Skocz do zawartości

[rower] Geometria - podstawowa wiedza


Rulez

Rekomendowane odpowiedzi

A jakie ma to znaczenie, skoro nie pakują tam specjalnych widelców, ale takie, jakie można znaleźć w innych rowerach. 69st to faktycznie mało, baza kół jest spora. Dość to dziwne, może nawet ciekawe, rower na pewno fajnie zjeżdża, ale czy to dobry wybór do XC? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Pogooglowałem trochę i wyszło na to, że rozmiar CX dobiera się identycznie jak szosę. Różnica wynika jedynie z wyższego położenia suportu a tym samym rama jest wymiarowo niższa, rozmiarowo mniejsza, a gdyby stanęła obok szosy to by była taka sama, no i chwyt wyżej o kilka cm.

Dzięki za link do artykułu, ale triatlon to trochę inna bajka, bo tam na rowerze można się położyć, żeby kąt podsiodłówki był bardziej stromy, a tym samym można było więcej mocy wycisnąć. Znalazłem kalkulator na strone Zinna ale jakoś nie potrafię tego co wypluł przerzucić na tabele rozmiarów. Niby są podane długości podsiodówki, górnej i mostka, ale ogólnie rozbieżność trzy i pół rozmiaru, więc możliwe, że coś źle czytam wyniki.

 

Sent from my ASUS Transformer Pad TF700T using Tapatalk 4

 

 

Google googlem a ludzie maja swoje pomysly.

 

U mnie MTB musi miec 600-610mm efektywnej dlugosci gornej rury wraz z mostkiem 70-50mm

 

Idealna szosa to efektywnie 570-580mm i mostek 90-100mm.

 

Przelajko-smigajka jak powyzej.

 

5'10.5" wzrostu, noga 33 cale - sorrewicz za imperializmy ale tak lepiej mi sie pamieta.

 

A co do sprzetu z wieksza pojemnoscia a o szosowo-przelajowym rodowodzie to sugeruje Genesis Day One lub Cotic Roadrat. Ewentualnie Charge Plug.

 

A jak na nadmiar frutu chorujesz to Singular Peregrine.

 

Szacunek...

I.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Day one odpada ze względu na cenę, bo w tym zakresie cenowym chinćzycy robią tytan pod wymar, ale szczurek jest dokładnie tym czego szukałem. Jedna rama do wszystkiego. Dzięki Ivan. Tak na marginesie, to jak nauczyć się wsiadania i zsiadania z roweru nie gubiąc zębów? Po obejrzeniu kilku filmów instruktarzowych spróbowałem to zrobić i dobrze, że zeskoczyłem, bo gdybym próbował dokończyć manewr zsiadania to bym przeszlifował asfalt. Z wsiadaniem na rower jeszcze gorzej, bo nie mogłem wskoczyć na niego. Jak to jest z tą geometrią, że na filmach pod siedzeniem jest jeszcze miejsce, dużo miejsca? Czy w CX trochę inaczej się ustawia siodełko? "Internet" mówi tylko o podwyższeniu mostka.

 

Sent from my ASUS Transformer Pad TF700T using Tapatalk 4

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Noooo z tym chińskim tytanem szytym na miarę w cenie Day One to troszeczku przesadziłeś...

 

A co do wsiadania i zsiadania... Ćwiczyć poprostu...

 

 

Zapas na nabiał ponad ramą to tylko i wyłącznie wypadkowa rozmiaru i konstrukcji ramy. Żadnych dodatkowych trików magicznych.

 

Siodło musi byc na wysokości umożliwiajacej efektywne pedalcowanie.

 

 

Szacunek...

I.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale właśnie nie chodzi mi o przekrok, tylko na filmach widziałem w siodle miejsca na jajca paczkowane po 12 sztuk, co wydaje mi się dalekie od efektywnego ułożenia, chyba, że jeżdżą jak na BMX. Jeszcze jest kwestia tego, że na chwilę obecną jeżdżę makrokeszem, więc i siodło jakieś takie szersze, że przekroku z platformy zrobić nie mogę bez zatrzymywania.

 

Sent from my ASUS Transformer Pad TF700T using Tapatalk 4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz jakiś wyimaginowany problem, przy 182 cm i nodze 87 cm jeżdżę szosą syna - podsiodłówka 60 cm długość horyzontalnie 56,6 cm i w niczym mi to nie przeszkadza, w góralu mam podsiodłówkę 48 cm długość horyzontalnie 61,7 cm i nisko górną rurę ... to są zupełnie inne rowery do innej jazdy, a na obydwu czuję się dobrze .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

 

Tak na marginesie, to jak nauczyć się wsiadania i zsiadania z roweru nie gubiąc zębów? Po obejrzeniu kilku filmów instruktarzowych spróbowałem to zrobić i dobrze, że zeskoczyłem, bo gdybym próbował dokończyć manewr zsiadania to bym przeszlifował asfalt.

Kupić odpowiedni rower i ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć...Na początkowych etapach zalecane jest to jednak robić bez klików :)

http://www.youtube.com/watch?v=_ihR_PjNfYo

http://www.youtube.com/watch?v=fl-QkCAevSU

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

182 cm i nodze 87 cm jeżdżę szosą syna - podsiodłówka 60 cm długość horyzontalnie 56,6 cm i w niczym mi to nie przeszkadza,

 

Ożeżwtwarz... Taka krótka rameczka przy tej wysokości? Rozumiem że to rama współczesna, one tak poprostu mają...

 

Co zasie tyczy technik przełajowych...

 

W sumie to przełajowcy to taki sam "beton" jak szosowcy. Nie rób tego, nie wyglądaj tak, nie wieszaj roweru przez ramie tak podczas noszenia, białe skarpetki, tylko lajkra, beret bez daszku :sick:

 

... a potem ktoś sobie mocno do swojego serduszka weźmie wszelkie rady i porady...

 

... i są efekty :P

 

https://www.youtube.com/watch?v=Q8tm5T1c1_4

 

Jak wraz tego najfajniejszego, z przelotem przez barierkę nie moge trafić...

 

Szacunek...

I.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ożeżwtwarz... Taka krótka rameczka przy tej wysokości? Rozumiem że to rama współczesna, one tak poprostu mają...

Rama jak najbardziej współczesna, generalnie taki dosyć zaaansowany program sugerował syneczkowi (nieco wyższy ode mnie) do jazdy amatorskiej ramę - podsiodłówka 580  i długość 560, znaleźliśmy taką jak powyżej jednak wzięliśmy nieco dłuższą, czyli :

 

http://www.sensabikes.com/product_info.php?cPath=4&products_id=779

 

Mieszczę się na niej bez problemu ;), i muszę tu nadmienić, że program wybrał dobrze, przymierzałem się do dłuższych ram z niższą podsiodłówką i niższymi główkami sterowymi - i nie były optymalne ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne wymiary, a próbowałeś może ten kalkulator od Zinna? Podaje parametry idealne i stokowe. Tylko że tam się podaje nie tylko przekrok i wzrost. Dochodzą jeszcze wzrost do obojczyka i długość rękawa. Na mnie przy 180 i przekroku 83 też wyszła taka rama.

 

Sent from my ASUS Transformer Pad TF700T using Tapatalk 4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzuciłem dane do kalkulatora na zinncycles.com i oto co mi wyszło dla geometrii rekreacyjnej Dołączona grafika górna rura 595mm. Spróbuj siebie wprowadzić do kalkulatora i sprawdź. Jak by nie było facet napisał kilka książek i nie bazował na wiedzy znalezionej w internecie.

 

Sent from my ASUS Transformer Pad TF700T using Tapatalk 4

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

@ Rulez to co wypluł kalkulator Zinna jest bliższe temu, co mówisz, niż to co zaproponowano Ci w sklepie. I proszę bez wycieczek osobistych.

 

Rozmiar M.

Który ewentualnie do maratonów w wydaniu amatorskim.

Jeżeli znasz rozmiar, to o co chodzi? Efektywność pedałowania i sterowność dobierasz pod swoją budowę i to niezależnie czy amatorsko, czy też profesjonalnie. Przykładowy kalkulator podałem wcześniej, nawet można wybrać w nim opcję "agresywna jazda", czyli to czego szukasz.

 

Sent from my ASUS Transformer Pad TF700T using Tapatalk 4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...