrętła zamontowanego na prawej stronie korony. Pozwala podczas jazdy, na regulację tłumienia kompresji, aż do całkowitego zablokowania widelca. Obrót regulacji pokrętła wynosi 180 stopni.

CNC - technologia precyzyjnej obróbki materiału za pomocą maszyny sterowanej przez komputer.

Cool Comfort - system wkładek w kaskach rowerowych zapewniających komfort noszenia i pochłaniający pot

Coolmax - włókno opatentowane przez firmę DuPont. Charakteryzuje się szybkim odprowadzeniem wilgoci, łatwe w konserwacji i szybko schnące

Cordura - trwała i wytrzymała tkanina (100% poliamid) produkowana przez DuPont. struktura włókien i specjalna metoda tkania zapewniają jej maksymalną odporność na zużycie w wyniku tarcia i zdzierania

CroMo - stop stali zawierający domieszkę chromu i molibdenu

Cross country - XC - patrz Typy rowerów

Czułość amortyzatora - im amortyzator jest czulszy tym płynniej będzie pochłaniał mniejsze nierówności

Czterozawiasowce - rowery z pełną amortyzacją posiadające tzw. Horst-Link

 

D

Damper/tłumik - tylny amortyzator

DH - downhill, patrz Typy rowerów

Diamond – Klasyczny kształt ramy rowerowej.

Dobicie - wykorzystanie całego skoku amortyzatora

Doppio Air - system trzech niezależnych komór powietrznych w amortyzatorach Marzocchi, pozwalający regulować naprężenie wstępne oraz czułość widelca i charakterystykę ugięcia.

Double - rodzaj hopki. Składa się z wybicia i lądowania. Odległość pomiędzy wybiciem a lądowaniem jest różna. Trudność skoku na tej hopie polega na tym, że należy wylądować dokładnie na lądowaniu. Za krótki lot kończy się nieprzyjemną glebą, a za długi lądowaniem na płaskim, co jest trudne i nieprzyjemne.

DownSwing - Typ przedniej przerzutki, gdzie obejma jest umieszczona powyżej prowadnicy łańcucha.

Drutówka-Krawędź opony, która osadzona jest wew. obręczy. Przy pomocy mocnych, odpornych na rozciąganie i zerwanie materiałów taki jak kevlar czy stal utrzymywane są stałe, standardowe jej rozmiary. Drutówką nazywa

się również pasma tych materiałów.

Dual Air - patent Rock Shox, dwie niezależne powietrzne komory umieszczone w lewej goleni widelca. Pozytywna komora powietrzna pozwala na ustawienie odpowiedniego ciśnienia powietrza do wagi ciała użytkownika. W negatywnej komorze, poprzez regulację ciśnienia powietrza, ustawiamy komfort amortyzacji (twardo/miękko). Pompowanie zaczynamy zawsze od pozytywnej komory.

Dual Control - Zintegrowane manetki z dźwigniami hamulcowymi. System stosowany przez Shimano w wyższych grupach MTB od 2004r. Typy Manetek

Dual Pivot - rodzaj hamulców głównie stosowanych w rowerach szosowych. Ramiona szczek poruszają sie na dwóch osiach obrotu.

Dualslalom - dyscyplina rowerowa, w której dwóch zawodników ściga się równocześnie na specjalnej trasie.

damper - damper - tylny amortyzator.

Dynamo- mała prądnica napędzana od bocznej powierzchni opony za pośrednictwem rolki. Służy do zasilania oświetlenia roweru. Nowoczesne dynama często są zintegrowane z przednią piastą.

Dzwon - wywrotka, czyli upadek.

 

E

Elastomater - Materiał z tworzywa sztucznego o strukturze gąbczastej, o minimalnych własnościach tłumiących.

Elastomer - materiał z tworzywa sztucznego o strukturze gąbczastej, o minimalnych własnościach tłumiących.

Elastan - termin określający włókna elastyczne. Są one wyjątkowo rozciągliwe, a jednocześnie nie tracą swoich właściwości i zachowują kształt

ESP - system stosowany w częściach napędu SRAM nazywany też systemem 1:1. Oznacza to, że gdy manetka pociągnie linkę o 1mm to przerzutka przesunie się o tą samą odległość. Shimano stosuje system 1:2 w tym wypadku 1mm na manetce daje podwójną wartość na przerzutce. Z tego powodu oba systemy są niekompatybilne. Sram produkuje również manetki w standardzie 1:2 aby mogły współpracować z przerzutkami Shimano.

ETA - "Extension Travel Adjust" system kontroli ugięcia w amortyzatorach Marzocchi, dzięki któremu widelec można ugiąć, a od wyprostuje się dopiero po przestawieniu dźwigni przełącznika. ETA pozwala widelcowi na pracę w zakresie 25-30mm

ETS - Energy Transfer System System stosowany w fullach Rocky Mountain umożliwiający łatwą zmianę skoku tylnego zawieszenia w zależności od pokonywanego terenu.

EuroVelo - sieć paneuropejskich turystycznych szlaków rowerowychhttp://www.ecf.com

 

F

Faceplant - z ang., charakterystyczna wywrotka, uderzenie twarzą w ziemię.

Fajka - element łączący gwintowany widelec z kierownicą lub stalowa, zagięta rurka, prowadząca linkę od pancerza do mocowania hamulca V-brake.

Floodgate - system w widelcach RoskShox, którego działanie objawia się tym, że amortyzator pomimo jego zablokowania, w wypadku wystąpienia znacznych nierówności terenu, będzie się uginał. System Floodgate pozwala regulować, jak silne drgania mają powodować zwolnienie blokady amortyzatora. system Floodgate jest regulowany w zależności od modelu, wewnętrznie(imbusem 2,5mm) lub zewnętrznie złotym pokrętłem Gate. Im wyższy jest poziom Floodgate, tym większa siła drgania jest potrzebna aby zwolnić blokadę amortyzatora.

FluidFlow - system tłumienia stosowany w widelcach Answer Manitou. Działa za pomocą dwóch niezależnych zaworów tłumiących. nie ma tu możliwości zewnętrznej regulacji tłumienia kompresji i powrotu.

Freedrive - rozwinięcie systemu zawieszenia I-Drive, stosowane przez Mongoose'a.

Full - rower w pełni amortyzowany ( przód i tył )

FullFace/integral - kask integralny ochraniający również szczękę.

 

G

Gamex - elastyczne i lekkie włókno poliestrowe. Cechują je wysokie parametry wiatroszczelności, wodoszczelności i oddychalności. Nie krępuje swobody ruchów.

Gęstość oleju - olej o niższej gęstości jest rzadszy i mniej tłumi, niż olej gęstszy i odwrotnie(SAE2 gęstość mniejsza niż SAE5).

Główka ramy - część ramy w którą wprowadza się widelec.

Golenie Górne/Dolne - Części widelca, dolne połączone są podkową, górne koroną. Podczas pracy widelca golenie górne wchodzą w dolne (down-side-up) najbardziej popularne rozwiązanie stosowane w amortyzatorach. Jego przeciwieństwem jest rozwiązanie upside-down gdzie golenie dolne wchodzą w górne.

Gore-Tex - bardzo lekka i cienka membrana umieszczona pomiędzy materiałem wierzchnim, a podszewką. Rzeczy zawierające membranę Gore-Tex są całkowicie wodoszczelne, wiatroszczelne równocześnie oddychające. Istnieje wiele odmian Gore-tex'u

Górny ciąg - sposób prowadzenia linki do przedniej przerzutki - linka dochodzi do niej z góry

Gradacja oleju - to jego lepkość. W zależności od używanego oleju możemy wpływać na charakterystykę tłumienia. Olej o gradacji 5 (5WT) jest rzadki daje małe tłumienie i szybki powrót. Olej o gradacji 15 (15WT) jest gęsty i daje silne tłumienie, amortyzator robi się twardszy i dobija wolniej. Rodzaj tłumienia zależy również od wagi rowerzysty. Im większa waga, tym tłumienie powinno być silniejsze.

Grilamid - poliwęglan stosowany do produkcji oprawek okularów. Zapewnia im trwałość, elastyczność i lekkość

Grip - chwyt kierownicy

Grip Shift - manetki w których zmiana biegów odbywa się za pomocą obracającego się pierścienia na zakończeniu kierownicy. Patent firmy Sram. Typy Manetek

Gusset - wspawany kształtownik w miejscach szczególnie obciążonych mająca za zadanie podnieść wytrzymałość ramy

Gwiazdka- Wydłużona nakrętka, którą wbija sie w rurę sterową; mocuje ona kapsel sterów w celu odpowiedniej

regulacji sterów a-head

 

H

Hardtail - rama/rower bez tylnej amortyzacji

Hollowtech/HT II - rozwiązanie Shimano, w którym ramiona korb są wewnątrz puste. HT II - zintegrowane korby i oś suportu . E tym przypadku łożyska osi suportu są rozmieszczone szerzej, co zmienia ich obciążenie.

Horst-Link - chroniony patentem zawias na tylnym widelcu w rowerach z czterozawiasowym zawieszeniem tylnym. Dzięki niemu możliwy jest ruch osi tylnego koła po drodze wyznaczonej przez układ równoległy.

HSCV - High Speed Compresion Valve System tłumienia w amortyzatorach Marzocchi, który umożliwia stosowanie słabszego tłumienia dla większej czułości i aktywności widelca na nierównościach terenu, lecz wciąż zapobiega dobiciu. Poruszający się po trzpieniu zawór kontroluje tłumienie powrotu i tłumienie kompresji małych prędkości. Specjalny zawór na dole kartusza przejmuje na siebie tłumienie skrajnie silnych uderzeń i ułatwia utrzymanie kontroli nad rowerem w ekstremalnych sytuacjach.

HyperGlide (HG) - system wspomagania redukcji biegów stosowany przez Shimano. Odnosi się do zębatek kaset, wolnobiegów nakręcanych, łańcuchów a także bębenków piast tylnych.Zęby koronek HG charakteryzują się specjalnymi profilami i nacięciami. Takie kształty zębów nie tylko ułatwiają pojedynczą redukcję biegu, ale odpowiednia synchronizacja zębatek zapewnia również płynne zmiany wielu przełożeń naraz.Odpowiednio, bębenek HG ma wypustki, które w przeciwieństwie do UG nie są równej szerokości (jedna jest węższa), i gwint wewnętrzny na końcu. Niesymetryczne wypustki nie pozwalają na odwrotne założenie zębatek, co było możliwe w systemie UG.

 

I

I-Drive - Isolative Drive, system zawieszenia tylnego stosowany w rowerach GT, więcej w TYM linku

IG Interactive Glide, system wspomagania zmian biegów stosowany przez Shimano. Odnosi się do zębatek kaset i łańcuchów.Zęby koronek IG charakteryzują się specjalnymi profilami i nacięciami. W porównaniu do systemu HG, który ułatwia tylko redukcję, profile w IG są niemal symetryczne, dzięki czemu łańcuch może być przez nie wciągany w obie strony, także przy zmianach biegów na mniejsze koronki. Głębsze i bardziej skomplikowane wycięcia wymusiły zwiększenie grubości zębatek do 2,35 mm (w porównaniu do 1,85 mm HG), ale ich rozstaw w kasetach pozostał bez zmian. Blaszki zewnętrzne łańcuchów IG mają wyraźne nacięcia po stronie zewnętrznej, które współpracują z profilami zębatek IG. Zębatki kaset IG mają taki sam wielowypust i sposób mocowania jak HG, więc mogą być zakładane na tylne piasty z bębenkami HG. Łańcuchy IG współpracują dobrze z każdym innym systemem, ale najlepiej oczywiście z zębatkami IG.

Imbusy klucze Allena, Ampuły - klucze sześciokątne.

In-Mold - technologia stosowana przy produkcji kasków rowerowych. Polega na łączeniu powierzchni kasku z jego wewnętrzną częścią w jedną skorupę. Rozwinięciem tej technologii jest In-Mold II.

Interwał - rodzaj treningu polegający na naprzemiennej jeździe i odpoczynku, np. dwie minuty sprintu i dwie odpoczynku, dwie sprintu...

ISIS - Standard łączenia osi suportu z korbą stosowany przez główne firmy tej branży (oprócz Shimano ) - Ritchey, FSA, RaceFace i TrueVativ. Łącznikiem jest tu wielowypust, którego średnica jest większa niż w przypadku Octalink'a, a wypusty mają bardziej zaokrąglony przekrój.

IT - Infinite Travel, manetka stosowana w widelcach Answer Manitou. Jej działanie polega na przesyłaniu powietrza pomiędzy negatywną i pozytywną komorą.

 

J

Jarzemko - element łączący siodełko ze sztycą.

Jednozawiasowce - rowery z pełną amortyzacją, które posiadają tylko jeden punkt obrotu, usytuowany najczęściej na wysokości środka suportu.

 

K

Kadencja - liczba obrotów korby na minutę

Kapsel- Okrągły element sterów, w którym umieszczona jest śruba. Śrubę tę wkręca się w gwiazdkę, co powoduje nacisk na mostek. Dzięki temu można odpowiedznio wyregulować łożyska sterów w rurze sterowej.

Kapturek -Element zakładany na końcu linki, który chroni ją przed rozplataniem się.

Karbon - patrz włókno węglowe

Kaseta - zbiór tylnych trybów (czasem w pełni rozbieralny) , nasuwany na mechanizm zapadkowy tylnej piasty(grzechotkę) , zabezpieczany lockringiem (nakrętka pierścieniowa).

Kąpiel olejowa - system zawierający olej smarujący wewnętrzne części widelca

Keprotec - materiał opatentowany przez szwajcarską firmę Schoeller. Lekki, o ogromnej odporności na ścieranie i rozrywanie. Około pięć razy wytrzymalszy od stali.

Kevlar - materiał opatentowany przez firmę Dupont. Lekki o ogromnej odporności mechanicznej i termicznej. Około pięć razy wytrzymalszy od stali. stosowany m.in. w przemyśle zbrojeniowym i lotniczym

Kliki - inna nazwa pedałów zatrzaskowych

Koło Zębate - Okrągły ząbkowany kawałek metalu o który zaczepia się łańcuch.

Kołnierz-Najszersza część piasty, w której zamocowane są łby szprych.

Kompresja - ruch widelca do góry, wywołany przez wjechanie na przeszkodę

Konusy - stożkowe nakrętki będące bieżniami łożysk kulkowych w piastach.

Korona widelca - łączy ramiona widelca ( golenie górne )

 

L

Lefty - stososowany w rowerach Cannondale amortyzator jednogoleniowy

LiveStrong - charakterystyczna żółta opaska noszona na ręce kolarza lub innego sportowca. Jest symbolem solidarności i pomocy osobom chorym na raka.

Lock-Out - blokada skoku w widelcach, zapobiega pompowaniu podczas pokonywania podjazdów

Lombardia - elastyczne oddychające i miękkie włókno produkowane przez firmę Miti. Znakomicie odpycha wilgoć

Lorica -syntetyczny materiał o właściwościach skóry powstały z mikrowłókien impregnowanych specjalnymi żywicami. Elastyczny, oddychający odporny na zadrapania i rozrywanie. Łatwy do utrzymania w czystości, nie wchłania wody.

Low Normal- Rodzaj tylnej przerzutki(pierwotna nazwa Rapid Rise), którą wprowadziła na rynek firma Shimano. Sprężyna powrotna jest w niej podłączona do przeciwnej strony pantografu niż w standardowych przerzutkach. Taka konstrukcja sprawia, że przerzutka przesuwa się na najniższy bieg (największy tryb) po całkowitym zluzowaniu linki. W standardowych przerzutkach w tym momencie mechanizm przesuwa się na bieg najwyższy (najmniejszy tryb)

Low rider - bagażnik mocowany na przednim widelcu, stosowany w rowerach trekingowych.

LRS - Low Ratio Suspension, stosowany w rowerach Merida system z asymetrycznie umieszczonym amortyzatorem

Lycra - syntetyczne włókno kauczukowe. elastyczne i bardzo odporne na zgniecenia. Jej odmianą o zwiększonej trwałości jest Lycra Power

Łyżka - aluminiowe lub plastikowe narzędzie ułatwiające zdjęcie opony

 

M

Manetki - urządzenia montowane na kierownicy, służące do zmiany przełożeń

Masa amortyzowana - waga wszystkich elementów amortyzowanych (golenie górne i cała rama). Powinna stanowić jak największą część masy całego roweru.

Masa nieamortyzowana - waga wszystkich elementów nieamortyzowanych ( koła, golenie dolne). Powinna stanowić jak najmniejszą część masy całego roweru.

MCU - jeden z rodzajów elastomerów (Micro Cellurar Urethan)

MegaExo - Rozwiązanie promowane przez firmę FSA. Oś suportu jest podobnie jak w HT II zintegrowana z prawym ramieniem korby.

MegaRange - typ kasety lub wolnobiegu nakręcanego Shimano, w którym ostatnia, największa zębatka ma ponadstandardową liczbę zębów, generalnie 34.

Meryl Skinlife - mikrowłókno znakomicie wchłaniające wilgoć. Antystatyczne , łatwe w konserwacji i bardzo elastyczne. Utrzymuje naturalną równowagę bakteryjną na powierzchnia skóry niezależnie od wysiłku fizycznego

MicroLube - system smarowania tulei ślizgowych w widelcach Answer Manitou. Dzięki niemu można wtłaczać smar bezpośrednio do tulei.

MicroMesh - materiał stosowany najczęściej w rękawicach zapewniający optymalną wentylację. Dzięki niemu szybko odprowadzana jest wilgoć i pot.

Młynek - pedałowanie z wysoką kadencją

Mono-Link - stosowane w niektórych modelach Klein'a rozwiązanie opatentowane przez Paula Turnera. Damper jest elementem ramy, a korba zmienia położenie podczas jazdy dzięki specjalnemu komponentowi. Praca zawieszenia jest w tym przypadku oddzielona od pracy układu napędowego.

Monocoque - jednolita rama, odlewana lub wyciskana, wykonana z jednego kawałka a nie za pomocą łączenia poszczególnych rur.

Mostek - znany również jako wspornik kierownicy. Jest to element łączący rurę sterową od amortyzatora z kierownicą.

Motion Control Damping - system tłumienia w widelcach Rock Shox. Podczas jazdy pozwala na szybką regulację tłumienia powrotu, regulacją tłumienia kompresji, aż do całkowitego zablokowania widelca

Mufa suportowa - część ramy przy której łączą się dolne rurki tylnego trójkąta ramy, rura podsiodłowa i dolna rura przedniego trójkąta ramy; w mufę suportową wkręcany jest pakiet czyli środek suportu.

 

N

Naprężenie wstępne - początkowa pozycja sprężyny w amortyzatorze.Amortyzator zacznie się uginać wtedy gdy podziała na niego większa siła niż siła wstępnego naprężenia sprężyny. Od wstępnego naprężenia sprężyny zależy jakość działania amortyzatora. Wielkość powinna być tak dobrana, aby uzyskać właściwe wstępne ugięcie. W amortyzatorach powietrznych podczas podwyższania ciśnienia zwiększamy jego naprężenie wstępne.

Neopren - czyli kauczuk syntetyczny. cechuje się znakomitą odpornością na ścieranie i podczas kontaktu z olejami. Całkowicie nie przepuszcza wody.

NRS - No Resonans System, system wykorzystywany w rowerach Gianta z pełną amortyzacją, gdzie rozdzielone zostały dwie nakładające się na siebie siły wynikające z pedałowania i uginania się wahacza. Nie odczuwa się oddziaływania pracy napędu na pracę zawieszenia.

Nypel - mosiężna lub aluminiowa nakrętka mocująca szprychę do obręczy

 

O

Octalink - system Shimano - korby łączą się z osią suportu za pośrednictwem wielowypustu z wypustami o przekroju prostokątnym.

Odbicie - całkowite wydłużenie widelca

Okładziny - elementy trące hamulców tarczowych jak i lepszej klasy szczękowych.

Opona kierunkowa - stosowana w przednim kole

Opona napędowa - stosowana w tylnym kole

Ostre koło, Fixed Gear - Ostre koło to rozwiązanie napędowe stosowane w rowerach. Rower z ostrym kołem nie ma wolnobiegu, tylne koło jest złączone na sztywno z zębatką a poprzez łańcuch korbami. Rower na ostrym kole posiada tylko jeden bieg (jedna zębatka na korbie, jeden tryb na tylnej piaście). W rezultacie, gdy obraca się tylne koło, ma to bezpośrednie przełożenie na obrót pedałów, nie jest możliwa jazda bez pedałowania np. z górki, tak jak na rowerach z wolnobiegiem, ale można jechać do tyłu.

OTB - "over the bar" czyli kraksa rowerowa polegająca na przeleceniu przez kierownicę.

Oversize (OS) - powiększony przekrój rur, stosowany głównie w celu zwiększenia sztywności mostka,kierownicy. Zalety/Wady

 

P

Pająk - element kasety łączący w całość kilka największych koronek kasety lub element korby do którego przykręcane są koronki.

Pampers - specjalna wkładka w spodenkach rowerowych zwiększająca komfort jazdy

Pedal feedback - defekt występujący przy zawieszeniach tylnych jednozawiasowych, polegąjcy na zbyt gwałtownym szarpnięciu do tyłu pedałów z powodu zmniejszenia się odległości pomiędzy osią suportu i osią tylnego koła, przez co dochodzi do skrócenia się łańcucha.

Pegi - walcowate elementy wkręcane do widelca roweru BMX umożliwiające wykonanie większej ilości tricków.

Peleton - duża grupa kolarzy na wyścigu szosowym.

Piasta - część roweru znajdująca się w centralnym punkcie koła, umożliwiająca jego obracanie się.

Poliester - włókno otrzymywane z ropy naftowej. Mabardzo dobre właściwości mechaniczne i stosuje się je często jako domieszkę do bawełny i wiskozy co zdecydowanie poprawia trwałość wyrobów wykonanych z takich materiałów.

Pompowanie - Zbędne uginanie się amortyzatora podczas pokonywania podjazdów

PopLoc - manetka w widelcach RockShox, która pozwala na szybkie włączanie, wyłączanie oraz regulację tłumienia kompresji.

Poziomka - patrz rower poziomy

Półka - zwana także główką amortyzatora, poziomy element łączący golenie górne i rurę sterową. W zależności od konstrukcji mogą być jedno- lub dwupółkowe.

Pręt McPhersona - patent z zawieszenia samochodowego. Odmiana systemu czterozawiasowego.

Pro Pedal Damping - system inteligentnej amortyzacji stosowany w widelcach i damperach Fox'a.

Progresja - utwardzanie amortyzacji podczas wzrostu skoku, w celu ochrony przed dobiciem

ProTour - 27 największych, najlepszych wyścigów szosowych. Między innymi TdF, Giro i Tour de Pologne

Przełaj - kolarstwo przełajowe, dyscyplina łącząca szosę z MTB. Mało popularna w Polsce.

Przełożenie ramy - stosunek skoku tylnego amortyzatora do skoku osi tylnego koła ( np stosunek 1:5 powoduje że 10mm skoku amortyzatora powoduje 50 mm skoku tylnego koła)

Pure - system tłumienia w widelcach Rock Shox pozwalający na niezależną regulację tłumienia za pomocą dwóch tłumików(górnego i dolnego). System ten pozwala regulować tłumienie ąz do całkowitego zablokowania amortyzatora.

Pure De Lite -system tłumienia w widelcach Rock Shox z jednym tłumikiem wspomagany komorą powietrza, pozwalającą na regulację komfortu jazdy ( płynność systemu: twardo-miękko)

 

R

RA - Reverse Arch, wygląd charakterystyczny dla widelców Answer Manitou. Podkowa w tym wypadku znajduje się z tyłu. Ma to na celu poprawienie sztywności amortyzatora.

Rafka - inne określenie dla obręczy

RapidFire - konstrukcja stworzona przez firmę Shimano, do zmiany przełożeń służą dwie dźwignie. Typy Manetek

RapidRise (Low Normal) - konstrukcja tylnej przerzutki, w której sprężyna powrotna pantografu ciągnie wózek w kierunku większych zębatek, czyli jest odpowiedzialna za redukcję biegów. Shimano opatentowało ją w drugiej połowie lat 90. XX wieku a pierwszą przerzutka z tzw. "odwrotną sprężyną" był XTR z 1998 roku. Z biegiem lat coraz więcej grup osprzętu górskiego zawierało przerzutki RapidRise, które od 2003 roku Shimano przechrzciło na "Low Normal".

RockShox RS-1 - pierwszy produkowany seryjnie amortyzator, którego projektantami byli Paul Turner i Keith Bontrager

Rogi - elementy montowane na obu końcach kierownicy, dzięki którym zwiększa się ilość chwytów

Rolki-Są to kółeczka o małej ilości "zębów" w części przerzutki zwanej wózkiem przez które jest poprowadzony łańcuch.

Rotor - mechanizm pozwalający na obracanie kierownicą BMX'a bez ograniczeń linek hamulca.

Rower poziomy (poziomka) - rower, w którym kolarz siedzi nisko przy ziemi, w pozycji zbliżonej do pozycji kierowcy w samochodzie, a pedały znajdują się na wysokości jego ud lub nawet wyżej.

Rozkuwacz - inaczej wyciskacz do sworzni, przyrząd do rozpinania łańcucha.

Rura sterowa - rura wychodząca do góry z korony widelca i stanowiąca oś steru.

 

S

SAG - ugięcie widelca lub tłumika jakie osiąga on, gdy rowerzysta zajmie miejsce na rowerze.

Semislick - opony posiadające agresywny bieżnik na brzegach i słaby, asfaltowy po środku, dzięki czemu opona trzyma się równie dobrze na asfalcie jak i w terenie.

Shockboots - gumy albo neopreny osłaniające górne golenie amortyzatora przedniego, mające formę harmonijki, przez co mogą zmieniać swoją długość.

SID - skrót nazwy amortyzatorów powietrznych Rock Shoxa, od Superlight Integrated Design.

SIS - Shimano Index System, skokowa zmiana biegów wprowadzona przez Shimano.

Skok - ugięcie amortyzatora w mm

Slick - opona bez bieżnika, lub z nieznacznymi nacięciami, służąca do jazdy po asfalcie.

Snake bite - przycięcie dętki pomiędzy felgą a przeszkodą, powstają dwie symetryczne dziurki, w wypadkach poważniejszych: double snakebite (4 dziurki).

Solo Air - system ustawiania sprężyny powietrznej w widelcach Rock Shox. W sprężynie powietrznej negatywna i pozytywna komora powietrzna są jednocześnie pompowane przez jeden wentyl.

Spandex - włókno zawierające co najmniej 85% poliuretanu. Cechą charakterystyczną tych włókien jest ich bardzo wysoka zdolność do odkształcania się oraz powracanie do początkowych wymiarów po usunięciu sił rozciągających

Spandura - materiał wysoce elastyczny i oddychający

SPD - Shimano Pedalling Dynamics. System wymyślony i opatentowany przez Shimano. Jest to zespół pedałów zatrzaskowych i butów z przykręconymi metalowymi blokami. System wspomaga efektywne napędzanie roweru i chroni przed przykrymi konsekwencjami obsunięcia się nogi z pedału.

Sprężyna - Element wykonany najczęściej ze stali ( czasami tytanu ), który ma zapewnić dużą czułość na drgania ale nie tłumić

Sprężyna negatywna - Element występujący jako sprężyna stalowa, ale może być to także powietrze. Jego celem jest ochrona amortyzatora przed uderzeniem powracających goleni górnych do stanu normalnego.

Sprężyna powietrzna - Element sprężynujący w postaci zamkniętego pod ciśnieniem powietrza

SPV - technologia stosowana w widelcach i damperach Answer Manitou. Opatentowana przez firmę Progressive Suspension i stosowana w damperach 5th Elementh. Zapobiega ona kołysaniu zawieszenia przy pedałowaniu, ale nie amortyzuje małych nierówności.

SPV Evolve - udoskonalony przez Answer Manitou system SPV, jest czuły na małe nierówności

SSV - Speed Sensitive Valve, system tłumienia w amortyzatorach Marzocchi, który dysponuje pięciostopniowym zaworem kontrolującym siłę tłumienia z uwzględnieniem szybkości kompresji i powrotu oraz aktualnej wartości ugięcia widelca. Ten typ tłumika występuje w dwóch wersjach z dobranym na stałe stopniem tłumienia oraz regulowanym wewnętrznie.

SSVF - ulepszona wersja tłumika SSV w amortyzatorach Marzocchi posiadająca ruchomy zawór. Uruchamiany sprężyną zawór jest bardziej czuły i ma regulator zewnętrzny.

Stójka - ewolucja polegająca na utrzymaniu roweru w równowadze, nie dotykając stopami podłoża i nie jadąc w przód czy w tył.

Super Roubaix - elastyczne, oddychające miękkie i bardzo trwałe włókno produkowane przez firmę Miti. Posiada bardzo dobre własności odpychające wilgoć.

SuperGlide (SG) - system wspomagania zmiany biegów stosowany przez Shimano. Odnosi się do zębatek mechanizmu korbowego i jest odpowiednikiem HyperGlide stosowanego w przypadku kaset.

SuperGlide-X - SG-X został wprowadzony w 1992 roku wraz z mechanizmem korbowym XTR. Duża i średnia zębatka otrzymała dodatkowe stalowe nity, które pomagały na nie wciągać łańcuch. Wkrótce wszystkie zębatki Shimano - oprócz najmniejszych, które pozostały w systemie SG - zostały w ten sposób zanitowane.

Sworzeń - bolec spinający ogniwa łańcucha. Może być pusty w środku dla zmniejszenia wagi

Sztyca - element roweru, rura łącząca siodło z ramą

Sztywna oś - specjalna oś zapewniająca zwiększenie sztywności, do jej zamocowania potrzebne są specjalne piasty oraz rama i amortyzator dostosowane do montażu takich osi

Szytki-rodzaj opon "zintegrowanych" z dętką. Używanych najczęściej przez zawodowców.Są one przyklejane do specjalnych obręczy.W razie awarii samochód serwisowy wymienia cale kolo na nowe. Używane w rowerach szosowych,torowych i triatlonowych, niekiedy w mtb.

 

T

T4, T6 - oznaczenie rodzaju obróbki cieplnej, jakiej podawane są ramy po spawaniu, w celu usunięcia powstałych naprężeń.

Tactel - włókno poliamidowe, szczególnie przyjazne skórze. Tkanina oddycha i dzieki temu jest szczególnie przyjemna w noszeniu oraz reguluje poziom nawilżenia skóry.

Tandem - rower z dwoma miejscami siedzącymi. Posiada 2 napędy i bardzo długi łańcuch. Służy do turystyki rowerowej ale jest mało powszechny.

TAS - Travel Adjustment System, system w amortyzatorach Marzocchi, który oferuje nie tylko podobne funkcje jak ETA, ale dodatkowo pozwala na wydłużenie całkowitej długości widelca o 20mm

Terra Logic - system inteligentnej amortyzacji stosowany w amortyzatorach i damperach Fox'a

Tłumienie - strata energii wynikająca z tarcia, oporu sprężyn albo z przepływu oleju lub powietrza przez dysze. Tłumienie powstrzymuje ruch. Rozróżniamy dwa rodzaje tłumień : tłumienie kompresji i tłumienie odbicia. To pierwsze działa, gdy amortyzator jest ściskany, zaś drugie, gdy powraca do stanu wyjściowego. Najłatwiej i najpraktyczniej dostraja się tłumienie za pomocą oleju przepływającego przez system dysz. Specjaliści używają systemów amortyzacji z osobnymi dyszami i zaworami dla tłumienia kompresji i odbicia. Jeżeli zwiększymy tłumienie kompresji to zmniejszymy ilość dobić, ale zwiększymy ilość wstrząsów przekazywanych przez zawieszenie. Jeśli tłumienie odbicia jest za duże to występuje tzw. tarka, czyli seria szybkich, powtarzających się wstrząsów, które potrafią dobić każdy amortyzator do końca. Jeszcze bardziej zaawansowane systemy tłumienia używają jednego zestawu zaworów do tłumienia powolnego, a drugiego do szybkiego, jednej pary zaworów do tłumienia kompresji, a drugiej do odbicia czyli razem czterech. W tym wypadku chodzi o szybkość, z jaką amortyzator jest ściskany lub rozciągany. Gdy chcemy uniknąć efektu bujania zawieszenia podczas mocnego pedałowania stosujemy tłumienie powolne, natomiast podczas szybkich zjazdów powinniśmy korzystać z tłumienia szybkiego. Do obu zakresów potrzebne są różne rodzaje zaworów, by amortyzacja mogła dobrze działać. Regulując tłumienie w widelcu lub tylnym amortyzatorze, powinniśmy być świadomi czy chodzi o tłumienie szybkie czy powolne.

Tłumik - element absorbujący część uderzenia

Ti- Tytan

TIG - (Tungsten Inert Gas), technika spawania w osłonie gazowej, zapobiegająca zanieczyszczeniu spawów.

Top-Swing - Typ przedniej przerzutki, gdzie obejma jest umieszczona poniżej prowadnicy łańcucha

TPC+ - Twin Piston Chamber, system tłumienia stosowany w widelcach Answer Manitou. Zmienia charakterystykę tłumienia zależnie od wartości ugięcia

TPI - (thread per inch) Gęstość oplotu nici na cal w oponach. Im większe TPI tym opona lepszej jakości.

Trenażer - Urządzenie pozwalające na jazdę w miejscu np treningi w mieszkaniu (często zimą) lub jako rozgrzewka przed zawodami.

Trevira Bioactive - antyalergiczne, trwałe, bioaktywne włókno. Dzięki jonkom srebra znajdującym się w jego strukturze powstrzymywany jest rozwój bakterii na skórze.

Trigger - rodzaj manetek cynglowych, Typy Manetek

TST - Terrain Selection Technology, system w amortyzatorach Marzocchi, który stosuje uszczelniany kartusz z gumowym zbiornikiem oleju. TST posiada regulator tłumienia powrotu na dole goleni i pięciopozycyjny regulator tłumienia kompresji na jej szczycie.

Tubeless - nazwa bezdętkowych obręczy i opon. System ten został rozpowszechniony przez francuską firmę Mavic

Twin Shock - rzadko stosowany rodzaj konstrukcji tylnego zawieszenia, w którym dwa amortyzatory teleskopowe umieszczone są po obu stronach tylnego koła.

 

U

U-Lock - typ zabezpieczenia rowerowego w kształcie litery U

UCI - Union Cycliste Internationale, Międzynarodowa organizacja odpowiedzialna za światowe kolarstwo

Upside-Down - amortyzator, w którym górne i dolne golenie zostały zamienione miejscami

U-Turn - ręczne ustawienie skoku w widelcach RockShox, odbywa się za pomocą pokrętła

U-Turn Air - system amortyzacji w widelcach RockShox, który oferuje wszystkie korzyści systemu DualAir oraz dodatkowo możliwość zewnętrznej regulacji skoku. Sześć obrotów pokrętła regulacyjnego zmienia skok pomiędzy 85mm a 115mm. Tak jak w systemie U-Turn występuje tu automatyczne dostosowanie twardości sprężyny do skoku.

 

V

V-Max - skrótowa nazwa prędkości maksymalnej.

VPP - Virtual Pivot Point, opatentowany system krzywek stosowany w rowerach Santa Cruz i Intense. Lokalizacja osi obrotu zawieszenia zmienia się wraz z jego ugięciem. Pozwala on umieścić punkt SAG w tym samym miejscu, do którego zmierza wahacz podczas nacisku na pedały. Zapobiega to "pompowaniu" zawieszenia podczas pedałowania.

 

W

Wentyl Presta - Rodzaj wentylu najczęściej spotykany w dętkach do rowerów szosowych i trekkingowych. Mają mniejszą średnicę niż wentyle typu shreader.

Wentyl Shreader - samochodowy - Najbardziej popularny rodzaj wentyla w dętkach rowerowych.

Wielowypust - zakończenie osi środka suportu umożliwiające zamocowanie korby

Włókno węglowe - włókno karbonizowane, ang. carbon fibre, włókno produkowane w wyniku kontrolowanej pirolizy poliakrylonitrylu i innych polimerów organicznych, składające się prawie wyłącznie z rozciągniętych struktur węglowych podobnych chemicznie do grafitu. Ich wysoce zorganizowana struktura nadaje im dużą wytrzymałość mechaniczną, a fakt, że składają się prawie wyłącznie z grafitu, powoduje, że są one nietopliwe i odporne chemicznie. Włókna te są stosowane jako materiał konstrukcyjny w wielu laminatach, które wspólnie nazywa się czasami "karbonami".

Wolnobieg - zbiór tylnych trybów , posiadający własny system zapadkowy , nakręcany w całości na piastę

Wózek - Element tylnej przerzutki, który utrzymuje rolki(kółeczka przerzutki) oraz wewnątrz którego znajduje się łańcuch. Wózki występują w 3 różnych długościach ( krótki,średni,długi ). Uważa się, że im dłuższy wózek tym gorsza szybkość zmiany biegów, jednak im krótszy wózek tym "mniejszą" ( z mniejszą ilością ząbków przy największej koronce) kasetę może obsłużyć taka przerzutka.

WW/weight weenie - osoba, grupa osób dążących do zmniejszenia masy swoich rowerów

 

X

X-Type -Technologia wprowadzona przez Race-Face. Podobnie jak w hollowtechII, korba jest zintegrowana z osią suportu - lecz nie z prawą, ale z lewą.

 

Z

Zero Stack - Rodzaj sterów o niskim profilu. Charakteryzują sie one tym, że do główki ramy wciskane są specjalne tuleje będące mocowaniem dla właściwych łożysk sterowych. Tego typu stery mają w ofercie m.in. Cane Creek i Ritchey.

Zero Wind - elastyczna membrana o mikroporowatej strukturze produkowana przez firmę Pidgi. Jest wiatroszczelna, hydrifilna i cechuje się znakomitą oddychalnością.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...