Skocz do zawartości

[Lustrzanka cyfrowa] Problem z dokonaniem wyboru


Wax

Rekomendowane odpowiedzi

Nie doczytałem wszystkich postów ale odwołując się do pierwszego mogę doradzić abyś wziął pod uwagę lustrzanki z następujących firm:

Canon, Nikon lub Olympus.

 

Kiedyś pracowałem na Canonie. Były to lustrzanki z najniższej klasy amatorskie 300D i 350D. Obecnie używam Nikona (D300 i D700). Sądzę że jeśli Nikon to jedynie D90 w górę. Canon dobrze radzi sobie w przedziale korpusów amatorskich. A Olympus jest mało rozreklamowaną marką ale chyba najlepszą do fotografowania amatorskiego chodź nie tylko. Dla przykładu Wacława Wantuch www.waclawwantuch.com używa sprzętu Olympusa.

W chwili obecnej lustrzanki mają bardzo zbliżone parametry tym bardziej gdy pracujemy na plikach raw z których później możemy wyciągnąć naprawdę dużo. Najważniejsze są obiektywy bo to od nich zależy rzeczywista jakość obrazu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok,sam już nie wiem jak nazwac g1 ;P

 

A tak na koniec ci powiem, że jeżeli myślisz że różnica między lustrem a kompaktem czy hybrydą bierze się tylko z wielkości matrycy to się grubo mylisz.

 

wcale tak nie myśle ale główną różnicą dzięki której lustra uzyskują lepszą jakość jest właśnie wielkosc matrycy,jest jeszcze wiele różnic:

możliwość wymiany obiektywów,szybsze ustawianie ostrości w lustrach dzięki innemu sposobowi(chociaz g1 ostrzy szybciej niez nie jedno amatorskie body) itd.

 

panowie od panasonica chcieli zrobic cos nowego,chcieli zmniejszyc lustrzanke więc wywalili lustro zostawiajac wszystkie cechy z lustrzanki i tak powstal g1,tak samo zrobil teraz olympus wypuszczajac Pen'a

 

a tak poza tym to gratuluje serav publikacji twoich zdjec w ostatnim numerze DFV ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

G1 to zwykła hybryda, tyle ze z wymienna optyka i u standaryzowaną matryca chyba 4/3.

 

Lustro to lustro.. i nic tego nie zmieni.

 

Hybryda to taki rozbudowany kompakt, najczęściej super zoom z dodatkowym wyświetlaczem w wizjerze i nic wiecej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Jak w temacie.

Chcę kupić lustrzankę cyfrową do kwoty 3000zł (body + obiektyw)

Pytam brać rowerową bo wielu z Was podczas wypadów rowerowych robi zdjęcia, można by rzec że temat rowerów i aparatów jest dość blisko siebie :D

Pewne rozeznanie mam, naczytałem się sporo, swoich faworytów nie zdradzę.

Używam kompaktu Sony H20, oraz kiedyś analogowej lustrzanki Zenit.

 

Z tego co czytałem Sony odpada w tej cenie.

Zostaje Canon i Nikon jako pewniaki o których to wiem co nie co.

Myślałem o takich modelach:

 

Canon 450d

Canon 500d

Nikon D70

Nikon D90

 

Kwestia obiektywów wiem że jest ważna, ale to temat na kolejną pogawędkę.

Póki co chciałbym mieć dobrą podstawę czyli porządne body do kwoty 2500zł tak żeby zostało parę stówek na pierwszy obiektyw.

 

Co o tym sądzicie? Może jakieś swoje propozycje?

Może postawić na maksymalnie proste body (do 1500-1700zł) i wydać np 1500zł na obiektyw?

 

Pozdrawiam

Wojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wstępie objadę moda, a co :D - temat już jest:

http://www.forumrowerowe.org/topic/40170-lustrzanka-cyfrowa-problem-z-dokonaniem-wyboru/

 

Co do aparatu - problem największy to fakt że nie da się Canona i Nikona bezpośrednio porównać, bo modele się lekko przeplatają, tzn:

D5000->500d->D90->50d itd...

Jeszcze pół roku temu gdy Nikon D90 był ciut droższy (body w okolicach 3k PLN) śmiało można było w zamian brać Canona 40d / 50d.

Obecnie przy cenie za D90 w granicach 2300-2400 pln to jednak on pozostaje faworytem.

 

Na początek dobrą opcją jest kit D90 + 18-105 VR - ostry obiektyw jak na kita, spory zakres ogniskowych i stabilizacja - na początek zabawy w sam raz. A body naprawdę warte uwagi z kilku względów:

- wiertara, czyli ostrzenie w starszych obiektywach, m.in 50/1.8 AF

- górny wyświetlacz LCD - wiele osób mówi że niepotrzebny, ale to głównie Ci którzy go nie mają :D

- świetna ergonomia i jak dla mnie odpowiednie wymiary - dobrze leży w dłoni.

- bardzo dobra praca na wyższych czułościach, do ISO 1600 przy odpowiednim naświetleniu zdjęcia szumy są niezauważalne przy oglądaniu na TV full HD.

 

Czego mi osobiście brakuje?

- ISO 100

- czasu 1/8000

- współpracy z manualami jak w D300 (D90 nie potwierdza poprawności ekspozycji w przypadku pracy z obiektywami bez chipa)

- czasu na cykanie fotek :D ale z wiosną to się zmieni.

 

Aaa, i jeszcze jako ciekawostka - filmy.

Przy odrobinie chęci, czasu, statywie i zestawie obiektywów można naprawdę niezłe filmiki wykręcić :D

 

Wszystko maksymalnie subiektywnie napisane - od 8 miesięcy mam D90 a do tego 18-105VR, 70-300, 50/1.8 AF i jeszcze w planach fisz-aja Samyang 8/3.5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tych co wymieniłeś to jedynie D90, bo canony to badziewne plasticzaki, no chyba że wybierzesz lepiej wykonany 50D. A znów D70 to prehistoria, wielkie szumy, wyblakłe kolory.

 

Możesz też wybrać K-x, który ma najlepszą w tej klasie matrycę i mierzy ostrość i światło nawet na słoiku po ogórkach :D Ale to musi być świadomy wybór bo system Pentaxa jest drogi i specyficzny. Są bardzo dobre i tanie KITy, później długo dłogo nic i masz drogie gwiazdki (16-50, 50-135, 60-250 i stałki 55, 200, 300). Wszystko uzupełniają stałki Limitedy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz też kupić D5000- matryca jak w D90, jakosc zdjęć taka sama

Ja od ponad roku używam D90+18-105 VR i jestem bardzo zadowolony, mogę się podpisać pod tym co napisał Janisław

 

Poza tym kupując lustro wybierasz system

Najbardziej popularne Canon i Nikon mają w swojej stajni dużo dobrych szkieł w każdej cenie

Pentax-y, tak jak jak napisał Schwefel-model K-x ma świetną matrycę i bardzo niskie szumy, niestety mniej obiektywów, ale za to pasują stare dobre manualne

Sony też ma w tej cenie dobre a500 z wyborem szkłą tez nie powinno byc problemu

Zostają jeszcze Olympusy ze swoim systemem 3/4...

 

Wybór należy do ciebie, ja ze swojej strony polecam Nikona :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janisław tak publicznie mnie zawstydzać :) , przeniosłem temat.

Właśnie to co pisałeś, o tym obiektywie 18-105 to z tego co czytałem to niezły na początek zanim zacznie się inwestować w "poważne" szkła.

Samo D90 też do mnie przemawia, choć chyba najbardziej z powodu ergonomii nie ograniczonej jak w podstawowych modelach.

Czułość też dla mnie ważna sprawa, szczególnie za nim nabędę dobre szkło, będzie przydatna.

 

Schwefel, Canony może i plastiki, ale nie jestem wybredny, jakby robił ten plastik lepsze zdjęcia to bym to przełknął :)

Inne systemy niż Canon i Nikon raczej nie wchodzą w grę, z tego powodu, że mózg mi się już przegrzewa od ciągłego wyboru, jak nie roweru, to amorka, albo telefonu, albo monitora, albo zegarka, no i powiedziałem ostatnio dość, i aparat będzie wybrany błyskawicznie (parę tygodni :P ) . Lenistwo w skrócie.

 

Fotobiker ten 5000d to jak przeglądem zdjęcia na necie, to nie była tak kropka w kropkę jakość taka sama, sam nie wiem dlaczego, bo ponoć oba mają taką samą matrycę.

Ale mimo wszystko już bym brał 5000d gdyby nie to że obsługa, ergonomia zostały chyba świadomie spaprane, choć bazuje tylko na opiniach, to jednak wszyscy jak jeden mąż jęczą na widok 5000d.

I chyba padnie Nikona D90 właśnie.

Chociaż czy ja wiem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia na necie zawsze różnią sie stopniem kompresji itp., więc nie ma sie co tym sugerować, bo w testach D5000 i D90 wypadają bardzo podobnie

 

Spaprana obsługa, ergonomia ?? Gdzieś ty to wyczytał :)

Z tego co wiem jest podobnie jak w D90, więc bardzo wygodnie i intuicyjnie :)

 

Albo już nie myśl i bierz D90 z 18-105 i bedziesz miał git zestaw na początek, a później będziesz dokupywał coraz lepsze, jaśniejsze szkła :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz mieć w dłoniach malutką wydmuszkę to wybierz Pentax K-x ja sam posiadam lustro cyfrowe Pentaxa i mając w dłoniach K-x nie kupiłbym go ze względu na kompaktowy wygląd i gorsza obudowa korpusu niż w poprzednich aparatach marki Pentax.

 

Jak bym miał wybierać aparat do zdjęć sportowych nie brałbym Pentaxa bo wiadome jego AF nie powala...ale mi to nie przeszkadza bo wolę używać starych obiektywów manualnych.

 

Nikon D90 to dobra opcja dla amatora a nawet dość zaawansowanego pstrykacza :D:) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak sobie dokładnie poczytałem to :

 

D90:

 

- jest znacznie większy, lepiej leży w dłoniach

- dwa pokrętła które można dowolnie skonfigurować, ułatwiają zmianę iso,czasu itp (nikon d5000 ma jedno)

- bezprzewodowa kontrola błysku

- dodatkowy funkcyjny wyświetlacz LCD

- szybszy dostęp do ISO, balansu bieli, ogólnie lepsza klawiszologia

- większy dostęp gripów

- d90 ma swój silnik

- ustawienia wg skali Kelvina balansu bieli

- przyciski wyboru min: rodzaju autofocus itp (bez wchodzenia do menu i mozolnej zmiany)

 

Mimo wszystko jak się nigdy wcześniej cyfrową lustrzanką nie robiło zdjęć, to cholera wie czy te wyżej wymienione detale faktycznie są na plus.

No i cena 1800zł czyli min 600zł w kieszeni i wtedy mam 1200zł na obiektyw(y) a to już warte przemyślenia :)

No i najważniejsze, zdjęcia będą bardzo podobne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Schwefel, Canony może i plastiki, ale nie jestem wybredny, jakby robił ten plastik lepsze zdjęcia to bym to przełknął :)

Ale nie robi. Canon obecnie nie prezentuje nic w najniższej i średniej niższej klasie. Tanie Nikony D5000 i D90 biją Canony 1000D i 500D na głowę. Za to K-x bije D90 pod względem szumów i rozpiętości tonalnej, no ale nie ma bardzo co do niego podpiąć bo kit jest najlepszy w klasie ale później trzeba się wspomagać kundlami, no albo gwiazdkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

D5000 to po prostu gorzej opakowane D90 :)

 

Co do tych detali: dodatkowe pokrętło wiadomo ułatwia zmianę ustawień ale i bez tego da się żyć

 

kontrola błysku- przydatna tylko jak będziesz pracował z zewnętrznymi lampami

 

Dodatkowy LCD- dla mnie ważna rzecz, wszytkie parametry masz pod kontrolą i w jednym miejscu, chociaż wiekszość informacji jest tez wyświetlana w wizjerze to nie wątpliwie górny ekran to przydatna rzecz

 

szybszy dostęp do ustawień-to właśnie bierze się głownie z tego, że D90 ma właśnie 2 pokrętła i dodatkowy ekran

 

większy dostęp gripów- nie wiem za bardzo co miałeś na myśli pisząc to, ale chyba zarówno do D90 jak i D5000 dostępny jest dodatkowy grip (przydatny w pionowych kadrach i pomieści dodatkowe akumulatory)

 

D90 ma silnik- teraz większość obiektywów ma własne silniki AF, więc z tym raczej nie ma problemu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bez tych atrybutów nie wyobrażam sobie pracy.

- jest znacznie większy, lepiej leży w dłoniach

- dwa pokrętła które można dowolnie skonfigurować, ułatwiają zmianę iso,czasu itp (nikon d5000 ma jedno)

- dodatkowy funkcyjny wyświetlacz LCD

- szybszy dostęp do ISO, balansu bieli, ogólnie lepsza klawiszologia

- d90 ma swój silnik

 

Dodatkowo Nikon ma najlepszy system błysku. Tego naprawdę zazdroszczę posiadaczom Nikonów, bo praca na wiele lamp to jest bajka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

D5000 to po prostu gorzej opakowane D90 B)

Ale sam przyznasz, że to opakowanie robi naprawdę sporą różnicę.

Klawiszologia dobrana w sam raz w zasięgu wskazującego i kciuków, moim zdaniem nawet bardziej ergonomicznie rozłożona niż w D300 (s-ki na razie nie macałem)

 

Jeszcze w kwestii leżenia w dłoni - jest naprawdę dobrze, ale jak się miało w łapach D300 albo 50d to już tylko w porządku :)

 

Z tym błyskiem to jeszcze nie wiem jak to jest, dopiero przymierzam się do kupna pierwszej lampy a co tu mówić o całym zestawie... (ale pożyczoną sabinkę 800 ciut przetestowałem i różnica ogromna w porównaniu z wbudowaną)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nie robi. Canon obecnie nie prezentuje nic w najniższej i średniej niższej klasie. Tanie Nikony D5000 i D90 biją Canony 1000D i 500D na głowę. Za to K-x bije D90 pod względem szumów i rozpiętości tonalnej, no ale nie ma bardzo co do niego podpiąć bo kit jest najlepszy w klasie ale później trzeba się wspomagać kundlami, no albo gwiazdkami.

 

 

Nie przesadzajmy robiłeś kiedyś FA 50mm 1,4 zdjęcia ?? to nie gwiazdka ani kundel tylko Made in Japan :icon_confused: Obiektyw dobry bardzo jak na stałkę AF pod bagnet Pentaxa. W miarę uniwersalny i dobry na zewnątrz jak i w pomieszczeniach. Do rodzinnej fotografii jest konkret. Pozatym Pentax jest najtańszy w alternatywie jeśli ktoś chce się bawić z adapterem + starsze metal konstrukcje a nie gumiaki czy plastiki KITowe i Zoomowe...Jeśli nie zależy ci na szybkim AF wybrałbym Pentax K20D np. z tej aukcji -> http://allegro.pl/item937452728_pentax_k20d_daii_18_55_msd_8gb_gwar_do_28_3_2011.html

 

Do Nikosia masz duży wybór obiektywów ale dobre obiektywy zaczynają się właśnie od 1600zł :icon_confused:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przymierzałem dziś Nikona oraz Canona i co mnie zdziwiło i to bardzo, ale obraz w wizjerze Nikona był bardzo ciemny. W Canonie wszystko było jasne i czytelne.

Byłem przelotem w sklepie dla mądrali więc nie pytałem nikogo.

Co może być przyczyną? To kwestia obiektywu czy może to jest do ustawienia?

Bo przyznam w Nikonie ten obraz był tak ciemny przez wizjer, że aż mnie to zaniepokoiło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przesadzajmy robiłeś kiedyś FA 50mm 1,4 zdjęcia ?? to nie gwiazdka ani kundel tylko Made in Japan :) Obiektyw dobry bardzo jak na stałkę AF pod bagnet Pentaxa. W miarę uniwersalny i dobry na zewnątrz jak i w pomieszczeniach. Do rodzinnej fotografii jest konkret. Pozatym Pentax jest najtańszy w alternatywie jeśli ktoś chce się bawić z adapterem + starsze metal konstrukcje a nie gumiaki czy plastiki KITowe i Zoomowe...Jeśli nie zależy ci na szybkim AF wybrałbym Pentax K20D np. z tej aukcji -> http://allegro.pl/it..._28_3_2011.html

Tak się składa, że mam to szkło...:D Tylko, że już go dawno nie produkują a używki na allegro osiągają chore ceny. To jest dla mnie najlepsza pięćdziesiątka pod mały format i ani Canon ani Nikon nie mają takiego szkła tak samo jak FA77/1.8.

K20D to jak dla mnie pomyłka Pentaxa, dużo gorsza rozpiętość tonalna nowej matrycy CMOS względem CCD z k10D, do tego wyprane kolory. A że mniej szumi...przecież to CMOS więc nie mogło być inaczej.

 

 

Jedyne co mi przychodzi do głowy to przymknięta przysłona. Już od ~f8 wyraźnie widać różnicę w jasności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się składa, że mam to szkło...:whistling: Tylko, że już go dawno nie produkują a używki na allegro osiągają chore ceny. To jest dla mnie najlepsza pięćdziesiątka pod mały format i ani Canon ani Nikon nie mają takiego szkła tak samo jak FA77/1.8.

K20D to jak dla mnie pomyłka Pentaxa, dużo gorsza rozpiętość tonalna nowej matrycy CMOS względem CCD z k10D, do tego wyprane kolory. A że mniej szumi...przecież to CMOS więc nie mogło być inaczej.

 

 

Jedyne co mi przychodzi do głowy to przymknięta przysłona. Już od ~f8 wyraźnie widać różnicę w jasności.

 

haha tu masz akurat tą aukcję -> http://www.allegro.pl/item947735974_pentax_smc_fa_50_1_4_uzywany.html ten obiektyw sprzedałem użytkownikowi długo się nim nie nabawił :D ogólnie 50mm pod cyfrę mi nie leży robię teraz samymi stałkami manualnymi na Pentax i jest git :thumbsup: k55 1,8 bardziej mi się podoba niż FA 50mm 1,4 który do 2004 wychodził. Ale w USA pewnie można dostać spokojnie nowe FA 50tki. :P Sam kupowałem sprowadzony ten obiektyw jak kurs $ był korzystny.

K10D jest dość prostacko wykonany korpus i jego budowa...już wolę swoje K100D Super :icon_wink:

Jestem zwolennikiem fotografii a nie nagrywania filmów HD lustrzanką :) Dlatego polecam kupić aparat do zdjęć a nie kombajn do zbierania kur po wioskach :) Kiedyś myślałem nad Canon 40D :icon_wink:

 

Wiadome jak ktoś kupuje pierwszą lustrzankę niech zakupi z obiektywem kit i wybierze sobie ogniskowe które najbardziej mu pasują. Ja po 4 miesiącach już pozbyłem się swojego standardu 18-55mm i do dziś posiadam dwie stałki z których jestem zadowolony 55mm i 85mm :thumbsup:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Witam

Odkopuję nieco stary temat, gdyż teraz ja stoję przed wyborem lustra :thumbsup:

Na fotografowaniu znam się raczej słabo ale chcę zgłębiać te tajniki.

Aparat chce zabierać w góry na wycieczki rowerowe jak i piesze ale też do użytku "codziennego". Dodatkowo będzie z niego korzystała moja rodzina ( wakacje itp)

Od zawsze po głowie chodziły mi lustra Sony i w sumie nie wiem czemu...może dobrze się lansują ??

Limit kasy jaki mogę przeznaczyć to 2200 zł ( max mogę naciągnąć do 2400 zł )

Oto moje typy:

Sony DSLR-A450

http://allegro.pl/sony-a450-18-55-sdhc-4g-torba-sony-gw-24m-ce-fv-i1282891140.html

Sony DSLR-A500

http://allegro.pl/sony-alfa-500-18-55-8gb-orginalna-torba-sony-a500-i1297474909.html

Sony DSLR-A550

http://allegro.pl/sony-dslr-a550-l-18-55mm-hurtownia-rtv-agd-i1299777081.html

 

Tu daję porównanie techniczne tych trzech aparatów

http://www.recenzje.net.pl/1-aparaty_cyfrowe/4.1801vs1759vs1758

 

Dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...