Skocz do zawartości

[amortyzator - przód] ~500zł - jaki?


Rekomendowane odpowiedzi

Zmierzyłem wysokość swojego amorka - 455mm, czyli o jakieś 3cm powinna mi się podnieść kierownica, co mi bardzo odpowiada ;)

 

Jeszcze takie pytanko - próbowaliście zmieniać skok z 100mm na 120 czy 140? Czy nie owocuje to zwiększeniem/powstawaniem luzów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmiana jest dziecinnie prosta, i można się uwinąć w 10 minut :) (sącząc browarek przy tym:D)

 

Na allegro sprzedają Epicony od razu ze skokiem 140, więc najprawdopodobniej nic się nie będzie działo ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
Zmierzyłem wysokość swojego amorka - 455mm, czyli o jakieś 3cm powinna mi się podnieść kierownica, co mi bardzo odpowiada ;)

 

Jeszcze takie pytanko - próbowaliście zmieniać skok z 100mm na 120 czy 140? Czy nie owocuje to zwiększeniem/powstawaniem luzów?

 

Zmieniając skok na większy musisz liczyć się ze znaczną zmianą geometrii roweru. Wydaje mi się,że ze skokiem 120 lub 140 rower będzie znacznie trudniejszy w manewrowaniu- a Twój rower chyba był projektowany pod amorki ze skokiem 80 mm- max 100 mm. W moim poprzednim rowerze zmieniłem RS Judy na Axona ze skokiem 120 mm i nie był to dobry pomysł biorąc pod uwagę sterowność roweru na wąskich ,górskich ścieżkach. Moim zdanie, to najpierw warto pojeździć ze skokiem 100 mm i po kilkuset km sie zastanowić,czy zwiększenie skoku jest w ogóle potrzebne. Sens zwiększania skoku jest tylko wtedy,gdy wykorzystujesz cały fabryczny zakres pracy amortyzatora.

Wydłużając skok amortyzatora zwiększasz ramię siły działającej na stery i główkę ramy i może byc to powodem pojawiania się luzów na sterach- ale głowy nie dam, bo być może moja logika mnie zawodzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wytłumaczenie, przyznaję, że w dziedzinie amortyzacji jestem właściwie laikiem ;)

 

Znalazłem całkiem ciekawy filmik pokazujący pracę Epicona w terenie. Skok 120mm, wersja to RLD, czyli najdroższa z możliwych -

. Porównując to do pracy Marzocchi Dirt Jam Comp 2oo6 na tej samej trasie chyba całkiem nieźle ten Epicon wypada - LINK.

 

Teraz jak patrzę na te filmiki to dopiero rozumiem co to znaczy działajacy amortyzator... Myślę, że gdybym zamienił swój obecny amorek na sztywny widelec to bym za dużej różnicy nie poczuł. Mozo R200 jest co prawda wytrzymały, ale to przez to, że praktycznie nie działa, nie wykorzystuje nawet połowy skoku :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RLD tylko piwoty+regu tłumienia+ manetka

RL manetka (możliwy wybór bez lub z piwotami)

LOD regu tłumienia (możliwy wybór bez lub z piwotami) bez manetki

 

Zamówiłem RL bo piwoty by mnie wnerwiały ;] a manetkę potrzebuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio mnie dręczą wizje złamanego amortyzatora... :) Powiedzcie, czy nie będę miał problemów z Epiconem? Lubię ostrzejszą jazdę np. w lesie, nie skaczę (nie licząc krawężników) - wszystko będzie w porządku? Bo właściwie w tej cenie mam do wyboru albo Epicona albo Dart3. Mogę postawić albo na wygląd albo na firmę. Epicon podoba mi się, idealnie by mi pasował do roweru, ale Rock Shox wydaje się bardziej sprawdzony... Jednym słowem dalej mam dylemat :D

 

Upatrzyłem Epicona w jednym sklepie - 100mm, bez piwotów za 440zł z darmową dostawą. Tyle, że dopiero za 2 tygodnie będą na stanie, więc mam jeszcze czas do zastanowienia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez slyszalem, ze jest twardy, dlatego nie biore go pod uwage juz. Teraz tylko Marzocchi MX Pro :P I tutaj mam pytanko, czym się rożnią wersje 07 i 08? Bo w tej samej cenie mam albo MX Pro 07 albo MX Lockout 08. Przychylam się bardziej do pierwszego, w końcu to Pro ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Juz wiem jaka jest różnica - Pro ma tłumienie RV, 'zwykły' MX nie ma. Modele z 08 mają aluminiową sterówkę, a z 07 niestety stalową. Ale ja maniakiem wagi nie jestem więc nie robi mi to większej różnicy i chyba wezmę MX Pro 07 :D

 

Porównałem swój amortyzator do RST Capy kumpla ...niebo a ziemia. RST jest bardziej czuły, miękki. Po prostu nie ma porównania! Nie wiem co się stało z tym moim amorkiem, kiedyś nie był tak twardy :| Teraz już jestem praktycznie zdecydowany na zmianę. Mam tylko dylemat czy wziąć 100mm czy 85. W pierwszej opcji przód podniesie się o 33mm, a w drugiej o 18mm. Mam dodatkowo dwie podkładki pod mostkiem, razem jakieś 10mm. Czy podniesienie kierownicy o te 20-10mm nie zmieni bardzo geometrii i nie wpłynie na stabilność? Pytam, bo zupełnie nie mam pojęcia. Liczby niby są małe (no bo co to jest 2cm :P) ale wolę się upewnić. Będę wdzięczny za wytłumaczenie jak to jest ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zamówiłem już MX Pro 100mm 07 za 640zł, już dzisiaj mają wysyłać i mam nadzieję, że jeszcze w tym tygodniu na nim pojeżdżę :)

 

Aha, dzwonili do mnie ze sklepu, że to ostatni egzemplarz (ciężko już go dostać, w wielu sklepach go w ogóle nie ma) i brakuje mu jakichś zatyczek u góry (za to wysyłka gratis). Szczerze mówiąc nie wiem o jakie zatyczki chodzi, ale zapewniono mnie, że nie ma to wpływu na pracę amortyzatora, ot zwykła zatyczka, którą można bez problemu dokupić. Wiecie może o jaką zatyczkę chodzi i jak się to profesjonalnie nazywa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o zatyczki u góry goleni, a raczej zakrętki. http://img373.imageshack.us/my.php?image=c...rzdziakana8.jpg są one u mnie na czerwono i po obu stronach rury sterowej {jak rozpoczyna sie widelec to u góry są zatyczki, potem korona a następnie golenie}. Brak zatyczek nic w sumie nie zmienia, bo miejsce zaworów jest i tak trudno dostępne dla brudu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawory są od tego, żebyś pojechał do rowerowego, gdzie ci ustawią ciśnienie pod twoją wagę {zawory od powietrznej komory}. Regulacja bodajże jest pod prawą golenią {patrząc od strony korony}, ale głowy nie dam uciąć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...