Skocz do zawartości

[budowa] Ostrego Koła - rady i porady


KAZUMI

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnie kroki przede mną by złożyć swój pierwszy rower od A do Z. Przy obecnej korbie jednak jest ogromny przekos łańcucha, rzędu 15-20mm. Przełożę więc blat do wewnątrz korby, dokręcę równo tylne koło i wymienię suport.

 

Obecnie suport ma 127mm, chcę go wymienić na 110mm. Boję się jednak że korba (Shimano 600) będzie haczyć o ramę. Czy powinienem się tego bać, czy jest to fizycznie niemożliwe przy standardowej budowie ramy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

korba nie powinna raczej zaczepiać o ramę na krótszym suporcie (ale nie wiem jaką masz ramę). ale może nie wejść ci większy blat po wewnętrznej stronie. lepiej daj suport 107 albo nawet 103 i blat na zewnątrz.

 

a najlepiej wszystko dobrze pomierz i na tej podstawie dobierz suport.

 

 

mi korba 172,5 do ramy minimalnie dotykała w czasie pracy, co zauważyłem dopiero, gdy mi zdrapała trochę farby. teraz mam 165 i zapas jest dużo większy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

korba nie powinna raczej zaczepiać o ramę na krótszym suporcie (ale nie wiem jaką masz ramę). ale może nie wejść ci większy blat po wewnętrznej stronie. lepiej daj suport 107 albo nawet 103 i blat na zewnątrz.

 

a najlepiej wszystko dobrze pomierz i na tej podstawie dobierz suport.

 

 

mi korba 172,5 do ramy minimalnie dotykała w czasie pracy, co zauważyłem dopiero, gdy mi zdrapała trochę farby. teraz mam 165 i zapas jest dużo większy.

 

 

Blat nie jest duży bo ma 42 zęby. Ale masz rację - nie wiadomo, czy w przyszłości nie będzie większy. Najkrótsze suporty BSA, jakie znalazłem to 110mm. Gdzie znaleźć coś budżetowego i o długości osi 103mm? Czy poza angielskim gwintem BSA (dwa rozne gwinty po obu stronach mufy) jest jeszcze jakiś inny standard?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie o te włoskie, angielskie, francuskie etc mi się rozchodzi, myślałem bowiem, że BSA to sam w sobie standard, gdzie lewa miska ma gwint lewoskrętny, a prawa prawo. Tak jest właśnie w mojej ramie i z tego co doczytałem, to jest to właśnie gwint angielski, co do skoku gwintu, to nie mam pojęcia, sądzę jednak, że jest to standard.

 

Znalazłem w jeszcze lepszej cenie tego Sunrace ale z osią 107mm. Za parę minut się zbiorę pomierzyć mufę i przyłożę jakoś korbę, aby zmierzyć potencjalną długość suportu. Przekos rzędu 2-3mm nie powinien mieć większego wpływu na pracę napędu przy zastosowaniu szerokiego łańcucha, a może się mylę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie, nie łudź się, że na czymkolwiek poza zintegrowaną osią będziesz miał blat na zewnątrz. Przy wiekowej korbie masz inną linię łańcucha i najprawdopodobniej dopiero przy suporcie 103mm i blacie na wewnątrz będziesz miał linię łańcucha (torowy standard 42mm).

 

Włoskie suporty różnią się jeszcze szerokością, średnicą i wielkością łożysk. Z dostępnością ita nie ma problemu... przy czym jest on sztywniejszy i ma solidniejsze łożyska.

 

Ja nie wiem na jakich Wy ramach musicie jeździć, żeby wam korba o ramę obcierała :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ma solidniejsze łożyska
to chyba zależy jaki to suport.
korba o ramę obcierała
nie obcierała, tylko dotykała jak pracowała. i była długa.
nie łudź się, że na czymkolwiek poza zintegrowaną osią będziesz miał blat na zewnątrz
bez przesady. mam korbę na kwadrat, starą torową DA, jeszcze z rozstawem 151, suport 102 i idealna linia łańcucha.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko pomierzone, wygląda na to, że nawet 107mm nie wejdzie... Porobiłem pomiary, z czego wyszło, że blat znajdować się musi 25mm od rury skośnej, co daje 6mm od zakończenia mufy suportowej. Kontynuując, oś suportu musi być dłuższa z każdej strony o 21mm od mufy suportowej.

 

Prosta matematyka daje 68mm + 21mm * 2 = 110mm.

 

Przy takiej długości osi i blacie do wewnątrz, blat znajduje się o jakieś 2-3 mm od ramy, co uważam, za odległość minimalną, nie chcę przesadzić. Może 107mm by wszedł, może nie, kupię chyba 110, zamontuję i zobaczę, czy moje pomiary były coś warte. Myślicie, że 110mm wystarczy, nawet nie wiem, czy w przypadku zamontowania dużego (52) blatu, nie będzie on dotykał ramy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na DA jest linia dopiero przy 103 i wewnetrznym blacie, takrze przy "tradycyjnej" korbie by tyle wychodziło.

 

Wszystko pomierzone, wygląda na to, że nawet 107mm nie wejdzie... Porobiłem pomiary, z czego wyszło, że blat znajdować się musi 25mm od rury skośnej, co daje 6mm od zakończenia mufy suportowej. Kontynuując, oś suportu musi być dłuższa z każdej strony o 21mm od mufy suportowej.

 

Prosta matematyka daje 68mm + 21mm * 2 = 110mm.

 

Przy takiej długości osi i blacie do wewnątrz, blat znajduje się o jakieś 2-3 mm od ramy, co uważam, za odległość minimalną, nie chcę przesadzić. Może 107mm by wszedł, może nie, kupię chyba 110, zamontuję i zobaczę, czy moje pomiary były coś warte. Myślicie, że 110mm wystarczy, nawet nie wiem, czy w przypadku zamontowania dużego (52) blatu, nie będzie on dotykał ramy.

 

On nie ma być jak najbliżej ramy (bo każda rama jest inna) tylko ma być linia 42mm, zmierz!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na DA jest linia dopiero przy 103 i wewnetrznym blacie
ja mam blat na zewnątrz, ale to ciekawe, bo dedykowany suport z grupy torowej 7500 ma długość 107. właśnie muszę go założyć i sprawdzić jak to się ma. ale może piasta też miała inną linię... nie wiem, nie miałem jej w ręku...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na DA jest linia dopiero przy 103 i wewnetrznym blacie, takrze przy "tradycyjnej" korbie by tyle wychodziło.

 

 

 

On nie ma być jak najbliżej ramy (bo każda rama jest inna) tylko ma być linia 42mm, zmierz!

 

Zgadza się, ~25mm od rury skośnej, co daje ~40mm od osi roweru. Rozumiem, że standardem jest 42mm? Według pomiarów linii na tyle wyszło 40mm, tyle też miałem zamiar ustawić na przodzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, standard jest 42mm, lecz jak masz linię na piaście 40mm to oczywiście staraj się taką ustawić.

 

ja mam blat na zewnątrz, ale to ciekawe, bo dedykowany suport z grupy torowej 7500 ma długość 107. właśnie muszę go założyć i sprawdzić jak to się ma. ale może piasta też miała inną linię... nie wiem, nie miałem jej w ręku...

 

Bo każda korba jest inna, przy campie mirage (tu korba współczesna 2007r, bodajże 9s i oczywiście pod widełki 130mm, stąd też i linia się zmieniła z biegiem czasu) miałem 107, lecz też blat wewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje żółte siodełko iscaselle za 12zł z allegro po miesiącu jazdy zaczyna się rozpadać. W związku z tym rodzi się pytanie: które ma być nowe?

Najlepiej byłoby, gdyby było żółte, ale nie musi. Cena około 100zł. Wyselekcjonowałem dwóch kandydatów: CSEPEL PUHOS vs. SELLE ITALIA TURBO z allegro. Czy ktokolwiek miał z nimi styczność? Ewentualnie jakie inne mogą być godne polecenia? Wiem, że z tym budżetem nie styknie na selle italia/ san marco do klasycznej szosy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje żółte siodełko iscaselle za 12zł z allegro po miesiącu jazdy zaczyna się rozpadać. W związku z tym rodzi się pytanie: które ma być nowe?

Najlepiej byłoby, gdyby było żółte, ale nie musi. Cena około 100zł. Wyselekcjonowałem dwóch kandydatów: CSEPEL PUHOS vs. SELLE ITALIA TURBO z allegro. Czy ktokolwiek miał z nimi styczność? Ewentualnie jakie inne mogą być godne polecenia? Wiem, że z tym budżetem nie styknie na selle italia/ san marco do klasycznej szosy.

 

Ja akurat sprzedaje San Marco Bioactive za połowe budżetu, więc będzie jeszcze na flaszke albo smar do łańcucha ;)

Stan idealnym wygląda o tak:

 

http://www.bikerstudio.com.pl/pl/p/Siodelko-San-Marco-BIOAKTIVE-czarne/590

 

Kupiłem je w tamtym sklepie. Jest jak nowe :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...