Skocz do zawartości

[budowa] Ostrego Koła - rady i porady


KAZUMI

Rekomendowane odpowiedzi

Geo ramy powinna być przystosowana do koła 650c, ponieważ będziesz haczyć(chyba że dasz krótsze korby), więc raczej jej zmiana tu nie wchodzi w grę.

 

Nie mam pojęcia dlaczego o tym piszesz:D To było pytanie zadane do kaemesa, ponieważ on uważa, że rower z kołem 650c z przodu rozpędza się szybciej.

 

 

To nie jest tak, że używali ich tylko po to żeby walnąć bardziej aero pozycję na rowerze? Mniejsza baza, bliżej koło, na lemondce lepiej się wyłożyć.

 

Moim zdaniem dokładnie tylko z tej przyczyny stosowano takie koła. Całe gadanie o tym, że takie koła są w jakikolwiek sposób szybsze, to mit. Teraz rowery do triathlonu są tak konstruowane, że nawet niska osoba dobrze się ułoży, więc mniejsze koła odeszły do lamusa, mimo że nie zostały w żaden sposób zbanowane.

 

Podkreślam że jest to moja opinia teoretyczna i jeśli komuś taki rower jeździ szybciej, to cieszę się razem z nim.

 

Zresztą dla mnie koła 700 to i tak 650c:D

 

kolaap.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam pojęcia dlaczego o tym piszesz:D

Fakt to było zbędne :rolleyes:

A cała reszta to nie tylko Twoja teoretyczna opinia tylko wielu ludzi. Wystarczy poszukać w google na anglojęzycznych forach, wypowiadają się i teoretycy i praktycy ale przeważnie wychodzi na to, że 650c nie powoduje, że rower "ma z górki".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IZUMI Stamdard mieliście z nim do czynienia ?

Miałem dwa takie łańcuchy i uważam, że jest wart swojej ceny. Poleciłbym każdemu, kto może przeznaczyć na łańcuch 50-60 zł. Osobiście mogę go porównać z izumi super toughness, który wyciągał się wyraźniej wolniej. Znajomy kurier po założeniu izumi standard, wylał wiadro pomyj na miche pista, który miał wcześniej.

Żeby nie było tak słodko, od miesiąca jeżdzę na najtańszym łańcuchu jaki udało mi się znaleźć (czarny no name za 12zł) i poki co nie widzę różnicy :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ile Ty masz wzrostu? I rower wygląda jakby miał mniej niż 650 :D

 

Osobiście mogę go porównać z izumi super toughness, który wyciągał się wyraźniej wolniej.

Oba ten sam materiał, więc nie bardzo może jeden się "wyciągać" wolniej. Bardziej kwestia postrzegania tego, że droższy to i lepiej jeździ.

Też jeździłem na łańcuchu za 12 zeta i nie było żadnej mega widocznej różnicy w stosunku do droższego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadal podtrzymuję ,że rower zachowywał się jakbym zmniejszył przełożenie

możliwe ,że na dwóch jednakowych zachowywałby się normalnie

 

Gdybym posiadał koło 650c to chętnie wykonałbym taki empiryczny eksperyment, tylko z licznikiem prędkości i kadencji. Jeśli kiedyś wpadnie mi w ręce to nie omieszkam. Różnica na promieniu to 25 mm tak więc pedałami o nic haczyć nie będę.

 

koło 650c to 700c ?wtf?

 

Nie jestem pewien czego dokładnie tyczy się Twoje "wtf" ale jeśli mojego stwierdzenia, to wyjaśniam, że chodziło mi wyłącznie o to, że moje rowery z racji sporej dysproporcji często są komentowane, jakoby posiadały "mniejsze koła", "triathlonowe", "szosa na kołach od górala" itd. Również emotikon wskazywał na to, że stwierdzenie nie jest do końca serio.

 

@mario600: mam 208 cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy mam problem ze spadającym łańcuchem. W zeszłym tygodniu dopiero kupiłem swojego pierwszego fixa i na razie rozkminiam jak jest zbudowany.

 

Otóż na piaście jest klejony tryb 16T, dość szeroki. Korba to Shimano 600 z blatem 50-D, zęby są wąskie i wydają się niskie, łańcuch jest osadzony bardzo luźno. Łańcuch Shimano Nexus, szeroki.

 

Łańcuch spada mi bardzo często, mimo dość silnego napięcia. Oczywiście przy skidach najczęściej ale zlatywał też przy podskokach na krawężnik. Czy winowajcą może być tu zbyt wąski blat? Czy łańcuchy różnią się średnicą tulejek i mam po prostu za "wysoki" łańcuch?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otóż na piaście jest klejony tryb 16T, dość szeroki. Korba to Shimano 600 z blatem 50-D, zęby są wąskie i wydają się niskie, łańcuch jest osadzony bardzo luźno. Łańcuch Shimano Nexus, szeroki.

 

Łańcuch spada mi bardzo często, mimo dość silnego napięcia. Oczywiście przy skidach najczęściej ale zlatywał też przy podskokach na krawężnik. Czy winowajcą może być tu zbyt wąski blat? Czy łańcuchy różnią się średnicą tulejek i mam po prostu za "wysoki" łańcuch?

 

łańcuch spada ci z przodu czy z tyłu? tulejki są zawsze takie same, najwyżej ktoś ci załozył mocno zuzyty blat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

łańcuch spada ci z przodu czy z tyłu? tulejki są zawsze takie same, najwyżej ktoś ci załozył mocno zuzyty blat

Nie jestem pewien gdzie spada, chyba z przodu ale ciężko to zaobserwować. Zęby na blacie są zjechane tylko trochę ale wydają się niepokojąco niskie, znacznie niższe niż na koronce z tyłu.

 

mozesz miec blat krzywy albo zla linie lancucha..

Blat jest prosty. Ściągnąłem go z korby, popaczyłem - nie jest źle. Łańcuch ma delikatny przekos ale taki w granicach rozsądku. Nie sądzę, żeby spadał przez delikatnie krzywą linię.

 

miałem kiedyś dosyć mocno pokrzywiony blat i przy mocnym napięciu łańcucha nigdy nie spadł. więc może za luźno łańcuch

Na pewno nie jest za luźno, bo spada nawet przy maksymalnym napięciu jakie jestem w stanie uzyskać.

 

albo rozciągnięty nexus. bo to łańcuch z gówna

Zmierzyłem - 10 ogniw ma 256 mm, więc nie ma tragedii. Może nie jest to wymarzony łańcuch do fixa ale czy jest sens kupować jakiś lepszy, jeżeli to blat może być winowajcą?

 

Co radzicie próbować? Zmienić blat na jakiś szerszy, bardziej przystosowany do singla, kupić nowy łańcuch i mieć nadzieję, że nie będzie spadał?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakim cudem zmniejszy sie baza kół?

Takim cudem, że jeżeli rama jest projektowana pod koło 650c to można je dać bardziej do tyłu?(Albo do przodu, ale wtedy baza się zwiększa, w każdym bądz razie chodzi o fakt zmiany bazy kół; albo w ogóle to nie ma sensu i to co powiedziałem jest błędne) Przecież nikt w triathlonie nie wsadzał koła 650c do przodu do ramy szosowej, bo dziewczyny na to lecą albo po to żeby łatwiej zrobić barspina na trasie, tylko po to żeby zmienić geo, kokpit jest niżej, powierzchnia czołowa się zmniejsza, czas przejazdu z powodu pozycji aero jest niższy.

Po co krótsze korby ?

Żeby uniknąć pedal strike'a w zakręcie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ej ej, nie mylmy rowerów czasowych z triathlonowymi. Czasowe to kozy, małe koło, jak już było to z przodu i nie 'wsadzali je sobie', tylko ramy były pod nie projektowane, np. http://www.cycleexif.com/wp-content/uploads/2011/10/mobius-cycle-yamaguchi-tt-1.jpg

do takich nie wsadzisz koła 28", chyba że zmienisz wideł kompletnie psując geometrię.

Natomiast ramy triathlonowe były, nie wiedzieć czemu, projektowane pod dwa koła 650c. np. http://richmars.smugmug.com/Hobbies/Other-Bikes/Other-Bikes/1020204/262365081_9X6eD-M.jpg

Z tym, że jeśli są dwa mniejsze koła, to na pewno łatwiej jest przyspieszyć, mniejsza prędkość maksymalna. Nie wiem jak to się ma tylko do przedniego małego koła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie ja napisałem że ktoś wsadzał losowo koła 650c? Gdzie pomyliłem rower czasowy z triathlonowym? O tym, że ramy były projektowane pod takie koło też mówiłem, czytanie ze zrozumieniem na poziomie szkoły średniej albo nawet gimnazjum się kłania. To co wrzuciłeś to czasówka? Z riserem? :D Jakaś hipsterka z dużego miasta.

Rowery triathlonowe miały oba koła 650c z wielu różnych powodów bo chyba nie ma jednej konkretnej wypowiedzi na necie, najbardziej pasuje taka że koła 700 nie pasowały do geometrii ram.

Napisałeś to samo co ja, nic nowego.

Nie wiem jak to się ma tylko do przedniego małego koła.

Najprawdopodobniej to:

kokpit jest niżej, powierzchnia czołowa się zmniejsza, czas przejazdu z powodu pozycji aero jest niższy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zdjęcie nie to w końcu skopiowałem co chciałem, mój błąd, poza tym chodziło mi po prostu o ramę pod koło 26". Cała wypowiedź nie była tylko a' propos Twojej, nigdzie nawet tego nie sugerowałem. Po prostu widziałem, że zdarzały się tu wypowiedzi na temat triathlonu, jakby to była sprzętowa żonglerka.

 

Przecież nikt w triathlonie nie wsadzał koła 650c do przodu do ramy szosowej, bo dziewczyny na to lecą albo po to żeby łatwiej zrobić barspina na trasie, tylko po to żeby zmienić geo, kokpit jest niżej, powierzchnia czołowa się zmniejsza, czas przejazdu z powodu pozycji aero jest niższy.

 

wygląda jednak jak mowa o triathlonie, kole tylko z przodu i zmianie geo w szosowej ramie. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No fakt, trochę zbyt się uniosłem zwracam honor :)

A co do ostatniego zdania, masz rację, nie to napisałem co chciałem i nie tak to zostało odebrane.

Przecież nikt w triathlonie nie wsadzał koła 650c do przodu do ramy szosowej

Tu chodziło o projektowane ramy od podstaw pod triathlon i koło 650c, pokręciłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co sądzicie o kółkach typu TriSpoke? Bo dorwałem takie i nie wiem czy watro inwestować w takie cudo?

 

Z czego były wytwarzane, bo gdzieniegdzie ma odpryski lakieru, a pod spodem jest jakieś jasne tworzywo (wygląda jak jasny carbon miejscami - struktura)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...