Skocz do zawartości

[budowa] Ostrego Koła - rady i porady


KAZUMI

Rekomendowane odpowiedzi

Łańcuch: Najpierw powiedz na jakiej grubości trybów jeździsz. Generalnie dobrą markę mają bmx-owe KMC. Gromada sprzedaje je jako torowe. Na 710-ce jeżdżę już 9 m-cy. Rozciąga sie, ale najsłabiej ze wszystkich dotychczas posiadanych. Używam na codzień najtańszych trybów, wiec nie opłaca mi sie zmieniać łańcucha co kilkaset km. Z resztą - temat dot. łańcuchów już wałkowany był, znajdziesz tam sporo opinii.

 

Geometria: nie słyszałem o czymś takim jak "geometria OK". Wszystko zależy od tego, czy chcesz sie spokojnie bujać na ramie o specyfice szosowej, czy mieć ostrą, nerwową i zrywną torową, oczekującą od Ciebie wysokich kadencji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mógłby mi ktoś pomóc znaleźć na allegro "cały zestaw" potrzebny do zrobienia tylnego koła - ostrego koła :) , ale zależy mi na tym, aby było to zbudowane na zasadzie piasty przedniej ( z możliwością zamontowania hamulca tarczowego) tak jak to było gdzieś na tym forum opisane ( obręcz, opone i szprychy już mam :) ) Najlepiej żeby zestawik nie przekraczał 80 zł ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Klaniam,

 

Przeinteresujacy wniosek...

Kolego! przeczytaj temat, poszukaj w linkach i skoro masz wszystko oprocz piasty i zebatki znajdz takie na Alle czy gdziekolwiekbadz i skladaj wtedy :)

 

Co do cruiserów to może warto zapytać tutaj :) : http://www.jakoobcycles.pl/

No... No... To naprawde ciekawi kolesie ;)

Co do Miche to mam ich piasty i przejechalem na nich ponad 5 kilo kaemow. Ciagle chodza bez zarzutu mimo raczej niebardzo suchych warunkow w UK i moich ostatnich wypraw ofroldowych. Jedyne uwagi to rdzewiejace koncowki osi i dosc latwo luszczacy sie chrom z nakretek.

Jesli chodzi zas o lancuch to KMC prezentuje sie zdecydowanie lepiej. A lancuch Miche to nic innego jak YBN czy jakos tak made in China i zapakowany w pudeleczko z napisem Miche. W sumie takisobie. Za szybko mi sie wyciagnal...

 

OSTRO!

I.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KMC oczywiście kojarzę i gdybym miał wybierać coś z ich palety to zastanawiałbym się nad 710SL.

Z tymże jeżdżę i raczej będę jeździł na zębatkach mtb, ale słyszałem, że da radę jeździć z łańcuchem bmx'owym na takich właśnie blatach - prawda to czy mit?

Chyba że waszym zdaniem do SS wystarczy zwykły MTB.

Co do geometrii chodziło mi właśnie o ten "zrywny" typ roweru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Klaniam,

Prosta zaleznosc:

 

gruby lancuch 1/8 cala przypasuje na dowolne blaty i zebatki (1/8 cala, 3/32cala, 6-10speed)

cienki lancuch zalozysz tylko na dedykowane mu gruboscia (albo ciensze) tryby

 

Przy konstruowaniu OK najlepiej stosowac mocarny i sprawdzony lancuch gdyz podlega on podwojnym obciazeniom rozciagajacym - w obie strony

SS tez na pewno dobrze daje wpieprz lancuchom ale mniej niz OK

 

OSTRO!

I.

 

PS

Ten KMC910 to ciekawy sztuk. Gruby jak diabli a dedykowany 3/32"...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to zupełnie insza inszość. Ta za połowę tej ceny dostaniesz spokojnie nówkę sh*tmano. Zastanów się jednak, czy nie chciałbyś dołożyć jeszcze 10zł i zakupić Promaxa na tył pod tarczę i wolnobieg. Trudno dostępny, ale mogę "pośredniczyć" w zakupie. W ten sposób możesz mieć flip-flopa fix-free. Jesli nie przeszkadza Ci czarny kolor, to co jakiś czas pojawia się na Allegro takowa WinZip'a za 49zł. Czyli prawie połowę taniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za sugestie, z tymże czy to przypadkiem nie chodzi o K810? http://www.allegro.pl/item308221055_lancuc...gniw_od_ss.html

tutaj jeszcze link do 910'tki: http://www.rowerowy.com/single_speed/lancuch/k910.html

 

Hmmm... Zaskakują mnie te 3/16 przy 910... To jeszcze szerzej, niż 1/8, a o szerszych trybach nie słyszałem.

 

Mógłby się ktoś coś trochę rozpisać co do tej geometrii o którą prosiłem?

 

Ale o co Ci chodzi? :ermm: O scharakteryzowanie specyfiki różnych ram? To temat rzeka, zasługujący na osobną dyskusję. Najogólniejszą zasadę przedstawiłem: torowa-nerwowa, zrywna, zwinna, męcząca przy długich dystansach, oczekująca wysokich kadencji, szosowa-lepiej prowadzi się "na wprost", nie męczy na długich dystansach, ale nie jest tak zwinna, łatwiej przyswaja niskie kadencje... Można by tak długo. Praktycznie każdy wymiar i kat ramy ma wpływ na jej prowadzenie. Od kilku dni dobitnie to do mnie dociera, gdy próbuję zaprojektować ramę dla siebie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nietomny jakiś jestem i dałem się zapędzić w kozi róg tymi pytaniami o "geometrię ostrego". Odpowiedź jest prosta i właśnie podsunęła ją moja białka, nie mająca o cyklozie żadnego pojęcia. Pozwolę sobie zacytować tę zbawienną opinię: "Przecież zwrot ostre koło odnosi się do rodzaju przeniesienia napędu! Jakiej ramy użyjesz, taki będziesz miał rower z ostrym kołem". Złota kobieta, powinienem jej w końcu jakieś kwiaty kupić... Dodam tylko, że właśnie przymierzam się do konwersji pod OK mojej starej damki Raleigh'a. Ona będzie się prowadzić jak...damka.

 

 

Tak trochę się wtrące. Mógłby ktos omówic geo tej ramy? http://www.poison-bikes.de/shopart/6390-93.htm

 

Wyłgam się brakiem znajomości tego języka - nie wiem, która podsiodłowa, a która to sterowa. :ermm:

A tak na poważnie, to sugeruję zainteresowanym zgłębianiem wiedzy na temat "jak to się prowadzi" założenie nowego topiku. Sam mam zbyt wiele pytań...

 

P.S.Ten Poison wisi na allegro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bry, to znowu ja :]

moze orientuje sie ktos czy koronki dura ace i piasta miche maja taki sam gwint........

teraz mam maly problem, zakrecajac koronke dura ace nie wkreca ona sie do konca i zostaje ok 3mm przestrzeni (oczywiscie wszystko "na sucho", nawet jeszcze kolo nie zaplecione....), czy zostawiajac ta koronke az sie sama dokreci "łancuchem" nie zepsuje gwintu w piescie? jak wkrecilem koronke od p. Orłowskiego to normalnie mozna bylo wkrecic ja do konca, tylko ze znowu kontra nie "łapała" koronki i trzeba byloby zastosowac podkladke..........

mam nadzieje ze mnie rozumiecie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Klaniam,

Oj Grabarz, Grabarz... Spisz jeszce kolego bardzo sympatyczny. Przecie zlomek napisal ze Duracz na Misie chce nakrecic.

 

Troche obawiam sie polityki Szitmano gdzie wiele rzeczy jest kompatybilnych tylko ze soba :-/ Ale skoro koronka wchodzi na Misiowa piaste to chyba nie powinno byc problemow. Tymbardziej ze moja koronka ktora wkrecalem na Misia tez nie dochodzila do konca na sucho. Jak dalem kolo do zlozenia kolpaki w warsztacie poprostu ja dokrecili do oporu.

 

Oczywiscie dla spokoju sumienia najlepiej byloby chyba wymieniec koronke na Misiowa razem z carrier'em...

 

OSTRO!

I.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic bardziej mylnego. Złomek zadał pytanie "moze orientuje sie ktos czy koronki dura ace i piasta miche maja taki sam gwint........".

Skąd mam wiedzieć, czy ma Misia, czy planuje go kupić, bo na aktualnie posiadaną piastę (której marki nie wymienia) Duracz nie wchodzi? ;)

 

Z ta polityką sh*tmano, to chyba w tej sytuacji chybiony strzał niestety... to system gwintu Miche odbiega od innych - jest więcej gwintu. Żeby kontra nie miała luzu trzeba stosować podkładki. Skok i rozmiar gwintu powinien być taki sam. Jeśli koronki nie da się dokręcić do końca, to albo gdzieś gwint jest nieprecyzyjnie wykonany, albo... nie wiem co... Jeśli koronka jest przegwintowana "na wylot", to nic innego mi do łba nie przychodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...o niesprecyzowanej marce :) Bastuję, bo się OT zrobi.

 

Złomek! Spróbuj koniecznie na smar wkręcać (generalnie unikaj wkręcania na sucho), pół obrotu do przodu, 1/4 cofnij, 1/2 do przodu, 1/4 cofnij.... Jak się nie przebije do końca gwintu, no to dalej będziemy kombinować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Klaniam,

Na asfalcie Vittoria Rubino Pro 700x21c, w terenie przod Invert 700x38, tyl Debica gronostaj 700x32

 

Jesli cenisz sobie komfort to kupuj cos szerszego niz 23c. Detonatory powinny byc niezla opcja ale nie ulatwiaja skidowania - dodatek krzemu do mieszanki gumowej. Maja za to dobra przyczepnosc.

 

OSTRO!

I.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słusznie prawi Ivan. W Ptaśku (na miasto) używam Michelin Dynamic 28C. Moje nadgarstki i zad błogosławią komfort płynący z 6bar. Kiedyś podobnej objętości miałem Kendę Kwest - odradzam. Bieżnik sprzyja zasysaniu kamyków i szkiełek, które transportuje do dętki, powodując ich regularne dziurawienie.

 

Na asfalcie (polskim, zapewne gorszym jakościowo od tego, z którego Ivan korzysta) FG_Superman kula się na Maxxis Detonator. 25C sugerowane przez grzegorz1974paszek są minimalnie większe od 23C. Zarzynałem oba rozmiary. Przychylam się do tej sugestii. Mają maleńki jednak minusik - wbite ciśnienie rozrywało mi je (3 sztuki drutówki). Staraj się więc nigdy nie przekraczać sugerowanych 8bar.

Te 25C mają też duże zalety:

1.Są w cenie drutówek;

2.Duży rozmiar powoduje mniejsze opory toczenia przy mniejszych prędkościach. Szczegóły znajdziesz na forum szosowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...